Theatre of War 2: Africa 1943 Recenze Theatre of War 2: Africa 1943

Theatre of War 2: Africa 1943

Filip Sladký

Filip Sladký

13. 8. 2009 22:34
Reklama

Když bych si měl ve své hlavě asociovat válku jako takovou se slovem divadlo, zajisté bych nějakou dobu váhal. Existuje snad na světě něco realističtějšího a opravdovějšího než nelítostná válečná střetnutí plná fyzických a psychických obětí? Již původní titul s názvem Theatre of War však v sobě nepochybně skrýval něco, co doopravdy fungovalo. A co teprve druhý díl? Ten nám nabízí možnost virtuálně prožít ty nejzásadnější boje na africké frontě během roku 1943. Že nevíte, co se tehdy dělo? Něměčtí Afrika Korps byli prakticky na pokraji svých sil. Známý maršál Rommel byl s ohledem na válečné neúspěchy převelen jinam a na opačné straně se v roli vrchního velitele vojsk objevil Dwight Eisenhower. Na kterou stranu válečného spektra se v druhém díle Theatre of War postavíte vy?

Hledání válečné oázy

Singleplayerová část nabízí hráčům hned tři varianty klasické kampaně – americkou, německou a v neposlední řadě britskou. Dohromady je tak k dispozici přibližně patnáct plnohodnotných misí, které na sebe logicky navazují a vzájemně se prolínají. Jejich zpracování je po vzoru prvního dílu velice povedené. Lákají na obrovské otevřené lokace v autentické krajině a samozřejme také na propracovanost samotných úkolů. Častokrát v real-time strategiích narážíme na přílišnou linearitu - vzít jednotky, dojít na místo “m” a zničit nepřítele “n”. V případe Theatre of War 2 se naštěstí s tímto frekventovaným nedostatkem potýkat nemusíme. Každá mise je svým způsobem unikátní a nemělo by se vám stávat, že se při jejich plnění budete nudit.

Tak jako první díl sází Theatre of War 2 hlavně na realistické a autentické pojetí války. Jakožto velitel máte vždy na počátku mise možnost ovlivnit skladbu svého vojska, po schválení určité koncepce však již nemůžete nic měnit. Ve hře není možnost stavět jakékoliv továrny na tanky či jiné budovy produkující bojovou sílu. Prostě a jednoduše hrajete s tím, co si vyberete na začátku, což samozřejmě častokrát svádí označit najednou celé vojsko a poslat přímo na nepřátelský cíl. To bych vám ale rozhodně nedoporučoval, pokud nechcete znovu a znovu začínat od začátku. Autoři si sice zdárně pohráli s optimalizací obtížnosti, takže vám některé mise na nejlehčí obtížnost budou možná připadat primitivní, ale pamatujte, taktika zběsilého útoku opravdu nezabere nikdy.

Tankový prapor

K dispozici máte slušnou škálu historicky relevantních bojových vozidel a samozřejmě spousty pěchoty. Každá jednotka disponuje danou funkcí a s ní spojeným vybavení. Je tedy samozřejmě nutné uvažovat alespoň částečně takticky, protože například ostřelovač s puškou a malým koltíkem toho moc proti nepřátelským tankům nezmůže a vy tak zbytečně ztratíte cenného vojáka, který je velice účinný ve střelbě ze zálohy. Velice příjemnou skutečností je viditelný důraz na opravdovou realističnost bojů. Pokusím se vám ji nastínit na příkladu tanků. Je obecně známo, že tanky jsou nejzranitelnější zezadu, jelikož v těchto místech mají nejslabší vrstvu pancíře. Na základě této teorie je každé vozidlo “rozděleno” do několika částí s různou odolností a důležitostí. Pokud vás nepřítel zasáhne do pásů, váš tank se stává nepohyblivým, avšak stále může střílet. Jakmile vás trefí do hlavního děla, můžete dále používat už jen podpůrný kulomet. Poškození motoru pak logicky naznačuje fakt, že se blíží zkáza a v takové chvíli se posádka již samovolně sápe ven a snaží se utéct, než dojde k výbuchu. Zachráněné pěšáky pak můžete dále použít v boji. Podstatným faktem je také to, že tanky dokáží střílet na vskutku velké vzdálenosti. Často se mi tak zkraje hraní stávalo, že jsem nevědomky přišel o několik tanků, jelikož jsem je nechal stát uprostřed městečka v domnění, že se jim nemůže nic stát. Nutno dodat, že přesnost jejich střel je často až přehnaná, přičemž řadoví vojáci často střílejí až tak přesně, že si člověk není jistý, zda-li jim nějakým záhadným způsobem nenavolil do inventáře samopalné odstřelovačky. Tím tak dostává realistický koncept hry viditelné trhliny.

Opravdová válka bez servítek

Po technické stránce je Theatre of War 2 velice vyspělým titulem. Grafika nabízí až neskutečně detailní zážitek, avšak pro majitele slabších počítačů se tato skutečnost nedá považovat za pozitivní. Hardwarová náročnost je totiž i přes nezpochybnitelnou vizuální kvalitu hry přemrštěná a i high-endové herní mašiny mají častokrát problém uprostřed bitvy vyprodukovat nějaký rozumný počet snímků za vteřinu.

Theatre of War 2 obsahuje navzdory zdařilému hernímu konceptu mnoho nedostatků. Některé z nich jsem již jmenoval, z těch dalších je nutno zmínit například problémy s nedostatkem operační paměti a padáním hry v těch nejnevhodnějších chvílích. Prakticky po každé vyhrané misi vám na monitoru vyskočí chybová hláška a vy musíte tak hru natvrdo vypnout a následně pokračovat z automatické uložené pozice. A když tuto rutinu musíte opakovat pětkrát za hodinu, velice brzy budete uvažovat o tom, zda-li má vůbec smysl dál hrát. Vývojáři však slibují opravné updaty, takže nezbývá než doufat v jejich léčivé účinky.

Celkově považuji Theatre of War 2 za jednu z nejpovedenějších strategií poslední doby. Mnozí z vás se možná mírně šklebí nad rozsáhlostí kampaně, ale dle mého názoru to není tak úplně na škodu. Příběh pokrývá sice pouze jeden jediný rok, avšak právě díky menšímu rozsahu zpracovaného období se nám dostává detailního pohledu na bezpochyby velice důležitou etapu moderních dějin, jakou boje na africké frontě bezpochyby jsou.

Theatre of War 2: Africa 1943
Windows PC

Verdikt

Povedená real-time strategie, jejíž osud přímo závisí na co nejrychlejším vývoji opravných updatů a patchů.

Co se nám líbí a nelíbí?

Detailní grafika, důraz na realistický zážitek, mnoho autentických jednotek, optimalizovaná obtížnost, podpora multiplayeru.
Vysoká hardwarová náročnost, nešikovný interface, příliš dlouhé nahrávání misí, nesmyslné chyby a padání hry, nedotažený audio doprovod.
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama