The Last Guardian

Recenzovaná verze: PlayStation 4
5. prosinec 2016 16:00 / Jiří Bigas / Recenze / Diskuze (22)

Související hra

Související články

Diskuze

Tvůj komentář

Pro přidávání příspěvků do diskuzí se prosím přihlašte!
20809076
red-icius napsal 13. 12. 2016 v 16.35

Kronos18: jinak treba polygon, cituju: "On top of that, Trico may ignore your commands if it feels like it, which turns any puzzle that depends on the creature's help into an aggravating waiting game." mozna bys mel precist ty cizi recenze, nez se zacnes ohanet cislama ..

Nahlásit nevhodný obsah

20809076
red-icius napsal 13. 12. 2016 v 16.33

Kronos18: samozrejme, ze to neumim hrat, cili je to spatna hra :) to je presne co pisu :) pokud je nesrozumitelna, nespolehliva a na jednu a tu samou vec dostane clovek 10 zapornych reakci a jednu spravnou, tak tohle hrat neumim..
to je jako dat nekomu klavesnici a rict, ze nekterej cudlik nekdy neco udela .. mozna.. a ty nepoznas kdy kterej co dela.. tak asi to je s guardianem.. ano, za techto podminek opravdu nemam problem priznat, ze tu hru neumim hrat. . asi jako pilot nepoleti s letadlem bez kridla a auto nepojede bez volantu ;)
je to mizernej nedodelek, neni to zabava a sentiment z ICO a SOTC to nezachrani, snad jen v zahranicnich recenzich ..

a to se nezminuju o kamere, kterou jako kdyby drzel ozralej kamareman ...

Nahlásit nevhodný obsah

20822354
Jiří Bigas napsal 13. 12. 2016 v 16.30

Když člověk hru kritizuje - a nejsme zdaleka jediní, kteří si na to stěžují - neznamená to, že ji neumíme hrát. To je fakt zbytečně elitářský postoj. V něčem asi problém bude, nikdo tu nepláče. I kdyby to ale bylo, jak tvrdíš, a všude hra sbírala samé vysoké známky, pořád to neznamená, že existuje jen jediný správný názor a hodnocení. Recenze člověk nečte, aby se přesvědčil, že má autor stejný názor. Zajímavé jsou právě díky své subjektivitě. Kdyby stačilo zprůměrovat známky, namísto recenzí by hráči četli jen tabulky na GameRankings.com. Navrch tvrzení, že "všude to má 5/5 a 9/10" není zdaleka pravdivé. Jakkoli není třeba opačný názor a jeho relevanci podporovat jinými testy, stačí se zaměřit na opačné spektrum a i tady najdeme velice kritické recenze od renomovaných médií:

The Jimquisition - 6,5/10
God is a Geek - 6,5/10
IGN - 7/10
Polygon - 7,5/10
EGM - 7,5/10
Forbes - 7,5/10
Game Revolution - 3,5

Opakuju, že žádný z těchto verdiktů není potřeba k tomu, aby legitimizoval tuto recenzi nebo jí dělal alibi. Ale verdikty nejsou ani zdaleka tak jednoznačné, jak tvrdíš. A kritici se vzácně shodují v tom, co jim na hře vadí. Na opačném konci hodnotící stupnice je naopak řada velice chatrně podložených verdiktů, jejichž autoři se omezili v podstatě jen na konstatování, že je to krásná hra a umělecké dílo. Jinými slovy se takovému titulu musí leccos odpustit. Ale já nevidím problém v tom, že se přijetí hry různí. Ty snad ano?

Editováno: 13. 12. 2016 v 16.32

Nahlásit nevhodný obsah

13303645
Kronos18 napsal 13. 12. 2016 v 15.39

red-icius: Žádná magie, ani megasofistikovana simulace psa.Všude to má 5/5, 9/10 a jen tady pláčete, přiznej si to, neumíte tu hru hrát.

Nahlásit nevhodný obsah

20809076
red-icius napsal 12. 12. 2016 v 21.58

Kronos18: nehledal bych za tím magii, ani megasofistikovanou simulaci psa .. Trico je co do animací geniální, co do gameplaye mizerný.. závidím, že jsi neměl žádný zásek, já během 4 hodin dva a docela drsný.. když je třeba aby se puzzle vyřešilo samo (Tricem) a ono se tak nestane, je to jen otrava, chodit kolem dokola a hledat něco, co prostě neexistuje..

Nahlásit nevhodný obsah

13303645
Kronos18 napsal 12. 12. 2016 v 15.33

Za celou hru jsem se sekl jen jednou a ne na moc dlouho a většinou když jsem procházel nová místa, tak Trico předbíhal a vyskakoval na místo dalšího postupu a neustále koukal na místa, kam jsem měl jít.Tak kde je chyba?Nadávat na hru, kvůli jeho chování, ale já s ním neměl žádný problém.Teď budu znít jako blázen, ale mám doma Akita-inu a ke Trico jsem se choval stejně, často na něj volal. Když udělal něco dobře, tak jsem ho chválil a hladil, často potom vesele poskakoval.Časem po soubojích už jsem na něj nemusel lézt a chlácholit ho, stačilo zavolat a on se uklidnil sám a ke konci už jsem věděl co po mě chce a on věděl, co po něm chci já.S příkazy jsem se jen ze začátku pral, než jsem přišel na to, jak mu je dávat.

Nahlásit nevhodný obsah

20809076
red-icius napsal 12. 12. 2016 v 10.38

Souhlasím s 3/5, možná bych klidně dal i 2/5. Grafika fakt nic moc, ale to sere pes, je to stará hra, takhle to klidně mohlo vypadat na ps3, ale nebudu hnusnej. Co mi nejvíc vadí, je Trico. Vypadá parádně, chová se parádně, ale když je puzzle, kde je naprosto jasný co udělat, já stojím pod schodama, kde by se klidně zvedl, tak ne. Prostě to neudělá. Volám na něho, ovládám ho, hýbu s ním, ale ne, on to neudělá. Přesně jak zmíněno v recenzi. Několikrát se mi stalo, že sem musel vyšplhat desítky metrů, pak spadnou, zlomit si nohy a na potřetí Trico dělal co jsem potřeboval.
Tohle není AI, tohle není "jiná gameplay", to není o pocitech, to je prostě opruz..

Nahlásit nevhodný obsah

20872480
TheSibep napsal 9. 12. 2016 v 09.33

Včera jsem si pořídil legendárku se soškou, rozbalím až pod stromečkem :)

Nahlásit nevhodný obsah

20877960
TseruMaru napsal 8. 12. 2016 v 23.52

Kolikrát já volal na psa a nic. Ještě lepší jsou momenty, kdy se podívá, "pochopí" a nahodí totální ignore. :D
To by mě zajímalo, jestli tam je. Ne, že neudělá to, co chci, ale, že udělá něco úplně jinýho, záměrně. Z recenze jsem to nevyčetl.

Tohle není v rozporu jen pro fanoušky, ale i v rozporu pro lidí, kteří prožili nějakou část života se zvířetem. Bug nebo AI, ale opomíjí se možnost skriptu např. 5/7 ano-poslech plus cyklus obměny nebo procentuální výměra. Třeba tam může být zakomponována i spřízněnost předchozích chování k Tricovi, které bude zlepšovat výměr výše zmíněného typu 5/7 na 7/9, což je procentuálně víc.
Může v tom být víc, než si myslíme, je to zaměřené pouze na tuto věc, není nějaký The Last of Us, kde AI-nepřítel vyskočí z úkrytu a běží se schovat za mě, ne inteligentně, ale přímočaře, že do mě ještě vrazí. :D

Pro mě to bude emotivní zážitek pro vzpomínku na zemřelé mazlíčky.

Nahlásit nevhodný obsah

20876350
Ocelotr2.1 napsal 6. 12. 2016 v 13.07

Jiří Bigas: Já nevim podle mne je celá hra o budování vztahu s tím zvířetem a je-li špatně vybudovaný Trico neposlouchá. Až několikeré zahrání ukáže je-li to AI zvířete nebo bug. Protože jak to tak vypadá, zvíře se může chovat velmi odlišně a podle toho reagují i recenze. Někdo to odsoudil jako neresponzivní a velmi podivnou zkušenost, jinej si to nemůže vynachválit. Recenzent na Eurogameru údajně sledoval mimiku zvířete a byl schopen časem číst, co Trico chce. Prostě těžištěm hry nejsou puzzly nebo skákání ale budování vztahu s tim zvířetem. Takový TAMAGOCHI-MEGAGAME. Myslim (můžu se mýlit) že za tou AI je víc než v celym Alien Isolation a až čas ukáže vo co go.
Ale AGRO i JORDA dokážou i po letech překvapit a to jsou to Tricovi odvary.

Rozhodně je to směr hodný následování a než tisíc ragdolů z Assasin Creed, dejte mi tři nepřátele, co na mně budou kout pikle a vymýšlet jak mě dostat. Prostě od této chvíle by měla mít AAA hra, kde se nepřátelé chovají jako v DUCK HUNT automaticky třicet procent dolů :). Protože grafiku vylepšily všechny firmy. Ale umělou inteligenci téměř nikdo.

Nedotažený mechanismus Tricovi inteligence musí být nedotažený, protože ani firmy jako GOOGLE se všemi svými prostředky nedokážou udělat přesvědčivou AI a se svými penězmi. (Když to přeženu - co když má Trico "vědomí sama sebe" a prostě nechce ? Jak to vyřešit jako herní mechaniku ?:))

Je to "Chasing the dragon" Fumito Uedy udělat přesvědčivou AI a je samozřejmé že to v linární hře přináší své problémy (a je důvodem všech odkladů).

Jo a díky za recenzi :)

Editováno: 6. 12. 2016 v 13.41

Nahlásit nevhodný obsah

20822354
Jiří Bigas napsal 6. 12. 2016 v 11.20

Ocelotr2.0: Také jsem zdůraznil, že jde o záměr autorů. Ale to neznamená, že není chybný. Dokud si hru nezahrajete, myslím, že nemůžete přesně pochopit, jak moc frustrující to dokáže být. Dobře znějící nápad na papíře nemusí nutně znamenat dobré rozhodnutí z hlediska designu. Tohle se prostě podle mě nepovedlo. Nebo alespoň nepovedlo tak, aby to nepůsobilo jako chyba. Mluvím po cca 15 hodinách strávených ve hře. Vím, že spousta lidí je z verdiktu zklamaná, ale tohle je přesně ten případ, kdy nic nenahradí osobní zkušenost. Nicméně je mi úplně jasné, že se za svéhlavost zvířete dá leccos schovat, takže tím bude možné celý koncept obhajovat. I když po několika dnech se hrou mohu s jistotou prohlásit, že Trico častokrát něco neudělá nikoli proto, že je osobnost, ale protože se tenhle neobvyklý systém prostě porouchá a obrátí proti hráči. Trico se zacyklí a 10 minut nechce udělat, co po něm chcete? Tomu já neříkám, že má vlastní hlavu a neposlouchá na slovo, tomu říkám chyba nebo špatný či nedotažený mechanismus.

Editováno: 6. 12. 2016 v 11.25

Nahlásit nevhodný obsah

20875598
kenji napsal 6. 12. 2016 v 11.16

Zviera je TOPka , uplna dokonalost ..
To , ze nepocuva je super , ono aj v reale ked si kupite psa (hoci ako male stena) tak prvy rok-dva vas nikdy nebude pocuvat na slovo , tiez musite vela krat prikaz opakovat , nikdy to nieje uplne idealne .. takto je to aj v hre a to sa mi paci .. keby na vsetko pocuval na slovo a dal sa ovladat tak mate akurat tak operene auto ..

Nahlásit nevhodný obsah

20876350
Ocelotr2.1 napsal 6. 12. 2016 v 10.53

Jako z obrázků to není tak patrné, ale v pohybu to vypadá absolutně nehorázně. Nejlepší zvíře, co kdy bylo ve videohře.

To že má zvíře vlastní hlavu je podstatou hry, těžko vyčítat, že neskočí tam kam chceme na zmáčknutí tlačítka.

Editováno: 6. 12. 2016 v 10.55

Nahlásit nevhodný obsah

7396478
Izar napsal 6. 12. 2016 v 08.53

ta hra je hrozně nahypovaná a to to oni potřebují z jednoduchého důvodu, aby pokryli ztrátu jakou způsobil dlouhý vývoj, tohle není must have titul, jen se na to tváří

Nahlásit nevhodný obsah

20874931
SpeedyRedy napsal 5. 12. 2016 v 21.06

Mě připadá tahle hra jako fantastická možnost odtrhnout se od stereotypu soušasných her. Však považmě, která AAA hra nemá otevřený svět, hlavní mise, vedlejší mise, všude rozeseté collecitbles a cover systém. Jo asi mi ten Ubi Soft leze už na hlavu. Počkat, Mafia 3 není od Ubi Softu. Tak asi nějak tak no :-) Divím se, že v dnešní době ještě vyjde tak velká AAA hra, která si jede čistě a jasně jen to svoje. A doufám, že se bude těšit velkému zájmu, obvzláště, když vychází v období Vánoc :-)

Jinak ta pohybová nekoordinovanost, resp. neohrabanost chlapce dost podbarvuje emocionální vnímání hry. Připadá mi to spíše jako umělecký kousek, zkrocený gigant a malé děcko. Myslím, že tu čtyřku by si hra zasloužila ale uvidíme až do pohrání.

Editováno: 5. 12. 2016 v 21.25

Nahlásit nevhodný obsah

20879588
Orochi napsal 5. 12. 2016 v 19.35

Zajtra si to zahrám !!! Já som sa na Last Guardian tešil a nemám prehnané očakávania !!! Je to krásny príbeh, ktorý by si mal prejsť každý fanúšik neobvyklich hier !!!

Nahlásit nevhodný obsah

20822354
Jiří Bigas napsal 5. 12. 2016 v 18.47

Kubaxx: Rozhodně. Jazyková bariéra nebude problém. Řekl bych, že vztahy mezi postavami a zápletku pochopí i ten, kdo neumí vůbec.

Nahlásit nevhodný obsah

20865015
Kubaxx napsal 5. 12. 2016 v 18.43

Co bys řekl Jirko na složitost angličtiny? Alespoň z lets playe mě moc složitá nepřišla. Je hra pro neagličtináře?

Nahlásit nevhodný obsah

20874931
SpeedyRedy napsal 5. 12. 2016 v 17.00

heyhula: 5/10 bych řekl ale ve světě průměrná hra je označovaná spíše 7/10, takže asi tak.
Je to komické, protože stupnice 1-10 často hodnotí hry slabší známkou 5/10, hry průměrné pak 7/10, parádní 9/10 a ty best 10/10.

Nahlásit nevhodný obsah

20812039
heyhula napsal 5. 12. 2016 v 16.24

Já si to stejně koupim, jaký by bylo hodnocení v desítkový stupnici?

Nahlásit nevhodný obsah

15916702
Merengues9 napsal 5. 12. 2016 v 16.24

Tak výsledné hodnocení je teda bída na to jaká aura se kolem té hry vytvořila. Na mě tahle hra nikdy nezapůsobila a ten hype jsem nechápal.

Nahlásit nevhodný obsah

The Last Guardian

  • Výrobce: SIE Japan Studio
  • Vydavatel: Sony Interactive Entertainment
  • Žánr: Akční adventura
  • Datum vydání: 25. 10. 2016
  • Platformy: PS4