simcity-ds
Sim City DS Recenze SimCity DS

SimCity DS

Jan Horčík

Jan Horčík

18. 7. 2007 22:00
Reklama

Kapesní SimCity si můžete vzít všude s sebou. Třeba do vlaku, do autobusu nebo do letadla. Ostatně, právě tam údajně vznikl samotný nápad na původní hru SimCity, to když se duchovní otec série Will Wright přesunoval kamsi za prací a z výšky pozoroval křiklavě pravoúhlá americká městečka. Čtvrtý díl série, se kterým už Will neměl ani zbla společného, ale mnoho fanoušků spíše odradil svou herní komplikovaností a hardwarovými nároky.

V jednoduchosti je síla

SimCity DS samozřejmě není ani tolik hardwarově, ani herně náročné. Ve svém jádru je SimCity pro Nintendo DS to nejlepší z původního SimCity 3000. DS verze nejprve vyšla v Japonsku, protože tamní pobočka Electronic Arts je zodpovědná za její vývoj, a až o několik měsíců později v Evropě a USA.

Určitě nejsem sám, kdo se na SimCity DS s téměř dětským nadšením těšil. Stavět si městečko při zdlouhavé jízdě autobusem, nic lepšího přeci být nemůže (snad vyjma stavění zábavního parku v Theme Park DS). Během prvních hodin hraní SimCity DS skutečně takový pocit mít budete. Ovládání je intuitivní a plně využívá možností DSka. Spodní dotyková obrazovka slouží v základu jako hlavní 2D mapa města, na které vidíte různé zóny (rezidenční, průmyslové, komerční). Kliknutím na ikonku výseče se přenesete do stavební části, v níž stylusem pokládáte silnice, navrhujete zóny a podobně. Horní obrazovka pak zobrazuje město z izometrickém pohledu, jinými slovy na ní pozorujete, jak město roste, a kocháte se svým budovatelským uměním.

Čas nad zlato

Existují pouze dvě úrovně zoomování, což může někdy způsobovat menší problémy (ve vzdáleném pohledu vám stylus může občas ujet) či prodlevy (pro detailní návrhy města je nutné neustále přepínat mezi oddáleným a přiblíženým pohledem). Čas lze urychlit také pouze jednou, rychlejší běh už je zřejmě limitován hardwarem. Ostatně, nečekejte, že SimCity DS poběží zejména v pozdějších fázích 100% plynule. Posouvání obrazovky funguje obvykle bez větších problémů, ale zprávičky, které se objevují v dolním řádku na horní obrazovce, se občas zpožďují a někdy je patrné i mírné zpomalení celé hry. Dobrý pocit z hraní to ovšem nijak výrazně neomezuje.

Na to jsou tu jiné věci. Nic na tom, že samotné stavění města bylo do značné míry zjednodušeno. Už není třeba stavět všude dráty elektrického napětí, nedočkáme se ani metra nebo rozvodů vody. Pro zajištění pitné vody stačí postavit vodní nádrže, případně odsolovací zařízení. Snad nejnepříjemnější částí nového SimCity pro Nintendo DS jsou ale poradci a minihry. Poradci vám mají být užiteční, ale - asi to znáte třeba od Pana Sponky z MS Office - jsou spíše na obtíž. Jednou za uherský rok se jim podaří vtipná hláška, ale dvakrát opakovaný vtip už prostě není vtip, a tak vás poradci začnou časem hezky česky řečeno sr%*. Světlým okamžikem je jedině, když se objeví profesor, který oznámí nový objev, a tedy i novou budovu. Ale u pravidelných ekonomických reportů budete po čase doslova téct, zvlášť v parném počasí, a bušit zběsile do obrazovky, jen aby už ta pitomá kreslená postavička byla pryč. Minihry jsou vrcholem nevkusu a evropská verze si je klidně mohla odpustit. Chápu, že nejspíš pobaví všechny japonské zákazníky, ale proč bych měl proboha jak trotl (z německého Der Trottel) každé Vánoce ťukat na dárky od Santy? Když už, tak od Ježíška! A novoroční ohňostroj už je úplně na nervy. Ještě štěstí, že se minihry dají vypnout. Poradců a jejich otravného tahání "lidí z ulice" se ale nezbavíte, a neustále vám tak bude u ksichtíku svítit vykřičník. Docela vtipné jsou nepříliš časté výměny poradců.

Zelená se, line záře

Japonci zjevně kladou velký důraz na životní prostředí (a sociální jistoty). Kromě různých typů nových elektráren budou totiž přibývat nové budovy zejména v oblasti ekologie, případně kultury. Dočkáte se energetických konvertorů, muzejí, ale třeba i vojenských základen či výzkumných laboratoří. Zatímco vojenská základna zvyšuje průmyslovou poptávku, produkuje velké množství znečištění. Výzkumná laboratoř je zase prevencí před různými přírodními katastrofami, a proto je i pekelně drahá. Základním mottem při budování úspěšného města je: co nejvíc zelené. Stavěte parky, fontánky, zalesňujte, mazlete se se zvířátky v zoo, dělejte všechno pro to, aby vaše město bylo co možná nejrozmanitější. Důležitý je také balanc mezi jednotlivými typy zón, který se vám ukazuje na malém barevném procentuálním měřáčku.

Zachraňte město!

Budování města v SimCity DS je zábava. Škoda, že i bourání už není taková zábava jako byla v SimCity 2000 a dalších. Navíc citelně chybí krok zpět při náhodném nešťastném vybuldozerování části mapy. Příliš podrobné statistiky svého města v SimCity DS nenajdete, alespoň jsou tu ale oblíbené a přehledné mapy území, kde se můžete podívat které části města jsou nejvíce ohrožené kriminalitou nebo znečištěním.

Kromě základního budovatelského módu nabízí nové SimCity DS ještě mód zachraňte město. Tvůrci v něm udělali úplně jednoduchou věc. Co jste dělali nejradši se svým městem, když už nebylo kam dál stavět? Jasně, největší sranda byla město ničit a pak ho znovu "restaurovat". Prakticky o nic jiného v tomto módu nejde, jen je vaše snažení podmíněno dosažením například nějaké částky nebo počtu obyvatel. Za každé zachráněné město získáte novou landmark budovu, což jsou významné objekty jako Eiffelova věž a podobně.

Sim City DS
Nintendo DS

Verdikt

SimCity DS má svoje mouchy, ale pořád je to to staré skvělé SimCity, které všichni známe. Budování města nejde tolik do detailu, chvílemi vás bude hra rušit úplně jinými záležitostmi, ale přesto se opět budete s radostí piplat se všemi parčíky, policejními služebnami nebo silnicemi a hrdě se kochat svým dílem.

Co se nám líbí a nelíbí?

Staré dobré SimCity do kapsy a s dotykovým ovládáním. Co víc si přát? Třeba... vtipná monstra? Jsou tam.
Škoda, že lze uložit pouze jedno jediné město, hru tedy nemůže hrát více lidí na střídačku, ani se nemůžete chlubit nebo kochat svými už zbudovanými metropolemi. Co na to říkají otravní poradci?
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama