RailWorks 3: Train Simulator 2012 Recenze Railworks 3: Train Simulator 2012

Railworks 3: Train Simulator 2012

Jan Vondrášek

Jan Vondrášek

22. 10. 2011 22:00
Reklama

Simulátory jsou specifickým žánrem, který zpravidla cílí na velmi úzkou skupinu lidí. I přesto se s hrami tohoto typu v poslední době roztrhl pytel, a tak se z pohodlí domova můžete vžít do role popeláře, zemědělce nebo operátora jeřábu. Simulovat se dá zkrátka všechno možné a vždycky se najde někdo, kdo si s potěšením zahraje i tu největší ulítlost. Takové vláčky ale mezi kuriozity rozhodně nepatří, konec konců dnes a denně si s modely vagónů a lokomotiv hrají malí i velcí, a jsou to tedy právě virtuální mašinky, které spolu s letadélky tvoří jakýsi evergreen počítačových simulací.

Vizuální lahůdka

Pomyslnému piedestalu vlakových simulátorů už nějaký ten pátek vévodí série Train Simulator, která se ve verzi 2012 dočkala poměrně znatelného vizuálního faceliftu. Velkým tahákem jsou nejrůznější efekty počasí, zejména pak déšť, který, pokud ovládáte mašinu z pohledu z kabiny, dokáže pořádně omezit výhled. Kapky vody vypadají věrohodně a spolu se zběsilými pohyby stěrače hra chvílemi připomíná automobilové řádění ve stylu Colin McRae Dirt. Něco takového ovšem ocení především hardcore hráči, kterým jde o pocit realismu a z řídící kabiny tak nevytáhnou paty. My méně nároční ale s klidem využijeme jeden z několika vnějších kamerových úhlů, kde nás přivítají překrásné modely vagónů a zejména pak lokomotiv. Vývojáři si dali doopravdy záležet i s těmi nejmenšími detaily a drážní fanatici se tak při prohlížení strojů mohou doopravdy vyřádit.

Potěšila nás i kvalita textur všech mašin, kterým grafici dodali zvláštní, jakoby plechový nádech a to ve spojení s velkou mírou detailů dělá z obyčejné hroudy pixelů téměř opravdové vlaky. Ovšem jak je u her tohoto žánru zvykem, prioritou z hlediska vzhledu, je vždycky simulovaný objekt, všechno ostatní je jaksi druhořadé a Train Simulator 2012 není vyjímkou. Krásně udělané vláčky tak projíždějí pustou a nevzhlednou krajinou a ani cestující se nedočkali nějaké zvláštní péče ze strany grafiků. Dlouhou dobu navíc čekáme na chvíli, kdy nějaký simulátor správně zpracuje valící se kouř z parní lokomotivy, která právě projíždí pod mostem. Bohužel, v Train Simulatoru 2012 jsme se nedočkali.

Jak se stát strojvedoucím

Vývojáři ve snaze vyhovět jak nováčků, tak i zarytým příznivcům realismu, vybavili hru dvěma styly ovládání. V takzvaném standardním módu má hráč k dispozici páku plynu, brzdu a přepínač směru jízdy. Pro ostřílené mašinfíry je tu pak mód expert, kde jednoduchý přepínač nahradila páka, s níž můžete korigovat množství síly přenesené na kola vlaku. Expertní nastavení sice vyžaduje trochu té koordinace, ale ve finále poskytuje řidiči mnohem víc volnosti a možností, jak soupravu ovládat. Módy řízení jsou nicméně tím jediným projevem tolerance ze strany Train Simulatoru 2012 a jakmile si vyberete svůj styl, hra začne měřit nováčky i pokročilé stejným metrem. Silně tedy doporučujeme projít si několik tutriálových scénářů dřív, než se vydáte na opravdovou trať. Train Simulator je zkrátka hrou pro metodické a trpělivé hráče, která za vás nic neudělá a přísně trestá jakoukoliv chybu. Začátek každé úrovně tak vyžaduje pečlivé nastudování všech úkolů a mapy příslušné tratě. Pozor přitom musíte dávat na semafory a automatickou brzdou. Jako v opravdovém vlaku je třeba potvrdit, že řidič zaregistroval semafor. pokud se tak nestane a hráč nestiskne potvrzovací klávesu Q, aktivuje se takzvaná brzda mrtvého muže a váš rozjetý vláček se bez varování zastaví. Mimo to musí hráč plnit jízdní řád, přehazovat výhybky, nepřekračovat rychlost a dávat pozor aby nezastavil daleko od nástupiště.

Krom standardních jízd, kde v podstatě jen nabíráte a vykládáte pasažéry, hra nabízí i několik speciálních scénářů. Ty najdete ve dvou kategoriích seřazených podle tratě nebo typu stroje. Jednotlivé úrovně mohou trvat dvacet minut nebo několik hodin a různí se jak jejich náplň, tak i doba, ve které se odehrávají. Jednou budete rozvážet potraviny a zboží, jindy zase odtáhnete cenný náklad do bezpeční dřív, než jej pohltí plameny. V prostředí vlakového simulátorů se samozřejmě příliš originálních příběhů vymyslet nedá a scénáře se po chvíli začnou opakovat, i přesto chválíme vývojáře, že standardní jízdu něčím obohatili.

Pouze pro zvané

Train Simulator 2012 navíc k těm stovkám kilometrů kolejí z předešlých her přidává dalších osm tras a šest nových lokomotiv. Vyzkoušet si tak budete moct téměř vše co vás napadne od elektrických rychlíků, přes silné dieselové mašiny až po historické parní lokomotivy. K již zmíněným sedmdesáti scénářům si ještě přidejte celou řadu stažitelných vláčků a tratí, které jsou na prodej přímo na stránkách studia RailSimulator. Po všech stránkách je tedy Train Simulator 2012 velmi vydařenou hrou. Mějte ovšem na paměti, že jde o simulátor ničím nepřikrášlený a syrový, který vás v klidu nechá stát dvacet minut na semaforech a jako takový zkrátka vyžaduje spoustu trpělivosti, pozornosti a především jistou míru úchylky na vláčky. Někteří z vás si ťukají na čelo a ptají se, koho by něco takového mohlo bavit? Jistě se ale najdou i tací, kteří se při pomyšlení na ničím nerušenou několika hodinovou jízdu tetelí blahem a pravděpodobně už na Steamu drtí tlačítko „Buy“.

RailWorks 3: Train Simulator 2012
Windows PC

Verdikt

Train Simulator 2012 klade na hráče poměrně vysoké nároky. Pokud vás ale vláčky baví a jste ochotni do simulátoru investovat desítky hodiny, odmění vás hra úžasnou grafikou a spoustou nezapomenutelných zážitků.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama