FIFA Manager 11 Recenze FIFA Manager 11

FIFA Manager 11

Tomáš Krajča

Tomáš Krajča

31. 12. 2010 23:00
Reklama

FIFA Manager 11 se prosazuje v žánru fotbalových manažerů podobně jako Sigma Olomouc: sází na atraktivní útočnou hru a poctivě pracuje už několik let na odstraňování chyb – oproti Football Manageru se nebojí ani ekonomických oblastí starání o fotbalový klub a sází na to, čemu někteří říkají "pozlátko", jiní ale oceňují multimediální nadstavbu množství suchých tabulek, přehledů a zpráv. Šmahem odsoudit skutečné názvy soutěží, tisíce reálných tváří hráčů, pracovní stůl, noviny a grafickou analýzu utkání, anebo pěkné 3D zobrazení zápasů samotných jako zbytečné podbízení by totiž bylo velmi krátkozraké. A stejně krátkozraké je i přehlížení herních kvalit manažeru od EA. Podobně jako Sigma i FIFA Manager ve své soutěži nenápadně, ale účinně atakuje špičku tabulky...

Víc než jen manažer

FIFA Manager 11 má velkou šanci se prosadit díky odlišnému konceptu. Zatímco ostatní manažery se snaží o realistický, ale víceméně hardcore zážitek, EA se nebojí složitá menu vizuálně vyšperkovat a do pozadí pustit hudbu. K tomu je FIFA Manager mimořádně velkorysý svým návrhem: zatímco ve FM hraje hráč spíše "manažera" v anglickém stylu a stará se vedle tréninku, taktiky a vedení zápasů i o přestupy a smlouvy, zde je víc na místě označení "ředitel" – hráč se totiž v nejširším možném režimu může starat i o vyjednávání se sponzory, rozšiřování stadionu a produkty ve fanklubu. Spíše jen takovou legráckou je pak okénko "osobní život" – možnost řešit problémy s manželkou, milenkou a podobně je ale standardně vypnutá, což je jedině dobře: správný, pro svou práci zapálený manažer fotbalového klubu přece žádný osobní život nemá...

Velkorysost je příjemná věc pro hráče-maniaky, normálního člověka by ale asi starání se o všechny aspekty chodu fotbalového klubu dlouho nebavilo. A tak je tu vedle nastavení obtížnosti i možnost nechat jednotlivé úseky na asistentech (respektive AI) a dělat jen to, co se ukáže jako nejzábavnější. Právě nastavitelnost dělá z komplexního pojetí FIFA Manageru teprve skutečný klad.

Pozlátko a emoce

Výrazným distinkčním faktorem oproti Football Manageru je pak prezentace. FIFA Manager se nebojí oslnit tím, co by hardcore hráči označili za pozlátko – audiovizuální zpracování, fakt, že prvky základní nabídky jsou navrženy jako pracovní stůl, že i procházení suchých tabulek zpestřuje hudební doprovod, že analyzátor utkání připomíná taktické rozbory v televizním studiu, že jsou aktuality zpracovány do formy novinových titulků a kratších článků. Omáčka, možná zbytečná, ale dozdobuje hraní velmi příjemně a na mnoho prvků si hráč rychle zvykne a bude je považovat za samozřejmé.

K tomu patří také vedle reálných soupisek i reálná podoba fotbalistů. FIFA Manager nemá tak rozsáhlou, detailní a přesnou databázi jako konkurence, ale soustředí se na velké ligy a v nich exceluje. Vedle ohodnocení hráčů v jednotlivých dovednostech jsou hvězdy vybaveny fotografií a na trávníku se podobají svým reálným předlohám. Zápasový engine pochází ze staršího ročníku klasické FIFY, a tak je na poměry manažerů vizuálně velmi atraktivní. Standardní fotbalovou akci střídají opakované záběry a prostřihy, do nichž se podařilo dostat řadu typicky fotbalových výrazů, gest a emocí – vztekající se hráči, kteří dostali kartu, nekompromisní gesta rozhodčích, radost střelců, kteří skórovali, anebo zmar těch, kteří svou šanci zahodili...

Zápasy jsou díky grafice dobrou podívanou – i když taktickými možnostmi FIFA Manager své konkurenci nestačí. Nabízí sice řadu detailních nastavení, rozestavení, rozehrávání standardních situací, míru podpory útoku, nabíhání a tak podobně, ale často se změny různých nastavení vizuálně neprojeví, anebo jsou vidět tak málo, že hráč váhá, jestli je rozdíl skutečný, nebo je jen přání otcem myšlenky.

Jabulani fotbal

Specialitou letošního ročníku je možnost ujmout se ve zvláštním režimu trenérské funkce u národního týmu a prožít mistrovství světa 2010. Jabulani fotbal v podání FIFA Manageru nekazí vuvuzely a jde o docela svižnou a trochu odlišnou herní zkušenost: hráči musejí řešit různé otázky – už jen ubytování hráčů znamená strategické rozhodnutí, je třeba komunikovat s médii, připravovat strategii ještě důsledněji než v ligové sezóně: a stejně často nezbývá, než rvát si vlasy zoufalstvím, když se severokorejský bezdomovec ukopne a zařídí straně vítězství 1:0 z jediné střely na bránu. Díky známé znělce, grafickému ztvárnění, skutečným stadionům a řadě doplňujících informací je mistrovství světa docela pěkným zážitkem, i když samozřejmě nemůže jako jediná závažnější novinka ospravedlnit nákup hry za plnou cenu těm, kdo vlastní ročník s pořadovým číslem 2010.

Právě fakt, že oproti loňskému ročníku neobsahuje FIFA Manager 11 příliš mnoho viditelných změn, může být asi jedinou zásadní výtkou. Kdo ale "desítku" nevlastní a chtěl by zkusit trochu jiný, ale překvapivě příjemný manažerský zážitek, může po něm sáhnout – dominance Football Manageru v posledních letech způsobila, že pro mnohé může být zdatná konkurence i od tak zavedené společnosti, jakou EA jsou, v podstatě "zapomenutým klenotem" roku 2010.

FIFA Manager 11
Windows PC

Verdikt

Výborný fotbalový manažer, který jde trochu jinou cestou než FM, ale vede si zdatně a může být jeho alternativou pro ty, kdo rádi trochu více pozlátka, emocí a kvalitní prezentace.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama