Enemy Engaged 2 Recenze Enemy Engaged 2

Enemy Engaged 2

Martin Kapalka

Martin Kapalka

3. 7. 2007 22:00
Reklama

O kvalitní vrtulníkové simulátory je v dnešní době docela nouze. Pokud přehlédneme Microsoft Flight Simulator (ten je sice zaměřený primárně na letadla, ale nabízí i vrtulníky), kde se „jen“ létá bez jakékoli akce, tak je třeba dlouho a pečlivě hledat. Pokud netoužíte po simulátoru, ale hlavní je pro vás pocit z létání+nějaká akce, pak právě pro vás je EE2. Na první pohled strohý simulátor, arogantní vůči začátečníkům a dělaný na míru hardcore hráčům. Ale není tomu tak. EE2 je někde uprostřed, což poznáte už při prvním letu.

Na začátku hry vás nadchne opravdu krásně renderované intro. Vývojáři si jím bohužel nadělili danajský dar, protože namlsaní hráči se ihned pustí do hraní a budou očekávat +/- totéž. Toho se ale nedočkají. Hlavní menu ve hře je odbyté po vizuální stránce, ale potěší svou přehledností. I grafika hry samotné je strohá, to ještě nicméně nemusí být rozhodující.

V EE2 si můžete vybrat ze dvou stran konfliktu. Jde tu o boj mezi Západem a Východem (nebo mezi Severem a Jihem), což ale ve hře není explicitně řečeno. Tudíž si můžete vybrat mezi červenou a modrou stranou. Boje se však odehrávají v reálných prostředích (bohužel reálných jen podle názvu míst, krajina je vymodelována podle potřeby vývojářů), a to v Koreji, kde probíhá druhá korejská válka (samozřejmě mezi Severní a Jižní Koreou), na území Libanonu a také se podíváte na Taiwan. Krajina je chudá. Narazíte pouze na základny jednotlivých frakcí a na mosty, které vedou přes četné řeky. Občas navštívíte oázu, ale to jen výjimečně a uvidíte ji, jen pokud poletíte dostatečně nízko. Naštěstí mosty i základny můžete zničit. Další obrovské minus ve hře je omezený počet vrtulníků. Za každou stranu můžete létat jen s jedním typem (za červené je to Ka-52 Hokum B a za modré RAH-66 Comanche), což je až děsivě málo. Naopak dobrá zpráva je, že si vývojáři pohráli s jejich designem, vrtulníky vypadají opravdu dobře. Velmi jednoduše rozeznáte určité typy střel, jež jsou připevněné na trupu i na pomocných křídlech. Uvidíte nejničivější zbraně, které se po aktivování vysunou z trupu. To vše je zpracováno velmi reálně. Dále je kvalitní i ozvučení motorů, rotorů a vypouštěných střel. V tomto místě pochopíte, že jediné, co bylo použito v intru a je zároveň i ve hře, jsou skiny vrtulníku a zvuky.

Řekněme, že jste se prokousali přes menu až do hry a vybrali jste si pro začátek volný let (tj. něco jako výcvik). Ovšem ještě před samotnou hrou se vám zobrazí briefing, kde dostanete na výběr z určitých misí. Ty se dělí na dvě skupiny. Buď jen poletíte z jednoho místa na druhé, tam přistanete a mise končí (např. z letiště ve vnitrozemí na letadlovou loď kotvící u pobřeží), nebo vyrazíte do bitvy (většinou jde o zničení několika vozidel). Hlavní a nejdůležitější devizou EE2 je dynamická kampaň. Po splnění jedné mise dostáváte další a další. Nemusíte letět hned zpět na základnu, ale můžete pomáhat vašim spolubojovníkům nebo se jen tak z povzdálí kochat pohledem na probíhající bitvu. Jediné, co mi na zadávaných misích vadí, jsou dlouhé přelety ze základny do místa určení, které mohou spoustu lidí odradit. Umělá inteligence nepřátel je obstojná. Pokud se přiblížíte k protivzdušným jednotkám, ihned po vás budou střílet a nejspíš vás i několikrát zasáhnou. Ale nejzajímavější je boj s jiným vrtulníkem. Na pozemní cíle vystřelíte naváděnou raketu, které neutečou, ale bojovat s nepřátelským vrtulníkem „na férovku“, tomu se nic nevyrovná!

Teď ovšem přijdou negativa. Občas se stane, že poletíte příliš rychle nebo že vás někdo sestřelí, když se zrovna nesoustředíte. Zpracování poškození vypadá jako z roku 2002. Pokud poletíte příliš rychle, dostanete varování a neuposlechnete-li, rozbije se vám rotor tak, že vám zůstane na vrtuli pouze jeden list. Zatím je vše v pořádku. Ale když dopadnete na zem, vrtulník zčerná, naráz se objeví všechny listy na vrtuli a navíc nic neupadne! Ani podvozek ani křidélka se neodlomí, prostě nic. Vrtulník tam jen tak, celý černý leží. Neodpustitelné přehlédnutí, zvlášť když u simulátorů jde o fyzikální model především. Když vás sestřelí, fraška se opakuje.

Dále mi velmi vadila nemožnost nastavit si klávesy podle sebe. Hráči jsou nuceni používat opravdu špatné rozvržení kláves. Také přistávání není dotažené. Vůbec nic se nestane, když se netrefíte úplně přesně na letadlovou loď. Hra uzná +/- 10 metrů mimo, takže přistanete na úrovni letadlové lodi, ale vůbec na ní nestojíte - a nic se neděje. Mise úspěšná. Rychlost při přistání je víceméně libovolná, můžete přistát velkou rychlostí, vrtulník se přilepí na zem a ani trošku neposkočí. Voda také není pěkná, jedině z výšky 3000 metrů vypadá dobře. Budete neustále cítit, že letíte jako šneci, protože hra je pomalá až rozvláčná.

Připadá mi, že kdyby G2 ještě chvilku pracovali a testovali, mohlo v závěru jít o úplně jinou hru. Bohužel je ale nedotažená a ačkoli v lecčem vyniká a je dobře zpracovaná, nenechá ve vás hlubší zážitek a touhu se k ní v budoucnu vracet. Naštěstí má nízké HW nároky a zahrají si ji i majitelé starších počítačů.

Enemy Engaged 2
Windows PC

Verdikt

EE2 je hra, která měla potenciál stát se dobrým akčním simulátorem vrtulníku, ale vinou uspěchaného vydání obsahuje spoustu chyb a nedodělků, které kazí celkový dojem.

Co se nám líbí a nelíbí?

Design vrtulníků. Kvalitní zvuky. Intro.
Fyzikální model. Spoustu nedodělků. Menu.
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama