Batman: Arkham City Recenze Batman: Arkham City

Batman: Arkham City

Jiří Pavlovský

Jiří Pavlovský

24. 10. 2011 22:00 1
Reklama

Práce Batmana nikdy nekončí. Sotva porazil Jokera a vnesl pořádek do arkhamské léčebny, už je tu další malér. Gothamský blázinec vyhlásil družební akci s gothamským vězením – a jak vězni, tak pošuci se utábořili v centru Gothamu. Od normálních lidí jsou sice izolovaní, ale to neznamená, že by hodili nohy na stůl a v klidu rozjímali o svém polepšení. Spíš naopak. Když dáte dohromady většinu magorů z Gothamu, věští to pěkný malér. A tak je čas si nasadit masku a plášť a vysvětlit padouchům vlastnopěstně, že zločin se nevyplácí.

Batman se vrací

Základním heslem dvojek je: Větší! Pokud jste se v prvním díle pohybovali jen po celkem uzavřeném areálu, tak tady máte na hraní už opravdu velký flák města. Ne tak velký jako v GTA či Assassin's Creed, ale dost velký na to, aby se celkem lineární akční řežba změnila ve velké pískoviště, které můžete důkladně prolézat.

V klasickém Akrhamu Asylum jste měli hlavní příběh a do toho jste ještě mohli řešit Riddlerovy hádanky - a to bylo zhruba všechno. Tady je sice příběh taky (a opět kvalitní a napínavý), ale té omáčky kolem je mnohem víc. Nejenže hledáte Riddlerovy stopy a řešíte jeho hádanky, ale navíc je tu kolem spousta padouchů, kteří vám buď jdou po krku, nebo od vás něco chtějí. Můžete pomoc Baneovi najít bedny s toxinem, najít Zsasze dřív, než někoho zabije, vyříkat si to s Penguinem, občas můžete zachránit nějakého vězně před lidmi, kteří ho nemají tak úplně rádi, je tu virtuální výcvik, se kterým se dostanete k lepším udělátkům – a samozřejmě, chvílemi budete hrát i za Catwoman. Chvílemi ani nebudete vědět kam dřív skočit. Ale i když je Arkham City mnohem pestřejší, tak hlavní náplň hry zůstává stejná. Boj a plížení.

Pokud jsou muklové vyzbrojeni čistě baseballovými pálkami a volně se hloučkují, je boj ta nejlepší varianta. Je poměrně jednoduchý, ale efektní. Vystačíte s jedním tlačítkem na údery a druhým na vykrývání útoků - ovšem samozřejmě můžete v příhodný moment vytáhnout nějaké speciální kombo. Některé máte od začátku, na některé si musíte nejdřív vydělat, ale hodí se všechno. Koneckonců, kdo by si nechtěl na své protivníky přivolat hejno cvičených netopýrů? A samozřejmě, coby Batman máte i své oblíbené hračky. Batarang, vystřelovací kotvu, explozivní gel, elektrickou pistoli a jiná udělátka, které vám můžou při rvačce (nebo spíš těsně před ní) pomoct.

Čili, pěstní souboje vám obvykle nebudou dělat problémy. I s jedním tlačítkem dokážete rozpoutat úplný krvavý balet. Koneckonců, jste zatracený Batman, ne? Samozřejmě, časem přituhne a nastoupí proti vám už lépe vyzbrojení trestanci. S elektronickými obušky, štíty, v brnění. S těmi si taky Batman dokáže poradit, ale už to chce nějakou strategii. Naštěstí vás hned tak nějaká rána nesloží. Ovšem proti kulkám už Batman imunní není, takže pokud jsou vězňové vyzbrojeni sapíky, je lepší přistupovat k nim opatrně, ideálně zezadu. A tady nastává záškodnická, plížící část hry. Kromě starých fint přibyly i nějaké nové - jako třeba probourání zchátralé zdi pěstí a chycení trestance pěkně pod krkem.

Člověk musí být ale při těchhle akcích opatrný, protože jednak to může koupit rukojmí... a jednak to může koupit i Batman. Naštěstí, co se Batmana týče, dokáže snadno zmizet na nejbližší chrlič, nebo se rozplynout v dýmu z kouřového granátu. Protivníci nejsou zrovna nejinteligentnější, a i když časem dostanou nějaké udělátka, která vám dokážou znepříjemnit život, tak je obvykle s trochou trpělivosti jednoho po druhém dorazíte. Ono taky bude záležet, jak moc si potrpíte na eleganci. Jasně, můžete je dostat metodou „nálet a útěk“, ale opravdoví frajeři si s nimi můžou pořádně vyhrát – za využití explozivních zdí, útoků z kanálu a jiných lahůdek. Koneckonců, hlavním posláním Batmana je „vhánět strach do srdcí zločinců“. Tak se snažte.

A pak tu samozřejmě ještě máte pátrání. Batman je přece jen největší detektiv světa (má na ten titul i copyright), takže je logické, že se můžete přepnout do „detektivního“ pohledu a koukat se po stopách. To bylo už v minulém díle a ani tady není pátrání o moc složitější – takže detektivní pohled využijete hlavně ve chvíli, kdy budete chtít vědět, kde se zrovna poflakuje nějaký gauner.

Peklo na zemi – ráj pro hráče

Hlavním padouchem je tu tentokrát šílený psychiatr Hugo Strange, ovšem nemusíte se bát, že byste přišli o staré známé. Joker i Harley Quinnová se vrací, do toho ještě Mr. Freeze, Penguin, Two Face, Riddler, Bane a spousta dalších. Až si člověk říká, jak se na prostor jedné městské čtvrti tolik psychopatů vejde. A ty, co se do hry nevešli, najdete alespoň v rozsáhlé databázi (kterou si ovšem také musíte vysloužit). Za příběhem opět stojí zkušený Paul Dini, takže si můžete být jistý, že si budou postavy věrnější než Goro s Lasií dohromady, a že příběh bude mít hlavu a patu. A že Gotham bude patřičně ponurý.

Což opravdu je. Slunečního svitu si moc neužijete a všechno kolem je šedé a depresivnější než kulisa k švédskému existenciálnímu filmu. Gothamský styl bychom mohli nazvat „omlácená tovární gotika“. Základních bodů tu zase není tak moc, ale i díky tomu se v něm brzy začnete orientovat. Grafika je navíc velmi vypiplaná – jak budov (vnějšků i vnitřků), tak postav. Atmosféra je tu jedním z hlavních kladů. Gotham je radost prolézat a hledat Riddlerovy stopy, Jokerovy balónky či prostě jen mlátit lidi, kteří se vám nelíbí. Můžete být klidní. V Arkham City není nikdo nevinný (a pokud je, tak ho obvykle někdo rychle zlikviduje).

A jak je větší město, je i rychlejší i Batmanův pohyb. Chvílemi už vypadá spíš jako Spider-Man, jak sviští mezi baráky. To už bylo, pravda, i v minulém díle, ale nebyl moc mezi čím svištět. Teprve tady si to pořádně užijete. Elegantní, rychlé a uspokojivé. Možná by se to mohlo zavést i u nás. Místo veřejné dopravy.

Jsem Batman!

A jaké to je, hrát za Batmana?

Jak se můžete tak hloupě ptát? Samozřejmě, že skvělé. I když Arkham City hodně věcí přebírá z Arham Asylum a spíš to jen dobrušuje a vylepšuje, než že by vám naservíroval něco nového a objevného, tak to funguje a není důvod si stěžovat. Tedy, samozřejmě, pár důvodů by se najít mohlo. Třeba ten, že hra už tak nějak automaticky předpokládá, že jste hráli první Arkham, takže nepotřebujete mnoho vysvětlování. Už od začátku máte většinu batmanovských hraček a může se stát, že ani nebudete vědět, že je máte, natož, jak je použít. Občas taky můžete zakysnout v orientaci. Zvlášť v průmyslovějších částech je občas těžké zjistit, kde vás to vlastně minule zabili a kam se tedy máte vrátit. Stejně tak překvapí, jak často musíte do budov vstupovat hlavním vchodem (obvykle skrz hordu stráží), což k Batmanovi moc nesedí.

Ale většina z těch výhrad jsou čiré prkotiny. Důležité je, že ve srovnání s Arkham Asylum je Arkham City větší, vypulírovanější a nadupanější. Pokud byste kašlali na všechno kolem a drželi se jen hlavní mise, tak vám hra zabere tak dvanáct hodin.... vlastně o něco víc, když budeme počítat i mise pro Catwoman (dostupné jenom registrovaným majitelům). Pokud se ale budete snažit splnit i veškeré postranní mise a najít a vyřešit všechny Riddlerovy hádanky, tak máte do penze co dělat.

Arkham City je rozhodně jednou z nejlepších superhrdinských her (možná i proto, že Batman není zase tak moc superhrdina) a zdá se, že i jednou z nejlepších her tohohle roku. Tak se koukejte naučit mluvit pořádně hlubokým chraplavým hlasem, ať můžete na veřejnosti hrdě prohlašovat: „I am Batman.“

Batman: Arkham City
Windows PC
PlayStation PlayStation 3
Xbox Xbox 360

Verdikt

Hra nejen pro komiksové fandy. Nový Batman si nechává klady starého a ještě k nim něco přihazuje. Větší svět, víc hádanek, víc padouchů – víc Batman!

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama