Článek Wild West Online – dojmy z hraní

Wild West Online – dojmy z hraní

Aleš Tihlařík

Aleš Tihlařík

5. 1. 2018 16:30 3
Reklama

Jen málokterá hra si prošla tak turbulentním zrodem jako Wild West Online. Inu, považte, kupříkladu hned po jarním odhalení prvních screenshotů byl tento projekt mylně považován za Red Dead Redemption 2. Po prasknutí bubliny přišel pokus o vstup na Kickstarter s překvapením v podobě náhlého otočení o 180 stupňů, zahrnujícího nalezení investora a ventilaci neuvěřitelně obrovských ambic třicetičlenného týmu. Následně přišla kontroverze ohledně spojení hry s osobou Sergeye Titova, známého z šíleného projektu The War Z, kterou sice tvůrci dementovali, WWO se díky tomu ale nikdy nezbavilo nálepky potenciálního velkého průšvihu. Hra se teď dostala do fáze, kterou vývojářské studio 612 Games označuje jako jakýsi Early Access. Za vzletným názvem se neskrývá důvěrné známý systém ze Steamu, ale spíše taková variace na betu. V jakém stavu tedy hra je a stojí vůbec za vaši pozornost?

O JIZVÁCH A ŽENÁCH

První úkon, který na vás čeká, je vytvoření postavy v jednoduchém editoru. Nečekejte komplexnost Skyrimu, můžete si vybrat z pár přednastavených obličejů, momentálně dvou účesů, a nakonec posuvníkem ovlivníte barvu pleti. Do hry se v průběhu roku mají dostat i ženy a jizvy, ne nutně spolu související, a ne nutně v tomto pořadí. Větší hloubku systému vytváření postavy však ani do budoucna nečekejte. Pak vás vývojáři vyplivnou v největším městě herního světa, konkurujícího rozlohou pátému GTA, a… A co pak? To už je na vás. 

První minuty působí jako kruté vystřízlivění z návyků získaných v moderních AAA hrách. Naberete jednoduché úkoly, označíte je v deníku a následně byste šli za ukazatelem na mapě nebo rovnou za šipkou. Ani jedno z toho se však nekoná – řídíte se pouze mapou, a jediným dalším orientačním prvkem, kterým je horizontální kompas v horní části obrazovky. 

Nevím, nakolik jsou úkoly ve hře finální, ale jejich zadání je často velmi kostrbaté – jako by na hře nepracoval nikdo jiný než programátoři a grafici.

NPC, které vám zadá úkol, tedy neoznačí potřebné místo na mapě, ale řekne něco ve stylu: „Když se mrkneš k řece na severozápadu, je tam nějaký šutrák, na kterém jsem se slunil s lahví tequilly. Pak mě vyplašili nějací kovbojové a utekl jsem, láhev jsem tam ale nechal. Můžeš se tam jít mrknout?“ A neuvěříte, jak osvěžující takové zadání je, i u tak hloupoučkého úkolu. Vše má samozřejmě své limity. Nevím, nakolik jsou úkoly ve hře finální, ale jejich zadání je často velmi kostrbaté – jako by na hře nepracoval nikdo jiný než programátoři a grafici. Ukázkou budiž třeba zadání úkolu „Visit the farm at Redglen farm…“

KOVBOJ, TEN TVRDÝ CHLEBA MÁ

Herní svět je plně otevřená lokace, sestávající z různých regionů, ohraničených přírodou, městečky a farmami. Ty vypadají poměrně k světu, bohužel ve hře existuje asi deset typů budov, které se opakují úplně všude a pořád – pokud jste hráli třeba druhý Dragon Age s takřka neměnnými dungeony, víte, o čem mluvím. Na svět můžete pohlížet z vlastních očí nebo z klasického 3rd person pohledu, výběr je čistě na vás.

Jelikož je svět opravdu velký na pouhé pěší zdolávání, vaším dopravním prostředkem je kůň, který je, minimálně tedy v Early Accesu, dostupný již od první návštěvy světa. Brnění na koně jsem zatím v nabídce zdejších obchůdků nezahlédl, ale neklesejte na mysli, úpravy vašeho oře jsou i tak možné skrze různé druhy srsti a sedel. Bohužel se mi na oficiálních fórech nepodařilo najít, jestli je v plánu i více druhů koní. Samozřejmě nemyslím létající mazlíčky jako ve WoW, ale takový gang tuhých cowboyů sedlajících shetlandské poníky, to by byl panečku pohled. 

Pokud bychom se bavili o závodní hře, napíšu, že „jízdní model koně“ je velmi arkádový. Na plnou rychlost zrychlí a na nulu zabrzdí na ploše asi dvou centimetrů, přesto je jízda relativně uspokojivá. Kdybychom pokračovali v automobilové terminologii, kůň ve WWO je taková starší Alfa Romeo. Jízda je fajn, ale spolehlivost bohužel pokulhává ne na jedno, ale hned na tři kopyta. 

KRÁLOVSTVÍ ZA KONĚ

Ve většině her se při zavolání kůň objeví do patnácti metrů od vás, ať už jste kdekoliv. Na Divokém západě se však koně spawnují jen na předem určených místech. To je v pořádku ve městech, kde se kůň objeví vždy u nejbližšího ranče nebo obchůdku, což znamená pár kroků. Pokud si ale zavoláte koně v divočině, připravte se na pořádnou túru – pomocí herní mapy jsem zjistil, že se mi kůň pravidelně objevoval asi 200 metrů od místa, kde bych potřeboval. Několikrát jsem také přemýšlel, jestli kůň není jen druhem „trollingu“ autorů. To třeba když se mi kůň v intervalu asi pěti minut objevoval jen na druhé straně řeky, kterou zatím nejde přeplavat. Nebo když se zjevil asi dvacet metrů v podzemí. 

Ve chvíli, kdy nutně potřebujete odpelášit před dotírajícím zástupcem šerifa, vás opravdu překvapí, že ačkoliv koně nejdou krást, ten váš jednoduše zmizel.

Pokud nejste v časovém presu, mávnete nad takovým chováním rukou. Pokud jste právě vykradli truhlu zazobaného farmáře a nutně potřebujete utéct, nepomůže vám ani nepřesný spawn, ani zasekávání koně na neviditelných překážkách nebo zacyklení jeho běhu. Specialitou je poté úplné zmizení vašeho frkajícího kamaráda. Ve chvíli, kdy nutně potřebujete odpelášit před dotírajícím zástupcem šerifa, vás opravdu překvapí, že ačkoliv koně nejdou krást, ten váš jednoduše zmizel. Když zastřelen odečítáte vteřinky do dalšího spawnu, často se přistihnete s úsměvem při představě, že vašeho herního Šemíka porcujete do salámu. Vzhledem k fázi rozpracování hry se nad tímto dá přivřít oko – fóra mi však prozradila, že chování koně je rozbité již čtyři měsíce, což rozhodně není krátká doba.

DUŠÍN NEBO DAREBÁK

Zatím jste se z textu dozvěděli, že jste na Divokém západu a že máte koně, pojďme si tedy něco říci i o dalších důležitých aspektech hry. Jak už název napovídá, Wild West Online je masivně multiplayerová online hra s otevřeným světem. Momentální zkušební servery fungují na principu PvP pro všechny – zatímco ve městech se nestřílí, divočina nemá žádná pravidla. Základní členění hráčů se neprovádí pomocí typických povolání, ale jen podle momentálního sociálního statusu. Svými akcemi se zařadíte do jedné z kolonek – civilista, psanec nebo zástupce šerifa.

Wild West Online – dojmy z hraní
i Zdroj: Hrej.cz

Základním stavem je civilista, který si hledí svého. Když jej zabije psanec, přichází o vytěžené zlato, jinak mu ale nehrozí žádné velké postihy. Psancem se člověk stává automaticky buď po první střelbě na ostatní hráče, nebo při krádeži – konkrétně tedy při dvou druzích krádeže. Buď vypáčíte zamčenou truhlu pomocí naprosto šíleného systému otevírání zámků, nebo rovnou uděláte banku. Zajímavé je, že když NPC postavám ukradnete cokoliv jiného i před jejich zraky, nehrozí pro vás z toho žádný postih. Hrát za psance je však tuhá řehole, při smrti ztrácí vše kromě nepřenositelného oblečení a směnek na pozemky a koně. Hrát za dobrou stranu je poté podobně náročné – pokud vás zastřelí psanec, také přijdete o všechno. Zatímco „hodným“ se člověk stane po návštěvě místního šerifa a obdržení odznaku (který ale může kdykoliv vrátit), zlouni svůj status dostávají automaticky při spáchání přestupku, a to i když je nikdo nevidí. Status hledaného je pak časově omezený, pokud se vám podaří po určený čas prchat před zákonem, můžete se opět stát hodným chlapcem.

TY NEMÁŠ JINÉ ZAMĚSTNÁNÍ?

Tvůrci jsou si vědomi náročné povahy „zaměstnání“ a tak hodlají v budoucnu nabízet komunitou řízené servery vhodné pro roleplay, kde půjde nastavit různá pravidla – nestane se vám tedy, že budete několik hodin kutat zlato a pak vás někdo odpráskne a bez skrupulí „schramstne“ plody vaší práce. Stejně tak by měly být k dispozici servery, kde bude celý svět fungovat jako klasický deathmatch. Zatímco akční styl hry mi k srdci moc nepřirostl, ten klidný je opravdu oázou klidu a míru pro duši. Naberete úkoly, cestujete od města k městu, kupujete mapy s poklady a zlatými žílami, sbíráte bylinky a ostatní svět vás vůbec nezajímá. To je dle mého hlavní silou WWO – klidný styl hraní nejenže není nemožný, ale je dokonce podporován. Nebo spíše bude. Kdyby se totiž tato hra dala charakterizovat jedním slovem, je to právě slovo „bude“.

Autoři vytvořili velký a relativně zajímavý svět, ve kterém se nachází pár zábavných prvků, ale do plnohodnotného stavu mu zatím chybí opravdu mnoho.

V prvním odstavci jsem vyslovil řečnickou otázku týkající se stavu a zábavnosti hry. Když si autor položí otázku, na kterou v dalších odstavcích nedovede najít odpověď, řeknete si, že je s ním pravděpodobně něco v nepořádku, a že by se eventuálně měl zbavit pisatelského řemesla a možná také problémů s pitím. Ujišťuji vás však, že dle svého nejlepšího vědomí a svědomí nevím, co si o WWO momentálně myslet. Hra je momentálně ve vývoji necelé dva roky, a co se tvůrcům od té doby v malém týmu podařilo, je opravdu obdivuhodné. Vytvořili velký a relativně zajímavý svět, ve kterém se nachází pár zábavných prvků, ale do plnohodnotného stavu mu zatím chybí opravdu mnoho. Tolik, že bych si troufnul říci, že se jedná o takřka nemožný úkol pro tak malý vývojářský tým, který navíc plánuje mít příští rok touto dobou hru již hotovou.

ŠEDÁ ZÓNA

Seznam momentálních nedodělků a chyb je přibližně stejně dlouhý jako seznam naslibovaných prvků, a kdybych je sem oba vypsal v kompletní podobě, byl by tento text delší než Hledání ztraceného času od Marcela Prousta. Často se jedná o drobnosti, které jsou v takové fázi vývoje normální. Ale už jen prostý fakt, že tvůrci jsou neschopni takové chyby již několik měsíců opravit, je velkým varovným prstem pro všechny zákazníky, kteří již přístup do hry mají (jedná se momentálně o více než 20 000 předobjednávek), i pro ty, kteří o něm teprve uvažují. Webové stránky tvůrců navíc vysloveně říkají, že koupí WWO v této fázi potvrzujete, že jste smíření s jejich podmínkami, které mj. zahrnují i nemožnost vrácení peněz za zakoupenou hru. Soulad takového jednání s právní legislativou jednotlivých států je diskutabilní, před případnou koupí je tedy dobré se pořádně rozmyslet, případně počkat na vydání hry na Steamu, které je očekáváno v průběhu roku.

Nechybí tu něco?

Při hraní WWO často zažíváte ryzí zábavu – do té doby, než vás zastaví nekompletní mechanika. Taková honička lupiče a zákonodárce na koních je výborná zábava – než zjistíte, že pokud se padouchův kůň neunaví, nemáte díky absenci střelby za jízdy šanci.

Abychom o chybách a nedodělcích nemluvili jen abstraktně, pojďme si některé představit blíže. Byl jsem třeba svědkem naprosto ukázkového vykradení banky, kdy jeden hráč kradl a druhý stál ve dveřích. Přes „dveřníka“ nemohl nikdo projít a nebylo možné jej zabít, protože on sám byl civilista, kterého ve městě zabít nejde. Samotný pachatel poté stál u trezoru a čekal desítky minut, až mu vyprší status hledaného a stane se nedotknutelným. Ostatním nezbývalo než poskakovat u dveří a psát nehezké zprávy do globálního chatu. Objevují se také chyby v zobrazení písma, zasekávání postav, nepřetržité doskakování textur, špatné animace, výpadky zvuku, drastické pády frameratu i na místech, kde byste je nečekali, třesoucí se stromy, nefunkční skiny a další chyby, které kazí herní zážitek. Většina z těchto problémů by však nemělo být těžké opravit během vývojového cyklu.

PRÁCE JAKO NA KOSTELE

Čeho se bojím více je samotná výplň herního světa, která bude pravděpodobně ve velkém těžit z recyklace. V naprosto tristním stavu jsou například úkoly. Během hraní jsem zaznamenal dohromady 47 úkolů. Tři z nich byly explorační, tedy typu: „Běž se podívat do Býčího kaňonu, Kravího města a k Telecí řece, a pak se vrať.“ Zbytek byl typu: „Běž na sever a až najdeš modrý barel, tak mi ho vezmi.“ Případně paralely se sběrem bylinek, luceren nebo kol od vozu. Neříkám, že MMO potřebuje propracované, dlouhé a hutné vedlejší úkoly na úrovni třetího Zaklínače. Ale když se v nastávajícím roce 2018 ve hře vrátíte k NPC se třemi kořalkami, které chtěl, a pak si vzpomene, že byste mu ještě měli zajít na pět bylinek a následně na osm bobřích kůží, je něco v nepořádku.

Wild West Online – dojmy z hraní
i Zdroj: Hrej.cz

Ještě zajímavější je pohled na prvky, které chtějí tvůrci do hry v následujícím roce přidat. Kromě výše zmíněných to je třeba dabing a hudba (momentálně je ve hře pouze ústřední znělka a ambientní zvuky), RPG systém, dynamické počasí s cyklem dne a noci, možnost nakoupit a přizpůsobit si nemovitosti, vylepšování zbraní, plavání, půjčky, přestřelky na koni, crafting, studny, farmaření, emotes, klany, fast travel, vlaky, výbušniny, obchodování, lov divoké zvěře nebo třeba stavba vlastních kempů a ohnišť. Plány se hrou jsou dá se říci až na úrovni toho, co bychom mohli očekávat od druhého dílu Red Dead Redemption. Jaká však bude realita, to ukáže až čas. 

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama