Watch Dogs 2 Článek Watch Dogs 2 - dojmy z E3

Watch Dogs 2 - dojmy z E3

Vojta Dřevíkovský

Vojta Dřevíkovský

29. 6. 2016 09:30 10
Reklama

Bez Assassina je největším titulem Ubisoftu pro tento rok pokračování “hackerské” open-worldové hry Watch Dogs. Ta se před dvěma lety nesetkala zrovna s nejvřelejším přijetím, které bylo z velké části ovlivněno nezkroceným budováním hypu a slibem fantastické grafiky. Ačkoliv se o tom bude kdekdo schopen hádat, nepřišlo mi, že by výsledek byl až taková katastrofa, jak mnozí tvrdili. Ale asi všichni jsme cítili, že Watch Dogs prostě mohly dopadnout v mnoha ohledech lépe a přislíbené pokračování tak v očích optimistů představovalo šanci, že se z neotesaného konceptu vyloupne slušná moderní hra. Z hratelné ukázky na E3 mám však pocit, že nic revolučního nás nečeká.

Watch Dogs 2 se snaží o zlepšení snad ve všech možných ohledech. Vylepšit v tomto případě spíše znamená prohloubit, protože pokud něco ukázka předvedla, pak to bylo to, že se v pokračování bude dát dělat mnohem více věcí. Jenže se obávám, že více automaticky neznamená lépe a všechny představené změny jsou prostě takové, jaké bychom od pokračování čekali. Více možností úpravy oděvu hlavního hrdiny, více technologických hraček, více různých aktivit, více možností hackování, sympatičtější hrdina, údajně i lepší příběh. Vývojáři měli čas zareagovat na ohlas hráčů z celého světa na jedničku a pokračování tak připravit přesně podle jejich přání.

STRAIGHT OUTTA OAKLAND

Chtěli jste sympatičtějšího protagonistu? Mno... Po anti-hrdinovi z jedničky na scénu nastupuje hustej týpek Marcus z Oaklandu, počítačový génius a prvotřídní atlet, jenž je splněným snem každého newfaga z /b/, co se na Facebook fotí s maskou Guye Fawkese. Je tak děsně cool, že patří mezi další über hustý hackery ze skupiny DedSec, která hlídá morální právo v kyberprostoru, trestá korporace za chamtivost a troluje autority v San Franciscu. Jako člen DedSecu je jeho primárním úkolem sbírat fanoušky na internetu. To znamená sjíždět informační superdálnici, odhalovat nekalosti, sehnat důkazy a pak je s několika hashtagy a nejlépe ve formě selfíčka nasdílet na sociálních sítích. Čím víc subscriberů DedSec má, tím víc lidí si stáhne jejich aplikaci a hackeři tak dostanou přístup k výpočetnímu výkonu více zařízení a budou si moci dovolit více toho hackování.

Idealizované předžvýkání moderní kontrakultury se v mých očích minulo účinkem, ale dejme tomu. Watch Dogs 2 přichází s novými systémy sbírání zdrojů (výpočetní výkon z nahackovaných zařízení), možností upgradu svých dovedností (za body výzkumu) i své výbavy (pomocí 3D tiskárny). Už tady je vidět, že nyní budou věci trochu složitější než návštěva u prodejce zbraní. Vezměme si například hackování, které se dříve provádělo namířením na elektronické zařízení a stiskem jednoho tlačítkem. Nyní lze s každým zařízením manipulovat více způsoby a můžeme tak dělat víc hackerských skopičin. Od kolemjdoucích lze krást elektřinu, peníze nebo na ně třeba poslat místní gang, který pod dojmem, že se jedná o zrádce z vlastních řad, nešťastníka zastřelí a způsobí rozruch. Auta lze nahackovat a ovládat je na dálku. Elektrické obvody lze nastražit tak, aby vybouchly, až se k nim někdo přiblíží nebo jimi jen zajiskřit a přilákat tak pozornost strážného v blízkosti. Celé to doplňuje nový “hackerský pohled”, který je přesně takový, jaký si ho dle názvu asi představujete. Ve hře se můžete přepnout do režimu, který například zvýrazňuje hackovatelná zařízení a důležité lidi s informacemi relevantními k vaší misi, a vždy tak máte přehled o tom, kam v okolí jít a koho se vyplatí oloupit o data.

MALÍ POMOCNÍCI

Asi nejvíc si však lze vyhrát se dvěma dostupnými drony, které působily jako skutečně zajímavé novinky. První dron je taková pojízdná krabička s vysunovací robotickou paží, která se i díky pružině může dostat do střežených oblastí, dosáhnout na elektronický zámek a odemknout dveře či jinak manipulovat s elektronickým zařízením. S dronem je třeba zůstat ve skrytu, protože si ho mohou padouši lehce všimnout a snadno zničit, ale pořád je s ním infiltrace hlídané lokace snazší, než se do ní vypravit na vlastní pěst.

Podobně jako v některých misích v jedničce, můžete splnit úkol uvnitř budovy klidně anižbyste opustili auto stojící naproti na chodníku.

Druhý dron je přenosná quadkoptéra, s níž může Marcus libovolně létat po širším okolí, obhlížet situaci, sledovat lidi a dokonce i hackovat nedostupné ústředny. Pohled na situaci svrchu se hodí při plánování stealthového postupu v misi a možná za to může lidská svázanost s zemí, ale vždy je příjemné se po herním světě trochu proletět. Bohužel v PS4 verzi, kterou jsem měl v rukou, se při vystoupání do výšky začala projevovat omezená vykreslovací vzdálenost, kterou při pohybu na zemi tolik nepocítíte, ale ze vzduchu působí jako pěst na oko.

VE DVOU SE TO LÉPE HACKUJE

Oba droni v ukázce přišli do akce při kooperativní misi s dalším hráčem, kdy naším úkolem bylo získat několik důležitých předmětů z komplexu, který hlídal místní gang. Bylo jen na nás, jaký způsob využijeme - zda tam vtrhneme a vystřílíme všechno, co se hýbe, nebo zkusíme sami potichu do komplexu vniknout a předměty získat, anebo tam za sebe pošleme drony a celou akci budeme řídit z povzdálí. Samozřejmě jsem zvolil způsob s drony, protože jsem si chtěl nové hračky co nejlépe užít. Vždy lze ovládat jen jednoho drona naráz a kamera se přepne na sledování toho aktivního. S dronem lze na místě hackovat blízká zařízení stejně, jako byste byli v akci sami, takže podobně jako v některých misích v jedničce, můžete splnit úkol uvnitř budovy klidně, aniž byste opustili auto stojící naproti na chodníku.

Při přeletu nad oblastí mi spoluhráč označoval zajímavé cíle, ke kterým jsem se poté s pojízdným dronem vypravil. Nejprve jsem si vyzkoušel, jaké je to nastražit past v elektrických obvodech a odpravit jednoho z hlídačů, poté mi spoluhráč s nahackovaným zdvižným vozíkem vytvořil plošinu, přes kterou jsem se s dronem dostal do místnosti pro první předmět. Ale protože to bylo celé moc tiché, přivolal jsem nakonec na jednoho ze strážců gang tvrďáků s kulomety. Gangsteři v autě během pár chvil do komplexu přijeli a strhla se velká přestřelka mezi oběma stranami. V nastálem chaosu jsem rychle doběhl k mrtvolám padlých hlídačů, obral je o zbylé potřebné věci a se spoluhráčem vzal nohy na ramena.

PRO PARŤÁKY I SAMOTÁŘE

Kooperativní mise jsou stavěny na spolupráci dvou hráčů a vypadá to, že zcela nahrazují kompetitivní multiplayerové režimy z jedničky. Ve dvou je všechno lepší a musím uznat, že spolupráce v rámci krátké mise byla poměrně zábavná. Navíc by se neměla omezovat pouze na připravené mise, ve dvou se dá řádit i normálně v sandboxu. Údajně lze mise pro dva hrát také solo - hra nebude mít žádný exkluzivně multiplayerový obsah - ale prý to bude opravdu náročné. Těžko soudit podle jedné mise, ale nepřišlo mi, že bych ji neměl být schopný zvládnout, pokud bych měl ovládání lépe v ruce.

Watch Dogs 2 se systémově rozrostly, ale na úkor určité designové čistoty.

Ovládání byl totiž můj největší problém během půl hodiny s Watch Dogs 2. Rozšíření možností v jakoukoliv danou chvíli zkomplikovalo ovládání při hraní, které se už nespoléhá jen na přirazení jedné akci jednomu tlačítku, ale například při hackování je nově třeba otevírat kruhové menu přes L1 a z něj pak volit jednu ze čtyř variant. Podobně na tom byl mobilní telefon, který by měl být na jednu stranu o něco užitečnější díky zaznamenávání nových příběhových linií a typů aktivit, na druhou však do něj vývojáři nacpali snad všechno, co se mezi tlačítka na ovladači nevyšlo. Watch Dogs 2 se systémově rozrostly, ale na úkor určité designové čistoty. Pokud jsem si z hraní odnesl nějaký pocit, tak pak ten, že pokračování hackovací openworldovky nebude na obsah skoupé, ale chybí mu příjemná kompaktnost celého balíčku.

SPÍŠE UMÍRNĚNÁ OČEKÁVÁNÍ

Na druhou stranu jsme již takový skok jednou zaznamenali - druhý Assassin’s Creed ze systémů jedničky vyždímal maximum, přidal mnoho dalších a pro mnoho hráčů se stal nejoblíbenějším dílem v celé sérii. Chvíle ve virtuálním San Franciscu mě ale jen přesvědčila v tom, že pokud Watch Dogs 2 opravdu všechno klapne, bude se jednat “pouze” o dobrou hru, takovou klasickou “ubisoftovku”, kterou si zahrajeme a posuneme se na něco dalšího.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama