Rage Článek Rage

Rage

Zdeněk Princ

Zdeněk Princ

17. 8. 2011 22:28 4
Reklama

Naposledy jsme se o Rage na stránkách Hrej.cz bavili během E3. Vyzkoušeli jsme si několik kratších prezentačních úrovní a nechali se vývojáři z id Softu zahrnout superlativy. Na GamesComu jsme k tomu ale žádné vývojáře nepotřebovali. Po usazení k počítači jsme dostali hodinu, abychom si se hrou dělali, co chceme. Na jednu stranu se může zdát, že hodina je málo (je!), na stranu druhou jsme se ale dostali k základním herním mechanismům a víme tak o Rage zase něco víc.

Protože hra vychází už za necelé dva měsíce, vývojáři mají k dispozici takřka finální build se hrou, do jehož testování jsme se pustili i my. Příběh Rage se odehrává na zemi, konkrétně v roce 2029 a sleduje apokalypsu způsobenou nárazem asteoridu Apophis. Z modré planety se v jediném okamžiku stane planeta šedá, zrezivělá a hodně nemocná. I z toho důvodu jsou všichni významní vědci a důležití lidé ještě v předstihu zmraženi v hibernačních komorách a zakopáni hodně hluboko. Bohužel, ne všechny plány na záchranu lidstva zaberou, a celý podzemní komplex, zvaný též Ark, pád asteroidu neustojí. Přežije pouze hlavní hrdina, který se prodírá na povrch, přičemž ještě netuší, co ho vlastně čeká.

Otevřený svět pro všechny

Celá tato sekvence je vcelku pochopitelně zpracována do podoby drsné a náležitě akční cut-scény, upřímně ale musíme říct, že pohled na samotnou hru je ještě o chloupek lepší. Sem tam se sice najdou rozmazané textury, stačí se ale podívat někam do písčitého údolí a Rage si vás získá. Scenérie jsou jedním slovem dechberoucí a stojí v pronikavém kontrastu se zmarem, špínou a rzí všude kolem vás. Nestačíte se ale příliš rozkoukat, a už jedete v bugině. Uháníte krajinou a holohlavý chlápek, který vás před pár minutami zachránil před nečekaným útokem mutantů, vás seznamuje s tím, jak vypadá Země nyní. Poví vám něco o klanech, což je další, nepostradatelný prvek Rage, který určuje, jakým způsobem budete hrát, kam se podíváte a kam už pouze s obtížemi.

Ve světě Rage to totiž vypadá podobně jako v Red Faction: Guerilla, nebo ve Falloutu. Místo národů zde naleznete kmeny, místo států malé i větší osady a místo prezidentů ty nejsilnější jedince, kteří jsou schopní velet. Jedni s sebou kamarádí, jiní ne, a právě podle toho se musíte po celou dobu hraní řídit. Spolehněte se také na to, že nejrůznější questy budou přímo i nepřímo ovlivňovat vztah s několika dalšími frakcemi, a pokud chcete přežít, budete muset volit pečlivě. Na startu hry jsme ale bohužel nestáli před vážnějším rozhodnutími, umíme si ale s ohledem na náznaky pestrosti živě představit, jak to bude v pozdějších stádiích hry probíhat.

Moderní trendy

Co se týče úkolů jako takových, vývojáři je rozhodně nechtějí neustále točit dokola. Doby, kdy každý úkol spočíval v šablonce jdi a přines, případně jdi a zabij, jsou díkybohu pryč. V Rage vás zadavatel úkolu pouze trochu nasměruje, a co přesně cestou vykonáte a jak daný quest splníte, je na vás. Jednou můžete na místě nalézt mutanty, jindy zástupce jiné frakce, a když budete mít štěstí, rozběhne se proti vám jen kupa banditů. Na druhou stranu je ale nutné poznamenat, že Rage, s ohledem na délku jeho vývoje, nemůžeme prominout slabou umělou inteligenci, a ač se vývojáři snaží, i tak k ní máme pár připomínek. Ano, nepřátelé většinou nečekají a vrhají se bez otálení k vašemu úkrytu, aby vás náležitě vykostili, ale čas od času se stává, že jen stojí a čekají, než do nich vystřílíte zásobník.

Aby Rage nebylo jen o střílení, poměrně pěkně je zpracován skomírající život v osadách. Každý má svou práci, zapadá do prostoru a jen málokdy se stane, že by vás něco vysloveně praštilo do očí. Snad jen dialogy, které začínají náhle, například když jdete kolem hospody ke své bugině. Jde ale o skriptované sekvence, v rámci kterých se mlčenlivý hlavní hrdina naučí novým kouskům a dostane nějakou tu novou zbraň. A s nimi je to v Rage poměrně zvláštní. Když se to vezme kolem a dokola, Rage je snad první hrou od id Softu, ve které nemůžete sebrat zbraně padlých nepřátel. Je to ale dáno celkovým pojetím hry, na základě čehož nedostanete v Rage nic zadarmo. I takový klíč od zamčených dveří si musíte sami vyrobit, což vypovídá samo o sobě a žhaví naděje, že Rage bude přinejmenším jinou hrou, než všechny ostatní generické střílečky.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama