Sid Meier’s Civilization Beyond Earth Článek Civilization: Beyond Earth

Civilization: Beyond Earth

konfrst.jan@gmail.com

konfrst.jan@gmail.com

14. 4. 2014 22:34 1
Reklama

O víkendu jsme vás informovali o milém překvapení pro všechny stratégy – Firaxis Games pracují na nové Civilizaci a dali nám to všem vědět skutečně chytlavou CGI ukázkou. Nenechte se však zmást - nová hra ze slavné série není klasickým pokračováním, nýbrž přímým odkazem na stařičkou Aplha Centauri z roku 1999, po kterém hráči už pěkných pár let volají. Jediný zádrhel je v tom, že vývojáři již nevlastní práva na využití stejného názvu, a tak se museli uchýlit k jinému podtitulu.

STARÁ ZNÁMÁ CIVILIZACE

Pokud jste hráli předchozí díly série, pak pro vás bude Civilization: Beyond Earth hrou naruby. Zatímco původním úkolem bylo odstartovat do vesmíru, nyní se budete snažit na Zem vrátit a při tom všem prozkoumávat zakoutí nekonečného prostoru kolem nás. Jedním z nastíněných úkolů i jistým překvapením hry je tedy nejen samotné pátrání po inteligentních formách života, ale i objevování minulosti lidstva za hranicemi naší planety. Autoři zároveň dodávají, že se sice nemohou zcela vymanit z dědictví Alpha Centauri, ale naznačují, že se Beyond Earth vydá vlastní cestou a nebude pouze opakovat a modernizovat předešlé principy.

 Zatím víme jen to, že zvolená cesta ovlivní vzhled a typy budov, jež budete moci stavět v procedurálně generovaných světech.

Strach z neznámého proto není na místě - mechanismy Civilizace zůstanou zachovány, takže budeme kolonizovat neznámé světy, na planetární úrovni spravovat města a samozřejmě svádět bitvy o jednotlivá území. S kým? Na to je přeci jasná odpověď - s jinými formami života, ať už inteligentními nebo neinteligentními. Některé budou přátelské více, jiné zase méně, nikdo by nám však neměl bránit ani v tom, pokud bychom se je rozhodli z preventivních důvodů vyhladit úplně všechny.

Jak svého snažení docílite, to už by mělo záviset zcela na vás – můžete s kamenem a klackem v ruce hulákat, že lidstvo musí být čisté a oproštěné od zbytečných technologií, můžete se rovněž vydat cestou kombinující lidské tělo s augmentovanými částmi ve stylu Deus Ex, anebo skončit u genetických modifikacích a hraní si na Boha. Tímto jsou definované hlavní tři styly hry, což zároveň vyvolává otázky, zda se bude Beyond Earth zabývat i morálními dopady na důležitá rozhodnutí, a jaké budou jejich reálné následky. Zatím víme jen to, že zvolená cesta ovlivní vzhled a typy budov, jež budete moci stavět v procedurálně generovaných světech. Autoři pak díky tomu slibují pokaždé trochu odlišný zážitek z hraní na planetách vulkanických, pouštních, vodních a celé řádce dalších.

PŘÍPRAVA JE ZÁKLAD

Ještě než se ale pustíte do kolonizace neznámých světů, je třeba se řádně připravit. Na samotném začátku hry, jenž začne kolem roku 2200, si nejprve vyberete typ plavidla a následně jej vybavíte s tím, že vaše rozhodnutí ovlivní složení posádky, suroviny i vybavení. Čistě o minihru ale jít nemá – rozhodnutí v první fázi hry mají mít dopad na celý zbytek hráčova zážitku, takže mu vývojáři už nyní přikládají poměrně důležitou roli a apelují na hráče, aby nic nepodcenili.

Co nás ale zajímá a o čem zatím bohužel příliš nevíme, je nelineární vývojový strom výzkumu – posunem do budoucnosti si autoři neskutečným způsobem rozvazují ruce dosud spoutané historickým vývojem. Kam až dle Firaxisu lidstvo zajde? Nevíme, nesmírně se ale těšíme, že ta plánovaná budoucnost bude nápaditá a skutečně zábavná. Z oznámených drobností pak vypíchneme ještě plnění vedlejších misí na cizích planetách, hledání a sběr mimozemských relikvií, budování satelitů a například i možnost teraformace terénu k obrazu svému.

Jak hra ve finále dopadne, musíme ještě chvíli počkat, podle prohlášení vývojářů ale dojde na vydání už letos na podzim. Vše se ale zatím zdá naprosto v pořádku a s nadějí vyhlížíme svěží závan do žánru tahových strategií. Jediným negativem a pihou na kráse je zatím dementovaná přítomnosti emzáků jako hratelné rasy, klidně se ale vsadíme, že tento nedostatek bude napraven v některém z datadisků.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama