Foundation Článek Foundation - dojmy z hraní

Foundation - dojmy z hraní

Vojta Dřevíkovský

Vojta Dřevíkovský

14. 1. 2019 12:15 1
Reklama

Sledujete-li dění kolem crowdfundovaných her, asi se mnou budete souhlasit, že na každý úspěch kickstartované hry připadá pořádný neúspěch. Jen dostát slibům kampaně na Kickstarteru se často projevuje jako závažný problém a překonat očekávání backerů, to zvládne jen hrstka titulů. Foundation je také hra z Kickstarteru a v této době se teprve chystá do veřejného předběžného přístupu na Steamu. Nicméně už z rané verze, kterou jsem vyzkoušel, je jasné, že pokud půjde vývoj bez větších potíží, můžeme se za několik měsíců těšit z povedené středověké stavitelské simulace.

NOVÁ ÉRA?

Foundation se chvástá, že přivede stavitelské simulace do nové éry, kdy se už budování měst nebude muset spoléhat na mřížku. Organický růst osad má zajistit štětcový nástroj, se kterým se označí rezidenční oblast a když bude třeba, vesničané si postaví chalupu někde v ní, případně tam, kde je místo mezi ostatními chalupami. Dobrý nápad je naštěstí i dobře domyšlený a Foundation na skutečně tendenci “generovat” realisticky vypadající vesničky. Chaloupky se vytvářejí z předpřipravených assetů - vždy tak drží jeden styl a v detailech vypadají trochu jinak. Dokonce se logicky postaví vchodem k frekventovaným cestám, takže výsledná vesnice vypadá věrohodně. Napomáhá tomu taky tvorba cestiček, které sami od sebe vesničané vyšlapávají. Uvidíte tedy, jak se postupně tvoří cesty mezi studnou, trhem a chalupami, mezi dřevorubcem a pilou a následně skladem. A když se někudy přestane chodit, tak tam cestička zanikne.

Ve Foundation můžete stavět komplexní budovy, které si můžete sami seskládat z mnoha částí.

Zatímco obytné budovy rostou automaticky, všechny ostatní budovy stavíte klasicky ručně. Nejprve je třeba postavit klasické sběrny surovin: všechny ty kamenolomy či chaloupky dřevorubců. Poté se odemknou budovy na jejich další zpracování: pila, mlýn a pekárna, tkadlec nebo kovárna. Postupně je třeba vybudovat různé výrobní řetězce, které zajistí, že budete mít dostatek materiálů na stavbu a jídla a zboží jako je například oblečení, které pak můžete svým vesničanům prodávat na trhu, uspokojit jejich potřeby a sobě si vydělat na další expanzi.

JAKO Z LEGA

V tomto ohledu Foundation nepředstavuje nic nového. Výrobní řetězce jsou s námi ostatně už od dob Settlerů. Jen Foundation zatím požaduje od hráčů velmi přísné pořadí budov, které musí postavit. Píšu zatím, protože doufám, že se tohle v následujících aktualizacích vyřeší. Ale momentálně hrozí, že pokud experimentálně postavíte o pár budov víc, můžete se dostat do situace, kdy vám budou chybět důležité nástroje pro další rozvoj své vesnice a budete muset hru začít od začátku. Obchodování s materiály totiž závisí na omezené nabídce a poptávce potulných kupců, takže se nemůžete spolehnout, že to, co vám chybí, jednoduše koupíte.

A materiály velmi rychle zmizí z vašich zásob, pustíte-li se do stavby některého z velkých projektů. Ve Foundation můžete stavět komplexní budovy, které si můžete sami seskládat z mnoha částí. Jedním z prvních takových velkých projektů, který si ve vesnici postavíte, bude nejspíše kostel. V nabídce je několik druhů lodí, věží, vchodů, dekorací a pár zaoblených i hranatých přístavků. Všechny součásti mají po stranách několik uzlů, kterými se k sobě přilepují a všechny lze trochu natáčet a vytahovat do výšky. Snadno si tak vytvoříte unikátní kostel. Postupně se navíc odemykají nové části a budovy můžete dodatečně rozšiřovat o nové přístavky či celé části nebo i malé dekorace.

VES POD KONTROLOU

Tyto významné budovy pak zvyšují líbivost krajiny kolem sebe a vesničané si u nich budou raději stavět obydlí. Při zajištění jejich potřeb, jako je třeba pravidelná návštěva kostela a dostatek “luxusního zboží” například oblečení nebo různé druhy jídla, povýší pak na společenském žebříčku z poddaného třeba až na občana, což s sebou nese i přestavbu obydlí na hezčí domeček.

Mikromanagement Foundation miluje. 

Upgradování domečků bych doporučil nenechat provádět automaticky. Ručně je to lepší, jinak se můžete v pravidelných vlnách potýkat se zásadním zpomalením ekonomiky, jak všichni stavitelé začnou řešit, kde sebrat suroviny na přestavbu domečků. Ruční schvalování přestaveb vám ušetří vrásky na čele, byť vyžaduje určitou dávku mikromanagementu. A mikromanagement Foundation miluje. Ručně přiřazujete povolání každému vesničanovi; určujete, jaké suroviny se budou ukládat do skladiště; označujete, jaké oblasti se budou kácet, kde se naopak budou vysazovat stromky a kde se mají udržovat pšeničná pole. Společně se stavbou významných budov pak dává Foundation hráči dost moci nad podobou městečka, což lze jen pochválit.

PŘIPRAVENO NA EARLY ACCESS

Kde ještě tvůrcům zbývá spousta práce, je trojice “hodnot”, které odemykají nové budovy. Poslušnost ke králi, víra a pracovitost se získávají stavbou a rozšiřováním významných budov a plněním questů, které čas od času vyskočí v okénku a dají vám na výběr, jak je vyřešit. Například se jakoby urodí víc obilí a na vás je rozhodnout, zda 30 bochníků darujete králi, církvi nebo lidu. V závislosti na vaší volbě získáte několik bodů v relevantní hodnotě a třeba si odemknete ke stavbě loveckou chýši nebo palisády. Zatím ale není ve hře potřeba těžkého rozhodování - questy se pravidelně objevují a můžete se na přeskáčku věnovat bez obav všem třem stranám a odemknout si všechno. Nebo i jen jediné, aniž by vám od ostatních cokoliv hrozilo.

Foundation - dojmy z hraní
i Zdroj: Hrej.cz

Zatím to nevypadá, že by Foundation skutečně přivedlo stavitelské simulátory do nové éry. Stavění bez mřížky je fajn a modulační budovy jsou jediné skutečně odlišující prvky hry, která jinak staví na velmi známých základech her jako byly Settleři nebo Pharaoh. Zatím je hra ale příliš pohodová a bez větších překážek. Uvidíme s dalším obsahem, zda na nás vývojáři chystají jen středověkou stavebnici nebo hru, která dokáže potrápit i zkušenější městské plánovače.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama