Dragon Age: Prameny Článek Dragon Age: Origins

Dragon Age: Origins

Luke

Luke

21. 7. 2009 22:22 19
Reklama

Na stránkách Levelu a Hrej.cz nepíšeme o Dragon Age: Origins poprvé. O hře, která navazuje na odkaz Baldur's Gate jsme se zmiňovali již před dvěma lety, kdy byla představena na losangelské E3 a od té doby se šeptanda ze zákulisí vysoce očekávaného titulu objevuje téměř pravidelně. A není divu – Dragon Age má potěšit všechny fanoušky hardcore her na hrdiny, kterých ve střední Evropě rozhodně není málo. V tradici sofistikovaných her na hrdiny bude hrát významnou roli každý bod ve vlastnostech postavy a na pozadí hraní poběží extrémně komplikovaný Centrální Mozek Pravidel, který určuje, zda se vám dané akce zadaří či ne. Nenechte se ale mýlit, pravidla nejsou oficiální licencí některých již existujících, ale zbrusu novou sadou přikázání, které autoři vymysleli. Novinka vzniká ve studiích Bioware vedle takových her jako Mass Effect 2 nebo The Old Republic, a jak nás ujistil ředitel studia Greg Zeschuk, rozhodně nejde o „Mass Effect ve fantasy světě.“ Podle prezentace, která proběhla před několika dny v modernizovaných sklepeních královského paláce ve Varšavě (mohutná přítomnost lidí s bradkou s copánky spíš naznačovala, že jsme zabloudili na seanci Dračího doupěte), půjde v Dragon Age o totéž, co udělalo Baldur's Gate slavnými: epický příběh, desítky hodin hraní, interakce mezi postavami a rozmanitý fantasy svět, který čerpá dílem z vysoké fantasy, dílem z temné fantasy. Proč Bioware nepoužila pojmenování Baldur's Gate 3 je nasnadě: práva drží společnost Atari a navíc už ne každý původní hry pamatuje. První Baldur's Gate vyšla před úctyhodnými jedenácti lety! „Vždy jsme chtěli udělat Baldur's Gate s detailní 3D grafikou. Nyní se nám sny konečně plní,“ přiznal hlavní producent Mark Darrah. Zaměřme se v našem preview na jeden ze základních kamenů celé hry: možnost volby.

Osudový rasismus

Hlavním společným jmenovatelem varšavské prezentace byla různorodost dialogů a nacházení více cest k řešení jednotlivých situací. Možnost volby a její dopad na herní svět vás bude pronásledovat hned od začátku: stačí si vybrat jeden ze šesti osudů a obyvatelé herního světa na vás začnou reagovat určitým způsobem. Osudem jsou v tomto případě míněny minulé skutky postavy, kterou pod ruku dostáváte až v „dospělém“ věku. S podobnou možností jsme se mohli setkat v Mass Effect, tentokrát ale bude citelněji ovlivňovat jednotlivá setkání s ostatními postavami. Pakliže si zvolíte osud, jehož obsahem je například studium magických věd, budou k vám kouzelnice a kouzelníci přistupovat mnohem otevřeněji než ke kovanému válečníkovi. Ten bude muset jejich nedůvěru překonat činy anebo dobrou vyřídilkou. V jedné hře se tak bude skrývat šest rozdílných variací, ovšem tím to nekončí. Obyvatelé virtuálního světa jsou totiž rasisté! Budou se k vám chovat i na základě toho, jakou rasu si zvolíte. „Když například hrajete za elfa, tak jste příslušníkem utlačované rasy, která bývala silná, ale lidé ji vytlačili. Takže když si vyberete elfa, budou interakce ve hře probíhat úplně jinak,“ říká Darrah. Někteří obyvatelé s vámi budou sympatizovat, jiní zavrhovat – a ti stejní se při hře za člověka budou chovat úplně jinak! Rozhodnutí budou ovlivňovat i ostatní postavy v družině – ať už samotnou svojí přítomností (stačí mít nabušeného válečníka, kterého se NPCčko bojí) anebo přímým zasahováním do průběhu aktivit. V krajním případě můžete druha ve zbrani dohnat až k opuštění skupiny, protože nesouhlasí s vašimi volbami a raději se přidá k nepřátelské straně.

Šedá zóna morálky

Dragon Age má být špinavou hrou – v tom slova smyslu, že scénáristé jasně neoddělují dobro a zlo. Hranice se smývají a vy se pohybujete v jakési šedé zóně, kde žádné rozhodnutí není tím nejlepším. Ať už zvolíte A nebo B, někdo na to doplatí. „Třeba narazíte na situaci, kdy budete mít možnost zachránit malé dítě, nebo vesnici. Zachráníte dítě a vesnice lehne popelem, nebo obráceně,“ přibližuje rozhodovací dilema Darrah. „Finálně jde o záchranu celého světa, takže vlastně sledujete dobrý cíl, ale cesta k němu už tak jasně nakreslená není.“ Dopady rozhodnutí se mají projevovat ve dvou rovinách. U jedněch bude okamžitě patrné, co se stane – vytušíte, komu ublížíte nebo co se semele za pár minut. Druhý případ je záludný: výsledek se projeví až několik hodin po rozhodnutí, podobně jako v Zaklínači. Mimochodem, v rozhovoru nám Greg Zeschuk potvrdil, že si váží práce CD Projektu s enginem Aurora, na kterém jsou právě Zaklínač i Dragon Age postaveny. Dopady rozhodnutí tedy budou mít patrný vliv na vyprávění příběhu a zároveň budou ponoukat k novému rozehrání.

Jeden za všechny!

Každý, kdo hrál jednu ze dvou Baldur's Gate, měl mezi rozličnými postavami své oblíbence nebo naopak. Pamatujete na Jaheiru s pichlavými poznámkami, které vás mohli dovést k tomu, že jste jí ze skupiny vykopli? Podobně silnou osobnost bude mít nyní každý žoldák, který se do vaší party přidá. Komentáře k událostem, špičkování a vzájemná interakce jednotlivých žoldáků byla podle Zeschuka jedním z nejobtížnějších bodů vývoje: „Každá z postav má vlastní motivaci, jiné cíle, chce něco udělat takhle a ne jinak. Je velmi náročné udržet všechny ve skupině spokojené.“ Antipatie v rámci skupiny se promítá i do průběhu jednotlivých bitek, kdy třeba elf nebude zodpovědně léčit nenáviděného trpaslíka. Opět se tedy vrací „možnosti a volby,“ tentokrát v managementu osazení skupiny. Dragon Age je na nejrůznějších vědomých i nevědomých volbách postaven tak, aby každému hráči garantoval maximum svobody pro vytváření vlastního herního zážitku. Svoboda v jakékoliv počítačové hře je přitom jen potěmkinovou vesničkou. Hlavní misi tedy musíte řešit lineárně, krok po kroku, ale mezi jednotlivými příběhovými zvraty bude dostatek času pro plnění vedlejších úkolů a nacházení nových zbraní nebo žoldáků.

Multidraci

Dragon Age vychází paralelně pro Windows, Xbox 360 a PlayStation 3. Se všemi tabulkami, inventářem a taktickými možnostmi samozřejmě vyvstává otázka, v jakém směru bude oříznuta konzolová verze. Konzolové publikum je přeci jen připraveno spíše na akční hry než na tituly s několika vrstvami mikromanagementu, a tak by převod z Windows 1:1 mohl dopadnout chaoticky. K dispozici jsme na varšavském testování měli verzi pro Xbox 360 a po všech stranách dopadla příjemně. Především ve směru akce, kdy souboje není potřeba pauzovat a nacházet taktické možnosti, se tempo hry veze příjemnou rychlostí. Podle Darraha jde o logickou odpověď na požadavky konzolových zákazníků, kteří patří k mladší generaci a jsou uvyklí na akčnější a rychlé hry. Mnozí z nich navíc patří do skupiny, která přišla do kontaktu s hrami až prostřednictvím konzolí, tím pádem jim jsou RPG hry ze staré školy na míle vzdálené.

Je jisté, že ve fantasy světě Dragon Age se ztratíme na desítky hodin. „Strávil jsem ve hře zatím kolem třiceti hodin a zdaleka nejsem u konce,“ přiznal se jeden z firemních betatesterů. Stejně jako on budeme i my řešit vedlejší úkoly nebo se jen tak procházet po pěkně vytvořených lokacích. Jak už bylo zmíněno, běží hra na modifikovaném enginu Aurora, který má již několik křížků na hřbetě, ale díky novým úpravám jde s dobou. Samotným vývojářům se tak urychlila práce, protože ten samý engine poháněl jejich Neverwinter Nights a díky otevřenosti a editoru do něj řada fanoušků přispěla vlastními podněty, které pak v Bioware zpětně využili. Právě editorem podmiňuje Bioware dlouhou životnost svých titulů a Dragon Age nebude výjimkou: zákazníci dostanou možnost navrhovat skrz dodaný editační balíček vlastní světy a příběhy. Podle všeho si cedulku „DND: Occupied by Dragon Age“ dáme na dveře již na konci října, kdy se hra objeví pro všechny platformy.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama