Článek Assassin´s Creed III

Assassin´s Creed III

Ondřej Švára

Ondřej Švára

30. 3. 2012 22:00 3
Reklama

Je třeba zabít Connora, shodla se templářská buňka uvnitř francouzského Ubisoftu a sága Assassin´s Creed se prodlužuje o regulérní třetí díl. Den, kdy se videoherní fikce znovu spojí s historickou látkou ve výpravně poučnou zábavu, bude třicátý říjen. Podle předpovědi z představeného dema bude letošní podzim nádherný. Takový americký.

Altair a Ezio. Dva notoricky známí akční cestovatelé po architektonických památkách v různém čase i ději, však již svoji asasínskou válku proti templářům v novém příběhu a  v novém prostředí bojovat nebudou. Hlavní roli získává jistý Connor, po mamince indián, po otci Brit, a hlavně rodák z americké vesnice Mohawk, spálené kolonisty v předvečer války o nezávislost. Connora v právě zahájeném revolučním běsu živí individuální touha boje proti útlaku a osud třinácti kolonií, bojujících za svobodu, mu není lhostejný. Do války, intrik a diplomacie se vloží v několika desítkách příběhových questů.

Skoro zapomenete, proč vlastně Connor obléká šedou asasínskou kápi a tolik se v ní liší od červenomodrých uniforem historicky znepřátelených stran. Letošní Assassin´s Creed bude vskutku epická story jako z pera moderního amerického historika. A z revolučního transu vás vývojáři vyvedou až když do revoluce znovu vpletou odvěký fiktivní konflikt mezi asasíny a templáři. To, abyste věděli, že pořád ještě hrajete Assassin´s Creed.

Dějepisný moloch

Montrealští vývojáři si s novými historickými kulisami ukousli pořádný designérský krajíc. Sami přiznávají, že třetí Assassin´s Creed je obrovsky náročné na výpravu a faktickou přesnost, neboť při přepisu tak dobře zmapovaného období, jakým americká válka za nezávislost je, si nemohou dovolit křiklavé minely. Vlastně jediný detail, v jakém se má jejich herně-historický výklad lišit od skutečnosti, je rychlejší přebíjení mušket, což nepopírají a naopak o něm mluví jako o záměrném akcelerátoru zábavnosti akce.

Jinak se ale těšte na pedantsky převzatou historii, ve které můžete zaslechnout i velitele Williama Prescotta, kterak pronáší svou slavnou větu "Nestřílejte, dokud neuvidíte bělma jejich očí!", A projít se Bostonem a New Yorkem, tvořených podle map z přelomu osmnáctého a devatenáctého století.

Krása v pohybu

Právě věrně zachycenými architektonickými kulisami chce Ubisoft šokovat všechny hráče bez ohledu na to, zda jsou dějepisnými machry či diletanty a zda vůbec někdy v New Yorku či Bostonu byli. Tato města postavená dle dvě stě let starých plánů budou maximálně atraktivní sama o sobě. Pro jejich ztvárnění Ubisoft naplno využil sílu modernizovaného enginu Anvil. V demo ukázkách byla vidět taková grafická kouzla, až se člověk musel zamyslet, jak je současná generace konzolí vůbec může zvládnout. Prezentaci, kterou žurnalisté viděli za zavřenými dveřmi, totiž běžela na PS3 a vy si snad budete moci po dalších retuších spatřit na červnovém E3.

Sledovat dva tisíce postav na jedné ploše je jedna věc. Ovšem vidět, že se všechny chovají jako opravdoví lidé, za to už lze Ubisoftu pogratulovat. Ačkoliv řada situací při procházce městem skutečně zaváněla skriptem (a také snahou autorů sestříhat pro ukázku ty nejatraktivnější momenty), obecně se chování NPCček zdá vůbec nejpřirozenější v herní historii. Když Connor prochází kolem tržiště, hokynář se za ním dokonce rozběhne, aby mu vnutil nějaké zboží…

Síla enginu a umělé inteligence se projevila také ve chvíli, kdy věčně nepohodlného hrdinu zmerčila v davu vojenská posádka.  Connor se podle povelů z gamepadu rozběhl do davu, prokličkovali jím až mezi vzdálené domy a s pocitem bezpečí zmizel v okně jednoho z nich, kde se však… ozval křik nájemníků a vojáci získali stopu zpět.

Zapomeňte na minarety

Connorův únik k překvapeným nájemníkům vypadal zajímavě ještě z jednoho důvodu. Do okna v patře se totiž dostal skokem s blízkého stromu. Stromu! Jakkoliv jste si v minulosti oblíbili asasísnké šplhání po mohutné historické architektuře, nový díl série váš zážitek trochu změní. Sami musíte uznat, že v případě měst a městeček z Nového Světa museli autoři myslet alternativně. Boston i New York konce osmnáctého století byla města bez pompézní sakrální zástavby i bez architektonické odpovědi na teprve vzmáhající se průmyslovou revoluci. Na gotické katedrály a obří tovární komíny se zkrátka v revoluční „Americe“ lézt nedá, proto Ubisoft vymyslel úplně nový herní prvek. Budete lézt po stromech. A nejen po nich.

Až uvidíte naprosto bezkonkurenčně naprogramovanou animaci Connorova ladného pohybu přes skaliska, průrvy či zohýbané větve smrčků, nebude vám hratelnostní výhybka tolik vadit. Příroda je prvek, který nové Assassin´s Creed výrazně charakterizuje. Ačkoliv se v americké divočině, (neboli pohraničí) má odehrávat jen třicet procent questů, přírodní prostor bude sám sobě asi jeden a půlkrát větší než mapa Říma v Brotherhoodu.

Šest medvědů na cibulce

Štědrá rozloha herní Ameriky je nutná jednak nutný pro vedení epických revolučních bitev, do kterých se Connor bude připlétat, ale také pro život divokých zvířat, což je další zcela nový herní prvek. Oč diskutabilnější přínos může mít lovení zvěře a prodej kožek trhovcům, o to zajímavěji vypadá role samotných zvířat v běžném zabijákově životě. Když se do zoufalé Connorovy bitvy připlete medvěd a rozsápe jeho protivníky na cucky, říká si tento skript o potlesk, neboť víte, že příště to může být právě váš hrdina, kdo šelmu rozčílí a bude jí muset čelit. Když vyhraje, bude hostina.

Příroda se pro Connora stane gothicovsky nebezpečnou a těžko předvídatelnou. A to nejen  kvůli nepřátelsky naladěné fauně, ale proměnlivému počasí, respektive ročním dobám, které se mají po dobu hraní průběžně měnit. Autoři tvoří všechny lokace v letní a zimní podobě, do jaké míry se tím ovlivní hratelnost zatím nevíme, ale zima vypadá vskutku efektně. Krom toho, že se do ní NPCčka stylově oblékají a také tolik necourají po venku, viděli jsme samotného Connora brodit se po pás ve sněhu a to byl zážitek. Nejenže mu prašan hezky zůstával na šatech, ale když zafoukalo, zmizely za ní také stopy, což znamená, že v zimě se mohou zvěř a lidé stopovat pohodlně pouze, pokud je hezké počasí. V tomto ohledu už si můžeme jen domyslet, jaké vlivy přinesou i jiné typy počasí. Dočkáme se bludných rot v mlze bostonského venkova?

Zrychlená krvavá lambáda

Aby se Connor necítil v americké divočině jako pověstný Obelixův „hudry hudrák“, určený k okamžité spotřebě, Ubisoft jej vybavil novými zbraněmi a také výrazně upraveným bojovým systémem. Výzbroj si již mnozí z vás dopodrobna prohlédli ve specializovaném teaseru, zmíním tedy spíše bojový systém, který oproti minulým dílům podstatně získal na dynamice. Autoři to bezostyšně přiznávají: nové Assassin´s Creed bude v boji divočejší a rychlejší dynamičtější a důraz bude klást spíše na správnou posloupnost útočných kombo povelů, než na taktiku z dřívějška . Trochu v rozporu se proto jeví nemožnost doplňovat zdraví přímo v boji, Connor si bude muset pokaždé odskočit do bezpečí…

Třetí Assassin´s Creed si stanovilo poměrně křiklavý cíl. Chce překonat sedmimiliónový prodej posledního dílu Revelations, chce být větší, pompéznější, uvěřitelnější a historicky přesnější. Po březnových zkušenostech z demo ukázek nyní žádný novinář na světě nepochybuje, že by něco z toho nedokázalo splnit. Tak ještě jednou: těšíme se na podzim!

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama