Štěstí přináší i práce na sobě samém
i Zdroj: Hrej.cz
Článek Štěstí přináší i práce na sobě samém

Štěstí přináší i práce na sobě samém

Placená inzerce

Placená inzerce

10. 6. 2010 12:58
Reklama

Jak najít vnitřní spokojenost? A kde a v čem ji vůbec hledat? Na tohle téma už se dlouhá staletí nebo dokonce tisíciletí pře spousta filozofů. Mají různé názory, což samozřejmě vůbec není divné. Pohled na životní spokojenost totiž má každý z nás trochu jiný. Co vyhovuje jednomu, nevoní druhému. Proto se zkusme podívat na to, co k tématu spokojenosti v životě říkali slavní lidé.

KAŽDÝ ROZHODUJE O SVÉM ŠTĚSTÍ

Podle starověkého římského politika Appia Claudia je „každý strůjcem svého štěstí“. Tak v tomhle mu rozhodně můžeme dát za pravdu. Každý z nás je totiž svobodným člověkem, který se může rozhodnout podle svého vlastního uvážení, co bude dělat a co nikoli. I když mu někde sebere vnější svobodu a třeba ho někam zavře, vzít vnitřní svobodu mu nikdo nedokáže, samozřejmě za předpokladu, že jde o dostatečně silného jedince, který se nenechá tak snadno ovlivnit. Pak může svůj osud ovlivňovat i v situaci, kdy žije v nesvobodě dané třeba režimem, politickou situací. Vždycky je na každém z nás, jak se rozhodneme. Každý den, v každé chvíli můžeme dělat a také děláme různá rozhodnutí, která přispívají k tvorbě našeho štěstí. Mohou to být různé příležitosti, jak zlepšit, obohatit svůj život a je jenom na nás, jak s nimi naložíme. Můžeme je využít, nebo nikoli. O tom, kdo je nevyžije, se pak říká, že si „šlape po štěstí“.

NAŠE DOPORUČENÍ JSOU FUK

Se svou troškou do mlýna na téma štěstí přispěl třeba i německý básník a spisovatel Heinrich Heine. Ten prostě a jednoduše říkal, že „štěstí je nevěstka“. Tím chce zdůraznit známou českou říkanku, že „štěstí je muška zlatá, lítá stále dokola a když je unavené, sedne na v…“. Zkrátka štěstí je nahodilé, nemá žádný řád, nedá se u něj nic dopředu předpokládat. Někomu třeba mohou nečekaně přinést štěstí zábavné hry. U nich je úspěch nečekaný, vrtkavý a o to více překvapí i potěší. Dává za pravdu slovům dalšího klasika, a sice francouzského básníka Jeana Coctaeaua. Poeta prohlašuje, že „štěstí je slepé. Jak jinak bych si mohl vysvětlit úspěchy lidí, které nemám rád.“ Ano i v tomhle má pravdu. Štěstí si zkrátka vybere, koho samo chce. Nedbá na naše touhy a doporučení. Je mu úplně fuk, že bychom strašně přáli úspěch své rodině, svým blízkým. Jako natruc dá přednost někomu úplně jinému.

BUDUJTE SI SVŮJ ŽIVOT

Jiný klasik, tentokrát francouzský spisovatel Honoré de Balzac nabízí další recept: „Největší štěstí člověka je, když může žít pro to, zač by byl ochoten zemřít.“ Chce tak naznačit, že když se člověku podaří dosáhnout naplnění a poslání, za něž by dokázal obětovat život, přibližuje se pocitu, že má jeho život smysl. Prostě definic štěstí je ohromná spousta. V podstatě každý, kdo se zabývá osobnostním rozvojem, pracuje na svých schopnostech, hledá ideální cestu ke štěstí. Buduje si svůj vlastní naplněný život.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama