Stáhnout hru (19 MB)
Hodnocení5

Ski challenge 2006

Datum vydání: 7. 2. 2006
Autor: ORF a GreenTube
Žánr: Lyžování
Multiplayer: Ne
Hardwarové nároky: P1GHz, 128 MB RAM, internet
Ovládání: šipky + mezerník
Jazyk: němčina

Info o hře

Ski challenge 2006. Hra, jejíž autoři se dušují, že vytvořili freeware dílko, které má na to rovnat se nejednomu komerčnímu titulu. Podařilo se jim to? Pojďme se této hře podívat na zoubek. Po spuštění hry, stažení updatů a nastavení závodníka, popřípadě grafiky, jsem se celý natěšený vrhnul do výběru závodu. První věc co mě zaskočila byla, že sou k dispozici pouze 4 tratě, z toho jen 2 aktivní. Ptáte se proč to? V ORF totiž vymysleli dle mého názoru geniální systém závodů – tratě se otevírají v průběhu sezony při závodech světového poháru. Musíte si je stáhnout pomocí update manageru a pak směle závodit. Proč ale tak složitě? Protože v online světě se jezdí oficiální světový pohár, ve kterém musíte podstoupit kvalifikaci a pak v určitý den závod. Jednoduše geniální, nejen že si zajezdíte, ale také můžete porovnat své výsledky s těmi nejlepšími! Abyste ale nemuseli být pořád připojení k internetu, máte zde také „offline“ trénink ve kterém si můžete prozkoumat trať a pořádně trénovat.

Když se prokoušete tímto systémem a dostanete se na trať, možná vám také spadne brada úžasem jako mně. Grafika je jedním slovem úchvatná. Textury sou nádherné, při jízdě zatáčkou vám od lyží odlétávají kousky zmrzlého sněhu. A ta rychlost!! Není nad to jet 150km za hodinu z kopce na lyžích!! Závodník se na sjezdovce (věrně kopírující její skutečnou předlohu) chová naprosto realisticky. Škoda jen že se na jízdu díváte jen z pohledu třetí osoby, pohled z očí závodníka by taky nebyl k zahození.

Co se týče obtížnosti, je jen jedna. Žádný mód „pro blbečky“ se nekoná, kdepak. Všichni musí mít stejné podmínky. Sjet celou trať bez pádu je v počátcích nadlidský úkol. Musíte se naučit jak projíždět jednotlivé zatáčky, kde přibrzďovat nebo kde naopak jet v aerodynamickém vajíčku a jen se naklánět do strany. K tomu vám také dopomůže poněkud arkádové zpracování tréninků – po pádu nazujete lyže a pokračujete jako by se nechumelilo dále ze svahu.

Daň, kterou musíte zaplatit za to, že je hra k dispozici volně ke stažení, jsou všudypřítomné reklamy. Je jich opravdu spoustu, ať se jedná o vlajky na trati, pořadovém čísle závodníka nebo třeba helmě. Rozhodně je to lepší než za hru platit nějakých patnáct stovek v obchodě, nemyslíte? Soundtrack je moc dobrý, jen by možná neuškodilo pár skladeb přidat. Grafické zpracování jsem již vychvaloval a ovládání? Jednoduchost sama! Pouze šipky + jedna speciální klávesa na odrážení se na hraně.

Každá hra má své chybičky. Ale abych pravdu řekl, moc jsem jich zde nenašel. To co jsem nalezl nejsou chyby, ale spíše nedostatky. Například pouze 4 závody na celou zimu (konkrétně Gröden, Bormio, Wengen a Kitzbühel). A již zmíněný pohled z očí závodníka také chybí. A aby toho nebylo dost, nemožnost nastavení jiného jazyka než němčiny v době, kdy je angličtina celosvětově rozšířená, mi přišlo spíše k smíchu.

Těchto pár chybiček ale nic nemění na tom jak skvěle se to hraje. Na začátku jsem polemizoval o tom zda se hra může rovnat komerčním soupeřům – ano, může. Co se týče hratelnosti, tak mnohé méně zdatné pokoří. Pokud máte rádi sjezdové lyžování a zrovna nemůžete jet někam na hory, je pro vás tato hra jako dělaná. A pokud jste nikdy nelyžovali, ale chtěli byste si zkusit zažít jaké to je pádit ze svahu, neváhejte ani vteřinu a stahujte, stojí to za to.