Stáhnout hru (68 MB)
Hodnocení5

Last Scenario

Datum vydání: 10. 6. 2007
Autor: SCF
Žánr: RPG
Multiplayer: Ne
Hardwarové nároky: CPU 733 MHz, 128 MB RAM
Ovládání: kurzorové šipky - pohyb, A - mapa, C - akce
Jazyk: angličtina

Info o hře

Čtěte pozorně. Titul, jakým je Last Scenario, tu míváme jednou za tři, možná i za čtyři roky. A možná jsme ho tu ještě neměli nikdy. Doslova OBROVSKÉ RPG, jehož parametry si prakticky ve všech směrech v ničem nezadají s komerčními hitovkami, musí nadchnout prostě každého fanouška her na hrdiny, ať už mu všechny ty podobně vypadající počiny z RPG Makeru lezou krkem nebo ne.
Textově vyprávěné intro naznačující vcelku klišovitý příběh asi ještě nikoho nenadchne, nicméně zápletka se časem začne zamotávat a dostane potřebné grády. Hráč začíná jako mladý chlapec, který by se rád stal jednoho dne hrdinou - zatím je ale pouze vysmívaným otloukánkem, jenž při prvním úkolu (který velmi dobře poslouží pro seznámení s herními mechanismy) navíc selže a zklame sám sebe. Později se mu ale naskytne příležitost, jak si přece jen uskutečnit svůj sen...
Co každého ohromí již po pár minutách, je především neuvěřitelná komplexnost Last Scenaria. Rozsahem a hrací dobou (okolo 30-40 hodin) hledá jen těžko na freeware scéně konkurenci, a to jsme tu již mnoho kvalitních RPG měli. Fantasticky je zpracován i herní svět samotný - s každým NPC lze prohodit aspoň pár slov, přičemž skoro všechny postavy reagují na dění a poslední události, za což si autor zaslouží obrovskou poklonu. LS navíc udivuje obrovským množstvím různých detailů, jako je třeba karetní hra "Hex", k níž lze vyzvat jakoukoli postavu a pročistit si tak na chvíli hlavu během strastiplného putování. A ani provedení soubojů, jež silně připomíná Final Fantasy, nelze téměř nic vytknout.
A s chvalozpěvy nemohu ustat ani při hodnocení audiovizuálního zpracování. Měnící se hudba podle prostředí si zkrátka zaslouží absolutorium, grafika sice občas zklame některými navzájem podobnými lokacemi, ale přesto (a zejména to platí právě u soubojů) je na ní radost pohledět.
Co dodat? Výsledné hodnocení ani nemůže být na základě textu jiné, než desítkové. Někoho možná zklame možnost ukládání pouze na předem určených save pointech (ale ty se ve hře vyskytují poměrně často), někdo se může bát, že do LS dříve než za hodinu nepronikne (což ale také není pravda, hra je velice dobře přístupná), někdo zkrátka nemusí mít RPG v lásce - ale i tak by měl Last Scenario vyzkoušet. Tenhle titul za to totiž opravdu stojí.