MapleStory

Datum vydání: 31. 8. 2006
Autor: Wizet
Žánr: Online RPG
Multiplayer: Ano
Hardwarové nároky: CPU Celeron 500MHz, 64MB RAM, 300MB volného místa na disku, 3D grafický akcelerátor, 56kbps modem
Ovládání: klávesnice a myš
Jazyk: angličtina

Info o hře

MapleStory je MMORPG korejské společnosti Nexon. Českým hráčům je v současnosti dostupný ve své mezinárodní odnoži (evropská verze je v přípravě). Funguje na nastupujícím principu známém z většiny korejských onlinovek - hráči mají možnost připlatit si za přídavný obsah, ale hraní samotné je zcela zdarma. V tomto ohledu je sympatický přístup společnosti Wizet, která zaštiťuje mezinárodní verzi - snaží se totiž, aby hráčova investice peněz do hry příliš neměnila hratelnost, takže předměty nabízené v Cash Shopu jsou unikátní především vzhledem (a ne vlastnostmi). V samotné hře je sice různého vybavení dostatek, ale skutečně se odlišit je možné (když necháme stranou pro freeware hráče nemyslitelné placení kreditkou) pouze dosaženou úrovní. To sice vypadá jednoduše, ale praxe je jiná - ačkoli je levelování na nízkých úrovních velice rychlé a příjemné, později se z něj stává mechanické vybíjení nepřátel v jedné lokaci (tzv. grindování) a například na levelu 70 si postup na další úroveň vyžádá několik dnů hraní. Souboje jsou navíc velmi zjednodušené a nezáživné. Ve hře jsou sice ozvláštňující prvky jako questy (bohužel většinou neoriginální) nebo kariérní postupy, ale jediná věc, která může hráče uchránit od stereotypu, je (jako asi v každé onlinovce) komunita. Zde se ukazuje silná stránka hry - MapleStory je navržen jako přátelská hra (jedinou "oficiální" formou PvP je pexeso a piškvorky, pomocí funkčních kláves může váš charakter vyjadřovat celou škálu emocí, můžete si držet seznam přátel, hrát v partě i vstoupit do guildy) a tomu odpovídá i přístup hráčů - až na drobné výjimky je velmi vstřícný.
Technická stránka je další z věcí, které MapleStory odlišují od MMORPG standardu. Na mapy se totiž díváte netradičně zboku, podobně jako v hopsačkách. Z nich je přejatá také forma ovládání, kdy se pohybujete pomocí klávesnice a myš používáte pouze k ovládání menu. Pravděpodobně kvůli snížení náročnosti na internetové připojení je bohužel fyzika pohybu zjednodušená tak, jak je to jen možné. I přesto jsou (hlavně na přelidněných serverech) poměrně časté lagy. Na to vše se však dá zvyknout a v zásadě to nijak neomezuje hratelnost.
Grafice hry v podstatě není co vytknout, podepsal se na ní profesionální přístup autorů - vše je poctivě nakreslené a paralaxně scrollující pozadí některých lokací berou dech. K hraní hraje slušný počet příjemných zvukových stop.
V současnosti hraje mezinárodní verzi MapleStory více než milion hráčů. Stačí download, registrace na homepage a můžete se k nim ihned přidat a zjistit, jestli si hru zamilujete, nebo ji budete nenávidět. Pokud vám něco říkají slova jako snění nebo přátelství, určitě se alespoň na několik hodin dobře zabavíte.