Stáhnout hru (7 MB)
Hodnocení4

Verge

Datum vydání: 14. 12. 2008
Autor: Kyle Pulver aka xerus (hra), Alec Holowka (hudba)
Žánr: Plošinovka
Multiplayer: Ne
Ovládání: klávesnice: [směrové šipky] pohyb, [Z] skok.
Jazyk: angličtina

Info o hře

Kyle Pulver aka xerus bere k ruce osvědčený engine, se kterým už jednou zabodoval (viz Bonesaw), a roubuje na něho příběh odlišného hrdiny v odlišném světě s odlišnou atmosférou. Propůjčuje si Lovecraftův dvacátý sedmý citát z knihy Commonplace, v němž se zrcadlí hráčský pocit Verge:
Life and Death
Death—its desolation and horror—bleak spaces—sea-bottom—dead cities. But Life—the greater horror! Vast unheard-of reptiles and leviathans—hideous beasts of prehistoric jungle—rank slimy vegetation—evil instincts of primal man—Life is more horrible than death.

(Život a Smrt
Smrt—její prázdnota a hrůza—pustiny—mořské dno—mrtvá města. Ale Život—větší hrůza! Zástupy dosud neznámých ještěrů a mořských oblud—ohavné bestie pravěké džungle—přebujelá slizká květena—zlé pudy původních lidí—Život je strašnější než smrt.)
Co čekat? V prvé řadě hopsačku s roztomilým malým hrdinou. Žádné střílení, žádné zbraně, jen skoky a cupitání. A hádanky… jak si otevřít vchod, jak zmaterializovat neviditelnou krychli (na kterou je třeba vyskočit), či jak se dostat přes nepřekonatelnou překážku a stisknout potřebný knoflík. Tématem hry je život a smrt, takže si lze hravě odvodit jejich vzájemnou provázanost a nutnost podstupovat jedno pro druhé, druhé pro první. A jak píše sám Lovecraft: život je strašnější než smrt. Tak pozor na něj.
Verge patří do škatulky atmosférických věcí, které by byla škoda přehlížet. Ať už po stránce obrazové (barevné světy života a smrti, se svými temnými elementy) nebo zvukové (smutkem podbarvená smyčka Aleca Holowky, jehož klavír a smyčce a tóny „přebujelé slizké květeny“ se chtě nechtě zahryznou hluboko pod kůži). Proč? prostě to tak je. Z level designového hlediska je Verge chytrý: dobře navržený, intuitivní… díky čemuž hraní odsýpá tím správným tempem.
Kdo má rád xerusův smysl pro pixel, přijde si na své. Ostatní nabádám: nebojte se ho, ten člověk má styl.