Stáhnout hru (18 MB)
Hodnocení4

Knytt

Datum vydání: 5. 12. 2006
Autor: Nifflas
Žánr: Plošinovka
Multiplayer: Ne
Ovládání: klávesnice (kurzorové šipky - pohyb, S - skok, A - naváděcí paprsek, Q - inventář, Ctrl+R - sebevražda)
Jazyk: angličtina

Info o hře

Když jsme před půlrokem v kůži hopsajícího míče pozorovali malé opičkovité stvoření v pohoří Harara ve Within a Deep Forest, netušili jsme, že se jej už na podzim ujmeme a pokusíme se vyřešit jeho problém s (ne)létajícím talířem. Knytta totiž uneslo UFO, které se krátce na to srazilo s meteorem a nabralo kurz na neznámou planetu. A tak se náš hrdina ocitá poblíž bezradného mimozemšťana a skořápky vesmírného plavidla, které bude mít za úkol zprovoznit.
Jedenáct esenciálních součástek je rozseto po rozsáhlé mapě, takže schopnost znázornit směr k nejbližší z nich (pomocí klávesy A) určitě přijde vhod. Další ovládání je už standardní - pohyb kurzorovými šipkami a skákání klávesou S. Knyttovou specialitou je lezení po stěnách, zato však nedisponuje žádnými zbraněmi. Hra je totiž stavěná především na atmosféře jednotlivých prostředí a konfrontace ustupuje spolu s ostatními překážkami do pozadí. Ano, najdeme několik hopsacích a "akčních" míst, ale všechna jsou jednoduchá a ukládací pozice jsou takřka na každém kroku, takže projít základní kampaň by nemělo dělat problémy ani začátečníkům. Ve hře je ale také množství bonusových lokací (skrýt je v mapě čítající přes sto obrazovek nebyl problém) s propracovanějšími výzvami pro hráče, kteří jdou do hloubky.
Hudba je, jak už je ve hrách švédského hudebníka Nifflase zvykem, na vysoké úrovni a dobré naskriptování z ní dělá základního činitele atmosféry. Jde ruku v ruce s grafikou, která se zaměřila na vzájemné odlišení různých více či méně originálních prostředí. Scény v neobvyklém širokoúhlém rozlišení se odehrávají na povrchu, v oblacích i pod zemí a jsou oživeny spoustou unikátních neškodných tvorů.
Pokud dokážete překousnout nudnou kampaň nebo pokud vám nevadí relaxační nenáročná hratelnost, jistě si tuto skvělou hru vychutnáte.

Update: Hempuli vydal XH edici Knytta, která konečně odstranila mou frustraci z nedostatku frustrace. V některých scénách nové (nepřátelské) objekty sice lehce narušují atmosféru, ale celkově se jedná o poctivě odvedenou práci, která předčí originál ve více než jednom ohledu.