Stáhnout hru (34 MB)
Hodnocení5

Knytt Stories

Datum vydání: 29. 8. 2007
Autor: Nifflas
Žánr: Plošinovka
Multiplayer: Ne
Hardwarové nároky: CPU 600MHz, 64 MB RAM
Ovládání: klávesnice (kurzorové šipky - pohyb, S - skok, A - chůze, D - deštník, Q - inventář, W - hologram, Ctrl+R - sebevražda)
Jazyk: angličtina

Info o hře

Čekali jsme dlouho. Vnímali neskutečný hype, na freeware scéně nebývalý. Radovali se ze zprávy, že se nám dostane všeho za tu nejlepší cenu, tedy zadarmo. A netrpělivě čekali na dlouho dopředu oznámené datum vydání, tedy posledního srpna. Dnes ovšem není jedenatřicátého a vy přesto čtete recenzi na Knytt Stories. Důvody, které vedly Nifflase k předčasnému uveřejnění nám nejsou známy, ale to vůbec, ale opravdu vůbec není podstatné. Důležité je, že si konečně můžeme pořádně proskočit po fantastickém světě, plném nejrůznějších nástrah, monster a předmětů. Sám Nifflas charakterizuje KS jako „mnoho světů, každý s vlastním duchem“ a já mu dávám jednoznačně za pravdu. Nejde ani tak o rozuzlení nějakého komplikovaného příběhu, jako spíš o objevování, během kterého hledáte nejrůznější předměty, jejichž funkce je vám vysvětlena v přehledném a nenáročném tutorialu, který vás naučí pěkně krok za krokem co a jak.
Navštívíte třeba svět nočních můr, nebo území jara. Kromě grafické stránky, která je jednoduše výtečná, poznáte přechod do jiného prostředí naprosto špičkovou hudbou. Pokud máte vícero bedniček rozmístěných po pokoji, tak rozhodně doporučuji volume doprava, protože to, co dovedl Nifflas s několika jednoduchými tóny, které důmyslně pospojoval nemá, troufám si říct, v celém freeware světě obdoby. Hratelnost je doslova nekonečná a jednoduše vás vtáhne a nedá vám jiné volby, než odehrát alespoň hodinu. Navíc si můžete zábavu prodloužit v přiloženém editoru. Už teď se na internetu vyskytují přídavky, které si můžete do hry nainstalovat a v přehledně udělaném základním menu spustit. A dá se očekávat, že časem bude jejich počet stoupat geometrickou řadou. Knytt Stories jsou magickou hrou. Hype, který jim předcházel byl naprosto oprávněný. Ačkoliv jsem k nim zpočátku přistupoval s mírným despektem, tak mi po několika odehraných hodinách, ve kterých jsem se královsky bavil naprosto vyrazily dech. Kandidát na nejlepší nezávislou hru roku? Můj hlas jednoznačně má.