Stáhnout hru (82 MB)
Hodnocení5

Hydorah

Datum vydání: 8. 6. 2010
Autor: Locomalito, Gryzor87
Žánr: Akce
Multiplayer: Ne
Hardwarové nároky: CPU 800 MHz, 256 MB RAM
Ovládání: klávesnice - šipky, z, x (možno změnit)
Jazyk: angličtina

Info o hře

Španělský vývojář pod přezdívkou Locomalito se v našem freewarovém archivu poprvé zjevil před dvěma roky, když vydal first person akci 8bit killer. Tou vzdal hold starým akčním gamesám jako byl Wolfenstein, Metroid nebo Megaman. Od té doby Locomalito pracoval na vesmírné akci vycházející z principů shmupů z 80. let (např. Gradius a R-Type) a znovu vytvořil kousek té nejvyšší kvality. Hydorah je horizontální vesmírnou střílečkou s arkádovou hratelností a retro stylizací let dávno minulých, která milovníkům tohoto žánru přináší prakticky vše, co je vždy bavilo.  
Celkem 16 levelů v různých prostředí je až po okraj naplněno zajímavými nepřáteli, silnými bossy a spoustou bonusů. Jednotlivé levely se liší velikostí, často dokonce můžete volit, kudy poletíte a vyhnout se některým místům. Vyhnout se můžete i celým levelům, pro dokončení nenápadného příběhu totiž lze zvolit různé cesty herní mapou. I tak ale dá hra zabrat a dokončí ji jen skuteční fanatici. Právě ti ale určitě rádi projdou všechny úrovně, některé totiž skrývají různé specialitky a jiná tajemství. Už pouhé procházení levelů a prohlížení okolí je slušným zážitkem. Španělský vývojář retro grafiku dopracoval do posledního detailu, vytvořil mnoho pěkných a pohledných prostředí s různou tématikou. Zastřílíte si tak mezi popínavými rostlinami a živočichy připomínajícími brouky stejně jako na větrných písčitých pouštích s futuristickými roboty. Vlastní kapitolou jsou pak bossové, kteří vždy zakončují jednotlivé oblasti a celé úrovně. Jejich překonání vyžaduje obrovské úsilí a maximální soustředění. Superlativy patří rovněž hudební složce. Gryzor87 připravil pro každou oblast jinou muziku – stará škola ze soundtracku opět přímo sálá. Intenzivní tóny jsou pastvou pro uši.

Zajímavostí je systém ukládání, kdy si v průběhu hraní můžete uložit pouze tři pozice. Jak a kde je zvolíte je už jen na vás. Rozhodně se připravte, že budete umírat velmi často. Jak tvrdí sám autor, klíčem k úspěchu je nastudovat chování nepřátel a jeho znalost využít pro svůj prospěch. Důležité je také správné využívání bonusů a power-upů. Vaše loď má primární, sekundární (obě automaticky střílí jedním tlačítkem) a speciální zbraň, k tomu je v bonusech vypadávajících z nepřátel možné ještě sebrat speciální štít a zvyšovat rychlost lodi. Před započetím každé mise si můžete navolit svou výbavu, postupně přibývají nové silnější kousky. Lasery, děla, rakety - variabilita zbraní je veliká. Je tak nutné vhodně volit různé kombinace s ohledem na očekávané nepřátele.

Mnozí hráči navyklí na standardní obtížnost dnešních her možná skončí už ve druhém levelu. Autor asi mohl vytvořit více obtížností, takto si jeho titul užijí jen ti nejtrpělivější a nejlepší. Velkou část publika Hydorah svou náročností prostě odradí. Pokud ale máte dostatek trpělivosti, rádi se zlepšujete a postupujete třeba jen o maličký kousek, pak pro vás bude Hydorah jednou z nejlepších retro vesmírných stříleček zdarma vůbec. Pro milovníky tohoto žánru jasný kandidát na hru roku. Nastupte do lodě, akce začíná!