Stáhnout hru (19 MB)
Hodnocení3

Randy Balma: Municipal Abortionist

Datum vydání: 6. 7. 2008
Autor: Mark Essen aka messhof (kód), Jordan Stone + A.A. Kurtz (hudba)
Žánr: Arkáda
Multiplayer: Ne
Ovládání: gamepad / klávesnice: [směrové šipky] pohyb.
Jazyk: angličtina

Info o hře

Když jsem na týden odlétal do Paříže, netušil jsem, že to bude až takové překvapení. Sluncem zalití Frantíci vysedávali u malých stolečků před kavárnami, popíjeli vychlazené červené, špulili na sebe pusy a sledovali všudypřítomný hlomoz hlavní třídy. Prostě krása. A kolik nádherných bab ta Paříž má! Oči vám tikají ze strany na stranu a stejně všecky nestíháte pohledem vysvléct. Tomu říkám kulturní památky! O Notre Dame, Sacré Coeur či Pantheonu raději s pokorou pomlčím. V hlavním městě Lucemburků byste mohli fotit sloupy-sochy-budovy na každém kroku a beztak by vám film nevyzbyl.
Když jsem se po týdnu vracel do Prahy, netušil jsem, že to bude až takové překvapení. Můj oblíbenec messhof se dočista zbláznil a ke všemu je ďábelštější, než kdy předtím!
Začalo to barevnou čárkou s ještě docela veselým podtextem. Nenápadné pokračování s bílým čertem a zlatými rohy se sice přehouplo do lehce temnějšího podtónu, ale messhofem (proč mi v hlavě zní Faustův „Mephisto“?) vyvolané napětí se ještě dalo utáhnout. Randy Balma: Municipal Abortionist jde logickou řadou. Takže, milí čtenáři, vítejte v Klubu otrlého hráče.
Již samotný název utvrzuje, že půjde o úlet. Dovolte mi volně přeložit: Chlípný Ranhojič – Městský Potratář. Teď si možná říkáte: proboha, co je to za hru? Ano, i já měl obavy a oprávněně. RB:MA je bezpochyby ten typ projektu-experimentu, jenž má ve vás především vyvolat otázky a zamyslet se nad daným problémem. Z posledních „vážných her“ vystřelím od boku Hush (která vtáhla do děje silným zvukem) nebo takový Harpooned, který vsadil na ostrou satiru o lovu velryb. Tyhle hry prostě fungují, ačkoli se u nich tolik neodreagujete jako u jakékoliv tuctově netuctové střílečky. O zábavu zkrátka nejde. Tudy se na vás valí tuny otazníků s vykřičníky v závěsu. I messhof křičí a spílá. Proč? Asi se mu nelíbí potraty.
Oproti dvěma zmiňovaným projektům léčí messhof šokem. Připravte se na kratičký čtyř úrovňový psychedelický trip plný zářivých barev a bliků. Upozorňuji, lidé trpící na epilepsii by si tenhle opus měli nechat raději ujít. Je to ztřeštěné, je to depresivní. RB:MA je svět, kde levá noha neznamená nutně levou, ale kde i pravá ruka občas pravou je. V tomhle nehledejte smysl, autor si z nás chtěl vystřelit a to se mu povedlo. Sled několika miniher jednoduchých úkonů (z našeho pohledu), které vrcholí… které vyvrcholí v samotný potrat? Teda, mně to tak přišlo. Logika hry podléhá chorobné mysli vnitřního všehomíra, jež je na hony vzdálen tomu našemu. Běs. Ještě jednou úlet a ještě jednou pozor na epilepsii!
S kampaní proti zabíjení „nevinných dětí“ se dle mého minul účinkem. Potíž je ta, že messhof příliš šokuje, než aby dal prostor k přemýšlení. Normálně takovéhle hry vypínám, ale tady mě držela touha dovědět se konec děje – což o lecčem svědčí. Rovněž musím pochválit pár zajímavých nápadů a zpracování (viz. úroveň s dětskou hlavou a koulení očí), které mi přišly prostě vtipné. Dále, pokud se nepletu, je to snad messhofova prvotina, v níž uplatnil talenty oscilátoru (Jordan Stone) a 8bitu (A.A. Kurtz). Možná právě i kvůli jejich titulkové souhře jsem si závěr toho bláznění nemohl nechat ujít.
Na hodnocení se nedívejte, ono to ani u takovýchto případů nemá moc význam. Co ale má význam, je messhof se svou tvorbou. Tvoří po svém a kráčí proti proudu. Mělo by to být snad na té naší undergroundové scéně jinak?