Stáhnout hru (11 MB)
Hodnocení4

Harpooned

Datum vydání: 27. 1. 2008
Autor: Conor O’Kane [design+kód], Kevin Ross [hudba], Alex Parker [zvukové efekty]
Žánr: Arkáda
Multiplayer: Ne
Ovládání: gamepad / klávesnice: [směrové šipky] pohyb, [X] střelba.
Jazyk: angličtina

Info o hře

Vůně mořských hladin. Křik bělavých racků. Rozrážení a pěnění vln. Náhlý řev motorové lodi a ještě větší řev ohrožených velryb z dob dávné prehistorie. Vypouští se harpuny a sbírají první kusy krví zbarveného masa. Prý na vědecké výzkumy. Haha! Conor O’Kane vám všem vysvětlí, jak že to ve světě doopravdy chodí.
Ale na úvod pár vysvětlujících informací. Conor O’Kane, jehož jméno jste, doufám, zaznamenali minimálně v titulcích loňské pecky DroneSwarm, pochází z Irska. Tuhle větu jste určitě nečekali! A mimoto, že pochází z Irska, je rovněž vynikajícím designérem stejně jako kóderem na poli independentního hraní.
V rámci nasávání nových inspirací, což je cyklus obecně prospěšný – umělcům dvakrát tolik, se Conor vydal na prázdniny do Austrálie. Jak známo, jde o zemi, která je vůči rybolovu (především velryb) a rybářským zemím (především Japonsku) všeobecně zaujatá. Nápad se mu poskládal okamžitě. Hra, kde budete odsuzováni ze strany druhých a neustále monitorováni pod náporem helikoptér a motorových člunů „za práva zvířat“, se snaží poskytnout hráči vhled do situace. Zcela bezpochyby zajímavý vhled, poněvadž i když jsem střílel ona nebohá zvířátka, mrazilo mě v zádech. A ne kvůli nízkému skóre.
Nu, takže se Conor vydal bádat do japonských vod, nafotil pár aktů s velrybáky, doma to všecko v klidu převedl do textur, osolil o pořádnou dávku pravdy a vypustil ven se vším, co k tomu patří:
Líbivá grafika oceánu, šplouchání vln o vaší „výzkumnou loď“, vynořování se a mizení pravěkých savců. Ruku v ruce jdoucí arkádová řežba, jež nenabízí nic jiného než dosti nefér-play savců proti savcům. Ale! Zároveň Harpooned předkládá morální imperativ, takže si z toho člověk určitě leccos odnese. A když už ne to morální poučení nebo zjednodušený vhled do děje kolem lovu velryb, pořád se člověk může snažit trumfnout ty nejlepší z nejlepších ve výsledném hodnocení. Hru jako takovou je snadné dohrát, ale namastit tučňáka? (tučné skóre – pozn. red.) Určitě to stojí za pokus!

Po hraní špetka vzdělání. Tady a taky tady. To aby jste se mohli na co vymlouvat, až vás začnou zas rodiče peskovat.

Update: V současné chvíli k dispozici ke stažení aktuální verze 2009.