Stáhnout hru (32 MB)
Hodnocení5

What Makes You Tick?

Datum vydání: 14. 2. 2008
Autor: Matt Kempke (scénář a režie), Greg MacWilliam (kód v LASSIE), Sebastian Kempke (dodatečné animace), Anouar Brahem (hudba)
Žánr: 2D adventura
Multiplayer: Ne
Ovládání: myš
Jazyk: angličtina

Info o hře

Cvrlikání cvrčků přeruší brzdy skřípajícího autobusu. Pozdě v noci při měsíci, náš hrdina vystupuje z vozu. Hnědé háro, snědý oblek a ve tváři vepsaný výraz dychtivého učně univerzity kdovíjaké. Nažloutlý kus pohádkového plechu se dá opět do pohybu, kola autobusu ztěžka zaberou a v mžiku je svět zase o něco tišší. Nathanovi – váš nový přítel, seznamte se: „Dobrý večer.“ máváte z protějšího kopečka provoněného polní zelení. Nathan na chvíli zaostří, pohladí své ořechové vlasy, nahodí úsměv Tomáše Krajči a krokem kvapným míří k vám. „Pojďme, příteli s myší, musíme varovat doktora Coppelia. Ocitá se totiž ve velkém nebezpečí.“ – tak nějak to začalo.
Jak to končí, nechám pro změnu na vás. Jenom blázen a bezohledný charakter by si dovolil prozradit vypointovaný závěr dnešní, nezdráhám se říci brilantní, adventury. Možná by se hodilo označení: „adventurky“ – vzhledem k jejímu rozsahu, co se týče počtu nahraných minut. Slovo „brilantní“ ale rozhodně stahovat nebudu. To ode mě nechtějte. Spíš chtějte vědět, o co v této vybroušené adventuře jde.
Inu, zhostíte se role mladičkého a roztomile počestného studenta / učně (?) jedné nejmenované obce vysokoškolské. Univerzitní sbor Nathanovi zadá quest vypravit se za doktorem Coppeliem, zjistit, co s ním je (již delší dobu totiž neodepisuje na urgentní dopisy kolégia) a v případě šťastného nálezu doktůrka varovat před blížícím se nebezpečím. Vaše univerzita byla natolik štědrá, že vás na cestu vypravila s jedinou fotografií Coppeliova domu, solidním zapalovačem a pár drobnými na cestu tam i zpět. Nathan se do svého nelehkého úkolu pouští s takovým entuziasmem, jaký jsme zvyklí vídat poslední dobou snad jen u Nelly Cootalot – tříbeným humoristickým nadhledem alchymie: Monkey Island-Indiana Jones and the Fate of Atlantis-The Dig. Leč s vlastním příběhem, vlastními postavami a vlastní pointou. Což je dost síla.
Hudba v čele s umělecky výtvarnými, snově laděnými kolážemi chutná jako ten nejsladší dort, jaký jste kdy baštili. Arabská loutna střídá rytmy veselé s ponurými, smyčky západní tradice míchá s východními. Večerní mořská bríza vás ovane za studena a zahřeje stejně tak – teplými strunami něžného dřeva. I na klavíro-harmonikové pré se dostane. Nesčetněkrát jsem se přistihl, že se mi nechtělo vlézt do dalších obrazovek právě z důvodu omámení líbivými melodiemi. Při tom se díváte na všechny ty barvy štětcem okolo a pokládáte si zásadní otázku zas a zas: „Proč se něco takového nepeče na poli tři-dé mainstreamu?“ Grafika je jedním slovem překrásná. Konec básnění.
„What Makes You Tick?“ se dá vtipně přeložit dvěma způsoby. Jeden ze způsobů se váže na děj, takže ten si nechám jen a jen pro sebe. Druhý-adventurní zní: „Co vás naťukne?“ Tedy, milí hráči.. co vás naťukne, když hře udělím devítku?