Vydavatel Rune 2 žaluje i Bethesdu

22. říjen 2020 13:03 / Radek Raudenský / Novinky / Diskuze (4)

Minulý rok v prosinci se na poli herního průmyslu udála velká věc – vydavatel Ragnarok Game zažaloval dnes již bývalé studio Human Head Studios za to, že se pokusilo zničit svou vlastní hru Rune 2. Poté, co byli všichni vývojáři přetaženi pod studio Roundhouse Studios, působící v rámci rodiny Bethesdy, totiž vedení neposkytlo původnímu vydavateli zdrojový kód a účelně se snažilo zamezit jeho použití.

Jenže spor se po několika měsících rozšiřuje. Do žaloby bylo  zahrnuto i studio Bethesda a celý holding Zenimax, který měl být strůjcem konce Rune 2. „Human Head tajně poskytlo Bethesdě a Zenimaxu „klíče“, které jim dovolily zahrát si pre-release verzi Rune 2. To umožnilo Bethesdě a Zenimaxu vidět hrozbu, kterou Rune 2 představovalo pro jejich franšízu Skyrim/Elder Scrolls. Dva týdny před vydáním Rune 2 Zenimax tajně utvořil nové studio Roundhouse Studios a tuto společnost použilo k nakoupení všeho vybavení Human Head a převzalo jejich výdaje. Vybavení obsahovalo také obchodní tajemství žalobce, zdrojový kód a materiály pro Rune 2 a Oblivion Song. Ve stejnou dobu Zenimax nechal všechny zaměstnance propustit z Human Head a najalo je k sobě.“

Žaloba dále tvrdí, že Zenimax následně zastavil vývoj Rune 2 i Oblivion Song a projektového ředitele Christophera Rhineharta poslal na služební cestu do Texasu. Díky tomu Zenimax mohl vydat tiskovou zprávu o uzavření Human Head – jen den po vydání Rune 2. Vydavatel Ragnarok Games v žalobě tvrdí, že Bethesda/Zenimax viděli Rune 2 jako velkou hrozbu pro jejich franšízu a "dojnou krávu" The Elder Scrolls.

Práce na Rune 2 naštěstí pokračují dále pod novým týmem Studio 369, které hru nadále vyvíjí a v listopadu pro RPG chystá velký update. Tato zpráva ale může být pro Bethesdu velký problém a zatím není jasné, jak na nařčení bude vedení reagovat.

Zdroj: PCGamer

Diskuze

Tvůj komentář

Pro přidávání příspěvků do diskuzí se prosím přihlašte!
20925422
Nikdykde napsal 23. 10. 2020 v 09.29

IamShyNotScared: já to četl a to s tím killerem Skyrimu je jen obrat obžaloby, ne fakt. Svoji práci tam spíš ukázali proto, aby se prodali. ZeniMax nemá nic společnýho s Rune 2. Ani s jeho licencema – to spíš bejvalej majitel studia, kterej odevzdal nějakou verzi Rune 2 a firmu zavřel a teď jde o to komu patří práva.
Že neodevzdal data vyrobené hry je otázka, jakou měli smlouvu a zda obě strany ji dodržovali. Mohli k tomu mít i důvod, že například investor neplnil požadavky a dle názoru jejich právníků tak ztratil na to nárok. Nebo nesplnil svoji povinost, ale pak je to jeho odpovědnost, ale opět, co s tím ZeniMax má společného? Ten využil prostě špatné situace mezi vydavatelem a tím studiem, zjevně ty lidi chtěl, tak je enchal jednu firmu uzavřít a najmul je do jiné. Je to možná divné, ale korporace se tak někdy chovají. Na soudu bude, aby určil, nakolik to bylo jednání dle práva daný země, ale odpovědnost zcela jasně leží na majiteli původního studia a zda to co udělal, udělal legálně.
A pokud ne, měl by jim samozřejmě se zodpovídat.

Nahlásit nevhodný obsah

20898207
IamShyNotScared napsal 22. 10. 2020 v 16.28

Ocelotr NN: Aha, takže pokud je něco takového skulinou ve smlouvách možné, tak je to v pořádku, ano? Četl jste to vůbec? Víte, co je to "nekalá soutěž"?
Nebo jinak: víte, co je obchodní morálka?
Pokud ne, otevřte si wikipedii, mudrlantům Vašeho kalibru by to mělo k pochopení stačit.
Pokud to ovšem víte, pak jste vych*aný křivák a na takové se vždycky někde vaří voda, nemějte obavy. Ovšem lidé by si na Vás měli dávat pozor. Už jen pro ten capslock.

Nicméně ponechám raději stranou hlubší úvahy o lidech Vašeho typu a spokojím se jen s konstatováním, že pokud vše proběhlo tak, jak zde bylo uvedeno, Zenimax prohraje a bude platit. Ba dokonce zašel bych i dál, a budu tvrdit, že je to výhledově do budoucna může velmi poškodit, tedy alespoň co se týče dobré obchodní pověsti.
Víte, co to je? Asi ne, že.

Nahlásit nevhodný obsah

20853654
RuThaN napsal 22. 10. 2020 v 13.51

Tak to koupil MS, tak ucitili prachy a pravdepodobne je z toho vyrazi, ze hra samotna pravdepodobne za moc nestoji, uz nebude relevatni.. Urcite se na tom par kluku nahore a pravniku napakuje..

Nahlásit nevhodný obsah

20876350
Ocelotr NN napsal 22. 10. 2020 v 13.44

Kdo umí, umí, kdo neumí, žaluje. Jako definovat hru jako "POTENCIÁLNÍ SKYRIM KILLER" by bylo možno v roce 2011 jelikož má zhruba stejně poplatnou grafiku a herní principy tomuto roku, ale jinak mají autoři vo svý tuctuvý hovadině přehnaný mínění. Měli by sklopit uši, zatnout zuby a dalším titulem, co nebude v den vydání svým řemeslným zpracováním a počtem bugů EARLY ACCESS, rozsekat ELDER SCROLLS. To že nezvládli bordel vydavatel/vývojář a podepsali smlouvy,co umožnili to co je výše napsáno je jen a jen jejich chyba.

Nahlásit nevhodný obsah