Twitch stále dobývá Phasmophobia

15. říjen 2020 13:18 / Tadeáš Pepř / Novinky / Diskuze (4)

Předvídat obří úspěchy relativně nenápadných titulů je dost obtížné. Po Fall Guys nebo Among Us se totiž zdá, že streamovací služby vzal útokem další zájemce o titul krále vystupujícího ze stínů. A to doslova. V Phasmophobia se totiž vydáte s kamarády lovit duchy.

Projekt neznámého studia Kinetic Games zasazuje čtyři hráče do rolí “detektivů”, kteří řeší problémy spojené s duchy. Pokud jste napjatě sledovali seriály, které se tímto obskurním řemeslem zabývají, určitě víte, co čekat. Strašidelné budovy, mimojiné školy, opuštěné rodinné domy nebo ústavy pro duševně choré, baterky, přístroje zaznamenávající nadpřirozené existence a především všudypřítomné napětí.

Phasmophobia je v současnosti pátou nejsledovanější hrou na Twitchi (hned po Call of Duty, Among Us, FIFA 21 a Fortnite). A vděčí za to především svému vděčnému námětu. Všichni hráči se pohybují extrémně pomalu, mají jen velmi omezenou kapacitu inventáře, kde beztak většinu času zabírá prostor poblikávající baterka. Jediným cílem je odhalit ducha a zmizet. Napětí napomáhá jednak poměrně chytrý design duchů, kteří zprvu hráče příliš neobtěžují, postupně je ale začínají pořádně strašit a v konečné fázi i zabíjejí. Druhým faktorem jsou ale hráči samotní, nic vám totiž nebrání v tom, abyste si se svými kamarády pěkně “pohráli”, vyděsili je bafnutím nebo shodili pojistky. A to se samozřejmě děje i neúmyslně.

Postupem času si své postavy hráči vylepšují. Dostanou například možnost potichu manipulovat s předměty, postupně tak vymizí vrzající dveře nebo bouchající knížky.

Phasmophobia jako taková přitom není kdovíjak přelomovou hrou. Vypadá velmi zastarale, modely postav jsou rozanimované poměrně spartánsky a na první pohled si ji spletete s tisícovkami dalších tuctových hororových projektů, které dennodenně zavalují obchod Steam. Byla by to ale škoda, protože Phasmophobia zřejmě nabízí něco víc. Svou multiplayerovou složku využívá v maximální možné míře a jak streameři, tak novináři, si hratelnost pochvalují. Server PCGamer dokonce označuje  Phasmophobii za “nejlepší duchařskou hru všech dob”.

Projekt se v současnosit nachází ve fázi předběžného přístupu, na Steamu zabírá pátou příčku nejprodávanějších her a stojí 11,59 eur (316 českých korun). Zajímavostí je, že podporuje i virtuální realitu (v tomto případě máte dokonce oproti ostatním hráčům výhodu čtvrtého slotu inventáře) a pracuje s hlasovým vstupem. S virtuálními duchy tak můžete komunikovat skrze mikrofon a váš řev může mít dopad na hratelnost.

O Phasmophobia do budoucna zřejmě ještě uslyšíme. Samotný pojem mimochodem označuje chorobný strach z duchů.

Zdroj: PC Gamer, Polygon

Diskuze

Tvůj komentář

Pro přidávání příspěvků do diskuzí se prosím přihlašte!
20842776
JabJab21 napsal 16. 10. 2020 v 11.29

Mr.sugar: Tak to je fajn ze tam je. Jinak ja se domluvim i anglicky, ale nemam to proste rad ani cesky.

Editováno: 16. 10. 2020 v 11.30

Nahlásit nevhodný obsah

14880585
Mr.sugar napsal 16. 10. 2020 v 00.55

JabJab21: Singleplayer tam je, ale není to ono. Jinak ten voice chat chápu, ale pokud má člověk kamarády čechy (v případě že mu nejde AJ) tak je to fajn a bez toho by ten zážitek asi nebyl takový, jaký je

Nahlásit nevhodný obsah

20842776
JabJab21 napsal 16. 10. 2020 v 00.21

Moc se mi libi ten napad a ze konecne nekdo tohle tema zpracoval. Hned jsem dostal chut si pustit Supernatural, zvlast ten dil s "Ghost Facers" :D. Taky je fajn ze se da mikrofon vyuzit pro ruzny veci ve hre. Co mi ale vadi, ze je voice ve hre povinny a nejde nicim nahradit (alespon z toho co jsem videl). Ja jako pisici clovek bez mikrofonu proste nemam rad kdyz hra takovyhle veci vynucuje. Melo by se to dat delat i jinak (kontextove menu s cinnostma apod.).

Absence singleplayeru je taky skoda, i kdyz bych to sam teda asi nehral ani nahodou.

Editováno: 16. 10. 2020 v 00.22

Nahlásit nevhodný obsah

14880585
Mr.sugar napsal 15. 10. 2020 v 23.46

Nutno říct, že to je projekt jednoho člověka a druhý se nedávno přidal. Proto třeba nejsou pořádné animace. Ideální je se kouknout na jejich Trello https://trello.com/b/9QrnqQ1j/phasmophobia

Nahlásit nevhodný obsah