HZD bude v některých regionech dražší

1. červenec 2020 18:25 / Radek Raudenský / Novinky / Diskuze (7)

Příští měsíc se PC hráči dočkají příchodu dříve exkluzivního titulu pro PlayStation Horizon: Zero Dawn. Už několik týdnů je možné si hru předobjednat na Steamu, a s tím se také pojí problémy. Jak už totiž bývá zvykem, hra není všude naceněna stejně, čehož hráči využívali.

Pomocí VPN se totiž ve velkém nakupovaly kódy například v Argentině, kde hra stála v přepočtu asi 7 dolarů. To je samozřejmě lákavá nabídka, ale kromě toho, že použití VPN je proti pravidlům Steamu, se Guerilla Games rozhodlo cenu několikanásobně navýšit.

Dle webu DSOGaming se tak například v Argentině cena zvýšila na trojnásobek, stejně jako v Turecku nebo v Rusku. Tím se také cena v některých regionech vyrovnala nebo předčila cenu na Epic Games Store, kde v počátku hra stála více než na Steamu.

Jeden z uživatelů upozorňuje na to, že není vhodné zneužívat jiné trhy kvůli tomu, že zdejší hráči mohou mít mnohem menší příjem než ti, pro které je cena stanovena výše. Už dříve se tento problém řešil ohledně přeprodávání klíčů na šedém trhu, kde vývojáři sami tvrdili, že s nízkými cenami sice moc nevydělají, na trh ale přinesou alespoň nějaký produkt, díky čemuž si hráči mohou ve volné chvíli zahrát.

Zdroj: DSOGaming

Diskuze

Tvůj komentář

Pro přidávání příspěvků do diskuzí se prosím přihlašte!
20842776
JabJab21 napsal 8. 7. 2020 v 22.37

Mitsurugi: No tak necht to udelaj jak rikam ja. Vlk se nazere a koza zustane cela. urcite si celej vyspelej svet nezacn ekupovat hry v rozvojovych zemich. Bude to rozhodne mensina lidi. A jestli herni spolecnosti nedokazou ozelit
par % prijmu, tak k tomu nemam co dodat.

Editováno: 8. 07. 2020 v 22.38

Nahlásit nevhodný obsah

20876350
Ocelotr NN napsal 8. 7. 2020 v 12.19

Bylo to tak vždy.

Nahlásit nevhodný obsah

20847380
Mitsurugi napsal 8. 7. 2020 v 09.09

JabJab21: "Az na to ze fyzicky zbozi kolikrat muzes koupit bez cla a klidne treba z Ciny za smesnou cenu."

A co jako? To je přece kompletně mimo mojí pointu...

"Jinak co se her a chudsich regionu tyce, jaktoze tam se muze prodavat levnejc?"

Protože hry jsou unikátní tím, že jdou pirátit. Takže když to v nějaké chudé zemi dáš za plnou palbu, tak si to nikdo nekoupí, jelikož to jde stáhnout a ty peníze mnohem radši dají za opravdu nutné věci.

Nižší cena má pak v těchto zemích za úkol přinést aspoň nějaké příjmy. Kdyby to za tuhle cenu dali všude, tak zkrachují.

Nahlásit nevhodný obsah

20842776
JabJab21 napsal 7. 7. 2020 v 22.19

Mitsurugi: Az na to ze fyzicky zbozi kolikrat muzes koupit bez cla a klidne treba z Ciny za smesnou cenu. Jinak co se her a chudsich regionu tyce, jaktoze tam se muze prodavat levnejc? Hra prece stoji neco vyrobit ne? A pokud jim staci ta almuzna, proc ji nedaj vsude po svete at je to fer? Protoze si proste chtej namastit kapsu.

Podle me je nejferovejsi at si to teda kazdej dela jak chce. Nekdo si to koupi u sebe v zemi, jinej si to koupi pres VPN v jiny zemi a jinej si to koupi fyzicky v jiny zemi az tam pojede treba na dovolenou.

Editováno: 7. 07. 2020 v 22.22

Nahlásit nevhodný obsah

20847380
Mitsurugi napsal 7. 7. 2020 v 21.51

JabJab21: Problém je, že hru kterou si koupíš jinde než žiješ (což ani není pravda, protože zneužívání VPN) můžeš hrát tam kde žiješ.

Takže existuje několik možností:
1. Budeš kupovat pouze tam kde jsi - ubližuje akorát VPN vychcánkům
2. Hry budou geoblocknuté - ubližuje prakticky všem
3. Hry budou stát všude stejně - ubližuje chudším regionům a je to možnost, ke které by vedlo "at si to každej koupí kde chce".

První možnost je nejpřijatelnější, protože ubližuje pouze VPN vychcánkům.

Teoreticky by se to taky mohlo řešit jako u fyzického zboží, napálit na to clo aby se to nevyplatilo, ale to jde u elektronických licencí vcelku blbě :D

Nahlásit nevhodný obsah

20842776
JabJab21 napsal 7. 7. 2020 v 20.34

Neni nic vtipnejsiho nez kdyz v dobe globalni ekonomiky nejaka firma dela ze existuje jenom ekonomika regionalni/lokalni a strasne se divi ze nekdo ze statu A koupi neco ve state B.

Meli by se smirit s tim, jak svet funguje, a dovolit lidem, kterym nevadi si to koupit jinde nez zijou nebo dokonce jinou jazykovou verzi, tak at tak ucini. To co ted udelali je prasarna na ty co meli byt zvyhodneni. A ten zakaz je prasarna zase pro ostatni, kteri plati vic nez jini. At si to kazdej koupi kde chce.

Editováno: 7. 07. 2020 v 20.38

Nahlásit nevhodný obsah

20875624
Fatalonety napsal 7. 7. 2020 v 19.03

Tak ja nevím není to jedno? Já si stejně ty hry kupuju až má aspoň 50% slevu a do té doby buď hraju pirátskou verzi nebo nehraju vůbec a čekám. Mám vyjímky kdy kupuju za plnou cenu, ale to jenom když chci poděkovat za ty roky co si užívám díla od daných vývojářů např. cd projekt nebo from software. Žiju sám platím nehorázné peníze za nájem. Kdybych měl kupovat všechno za plnou cenu tak si zahraju tak 4 hry za rok a to bych si nemohl ani koupit oplatku potom ... Nevím co nechápou na tom, že prostě někdo na to nemá

Nahlásit nevhodný obsah