Studia kvůli obtěžování ruší vztah s Avellonem

23. červen 2020 11:29 / David Plecháček / Novinky / Diskuze (54)

Ani herní průmysl se nevyhýbá skandálům spojeným se sexuálním obtěžováním, ačkoliv zdaleka ne v takové míře, jako průmysl filmový. Dosud zřejmě nejznámější případ souvisel s vedením studia Quantic Dream, jmenovitě s Davidem Cagem a Guillaumem de Fondaumiérem. Zdá se však, že aktuální kauza s Chrisem Avellonem bude mít mnohem vážnější dohru.

Avellone, známý herní designér a scénárista a člověk, který se podepsal pod takové tituly jako Planescape: Torment, Baldur's Gate nebo KOTOR 2 ve studiích Black Isle, Obsidian a mnoha dalších, byl obviněn dvojicí žen ze sexuálního napadení. Avellone se je snažil zneužít v momentě, kdy byli opilí.

Jak už to tak bývá, po výpovědi jedné z nich se zdvihla vlna dalších obvinění. Ta se datují do různých období, nejčastěji mezi roky 2013 a 2015, a 2017 a 2018. V té době už Avellone pracoval na volné noze a v různých mírách pomáhal s vývojem her v Obsidianu, Arkane nebo studiu Larian. Výpovědi jsou různé, kromě samotných obětí přispívají i ženy, které o podobných snahách slýchaly od samotných terčů slavného vývojáře.

Jedna z žen na Twitteru vypověděla i o tom, že se mu lidé snažili s jeho chováním pomoci. On je však opakovaně odmítal a stále jednal stejným způsobem. Výpovědi žen sahají od osahávání až po mnohem větší nátlaky.

Ačkoliv zatím není zřejmé, zda bude mít některé z činů videoherního designéra soudní dohru, jisté je, že se podepisuje už na jeho práci. Avellone aktuálně pracoval na Dying Light 2, a i přes to, že se jeho vliv na vývoj v minulých měsících hojně rozebíral, vydalo studio Techland následující vyjádření: „Případy sexuálního obtěžování a nerespektování osob bereme vážně, a takové jednání netolerujeme – platí to jak pro naše zaměstnance, tak pro externí spolupracovníky, mezi něž se řadí i Chris. Právě proto jsme se společně s Chrisem rozhodli, že společnou spolupráci ukončíme,“ píše se na Twitteru.

Techland však není jediný. Od Avelloneho se začínají distancovat i další, například Paradox. Pod jeho patronátem vzniká Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2, s jehož scénářem Avellone určitou měrou pomáhal. Paradox však nyní na toto konto říká: „Chris Avellone pracoval krátce se scénáristy Bloodlines 2. I když jde o stále probíhající projekt, žádná z jeho částí ve hře studia Hardsuit Labs nezůstala.“

A do třetice, své vyjádření poskytlo i studio Gato, které pracuje na projektu Waylanders. I na něm se Avellone podílel, jeho práce ale k minulému týdnu skončila. „Chrisův kontrakt vypršel a na vytvořený obsah budeme nahlížet jako na součást vývojářského procesu,“ píše se v oficiálním stanovisku. To si sice můžeme vyložit různými způsoby, ale trochu světla do případu vnáší scénáristka studia Emily Grace Bucková, která říká, že ve skutečnosti projekt vede ona a Avellone se podílel minimálně. „O jeho scénách budeme hovořit,“ říká. Je tak možné, že ani v této hře nic z jeho práce nezůstane.

Samotný Avellone neposkytl žádné oficiální stanovisko, ačkoliv dle jeho tweetů na Twitteru je zřejmé, že, minimálně o jednom, o nařčení ví.

Zdroj: GameSpot

Diskuze

Tvůj komentář

Pro přidávání příspěvků do diskuzí se prosím přihlašte!
20898207
IamShyNotScared napsal 8. 7. 2020 v 23.49

Morte's story:
‘An elderly man was sitting alone on a dark path, right? He wasn’t certain of which direction to go, and he’d forgotten both where he was travelling to and who he was. He’d sat down for a moment to rest his weary legs, and suddenly looked up to see an elderly woman before him. She grinned toothlessly and with a cackle, spoke: “Now your *third* wish. What will it be?”

“Third wish?” The man was baffled. “How can it be a third wish if I haven’t had a first and second wish?”

“You’d had two wishes already,” the hag said, “but your second wish was for me to return everything to the way it was before you had made your first wish. That is why you remember nothing; because everything is the way it was before you made any wishes.” She cackled at the poor berk. “So it is that you have one wish left.”

“All right,” said the man. “I don’t believe this; but there’s no harm in wishing. I wish to know who I am.”

“Funny,” said the old woman as she granted his wish and disappeared forever. “That was your first wish.”’

Nahlásit nevhodný obsah

20921825
KnedlikCZ napsal 24. 6. 2020 v 21.39

Tohle mi nápadně připomíná kauzu s Vicem Mignognou

Nahlásit nevhodný obsah

20875587
Drew7878 napsal 24. 6. 2020 v 13.06

Nikdykde: Ty ignoruješ to, že jsou případy, kdy taková obvinění zničila lidem život. Probíhalo to úplně stejně, nikdo se jich ani pořádně nezeptal na jejich pohled, společnost je odsoudila, byli vyhozeni z práce / ze školy a konec. Za rok, za dva se sice zjistilo, že to bylo úplně jinak, ale to už měli smůlu. Já pracuju s tím, co je v tuhle chvíli veřejně dostupné a na základě toho nemůžu jednoznačně říct, že Avellone je takový nebo makový. Nic jiného než pár obvinění bez jasného důkazu s kontextem venku není. Takže já si počkám, jak to bude probíhat dál a až pak budu soudit, jaký Avellone je.

Nahlásit nevhodný obsah

20859314
h4nsasjks napsal 24. 6. 2020 v 12.53

Nikdykde: Klobouk dolů za osobní příběh..

Nahlásit nevhodný obsah

20925422
Nikdykde napsal 24. 6. 2020 v 12.47

Drew7878: ignoruješ to, že já mluvil o firmách a korporátech. U každý smouvy tam máš i doložku, kde je mimo jiné, i jak se budeš chovat, pokud jsi spojen s jejich značkou.
O tomto jsem mluvil. To, jak rychle tuhle doložku aktivovali a navíc že přehodnotí i jeho práci an jejich projektu a nejspíš ji odstraní, už je důkaz toho, že je věc vážná a že jsou ochotni obětovat i část nákladného vývoje. Což znamená, že si musí být už jistí, tohle není jednoduchá věc a stojí to peníze, nějaký výmysl na internetu by to sám o sobě nezpůsobil.

Pak je tu etická úroveň jeho chování. Tam si každý dělá názor podle svých hodnot.


Pak jsou tu jednotlivé případy, kde je to podle toho kde a komu a v jakém právním řádu se to stalo. Tam někde můžou zasáhnout i orgány činné v trestném řízení a předat to pak soudům.


Ty to všechno šmudlíš do jedné věci.


butka1998: korporát nemusí vymýšlet špínu. Pokud se někoho chce zbavit, nejjednodušší je mu dát 6 platů, nebo v případě extérního pracovníka nějaký paušál a nechat ho podepsat mlčení. Procedura na jednu hodinu a máš to vyřešené.


A pak je tu ještě jedna věc, z minulosti. Dodnes se totiž přesně neví, proč jej spolumajitelé z Obsidianu (defakto za hodinu) vyplatili a zbavili jeho podílu na firmě.

Já spíš nechápu, že mu ta láhev alkoholu za tohle všechno stála. Už se opakuju, ale když jsem prostě před mnoha lety cítíl že ten alkohol už mi nedělá dobře a jsem jakože fakt hodně agresivní (rvačky po hospodách, ne doma :D a ani nemám rodinu ve sklepě, jenom bitky s blbcema), tak prostě jsem přestal. A samozřejmě pak potkal další hromadu lidí i z anonymních alkoholiků a spousta lidí tam měla úplně stejnej problém a někteří právě se nervali, ale dělali sexuální útoky na ženy, kde se nekontrolovali a ano – hodně z nich dostalo podmínku, nebude to řešit soud, ale omluvíte se, slečnu vyplatíte a vy budete chodit na terapii a do AA. A mimochodem, jsou tam i ženské, byť u nich probíhá ta agrese pak trochu jinak.
A mně upřímně štve, že Avellone zjevně patří do tohodle klubu a není schopnej si za ním ani zajít. No a nakonec má za to tohle. Ego a blbost. Je mi ho líto, ale musí přijmout odpovědnost. Před sebou a nyní díky tomu že s tím odmítnul cokoliv dělat i před mediema a veřejností. A přitom mu původně před roky by stačilo si přijít, sednout na židličku a říct ahoj, já jsem CHris, jsem hodně vystresovanej a potřebuju pomoct s alkoholem.

je to jen další nešťastnej případ člověka, kterej včas neuměl zajít za nějakým odborníkem (lékařem/knězem) a prostě se zeptat, Mohl by jste mi pomoct, asi se se mnou něco děje. Pak jsou následky takové, že ubližuje lidem ve svém okolí a samozřejmě sám sobě.

Nahlásit nevhodný obsah

20859314
h4nsasjks napsal 24. 6. 2020 v 12.47

Drew7878: Já nejsem ani na jedné straně... Umím si představit více variant... Nicméně co je normálním způsobem? Systém je v těhlech věcech strašně neefektivní, takže je těžké na něj spoléhat... Takže to beru tak, že my sice nevíme jak to bylo, ale ona to ví... A pokud cítí, že je v právu, že má zprávy o tom, že se Avellon dál chová stejně... Pak její postup chápu, ale samozřejmě měla by být schopná si ho obhájit a nést případné následky...

Nahlásit nevhodný obsah

20875587
Drew7878 napsal 24. 6. 2020 v 12.32

prso: Hezké, ale my se teď tady bavíme o pár nevhodných zprávách na facebooku. Pokud to chceš srovnávat s tím, co si poslal, tak je asi veškerá konverzace zbytečná. Jestli tam máš nějaký případ, kde pár oplzlých zpráv vyvolalo takové problémy, sem s ním. Pak se můžeme bavit dál.

h4nsasjks: A to je přesně ono, třeba jo, třeba ne. Třeba to bylo takhle a třeba úplně jinak. To je celá pointa toho, co tady píšu. Neměla to dávat někam na Twitter, ale měla postupovat jako normální člověk. Pak bychom se tady nemuseli dohadovat, co je pravda a co ne.

Editováno: 24. 06. 2020 v 12.36

Nahlásit nevhodný obsah

20859314
h4nsasjks napsal 24. 6. 2020 v 12.30

Drew7878: Problém je, že v tom něco hledáš... Třeba ji o žádné načasování nešlo, jen to vypustila prostě teď... Pro špatné zprávy není nikdy vhodná doba, vždy najdeš důvod proč teď je to nejhorší / nejzákeřnější apod.

Další věc je proč takhle postupovala...Její motivaci neznám. Takže to nemohu hodnit. Ale třeba ty slavné herečky to vysvětlily tak, že ony si tím prošly, slavné už jsou a nemají se čeho bát... A dělají to pro mladší kolegyně, aby toho byly ušetřeny... A ona se může cítit v podobné pozici... Mohlo se k ní něco donést a řekla si fajn mě se to dělo taky, nikdi nemá odvahu, tak s tím půjdu ven...

Nahlásit nevhodný obsah

20875936
prso napsal 24. 6. 2020 v 12.17

h4nsasjks: Přesně. Tenhle zcela elementární fakt má ale už přes dva roky většina nejen český společnosti problém pochopit.
Lidská psychika je v tomhle strašně komplexní a leckdy iracionální, ty případy se absolutně nedaj paušalizovat. Teď na mě třeba úplně náhodou vyskočil tenhle příspěvek.

http://www.reddit.com/r/Stoicism/commen…

Nahlásit nevhodný obsah

20875587
Drew7878 napsal 24. 6. 2020 v 12.01

h4nsasjks: Já netvrdím, že teď to znamená méně než před šesti lety. Jenom to načasování je divné. A hlavně, proč to zveřejňuje na Twitteru a nepostupuje normálně? To pak nevypadá úplně důvěryhodně, že ji jde o spravedlnost.

Nahlásit nevhodný obsah

20859314
h4nsasjks napsal 24. 6. 2020 v 11.42

Drew7878: Nemám rád ten neargument proč teď... Pokud se to stalo, tak je to špatně a je jedno kdy... Musíš se na to taky podívat z pohledu oběti... Asi není přijemná představa, že tě ostatní budou vnímat jako někoho, kdo jako dítě například dělal dobře trenérovi... Protože si třeba neuvědomoval, co se děje atp...

V jejím případě nejde o tak zásadní věc, ale umím si představit, že se bála o práci... I třeba toho, že bude mít pověst potížistky a těžko najde jinou práci v oboru...

Zkrátka chce to sebrat odvahu s tím vyjít ven... A jistě tomu přispěla i změna nálad ve společnosti... Dříve by ji všichni odsoudili a měla by z toho jen problémy... Dnes její hlas najde i zastání...

Nahlásit nevhodný obsah

20875587
Drew7878 napsal 24. 6. 2020 v 11.03

butka1998: SD nejspíš nebylo myšleno jako South Dakota ale jako San Diego.

Nicméně mě by třeba zajímalo, co následovalo potom. Kdybych já zveřejnil 3 zprávy z konverzace s někým, tak by to taky mohlo vypadat úplně jinak než skutečnost. Tady nejde ani tak o to, jestli si to někde schovávala uložené nebo ne, ale proč to najednou zveřejnila teď, po šesti letech. Já bych svou teorii měl. Sama píše, že mu to odpustila a ptala se ho na nějaké rady spojené s kariérou. Takže dokud ji byl prospěšný a pomáhal ji, tak to přešla jako chybu, která se může stát a teď neodmítne příležitost si taky kopnout. Samozřejmě, může to být pravda a nemusí. Jenom tohle měla poslat policii k vyšetřování a ne to hned plácat veřejně na Twitter. Pak vznikají spekulace.

Asi se shodneme, že znásilnění je o dost horší než nějaké prasácké zprávy, což samozřejmě taky není v pohodě. Co se týče toho znásilnění, tak to začíná tím, že ji prý opil. Bože, jak já miluju tuhle výmluvu. Pokud ji násilím někde nedržel a nelil ji ten chlast do krku, tak se opila sama. Pak ji se dvěma kamarády doprovodili do pokoje a po chvíli odešli. Ráno prý měla pocit jako by měla sex, ale brala to jako sen. Pak ji jeden z těch kamarádů údajně řekl, co se stalo. Avellone řekl, že ho odmítla. Takže nejdůležitější pro celý případ je ten jeho kamarád, ale nikde jsem neviděl jeho vyjádření. Třeba alespoň tohle dělají správně a řeší to s ním za zavřenými dveřmi.

Souhlasím s tím, že tohle se prostě nemá hned takhle veřejně propálit. Pusťte to na veřejnost až s nějakými důkazy a výsledky, co se teda bude dít. Bez ohledu na to, kde je pravda, se ty ženy ale nemohou divit, že na ně pár lidí online útočí. Sami se rozhodly to zveřejnit někde na sociální síti, místo normálního postupu.

Nahlásit nevhodný obsah

20809076
red-icius napsal 24. 6. 2020 v 10.45

h4nsasjks: naopak, snažím se zdůrazni taky to, že když to nevíš (historii autora), tak to neřešíš, ale pokud se s tím vylezlo ven, tak to najednou má větší důraz pro firmu, aby si nešpinila image a neriskovala, že to někdo vytáhne - a uškodí to prodejům ;)
Z hlediska prodejce je to spojená nádoba a nikdo nechce být spojenej s čímkoli, co potenciálně přivolá negativistický reakce..

Nahlásit nevhodný obsah

20842776
JabJab21 napsal 24. 6. 2020 v 10.37

h4nsasjks: Nechci nafukovat tuhle debatu protoze kvuli ni pisete sem a ne do TLOU2, ale jenom pro upresneni, znasilneni je jakakoliv sexualni aktivita, kterou delate jinemu cloveku proti jeho vuli a to bud za pouziti nasili, pohruzky nasili, nebo lsti, drogou nebo proste vyuzijete bezbrannosti toho cloveka (opilost, bezvedomi, dusevni stav). Samozrejme mluvim o ceskem pravu, ne mezinarodnim nebo americkem.

Editováno: 24. 06. 2020 v 10.38

Nahlásit nevhodný obsah

20859314
h4nsasjks napsal 24. 6. 2020 v 10.18

red-icius: Sexuální obtěžování, hlavně není sexuální násilí... Tzn. obtěžování je i když ženský např. pochválíš prsa / zadek možná že i to, když jí určitým tónem řekneš, že jí to sluší... Prostě když cítí sexuální podtón a není jí to příjemný = Obtěžování... Stejně jako tenhle borec tuhle kolegyni neznásilnil, jen ji napsal, co by si přál ji dělat...

Sexuální násilí je, když někoho pod hrozbou násilí nutíš spolupracovat... Sem už spadá to znásilnění...

Ta tvoje hláška je úplně mimo, kdybys měl hodnotit každý produkt / člověka tímto způsobem, tak si nekoupíš nikdy nic... Jistě si umíš představit, že např. věci, které nosíš vyráběli děti za pár dolarů... Že tvůj oblíbenej interpret je feťák / alkoholik, že střídá ženský jako ponožky a třeba i u toho zneužívá svého výjimečného postavení (Jsem fanynka, chci bejt poblíž... Souložit asi nechci, ale když chci bejt poblíž, tak to takhle chodí) apod.Pokud nejsi pokrytec, tak ti musí být jasné, že tyhle věci se prostě dějí a jen je neřešíš, nechceš vidět apod...

Nahlásit nevhodný obsah

20809076
red-icius napsal 24. 6. 2020 v 09.55

h4nsasjks: "maminko, koupíš mi hru? o čem to je? no scénář napsal nějakej chlap, co znásilnil nějakou paní, ale prej to je dobrý"... jo, to se bude prodávat samo :D


mimochodem, sexuální obtěžování snad není úchylka ne? ten chlap je prostě normální prase, nic extra, aby se to řešilo jako pedofilie atd ..

Nahlásit nevhodný obsah

20859314
h4nsasjks napsal 24. 6. 2020 v 09.42

Mitsurugi: Já tomuhle rozumím... A třeba plně si uvědomuji, jak tohle ovlivňuje volby a vlastně je to dobře... Protože většinou jediný trest za zjevnou korupci je pokles preferencí...

Tady ale jde o to, že ten člověk se choval jen nevhodně... Takže na rozdíl od toho "pedofila" (Jen pro zjednodušení)... Tenhle člověk není nebezpečný... Takže si umím představit, že tohle se dá řešit finančním postihem a nějakou striktní dohodou / režimem spolupráce...

Máme tady úchyláka, co píše dokonalé scénáře... Tak fajn necháme ho psát scénář a omezíme jeho kontakt s ostatními na nezbytné minimum... Popř. nastavíme komunikaci tak, aby šla vždy přes nadřízeného apod...

Problém obecně je, že téměř nikdo nezapadá do nějaké šablony normálního člověka... A čím větší génius, tím z principu spíše nebude zapadat... A ve chvíli, kdy budeš striktně vyžadovat, aby se každý do té šablony vešel, jinak bude potrestán / vyhozen... Tak každý z nás bude ohrožený nějakým postihem... A zvlášť u těch mezi lidských vztahů je to problematické...

Ve finále to pak vede k těm korporátním nesmyslům, které zase vedou jen k tomu, že tě prakticky kdykoli můžou vyhodit zákon / nezákon...

Nahlásit nevhodný obsah

20859314
h4nsasjks napsal 24. 6. 2020 v 09.30

Nikdykde: Tady je problém, že tyhle věci nesouvisej s rozumem... Ve smyslu tohle se dělat nemá, tak budu rozumný a dělat to nebudu... On je prostě takový... Stejně jako někdo je třeba rváč a hledá příležitost... Jinej zase příležitostnej uživatel drog (Nemyslím závislého) atd. atd. Většina z nás bych řekl, dělá věci, které by se dělat neměli a vychází to z naší povahy...

Já když jsem před přechodem pro chodce a vidím červenou... Tak se rozhlídnu doprava, doleva... Nic nejede = Jdu ; Jede, ale stihnu to = Jdu ; Jede, nestihunu to = Nejdu... Pro mě je vesměs ten semafor zbytečný... Kdybych dostal pokutu, tak ji zaplatím, ale budu se cítit dotčený, protože se vlastně nic nestalo... Protože prostě jsem takový...

A on zase bude genius a trochu úchylák no... Každý je nějaký, já si třeba umím představit, že bych ho poslal do pr... A dál z toho nedělal vědu... Samozřejmě je velká komplikace, když se tohle děje mezi kolegy v práci...

Nahlásit nevhodný obsah

20847380
Mitsurugi napsal 24. 6. 2020 v 09.21

h4nsasjks: To je zase těžké, vysvětluj zaměstnancům a zaměstnankyním, proč musí pracovat s možným sexuálním násilníkem, jelikož ještě nerozhodl soud (což může trvat roky).

Vysvětluj rodičům proč jejich děti učí někdo obviněný ze zneužívání dětí (vím, trochu extrémní případ, ale princip stejný).

Vysvětluj akcionářům, proč je v managementu člověk podezřelý ze zpronevěry, atd. atd.

A to ani nemluvím o PR aspektech.

Je snadné vykládat na internetu, že se musí čekat na soudy, ale realita je a vždy byla někde jinde. Presumpce neviny platí jen před soudem a nikdy tomu nebylo jinak.

Editováno: 24. 06. 2020 v 09.25

Nahlásit nevhodný obsah

20859314
h4nsasjks napsal 24. 6. 2020 v 08.43

Tohle je hrozně kontroverzní téma. Skuteční predátoři jednají z pozice moci a na tom se nic nezmění. Možná se naučí své potřeby vyjadřovat méně nápadným způsobem, ale v principu se bude dít to samé... Pokud má např. režisér moc rozhodnout o obsazení pozice ve filmu, na kterou se hlásí tisíce zájemkyň... Pak asi není nutný naznačovat těm zájemkyním, že by bylo vhodné si ho získat na svou stranu...

Další věc je to propouštění z práce... To je v podstatě trestání bez soudu, hodně nebezpečná věc... Jedna věc je vyžadovat čistý trestní rejstřík a druhá je vyhazovat na základě obvinění... To přeci logicky musí vést k tomu, že dojde k odcizení lidí mezi sebou... A samozřejmě můžete říct existují důkazy... Jenže důkazem přeci nemůže být to, že vás někdo viděl / obvinil, že někomu saháte na zadek nebo výpis zpráv... Hrozně důležitý je kontext... Vztahy mezi lidmi nejsou smluvní záležitosti... Nemůžete mávat papírem, že vám žena dala souhlas ji osahávat, líbat apod... Aby to pro mě byl důkaz, tak tomu musí předcházet jasný a rázný odmítnutí... A stejně tak by se mělo přihlížet na lítost...

Nahlásit nevhodný obsah