Next-gen SSD má skutečně změnit hry

4. červen 2020 10:15 / Radek Raudenský / Novinky / Diskuze (20)

Je jasné, že pokud se tvoří nová hra, která má oslovit co největší počet hráčů, a tím pádem také vydělat co nejvíce peněz, musí se vytvořit na co největší počet platforem. Dosluhující generace konzolí tak v mnohem brzdí další vývoj her, které by mohli být hezčí, detailnější nebo rozsáhlejší. Brzy ale dorazí nová generace, a tím se i razantně změní vývoj AAA her. Svědčí o tom i tvrzení Epic Games.

To sice mnoho hráčů zná jako tvůrce Fortnite, studio ale stojí i za extrémně používaným enginem Unreal Engine. Před pár týdny došlo na ukázku z tohoto enginu, který běžel na PlayStationu 5. A jak Epic Games tvrdí, příchod nové generace změní hry, což bude dobré i pro hráče na PC.

Při psaní Unreal Engine 5 se totiž určité části kódu psali „s myšlením na PlayStation 5“. A to zejména kvůli extrémně rychlému SSD disku. V současné chvíli totiž hry nedokáží využít plný potenciál NVMe SSD disků, a není tedy moc velký rozdíl mezi hraním na „běžném“ SATA SSD, které dokáže číst a psát rychlostí okolo 600 MB/s, a NVMe SSD, jejichž rychlost se pohybuje v několika GB/s.

Právě to by se ale s UE5 mělo změnit. „Možnost streamovat obsah v extrémních rychlostech dovolí vývojářům vytvořit hustší a detailnější prostředí, a změní tím jak přemýšlíme o streamovaném obsahu. Má to takový dopad, že jsme přepsali naše jádrové I/O subsystémy pro Unreal Engine s ohledem na PlayStation 5.“

Zdroj: PCGamer

Diskuze

Tvůj komentář

Pro přidávání příspěvků do diskuzí se prosím přihlašte!
20875576
Smaug. napsal 5. 6. 2020 v 10.28

tomas.hluchnik: O šikovné grafiky se herní studia přetahují akorát s filmovým průmyslem. Ohledně designu světů jsou dokonce jasně na špici. S programátory je to bohužel horší. Je spousta příležitostí, kde si mohou vydělat víc, vyhnout se tak tvrdým crunchům, jaké jsou při vývoji her běžné nebo prostě dělat něco, co není jen pro zábavu a může být i užitečné (třeba se podílet na vývoji autonomních vozidel).
Ohledně interaktivity v současných hrách (především RPG, kde by se pokročilá AI uplatnila asi nejlíp) s tebou musím aspoň částečně souhlasit. Sice mi nepřijde, že je interaktivity méně (nedávno jsem znovu hrál původní Fallout, KotOR a Dungeon Master, takže můžu srovnávat), ale spíš je na jedno brdo - Dáme tam několik konců na základě rozhodnutí jako v gamebooku, crafting, strom dovedností, stealth, akční přístup a hromadu achievementů.
Doba, kdy každá hra byla unikátní, je bohužel pryč. Souvisí to i s tím, že se studia (minimálně ta velká) bojí experimentů. Bojí se, že když se hráči budou muset učit, jak novou hru hrát, tak se nebude tolik prodávat. Ostatně o tom může vyprávět i Microsoft, když chtěl změnit způsob ovládání Windows.
S těmi předčasnými konci se mi do toho asi promítly moje preference - nemám je rád. Pokud na takový narazím a není mi jasné, jak se mu jednoduše vyhnout, mám tendenci dohledávat řešení v návodech. Rozehrávat hrát hru xkrát, abych se dostal až na konec, mi nepřijde jako smysluplná činnost. Proti víc koncům jinak nic nemám, pokud jsou plnohodnotné. Dohraju k jednomu, který odpovídá mému roleplay a jsem (obvykle) spokojený. Pokud je hra dobrá, dám si ji někdy znovu s jiným přístupem, ale rozhodně ne hned po prvním dokončení ale třeba za rok nebo dva.

Nahlásit nevhodný obsah

20869592
tomas.hluchnik napsal 5. 6. 2020 v 00.41

Smaug.: no takhle..nikdo neříká, že je to jednoduché. A nikdo ani neříká, ze by to vyloženě mela byt 100% komplexni simulace světa. Ale někde by se mělo začít a ja spis poukazuju na to, že jsou jine aspekty videoher, ktere si zaslouží pozornost mnohem více nez grafika nebo světy, za čímž se nesmyslné ženou v dnešní době všechna velká studia.

Paradoxně mi přijde, ze prave ta interaktivita herního světa byla mnohem větší ve starých hrách nez je dnes.

A co se týče toho, že by hra třeba nesla po deseti hodinách dohrát kvůli nějakému rozhodnuti, ktere hráč udělal na zacatku... ono zaprve by stále musely byt vymezeny určitě mantinely. Jako ze například některé pribehove důležité postavy nemohou zemřít a nebo pokud zemřou, nahradí je někdo jiný. Ale v konečném důsledku bych v tom vlastně ani nevidel zas takový problem, i kdyby k tomu došlo. Byla by to proste jedna z variant pribehovych linek. Jako například kdyz jsem Personu 5 dohral asi ani ne v polovině, protože jsem někde udělal rozhodnuti, ktere vedlo k předčasnému konci. Takze vlastně tento “problem” je uz i v dnešních hrách. A krása by byla prave v tom, ze při jiném průchodu bys mohl dojít k úplně jinému stavu světa, za jinou herní dobu, s jinými zážitky. Pokud by se změnila percepce her jakožto lineárního zážitku (i openworld je dnes linearni zážitek), mohlo by byt velmi půvabné i samotné zkoušení, jak ten herní svet bude reagovat na jednotlivá rozhodnutí.

Ale je mi jasné, že tohoto se asi jen tak nedočkáme. Pointa mého příspěvku byla spis v tom, ze místo budování jeste většího světa by se někdo mohl zamyslet nad kvalitou vyprávění nebo nad smysluplností toho světa.

Nahlásit nevhodný obsah

20851060
Legoldos napsal 4. 6. 2020 v 23.51

tomas.hluchnik: svatá pravda

ono by to šlo ale velké studia mají svoje šablony které vynášejí tak proč je měnit a malá studia na to nemají kapacity

řeči o tom že to nejde z technického hlediska jsou nesmyslné, nikdo nečeká pravou umělou inteligenci a naprosto samovyvíjející se příběh, ale aspoň by bylo fajn mít nějaké LOGICKÉ důsledky hráčových činů a to už taky hodně her má. Většinou se to týká velkých rozhodnutí ale proč by nemohlo i malých

Nahlásit nevhodný obsah

20875195
.Mate napsal 4. 6. 2020 v 23.11

red-icius: No rikali ze vydaji seznam disku ktere podoruji, ale ze se jeste takto rychle ssd neprodavaji a nevi jestli se pri vydani prodavat budou. Zaroven neni mozne instalovat ps5 exkluzivni hru na pomalejsi disk. Nepru se s tebou jen to upresnuji.

Nahlásit nevhodný obsah

20809076
red-icius napsal 4. 6. 2020 v 22.50

Co se velikosti disku v PS5 týče, tak už v té prezentaci, kterou tady všichni zkoušeli sledovat, ale asi nikdo neposlouchal, tak padlo, že vydají seznam disků, který jsou podporovaný.. zázrak není ani tak přímo SSDčko samotný, ale kombinace SSD s jejich řadičem, čili půjde jednoduše (jako ostatně od ps3 už vždy) vyměnit disk za nový, libovolně velký ..

Nahlásit nevhodný obsah

20922308
zaty napsal 4. 6. 2020 v 17.29

Ocelotr NN: Tolik práce a taková blbost. A přitom stačí si za pár švestek koupit SATA SSD a nebo přidat RAM, která je teď až směšně levná :)

btw Virtuální paměť není Cache.

Rychlé úložiště je důležité a v případě NVMe SSD není ani potřeba mít dva, když mají nízkou a konstantní přístupovou dobu, vysoké IOPS a vysokou rychlost sekvenčního čtení. Pak už je na tvůrcích hry, zda dokážou tyto parametry využít a podle všeho to vypadá, že nový Unreal engine je toho schopen.

Low spec gaming na moderní hry je nesmysl, to je lepší si koupit bazarovou konzoli. Pokud teda nekradeš hry, to jsou pak náklady na hraní někde jinde. Ale i slušný PC, na kterém se dají novinky zahrát v rozumné kvalitě, se dá pořídit levně. Nedávno jsem pro známého koupil i5-6500, GTX1060, 8GB RAM a 512GB SSD, bez skříně a zdroje za 5000.

Editováno: 4. 06. 2020 v 17.30

Nahlásit nevhodný obsah

20875576
Smaug. napsal 4. 6. 2020 v 15.13

tomas.hluchnik: Tohle je o hodně složitější problém, než si nejspíš představuješ.
Jednak to není jen o úsilí, ale hlavně o sehnání těch správných lidí. Převelet grafiky a designéry na vývoj AI k rozumnému výsledku nepovede. Špičkoví programátoři nerostou na stromech a spoustu z nich přetáhnou firmy, které se snaží o rozpoznávání obrazu, analýzu řeči, těžbu a zpracování dat a tak dále. Nemluvě o armádě a tajných službách. Herní průmysl bude v tomto ohledu vždycky popelkou.
Pak i kdyby jsi někoho takového sehnal, bude enormní problém hru s pokročilou AI otestovat a vyladit tak, aby ta AI jednak byla vidět, nebyla zaměnitelná se skriptem a navíc aby hru nerozbila. Hráči jsou velmi vynalézaví a ať už záměrně nebo náhodou najdou kdejakou skulinu. Pokud by to bylo něco, co je zpočátku špatně vidět, ale ve výsledku to po deseti hodinách povede k nemožnosti hru dohrát, aniž bys věděl, kde jsi udělal chybu, tak je to hodně špatně.
Tedy můžeš udělat stabilní systém, který se po hráčově zásahu vždycky dostane do hratelného stavu (pokud hráčova postava přežije), ale to může vypadat nezajímavě a příliš podobně současným statickým světům se skripty. Nebo můžeš AI povolit uzdu, ale riskuješ nepředvídatelný butterfly efekt, který se ti bude mlátit s připraveným příběhem. Například zabiješ tvého nevýznamného kožišníka a kromě efektu, který popisuješ, zemře důležité NPC, které si chtělo ve vesnici doplnit zásoby, ale zoufalí vesničani ho okradli a vyhodili na mráz.

Editováno: 4. 06. 2020 v 15.29

Nahlásit nevhodný obsah

20909928
Gh61 napsal 4. 6. 2020 v 15.03

tomas.hluchnik: Zkoušel jsi Kingdom Come? Myslím, že o něco podobného se tam snažili. Sám jsem to hrál a rozhodně tam náznaky jsou. (Samozřejmě na přesně tvůj scénář).

Ono pak je otázka, jestli by to byla zábavná hra, nebo ultrarealistický simulátor, který by nikoho nebavil.
Také se mi Tvůj popis moc líbí a je hezký si to vyzkoušet, ale hrát to pořád?
Nebo se musí myslet na to, že ze všeho je nějaká úniková cesta?

Příklad:
Máš udělat nějaký quest, ale ještě než ho dostaneš, tak zabiješ zadavatele. Máš o ten quest přijít? Pokud ano, má hra sama vytvářet questy? Ale zase tak, aby byly nápadité a ne všechny stejné?

Pokud ano, bavíme se o hodně vzdálené budoucnosti.

Ještě si dovolím popsat jeden příklad. Ono z pohledu Game designu velmi často nejde o to, aby věci fungovali dobře, ale aby si hráč myslel že fungují dobře - byl schopen je pochopit a být lepší než hra => zábava.

Párkrát už se např. zkoušelo udělat nepřátele chytřejší (žádné výkřiky do prázdna "kam asi šel?" "hmm, asi vítr" apod.), jenže když nepřítel dělal, jako že hráče nevidí, pak si ho obešel zezadu a zabil ho, tak:
1. hráč si myslel, že je to bug
2. byl naštvaný a rozhodně se nebavil

Nahlásit nevhodný obsah

20876350
Ocelotr NN napsal 4. 6. 2020 v 15.00

tomas.hluchnik: Jenže vyžaduje to dlouhej R&D (research & development) v případě UBISOFTU změnit myšlení BOTů v minimálně 16ti studiích, co jsou naučený vyrábět určitej typ openworldu. A to stojí prachy. A čas.

Všichni počkaj až vyjde GROUNDBREAKING HRA od třeba (samozřejmě) HIDEO KOJIMY, kde bude umělá inteligence na jiné úrovni než u konkurence a lidi co dělaj AI(UI) v EA, ACTIVISION či UBISOFT si pro zajímavost rozpitvaj kód hry a začnou to kopírovat a na jejím základě se začne dělat umělá inteligence do všech dalších her. Ale žádný majoritní vydavatel nepůjde do zlepšení UI za vlastní peníze. Je to risk.

Nahlásit nevhodný obsah

20869592
tomas.hluchnik napsal 4. 6. 2020 v 14.37

.Mate: a ja si zase myslim, ze kdyby stejne úsilí, jake věnuji velikosti mapy a grafice, věnovali tomuto, tak je to dosažitelné. TLOU2 muze přinesl neco nového, ale to je spis jen takový výstřel do tmy. Stejne jako byl Shadow of Mordor. Není to o tom, ze by se hned zacly objevovat hry, ktere budou využívat pokročilé mechaniky z TLOU2...mainstream si furt pojede to svoje.

Nahlásit nevhodný obsah

20876350
Ocelotr NN napsal 4. 6. 2020 v 14.05

barth731: Určitě interaktivně ?

Nahlásit nevhodný obsah

20876350
Ocelotr NN napsal 4. 6. 2020 v 13.59

tomas.hluchnik: +1

Nahlásit nevhodný obsah

20875195
.Mate napsal 4. 6. 2020 v 13.44

tomas.hluchnik: Myslím, že ten tvůj příklad je otázka hodně vzdálené budoucnosti. Přeci jen pole umělé inteligence je to nejsložitější a tohle už kombinuje samostatnou reakci na podnět jednotlivce, skupiny i podskupiny. Tvůj příklad se mi líbil. I když věřím, že by pak lidi mrčeli, proč se nikdo z vesnice do zimy nenaučil kožešinu opracovávat, třeba kožešníkův syn? Ale v názoru s tebou souhlasím, také bych chtěl aby se tohle někam posunulo. Trošku doufám, že se potvrdí první ohlasy a menší posun na poli umělé inteligence příjde společně s LoU2.

Nahlásit nevhodný obsah

20921036
barth731 napsal 4. 6. 2020 v 13.44

tomas.hluchnik: tomas.hluchnik: Tak to si zahraj DETROIT Become Human ta podle mě příběhově a interaktivně bezkonkurenční.

Nahlásit nevhodný obsah

20869592
tomas.hluchnik napsal 4. 6. 2020 v 13.33

No ale to se furt bavíme v zásadě jen o grafice, velikosti světa. Ja jsem toho názoru, ze všechny aaa hry někdy od poloviny minule generace uz vypadají dostatečně dobre a kdyby se grafika zasekla 10 let zpátky, vůbec by mi to nevadilo. Ted hraju Mass Effect 2 a přijde mi to jako nádherná hra.

Ja bych spis chtěl, aby se hry posunuly v oblasti scénářů, interaktivity a inteligence. V dnešní době je podle mne strašně tezke najít hru s fakt dobrým scenarem. I mnohdy skloňovaný Zaklinac 3 měl podle mne super linku s Baronem, ale zbytek hry byl pribehově paskvil.

Chtěl bych, aby hry byly chytřejší a více interaktivní. Příklad - hraju rpg, přijdu do vesnice a zabiju kožešníka. Vrátím se v zime a vesnice bude umírat mrazem, protože nikdo jiný neumí vyrábět oblečeni a kupec neprijel, protože bandité, ktere jsem v side questu nezabil, vybírají za vesnicí poplatky za průchod od všech pocestných. Všude ve vesnici mne budou znat, a proto, kdyz se vrátím, budou se skrývat nebo mne chtít zabit. Domluvím se s nimi na nápravě tím, že bandity zabiju a sezenu oblečeni z vedlejší vesnice. To udělám, všichni mne budou oslavovat, ale jeden mladík se mne pokusí zabit, protože je synem onoho kožešníka.

A to vše bych chtěl, aby nebylo naskriptované. Aby hry plynule reagovaly na vaše rozhodnuti. Nebaví mne open worldy, protože mi nedávají smysl. Vybiju celou vesnici a kdyz se do ni za chvíli vrátím, jako by se nechumelilo. V uzavřených lineárních hrách aspon nebývají tyto nelogičnosti. V tomto by podle mne měl byt next gen a ne ze další AC bude jeste větší a bude mit jeste vic otazničků na mapě...

Nahlásit nevhodný obsah

20876350
Ocelotr NN napsal 4. 6. 2020 v 13.32

.Mate: Je to možný. Nevim. Bavim se o LOW SPEC GAMING čili SATA HDDS. Je pravda, že u konzolí to může být jinak. Nemám finance na HDD za X tisíc, a navíc dneska se lidi a firmy zbavují luxusních SATA HDDS, tak je sbírám zadarmo. Ale vezmu-li CRT vs. LCD, nebo cokoliv z novejch televizí můj CRT monitor má hezčí rychlejší a plynulejší obraz než VIERA za 50000,-.

Editováno: 4. 06. 2020 v 13.32

Nahlásit nevhodný obsah

20921036
barth731 napsal 4. 6. 2020 v 13.22

Podle zatím specifikacím PS5, by mělo zůstat pro hry na oněm bájném SSD pohých 800 gb což při hrách které mají na ps5 od 100-150 gb, tak co potom až dojde místo, jakékoli připojené další usb pamětové zařízení to okamžitě zpomalí a to zatím není jasné jestli vůbec bude nějaký usb hd podporován, třeba u PS4 byla podpora usb hd až skoro na jeho konci a podpora třeba běžného přehrávače (mp3,mkv,jpg,apod...) vůbec ne proč ? nechápu.I ten Netflix mi přijde pohodlnější ovládat přímo z TV než zapínat ještě ps4.Už to otravné vnucování předem nainstalovaných aplikací které jsou absolutně k ničemu a nejdou smazat, pokud v nové generaci začne jak je taky slyšet nějaká forma reklamy at už v samotném systému konzole nebo ve hře, nechám na delší dobu ještě ps5 plavat, a může si za to Sony svým přístupem sama, nejprve jsem se těšil na novou PS5 a ted spíš už ani nechci o ní nic slyšet at se jde sní Sony vycpat když jsou to takový břídilové a neumí ji pořádně odprezentovat.

Editováno: 4. 06. 2020 v 13.35

Nahlásit nevhodný obsah

20875195
.Mate napsal 4. 6. 2020 v 13.20

Ocelotr NN: Hele já se moc v technických detailech nechytám. Ale neopravuje ten problém, který popisuješ ty níže jakékoliv ssd? Protože tam přistupuješ k datům přímo a jsou uložené pohromadě, ne jako na běžném HDD, kde jsou data na kotouči a ještě můžou být roztroušená?

Nahlásit nevhodný obsah

20876350
Ocelotr NN napsal 4. 6. 2020 v 12.35

Z mýho hlediska.

Jelikož hraju na super-old computeru hry z roku 2020, hardisk a nastavení cache (virtuální paměti) je to nejvíc, krom nastavení detailů ve hře, co můžete udělat pro plynulé hraní her. Je to možná víc než nastavení detailů ve hře, protože snížit všechno na LOW neznamená, že je to nejmíň náročné pro novou hru. Často přepočítání původně zamýšlených SUPER HIGH DETAILED efektů, na LOW zabere počítači víc výpočetního výkonu než použití SUPER HIGH efektů. To, co musí člověk zajistit je, aby HDDs neprali navzájem.

C:/ - no cache žádná virtuální paměť (největší nesmysl windows dávat cache na C:/ nejvyužívanější disk)

D:/ - naistalovanej RESIDENT EVIL 2

E:/ - nejrychlejší totálně prázdný disk všechna cache zde a proč ne - 400 GB virtuální paměť jež má zakázáno kdykoliv se mazat a všechny shadery a textury (rozpakované a spočítané) se ukládají ZDE.

Tím člověk docílí toho že se systémový disk, hra a cache navzájem neperou první návštěva RACCON CITY POLICE DEPARTMENT LOBBY je horor , nebo TRHÁK, ale jakmile s LEONEM projdete jednou místnost hra si uloží rozpakované textury a spočítané shadery na E:/ a 30 FPS a 1280x720 je doma při MEDIUM všeho.

Takže věřim, že rychlej hardisk může být kruciální, ale lepší by bylo kdyby ty HDDs mohli bejt v konzoli dva (ne přes USB), jelikož tím jak uživatelé perou HDDs konzolí na maximum jim nechává nula místo na cache.
A jak instalujou odinstalovávaj nové hry ty jsou rozházené po celém HDD.
Vyplatí se i u konzolí jednou za čas celej HDD zformátovat a vše tam naházet znovu.

Takže když si na LOW SPEC COMPU nainstalujete hru na C:/ kde se nacházejí WINDOWS a CACHE nedivte se, že se trhá.Editováno: 4. 06. 2020 v 12.57

Nahlásit nevhodný obsah

20922308
zaty napsal 4. 6. 2020 v 12.21

"naše jádrové I/O subsystémy pro Unreal Engine s PlayStationem 5 v hlavě"
To je překlad jak noha :-)
To i ten blbý translator to přeloží správně.

Nahlásit nevhodný obsah