Sony má problémy udržet nízkou cenu PS5

14. únor 2020 11:07 / David Plecháček / Novinky / Diskuze (49)

Boj o cenu nových konzolí by mohl být ještě zajímavý. Historie ukázala, že je v zájmu výrobců tlačit cenu co nejníže, vzhledem k aktuální situaci na trhu by to ale mohl být velice obtížný úkol. S informacemi, že Sony se nemusí povést udržet cenu na hranici čtyř set dolarů přišel magazín Bloomberg, který jako hlavní problém uvádí nedostatek určitých komponentů na trhu.

Obě dvě konzole vyjdou ve stejnou chvíli, to je pro tuto chvíli jasné. Teď se hraje hra na vyčkávanou, ani jedna strana nechce udělat jako první krok a vysázet karty na stůl. To ostatně není jen pohled lidí zvenčí, ale o vyčkávací taktice hovoří i zaměstnanci Sony, kteří z logických důvodů nechtějí být jmenováni.

Právě cena byla stěžejním faktorem už při vydání předchozí generace. Aktuální PlayStation 4 se prodával za 399 dolarů, přičemž výrobní náklady několik společností v té době odhadlo na 380 dolarů. Jestliže zdroje blízké agentuře Bloomberg tvrdí, že výrobní náklady PlayStationu 5 se pohybují okolo 450 dolarů za kus, prodejní cena by musela být alespoň o dvacet dolarů vyšší. U nás si k ceně samozřejmě musíme přičíst DPH, výsledná částka by byla ještě o několik tisíc vyšší. Nebo by muselo Sony konzoli dotovat.

I to je samozřejmě krok, který přichází v úvahu. Historicky vzato to totiž nejsou konzole, na nichž jejich výrobci vydělávají, ale hry, které se na nich prodávají. Co se týče výbavy konzole, Sony toho příliš změnit nemůže. Největším problémem jsou údajně paměti DRAM a NAND, které jsou nedílnou součástí i chytrých telefonů, kvůli nimž jich je právě relativní nedostatek a jejich cena tak raketově letí vzhůru. Tím samozřejmě stoupá i cena samotné konzole. Na některých věcech navíc společnost nechce šetřit, hovoří se například o chlazení. Jestliže tak Sony bude chtít dostát svému slovu o tom, že na konzoli nehodlá od prvních dní prodělávat, můžeme očekávat opravdu cenu atakující 500 dolarů za kus.

Shoda však nepanuje ani v samotné společnosti. Vývojáři her údajně spíše zastávají názor, že by Sony měla prodávat konzoli pod cenou, aby případně držela krok s Microsoftem (a ztráty dohnat později na prodeji videoher), zatímco vedení zastává opačný názor. O složitosti nedávno hovořil i finanční ředitel Hiroki Totoki v rámci hodnocení předposledního kvartálu fiskálního roku, kde řekl: „Pokusíme se zvolit ideální rovnováhu, aby bylo nové zařízení v průběhu cyklu ziskové.“

Bloomberg však píše, že případné zdražení může být pro některé fanoušky bodem, po němž už si velice rozmyslí, po jaké konzoli nakonec sáhnout. Svá očekávání totiž přirozeně odvíjejí od ceny PlayStationu 4 a PlayStationu 4 Pro. Současně připomíná, že Sony některé hry pro PlayStation 5 hodlá vydat i na dosluhujících konzolích, čímž by alespoň nedošlo k poklesu prodejnosti her.

Poněkud bokem stojí zpráva, že výrobce hodlá na trh vedle PlayStationu 5 přivést ještě jedno zařízení – novou verzi PlayStationu VR. O „PSVR 2.0“ zatím nic nevíme, ani to, že je v přípravě. Podobný krok ale veřejnost dlouhodobě očekávala. Na těchto interních plánech se tak nic nemění. To však nelze říct o modelech jiných produktů, které Sony vyvíjí. Hovoří se například o zrušení některých prvků nových kompaktních fotoaparátů, které souvisí právě s nedostatkem DRAM na trhu.

Zdroj: Bloomberg

Diskuze

Tvůj komentář

Pro přidávání příspěvků do diskuzí se prosím přihlašte!
20842776
JabJab21 napsal 17. 2. 2020 v 18.59

Ocelotr NN: No jenze u soukromniku mas narozdil od statu daleko vyssi plat. Teda aspon pokud mas vzdelani. Jestli by ti jako vysokoskolakovi stacilo nejakych 16 tisic hrubeho nastupni plat tak hura do statnich sluzeb. Jistota stale prace a benefity tady vyvazuji nekonkurenceshopnou mzdu (viz ajtaci). Krome toho stat nemuze menit platy u soukromniku. Muze menit jenom minimalni mzdu. Jinak muze tak maximalne snizit/zvysit dane, slevy apod.
Zbytek viz Mitsurugi:

Editováno: 17. 02. 2020 v 19.05

Nahlásit nevhodný obsah

20925835
vootank napsal 17. 2. 2020 v 18.37

Tvl, proletáří všech zemí spojte se :) Ještě tomu chybí zlí menežeři, kteří nic nedělají, jen kecají a můžeme přidat ajťáky, kteří jen sedí na zadeli, chlastaj kafe a čumí do monitoru :)

Ocelotr NN: Pokud ti zaměstnavatel nechce přidat, má to své důvody:
1. Umíš prd a jsi lehce nahraditelný, nejlépe nějakým gastarbeiterem z agentury
2. I když něco umíš, neumíš si říct o více peněz nebo nemáš koule se sebrat a jít o dům dál
3. I když koule na to odejít jinam máš, v regionu kde žiješ není kam. Pak musíš mít koule ještě na to se sebrat a přestěhovat se někam, kde tě zaplatí lépe.

Nahlásit nevhodný obsah

20847380
Mitsurugi napsal 17. 2. 2020 v 14.59

Ocelotr NN: Tak u soukromých společností rozhoduje o přidávání vedení, takže se ptej jich, proč nechtějí přidat. Většinou je odpověď protože nemusí, zaměstnanci drží hubu a nechají si to líbit, nebo nemají na výběr, nebo jsou spokojení, no a nebo na to ta firma prostě nemá prachy.

Jinak spousta firem nabízí stejné, nebo i lepší benefity než státní správa, příspěvky na jídlo/stravenky, sport, kulturní akce, víc dovolené i cestovní náhrady jsou vcelku běžné. Často radši zaměstnavatel přidá benefit, než aby zvedal plat, protože se to nedaní jako mzdy. Ale všechno je na každé firmě, nemyslím si, že je nutné je k něčemu dalšímu nutit zákony. Spíš by se mělo snížit naše šílené danění práce.

Editováno: 17. 02. 2020 v 15.29

Nahlásit nevhodný obsah

20876350
Ocelotr NN napsal 17. 2. 2020 v 14.13

Mitsurugi: Dík za vysvětlení.
Mě jen štve/a to to mi nikdo nevysvětlí, že lidé co AKTUÁLNĚ vyrábějí HDP jsou až ti poslední, kterým se přidá. Státní zaměstnanci vyrábí HDP 0 a přesto jsou ti první, kterým se přidá. + mají výhody o kterých se zaměstnancům u soukromníků nezdá - ošatné, obědy, příspěvky na dopravu a to jsou základní věci. To mi hlava nebere.

Přitom všechny státy po HDP řvou a jak to klesne o 0,1% velkej průšvih, ale aby byli nějak placeni ti lidé, co něco vyrábí to ne. "TRH SI TO UPRAVÍ".

Tak ať křičí, nikdo ať nevyrábí HDP, pojďte do státních služeb, budeme se mít dobře, všichni dostanete všechny výhody a nikdo nemusí nic vyrábět.

Ale ať si nepřidávaj na základě výsledků cizích lidí / to je v podstatě přivlastňování cizí práce.

Editováno: 17. 02. 2020 v 14.24

Nahlásit nevhodný obsah

20847380
Mitsurugi napsal 17. 2. 2020 v 14.09

Ocelotr NN: Jestli si myslíš, že jeden soudce řeší vždy jen jeden spor, tak nevím co ti říct. A není to úplně snadná práce, to studování stovek a tisíců stran nudných dokumentů by mě asi zabilo. Navíc si myslím, že naše soudní procesy mají nějaké dané fungování, které je zakořeněné v zákonech, s tím soudce nic neudělá a musí se tím řídit.

Medián mezd znamená, že polovina pracujících má méně a polovina více. Je to často lepší lepší ukazatel, než průměrná mzda, protože více odpovídá většinovým výplatám. Samozřejmě ideální je, aby průměrná a mediánová mzda byla stejná, a u nás jsou vcelku blízko.

Jinak v Karlovarském kraji jsou co tak čtu nejnižší výplaty, takže to by něco mohlo vysvětlovat.

Nahlásit nevhodný obsah

20876350
Ocelotr NN napsal 17. 2. 2020 v 13.49

Mitsurugi: Nevim, co je to medián, ale tady v Karlovarskym neznám nikoho u soukromníka za 29000. Prágl nepočítám tammjsou platy o deset vejš než všude jinde. A nemluvil jsem o minimálmní mzdě jde o to, že mzda se zvedne až se zvedne minimum.

Beru práci jako práci. Nikdo nedělá práci 15 let. Stačí vidět pořad REPORTÉŘI ČT, kde se soudy i v prkotinách táhnou desítky let. A kolik ta práce (soud 15 let sousedský spor) přinese státu HDP ? Ukradneš chleba deš sedět na 5, ukradneš OCELÁRNU a není na světě síly, co by tě odsoudila.

Editováno: 17. 02. 2020 v 14.04

Nahlásit nevhodný obsah

20847380
Mitsurugi napsal 17. 2. 2020 v 13.39

Ocelotr NN: Za minimální mzdu pracuje naprosté minimum lidí, pod 5%, a to je ještě otázka, jestli nějaká část z těhle lidí nemá nějaké melouchy načerno.

Medián mezd je nějakých 29 tisíc. Většina lidí se nemá tak mizerně jak popisuješ. A většina z nich je v soukromém sektoru.

To, že se soud táhne nemusí být vina soudce. Navíc kdyby soudce bral míň, tak by nikdo nedělal soudce, je těžké se stát soudcem a je těžké získat nutné vzdělání na soudce. Jako v tomhle jsi úplně mimo.

Editováno: 17. 02. 2020 v 13.41

Nahlásit nevhodný obsah

20876350
Ocelotr NN napsal 17. 2. 2020 v 13.01

Mitsurugi: Mají stálý platební růst každý rok. Lidem u soukromníků se přidává, když se zvedne MINIMÁLNÍ mzdac (jednou za 4-5 let). Nevim kolik HDP, po kterym stát neustále křičí, vyrobí bába na sociálce i přes to se jí zvedá plat 2x až 4x rychlejš než lidem u soukromníků, kteří vyrábějí výrobky a ne rodiny neplatičů.

A vůbec nechápu růst platů u třeba soudců. Berou 45 000 minimálně a táhnou se tu soudy 10 - 15 let. Nedovedu si představit zakázku v soukromém sektoru nedokončenou 15 let.

Editováno: 17. 02. 2020 v 13.21

Nahlásit nevhodný obsah

20847380
Mitsurugi napsal 17. 2. 2020 v 12.37

Ocelotr NN: Kolik si myslíš, že státní zaměstnanci berou? Koukal jsi někdy na ty platové tabulky? S většinou těch výplat bych ani nepřežil.

I tyhle pověry o tom, že se tam jenom flákají mi přijdou přestřelé, mám informace z pár různých úřadů a oddělení a někdy jde o šílené stresující pozice.

Editováno: 17. 02. 2020 v 12.39

Nahlásit nevhodný obsah

20876350
Ocelotr NN napsal 17. 2. 2020 v 12.24

spoock: ANI NÁHODOU. Cena 15000,- je OBROVSKÁ pro českou republiku. To je pro SONY mrcaseníčko na okraji zájmu. Kdokoliv ve světě (Velká Británie, USA, JAPONSKO) bere 15000,- jako maximálně půlku svojí vejplaty, ne jako něco na co by šetřil celej život a musel prodat stádo koz.

Ale rozumim ti - cena 15000,- je v ČR unesitelná pro lidi ve státních službách po nichž se nežádají finanční výsledky, přidává se jim každej rok, dostávaj ošatný a na žrádlo z peněz lidí jež vyrábějí HDP. To jsou ti "ekonomicky výhodní lidé" pro které jsou reklamy v televizích na mastičky na beďary a hubnoucí kůry , hypotéky a půjčky. Jejich jedinou povinností je aby ráno vstali a došli do práce. Pro lidi u soukromníků je 15000,- stále pálka. I přes to že vyrábí HDP, je to nejotřískanější sorta lidí v Republice s nulovými úlevami. A když nemáš děti koukáš jak půlka tvojí vejplaty někdě mizí.

15000,- jako startovní cena znamená 10000,- až "PLAYSTATIONE, PLAYSTATIONE DO ROKA A DO DNE ZVU ŤA NA BOŽÍ SŮD !". Pro neznalé KOZINY za rok bude z 15000,- jen 10000,-" za dva roky bude stát PS5 8000,- a lidi co to koupí na konci development cyklu jako já ze zastavárny to budou mít za 3000,-.

Nic neobvyklého se v cenách Playstationu neděje bez ohledu na to co říká nějakej BLOOMBERG (lidi co v životě nemakali, ale baví se o práci ostatních - v podstatě největší zlo na planetě).

P.S. CITÁT Z GHOSTBUSTERS:

"Tys dělal v soukromym sektoru ?"
"Ne."
"Je to hrozný, tam se žádají po lidech výsledky !"

Editováno: 17. 02. 2020 v 12.42

Nahlásit nevhodný obsah

7739207
spoock napsal 17. 2. 2020 v 12.05

Ocelotr NN: cena 15+ by byla pro PS5/Xko asi smrtící a rozhodně by to znamenalo pravý opak toho co si člověk představuje rychlou migraci na další platformu

Nahlásit nevhodný obsah

20917754
catmeows napsal 17. 2. 2020 v 11.35

Ocelotr NN: +1 cena půjde rychle dolů

Nahlásit nevhodný obsah

20859314
h4nsasjks napsal 17. 2. 2020 v 08.25

Ocelotr NN: Tak to máš jako s prvníma počítačema... Bývalo to luxusnější zboží a dnes je jen spotřební...

Nahlásit nevhodný obsah

20876350
Ocelotr NN napsal 17. 2. 2020 v 07.28

Když u nás vyšla PS2 stála 22 000,- Kč. A vydělávalo se tenkrát mnohem míň.
Po půl roce / roce to kleslo na polovinu. To, že jsou dnes nedostatkové nějaké komponenty, nemusí za půl roku platit.

Vždy při vydání nebyli nové konzole SONY z nejlevnějších, ale cena jde rychle dolu. Osobně odhaduju cenu v ČR na 15 - 17 000 při launchi, do roka 12 000,-.

Pořád jsou to srandy, když si vezmu kolik v roce 1990 stála Amiga, kolik stálo 1994 3DO a Atari jaguar.

Nahlásit nevhodný obsah

5816151
PredsFanCZ napsal 16. 2. 2020 v 17.44

Uprgade konzolí by byl na prd. Mnohem lepší je stálá konzole na pár let. Nutnost nebo potřeba je upgradovat by znamenala ztrátu výhody proti kompům.

Pro mě je super, že si můžu tu konzoli koupit a hrát na ni všechny hry bez nutnosti do ní sypat další peníze. A pojedou mi všechny. Mám to za to, že nehraju v takové kvalitě jako bych hrál na kompu.

Nahlásit nevhodný obsah

20859314
h4nsasjks napsal 15. 2. 2020 v 22.24

Gerri: Přesně tak...

Nahlásit nevhodný obsah

20908987
Gerri napsal 15. 2. 2020 v 19.07

h4nsasjks: Smart tv s externím hdd, netflix a hbo go. Na hudbu youtube a imusic. Taky bych asi konzolí neřešil žádný multimedia

Nahlásit nevhodný obsah

20859314
h4nsasjks napsal 15. 2. 2020 v 18.03

DJBlack: Přehravač čeho? Jako multimedialní centrum mám smart tv a mobil...

Nahlásit nevhodný obsah

14538225
DJBlack napsal 15. 2. 2020 v 17.35

Pokud to za to bude stát, tak cena není problém, doufám že obstojí i jako kvalitní přehrávač

Nahlásit nevhodný obsah

20859314
h4nsasjks napsal 15. 2. 2020 v 14.15

Gerri: Pro vývojáře by to nebyla překážka... Drtivá většina her vychází na všechny 3 platformy (Což bude mnohem náročnější, než jedna platforma a dvě její verze). Z velkých společností, kdo může, tak na PC vydává, protože se to vyplatí. Indie vývojáři, kteří by měli nejvíc vítat "snazší optimalizaci", tak taky vydávají hlavně tam... Tyhle obavy mi v kontextu skutečnosti nedávají smysl...

Nvidia každý rok vydá 5-10 karet na desktopy, to samé na notebooky a stejně je na tom AMD... Pak je tu Intel a AMD se svými integrovanými grafickými kartami. Konzolový cyklus trvá 5+ let tzn. za cyklus se na PC scéně objeví 100+ možných variant grafických karet... Jak si představujete tu optimalizaci ? Že se na každou kartu vyvíjí zvlášť ? Samozřejmě že ne... Pro vývojáře jsou důležitá rozhraní a s tím spojené ovladače... Tzn. dokud výrobce kartu podporuje, tak je vesměs jedno co tam máš... Pojede ti to na základě parametrů...

Ale teď zpátky k tématu... Souhlasím na jednu stranu, že je to hloupost... V tom smyslu, že je to pro mainstreamového zákazníka a cílem je mu usnadnit rozhodování = Dodat jeden produkt. A kdyby se objevily dva, tak mnozí budou psát nesmysly na internetu, sepisovat petice atd. atd. Už vidím petici na téma chceme 4k 60fps na základní verzi... :D :D :D

Pak je tu ještě jedna věc... Aktuálně mám stále FHD Led telku a chystám se na větší 4k Oled (Schválně vybírám s HDMI 2.1, co kdyby se mi nějaká konzole přeci jen zalíbila)... A pomalu nastupuje i 8K... Z pohledu TV diváků nemáš moc důvod přecházet na 4K, pořád se tu vysílá max v HD... Takže pro ně je nějakých 12Tflops zbytečnost... Z pohledu zapálenějšího hráče to už je o něčem jiném... Tam si myslím, že 12Tflops pro 4K a 60fps je tak na hraně... A pak je tu těch 8k, kde bychom potřebovali odhaduji třeba 50tflops... Což do konzole nenarveš...

Pak by mi dávalo smysl, aby vyšel Xbox SX 1080, 4K, 8K... Nicméně já bych zkrátka uvítal prémiovější zařízení... S vlastnostmi, které jsem popsal (SSD, lepší chlazení, výkon je až na 3. místě, za předpokladu, že bude alespoň na svou dobu důstojný)...

Editováno: 15. 02. 2020 v 14.16

Nahlásit nevhodný obsah