Microsoft se z chyb Xboxu One poučil

15. listopad 2019 13:03 / David Plecháček / Novinky / Diskuze (7)

Co rozhodlo o drtivém náskoku PlayStationu 4 oproti Xboxu One? Těžko to mohly být hry, o kterých se mluví nejčastěji, ty rozhodovaly až ve chvíli, kdy byla konzole na trhu. Microsoft si zavařil na problém už při launchi, kdy si byl tak jistý svou pozicí, že nabízel dražší, přesto méně výkonnou konzoli, a to ještě ne na všech trzích současně. Phil Spencer byl u toho, a ví, že se situace nesmí opakovat.

Příští podzim ale začne závod nanovo. Microsoft už není tam, kde byl s Xboxem 360, a ví, že musí udělat leccos jinak. „Řekl bych, že ponaučení z generace Xboxu One je takové, že nebudeme mimo ani s cenou, ani s výkonem,“ řekl Spencer magazínu Verge v rámci X019. „Pokud si vzpomenete na začátek generace, byli jsme o sto dolarů dražší a navíc jsme neměli takový výkon. Project Scarlett jsme začali s jasnou vidinou, že na trhu tentokrát uspějeme.“

Specner tak nepřímo říká, že ani v jednom z aspektů zaostávat Microsoft nebude. Navíc díky práci, kterou odvedl na Xboxu One, vstupuje na trh jako společnost, která má funkční zpětnou kompatibilitu, o níž nikdo nemusí pochybovat, a k tomu služby jako Game Pass, v nichž všechny first-party hry rovnou i vychází.

„Leta zpátky jsme se skutečně bavili o tom, jestli opravdu chceme dělat i další generaci. A shodli jsme se, že ano. Je jich před námi ještě několik? Myslíme, že ano. Právě proto jedeme all-in. Už se Scarlett vsázíme all-in, chci od začátku konkurovat, a chci konkurovat správnými způsoby. To proto se soustředíme na cross-play a zpětnou kompatibilitu,“ řekl Spencer. Čeká nás zajímavý rok...

Zdroj: Verge

Diskuze

Tvůj komentář

Pro přidávání příspěvků do diskuzí se prosím přihlašte!
20878639
Jsoucno napsal 16. 11. 2019 v 14.04

_d0p3: no uplne bych to jako “na novo” restart nerikal:
Pokud mas konzoli, ktera ti sedne, tak vetsinou jsi vice nakloneny nove generaci ze stejne staje.
Tzn. Sony ma vetsi zakladnu lidi, kteri jejich konzoli maji a ja funguje, takze presne tahle zakladna bude spise uvazovat o koupi ps5.
Neni samozrejmost, ze si ji pak koupi, treba nabidne xbox neco co nebude mit sony a zacne valcovat; ale porad tam je neco jako “vernostni start” podle predchozich prodeju.

Nahlásit nevhodný obsah

20875261
_d0p3 napsal 15. 11. 2019 v 22.37

Na to jaký byl XOne ze začátku průser, si myslím že už ke konci MS šlapl na plyn a nakonec z toho ještě vytřískal co se dalo a tak nějak to aspoň trochu zachránil. S novou generací se jede vždy na novo a klidné může být situace opačná

Nahlásit nevhodný obsah

20922326
qwe5 napsal 15. 11. 2019 v 18.53

Konzoli nemám a nechci, ale u synovce vidím u Xboxu velký problém v nelokalizování her a obsahu, čímž je tak pro něj hromada her nedostupných, protože v AJ z toho nic mít nebude.

Nahlásit nevhodný obsah

20853654
RuThaN napsal 15. 11. 2019 v 18.30

Tohle jsou vzdycky objevy.. Oni by si meli uvedomit, ze console se pretransformovali mimo svuj puvodni koncept a jsou to defakto kraticky pro movitejsi lidi, ktery nechtej nic resit nebo jejich deti, takovy utrati i nejvic.. a z toho vyplyvaj trhy. Zbytek si poridi PC a bude hledat o Euro levnejsi klice, nebo si naopak poridi velmi rychly PC a penize nebudou resit vubec, protoze nemaj cas hrat tolik her, tak jim cena jedny muze byt ukradena.

Ja si sice zase ty kramy koupim, ale zahraju si na nem par exklusivnich her, ktery nejsou na PC nebo jiny konzoli, ale tim padem na me zase moc nevydelaj.. ani ten litr rocne za Games with Gold je asi nespasi.

Editováno: 15. 11. 2019 v 18.32

Nahlásit nevhodný obsah

20878742
Masarkavtrenyrkach napsal 15. 11. 2019 v 17.01

Bude zajímavé si za pár let přečíst nějaký dokument o tom, co se kolem let 2011 až 2013 dělo v Microsoftu, že udělali takovou sérií přehmatů, chyb a podivných rozhodnutí. Tím spíš, když Xbox 360 po dlouhou dobu nad PS3 vedl v prodejích, měl zajímavé exkluzivity, Microsoft byl schopen oslovit i japonské vývojáře a vydavatele, a do nové generace tak vstupoval dokonce z pozice mírného favorita.
Jen několik chyb: Nechali Sony oznámit PS4 jako první a své oznámení nechali až na E3, které bylo o čtyři měsíce později. Prezentace konzole se nesmyslně soustředila na představení konzole jako přehrávače médií a televizních programů. Hráčům zamotali hlavy se spekulacemi o povinnosti konzole být stále on-line a nemožnosti volného nakládání s fyzickými kopiemi her. O sto dolarů vyšší cenovka i kvůli novějšímu Kinectu, o který ale už pár let nikdo nestál. To navíc při slabším výkonu oproti PS4, což bylo patřičně médii zveličeno a na multiplatformních hrách detailně demonstrováno. A nakonec i slabší nabídka her, kdy dlouho chyběl nějaký výrazný "system seller".

Nové vedení pak zachraňovalo co se dalo. A smekám před jejich úsilím. Xbox One S, pohřbení Kinect nesmyslu, Xbox One X, zpětná kompatibilita a Game Pass byly výborné počiny a kdyby nebyly, tak by asi Xbox přestal do budoucna existovat.

Nahlásit nevhodný obsah

20875595
David Plecháček napsal 15. 11. 2019 v 16.24

vootank: Jenže prodejně se o plichtu nejedná.

Nahlásit nevhodný obsah

20925835
vootank napsal 15. 11. 2019 v 15.41

Z mého pohledu to nakonec MS uhrál na hezkou plichtu. Sony má exkluzivky, MS nejvýkonnější konzoli a Gamepass. Pro mě má smysl mít obě platformy a pokud se nakonec nerozhodnu do vydání PS5 a Scarlett pořídit PC (to bych pak obv. XB nekupova), tak pořídím obě platformy.

Nahlásit nevhodný obsah