Blizzard čelí kritice, aféra souvisí s protesty

9. říjen 2019 14:30 / Radek Raudenský / Novinky / Diskuze (29)

Update: K situaci se vyjádřili i američtí senátoři. "Blizzard ukazuje, že se klidně nechá ponížit jen kvůli tomu, aby potěšili Čínskou komunistickou stranu. Žádná americká společnost by neměla cenzorovat volání po svobodě." Reakce přichází i přímo od zaměstnanců Blizzardu, kteří zakryli motta u vstupu do společnosti jako "Myslete globálně" či "Na každém hlasu záleží". Reddit Hearthstonu stále funguje, jeden z moderátorů se ale rozhodl odstoupit jelikož "Blizzard již není společnost, kterou chci podporovat." Hashtag #Blizzardboycott má již přes 21,5 tisíce tweetů.

Původní zpráva: Okolo Blizzardu se v poslední době strhla další aféra, která stále trvá a nabírá na obrátkách. Souvisí to s probíhajícími protesty v Hong Kongu, které vznikly jakožto reakce proti extradičnímu zákonu, vlivu Číny na Hong Kong či obecně na politickou a společenskou situaci v zemi.

Proti sobě tak stojí běžní občané a policie, jejichž střety se v poslední době vyostřují. Do tohoto „souboje“ se ale zapojují i esport hráči. Vše začalo o víkendu, kdy v rámci streamu Asia Pacific Hearthstone Grandmasters měl proběhnout rozhovor mezi komentátory a vítězem šampionátu Chung „blitzchung“ Ng Wai. Blitzchung si na sebe ale vzal masku a brýle (znak protestujících v Hong Kongu) a řekl „Osvoboďte Hong Kong, revoluce naší doby!“

V reakci na tuto událost Blizzard Blitzchungovi odebral výhru z turnaje, odstranil ho z Hearthstone Grandmasters a zakázal mu profesionálně hrát Hearthstone až do příštího roku. Důvodem je to, že Blizzard nechce, aby byla společnost spojována s veřejnými událostmi a obecně nechce, aby byla jakýmkoliv způsobem pošpiněna její pověst. Kromě toho Blizzard taktéž vyhodil oba komentátory, kteří měli mít s Blitzchungem rozhovor, a to zatím bez jakéhokoliv důvodu.

Aféra ale pokračuje. Po suspendaci Blitzchunga zaplavila reddit Blizzardu obrovská vlna kritiky, díky čemuž muselo být fórum dočasně uzavřeno. A podpora protestů pokračuje. Během dalšího turnaje, tentokrát American Collegiate Hearthstone Championship se mezi sebou utkala American University a Worcester Polytechnic Institute. Právě první zmíněný tým na konci zápasu přinesl banner, kde se psalo „Osvoboďte Hong Kong, bojkotujte Blizz“. Za tuto akci prozatím nebyla udělena žádná suspendace, reakci ale očekáváme brzy. Situace se nemile vyostřuje a jsme zvědaví, jak si Blizzard poradí s BlizzConem, který je už za rohem.

Zdroj: PCGamer

Diskuze

Tvůj komentář

Pro přidávání příspěvků do diskuzí se prosím přihlašte!
20878742
Masarkavtrenyrkach napsal 9. 10. 2019 v 12.29

Klasický problém: Blizz chce mít zcela pod svou kontrolou obsah vysílání a tedy to, co putuje k milionům diváků. Každá televizní stanice (například) tohle řešila a dennodenně řeší. Proto jsou přímé přenosy noční můrou každé televizní rady, protože to jsou okamžiky, kdy stanice nemá zcela pod kontrolou vysílaný obsah. Proto se věci předtáčí a vysílají ze záznamu. Stanice nechce svůj draze zaplacený vysílací čas dát k dispozici jiným subjektům pro vyjadřování jejich osobních politických názorů - ať si koupí vlastní.
Můj názor na protesty hráčů: Teď už víme, že Activision/Blizzard si dobrého vztahu s Čínou velmi cení. Ať se každý hráč podle toho zařídí. Třeba tak, že nebude jejich produkty kupovat.

Editováno: 9. 10. 2019 v 12.33

Nahlásit nevhodný obsah

20876195
Drepheuss napsal 9. 10. 2019 v 12.09

Já myslím, že to spíš dostali rozkazem... mohli by taky na čínským trhu dostat červenou a to znamená uzavřít si cestu k 600 milionům tamních hráčů (což je cca pětinásobek hráčů v USA)

Nahlásit nevhodný obsah

20842776
JabJab21 napsal 9. 10. 2019 v 11.33

Blizzard se nechce nechat uspinit od spinavych protestujicich za demokracii. To je teda gol. At reknou narovinu, ze jim jde o prachy a nechtej, aby jim Cina zakazala jejich hry u sebe na trhu.

Editováno: 9. 10. 2019 v 11.34

Nahlásit nevhodný obsah

20876319
Corra napsal 9. 10. 2019 v 11.07

Soráč, ale já se reakci Blizz nedivím a spíše je podporuji. Nemám rád, když se politika cpe na platformy, kde nemá co dělat.

Při fotbale je také zakázano sundávat trička na oslavu gólu i proto, že tam hráči nosili náboženská či politická hesla a to si nepamatuju, že by proti tomu brojila nějaká socialistická klika...

Ať si mají lidé své politické názory a prohlášení, ale na to jsou určené jiné platformy. Pokud dojde ke zneužívání komerčních kanálů na politická prohlášení, kde to skončí?

Nahlásit nevhodný obsah

20838584
RomanK47 napsal 9. 10. 2019 v 11.02

To je ale ošklivý, kritizovat Čínu, zatímco Čína osvobozuje trh PC hraní od zkaženého a prohnilého Steamu. Čína myslí jen na dobro lidí, však to mají i v názvu - Čínská lidová republika.

Nahlásit nevhodný obsah

20874536
Minstriel napsal 9. 10. 2019 v 10.17

Mitsurugi: chtělo by to tam vytesat s dodatkem :D. Možná to někdo udělá.

Editováno: 9. 10. 2019 v 10.18

Nahlásit nevhodný obsah

20876978
Dr.One napsal 9. 10. 2019 v 10.13

Mitsurugi: Nápis už je zakryt. :D

Nahlásit nevhodný obsah

20847380
Mitsurugi napsal 9. 10. 2019 v 10.01

Nevěřil jsem, že Blizzard může klesnout hlouběji, ale jak je dobrým zvykem AAA korporací, vždy mě dokáží překvapit hloubkou svého zmrdství.

Hlavně, že před centrálou mají vytesané "Every voice matters"...
Očividně každý hlas, kromě těch, které kritizují jejich čínské vládce :D

Editováno: 9. 10. 2019 v 10.28

Nahlásit nevhodný obsah