Výherce FWC se stal obětí swattingu

13. srpen 2019 14:03 / Radek Raudenský / Novinky / Diskuze (6)

Být známou osobností není lehké. Už dávno o tom ví své herci, zpěváci, umělci, ale současná doba přidala do této skupiny i youtubery, influencery či streamery. Právě u poslední zmíněné skupiny se rozmohl velký nešvar, a tím je swatting.

Tento problém se objevuje téměř výhradně v USA. Pokud nějaký člověk zjistí, kde daný streamer bydlí, zavolá na policii a řekne, že se v tomto domě nachází člověk se zbraní či jiné nebezpečí. Policie na toto místo následně povolá SWAT, tedy speciální jednotku, která se s ničím nemazlí.

Většina případů naštěstí končí bez větších problémů či zranění. Když ještě policie neměla s těmito „vtípky“ zkušenosti, daného člověka skutečně zaklekla a odvezla na stanici. V roce 2017 se mezi dvěma hráči Call of Duty rozhořela hádka, po které Tyler Barriss zavolal na protihráče Andrewa Finche policii. Tvrdil, že Finch vyhrožuje své rodině pistolí a celý dům polil benzínem. Jeden z policistů po příjezdu na místo Finche po otevření dveří postřelil. Finch pak bohužel na následky zranění zemřel. Barriss následně dostal pokutu 500 tisíc dolarů a 20 let odnětí svobody. Už tehdy bylo jasné, že volat na někoho SWAT není rozhodně sranda.

Ale swatting bohužel stále pokračuje. Nejnovější případ se týká 16 letého výherce Fortnite World Cup Kyle „Bugha“ Giersdorfa. Ten streamoval Fortnite, do pokoje mu ale najednou vešel jeho otec a řekl mu, že k domu přijeli policisté se zbraněmi. Celá situace byla naštěstí poklidná, jelikož jeden z policistů žil v blízkém okolí Giersdorfa, tudíž ho znal a navíc byl i obeznámen s pojmem swatting. Po 10 minutách tak Giersdorf mohl v klidu usednout zpět k počítači.

I tak se ale jedná o strašidelný zážitek a znovu se rozjíždí debata nad tím, jak swatting řešit. Například v Seattlu již funguje registr, kam se mohou streameři, kteří se obávají hrozby swattingu, přihlásit a být tak proti tomuto nešvaru chráněni. V Kansasu je zase za swatting trest minimálně 10 let odnětí svobody. Snad se již „fanoušci“ nedostanou jen tak lehce k osobním údajům streamerů a tyto případy se již objevovat nebudou.

Zdroj: Kotaku

Diskuze

Tvůj komentář

Pro přidávání příspěvků do diskuzí se prosím přihlašte!
20842776
JabJab21 napsal 13. 8. 2019 v 20.19

Smaug.: O Rusku a USA jsem mluvil proto, ze tam se bezpecnostni slozky s nikym nemazli. Pokud nekdo zna statistiky treba poctu veznenych osob atd. uvidi az velmi zajimavou shodu mezi obema zememi, i kdyz maji ponekud odlisny rezim. Samozrejme je ale tech zemi vic, ne jenom tyhle dve, jenom mi prijdou nejzajimavejsi ke zmineni, protoze tam by clovek podobnosti normalne nehledal.

Editováno: 13. 08. 2019 v 20.20

Nahlásit nevhodný obsah

20875576
Smaug. napsal 13. 8. 2019 v 17.52

july85: Určitě najdeš, jen se jmenuje jinak. U nás je to URNA. Ale pochybuju, že by se v Rusku nechali tak snadno vylákat k ostré střelbě.
JabJab21: V US jsou připraveni na to, že tam fakt bude těžce ozbrojený magor, který jim ustřelí hlavu, jen co zkusí nakouknout oknem a ukecá to na to, že jen bránil svůj pozemek. Když je takové riziko moc vysoké, tak raději riskují obvinění z neoprávněného zabití (které snadno zametou pod koberec) než vlastní život. Otázkou je, proč je to riziko tak vysoké.

Nahlásit nevhodný obsah

20842776
JabJab21 napsal 13. 8. 2019 v 15.34

To se muze stat snad jenom v Americe a v Rusku, ze nekdo zavola na nekoho SWAT a ten fakt prijede a vyrazi dvere bez zadnych dukazu o cemkoliv. Obvykle to takhle nechodi a policiste overuji informace pred tim nez tam nekoho poslou a specialiste nejdriv zaklepaji na dvere ci pouziji dron pokud neslysi strelbu nebo rev nebo tak.

V kazdym pripade je to ale hruza, snad pocet obeti (mrtvych/postrelenych) nevzroste.

Editováno: 13. 08. 2019 v 15.42

Nahlásit nevhodný obsah

20883442
Amos napsal 13. 8. 2019 v 14.48

Přijde chlap na policejní stanici a ptá se kde mají bonzárnu. Tak ho pošlou na podatelnu. Přijde tam a říká: "Můj tchán má na dvoře metrák dřeva." Policajt: "Ale to přece není trestné." "No jo, ale on ho má z Německa!" "To ale přece není trestné." No jo, ale on v něm pašuje kokain!" "Hmm, tak to si ověříme." Chlap přijde domu a říká tchánovi: "Hele, odpoledne ti přijedou chlapi na pořezání toho dřeva. A bude to asi ta samá parta, co ti na jaře zryla zahradu.

Nahlásit nevhodný obsah

20878639
Jsoucno napsal 13. 8. 2019 v 14.32

Haha, to je dobry prank .:)

Nahlásit nevhodný obsah