"Zpětná kompatibilita nemá vliv," říká Zelnick

18. červen 2019 16:36 / Pavel Makal / Novinky / Diskuze (9)

Zpětná kompatibilita na konzolích je tématem, které se opakovaně řeší s blížícím se nástupem nové generace. Pro řadu hráčů je možnost zahrát si na nové konzoli i starší hry zásadní, jiní zas říkají, že chtějí hrát nové hry a na ty staré už prostě třeba nemají čas. Informace ze Sony i Microsoftu potvrdily, že příští generace jejich zařízení zpětnou kompatibilitu nabídne. Strauss Zelnick, výkonný ředitel Take-Two Interactive, v tom ale žádnou zvláštní výhodu nevidí.

Zelnick se na toto téma rozpovídal v rozhovoru pro magazín Games Industry. Uvedl, že ve zpětné kompatibilitě vidí smysl především z marketingového hlediska. Praktický účel ale podle něj nemá. "Nevidím, že by zpětná kompatibilita měla nějaký zvláštní vliv," prohlásil Zelnick.

Možnost zahrát si starší hry je podle něj zajímavá především pro opravdové herní historiky, pro ostatní hráče je ale návrat například k předminulé generaci velkou výzvou. Staré hry podle něj nejsou něčím, po čem by velká masa hráčů toužila. 

Zelnick si klade řečnickou otázku, zda by firmy podobnou službu poskytovat měly, a odpovídá si kladně. V situaci, kdy bude na trhu dostatek platforem, na které bude snadné starší hry portovat, to podle něj i Take-Two začnou dělat, stejně jako se v minulosti začaly kolorovat staré černobílé filmy a díky rozličným streamovacím službám jsou nyní snadno k dostání. Zároveň ale říká - pokud nejste extrémním filmovým fanouškem, na kolik tak starých filmů se pravidelně díváte?

Hernímu průmyslu samozřejmě sluší možnost volby, kterou si v případě zpětné kompatibility nejvíce užívají hráči na PC. Microsoft v současné generaci udělal velký krok kupředu a nabídl slušnou knihovnu her ze své minulé a předminulé konzole, od příští generace očekáváme plnou zpětnou kompatibilitu jak u Xboxu, tak u PlayStation. Jak moc o tuto službu stojíte vy? Jste rádi, že si svou knihovnu her budete moci přenést dál, nebo se naopak těšíte, že nová generace bude další milník, po kterém nebudete mít chuť se vracet? Dejte nám vědět v komentářích!

Zdroj: VG247

Diskuze

Tvůj komentář

Pro přidávání příspěvků do diskuzí se prosím přihlašte!
15916702
Merengues9 napsal 19. 6. 2019 v 16.59

Ten člověk mele úplně z cesty... ono ani nemá cenu k tomu něco psát když každý jeho slovo je špatně.

Nahlásit nevhodný obsah

20878742
Masarkavtrenyrkach napsal 19. 6. 2019 v 15.14

Nikdykde: Čísla mluví jasně? Jaká čísla máš na mysli? Pokud je mi známo, tak žádný vydavatel nezveřejnil čísla prodejnosti her ve zpětné kompatibilitě. Microsoft jen oblažil veřejnost hodnotami odehraných hodin, což nic neříká o velikosti tohoto trhu. Kolik z těch hráčů si hru nově zakoupilo a kolik hrálo ze staré kopie?
Jediným faktem je, že ani PS4 ani Switch zpětnou kompatibilitu nemají a přesto vedou žebříčky prodejnosti (PS4 zatím celkově v této generaci, Switch za letošek a asi i za loňský rok).
Zpětná kompatibilita by mne potěšila. U PS5 ji očekávám, protože výroba nových her bude zase o poznání dražší a delší, takže Sony ani nic jiného nezbývá, než to kompenzovat tím, že si hráči budou moct zahrát i hry z PS4, a to snad i s nějakými vylepšeními. Ale vlastně to jen ukazuje, že Zelnick má pravdu -- je to dobrý marketingový nástroj, ale obchodně to pro vydavatele není zajímavé.

Nahlásit nevhodný obsah

20875788
DeviR1 napsal 19. 6. 2019 v 13.21

oleg.rusov: Zajimave statistiky, prosím odkazy na zdroje, pokud teda nejsou vycucane z prstu, což předpokládám.

Nahlásit nevhodný obsah

20921836
oleg.rusov napsal 19. 6. 2019 v 11.31

Zelnick ma pravdu, kolem zpetne kompatibility je vzdy velky humbuk, ale pravidelne to vyuziva tak 3% hracu, vetsinou tam kazdy vyzkousi jednu hru a vice se ke starym vecem nevrati.
Na prodeje konzoli to pak nema vliv vubec zadny, coz dokazuje i soucasny stav, kdy je Xbox jedina konzole se zpetnou a prodava se nejhure, PS4 i Switch se obeslo bez zpetne.

Nahlásit nevhodný obsah

20840256
LuboDante napsal 19. 6. 2019 v 11.24

Ja treba nejvice koukam na filmy z 80 a 90 klasiky jako Eddiho Murphyho Arnieho Sly JCVD Jackieho, takze si rad i kdyby jen hodinu tak nejakou starsi hru rad zahraji ja zpetnou kopatibilitu uznava a jsem rad ze na PS 5 si budu moct opet zahrad takove top hry jako je Unchartet 4 a podobne taky bych uvital moznost si zahrat hry ze vsech verzi playstationu

Editováno: 19. 06. 2019 v 11.28

Nahlásit nevhodný obsah

4353507
sstrider napsal 19. 6. 2019 v 08.19

Říct, že zpětná kompatibilita je blbost může říct jen blbec.
Každá hra ve zpětné představuje kus historie. Hrát jen nové hry a "zapomínat" na ty, co vyšly před měsícem, rokem, dvěmi...
O kvalitě hry stejně nejvíce vypoví až čas.


Nahlásit nevhodný obsah

20921720
vincentdvorak napsal 18. 6. 2019 v 20.11

Nikdykde: naprosto souhlasím,mám na "Xbox One X" cca.30 her ve zpětné kompatibilitě a díky "MS" zato že to jde,mohl sem si znovu odehrát super staré pecky,které dokonce vypadají o moc lépe než dříve,a umožní to přístup nám co "X360" už nemají,za mě luxus a určitě větší výdělek pro tvůrce a herní trh ;-)

Nahlásit nevhodný obsah

20925422
Nikdykde napsal 18. 6. 2019 v 19.34

Pokud vím, když dali do zpětné jeden konkrétní díl Call of Duty, tak se tenhle oblíbenej díl dokonce dostal do žebříčků prodejnosti a to dost vysoko (bavíme se o UK a USA). A zrovna třeba i verze RDR pro Xbox One X je naprosto fantasticky vylepšená a její prodeje taky nebyly zrovna malé, dá se říct že to chytlo druhý dech. Čísla mluví jasně, zpětná kompatibilita zvyšuje hojně zisky a vrací do prodeje i staré hry (a proto po MS to řeší i SONY). Sám jsem byl překvapenej, jak stabilně tam jede a dobře vypadá KOTOR (vůbec si na XOX zahrajete spoustu hvězdnejch válek), nadšenej že si zahraju RDR jedničku a dokupoval jsem díly série SIlent Hill.
Fable tady taky není špatný. Vylepšenej je i Half Life 2.
A kolem mne po těhle hrách sahají i mladší hráči.
Navíc je to i argument pro PC hráče (kterým jsem byl) co přemýšlí nad konzolí – tady si zahraješ i starší tituly, jsou stabilní a ihned hratelné. Rozchodit takovej Silent Hill 2 na PC je peklo, tady je to otázka stažení a spuštění hry a je to.

Řekl bych, že pánovi spíš vadí, že jsou vlastně "zadarmo" pro ty, co hru už jednou mají, na disku nebo digitálně a že mu prostě nemůže nabídnout za plnou cenu remaster edition, kdy si hru prostě musí koupit všichni kdo si ji chtějí na aktuální generaci konzolí zahrát.

Nahlásit nevhodný obsah

20837246
Ivan.Tokr napsal 18. 6. 2019 v 19.32

Chci konečně PS Now v ČR..

Nahlásit nevhodný obsah