Intel odhalil další kritickou chybu

15. květen 2019 15:41 / Radek Raudenský / Novinky / Diskuze (2)

Intel společně s univerzitami z Rakouska, USA, Belgie, Skotska, Nizozemí, Německa a firmami Oracle, Cyberus, BitDefender a Qihoo360 zveřejnilo další chybu související s jejich procesory. Ta se týká spekulativního provádění procesů. To pomáhá procesoru pracovat rychleji pomocí spouštění části kódu, které může, ale nemusí být potřeba. Pokud ne, tato část se zahodí, pokud ano, je pro výpočet okamžitě k dispozici.

Se spekulativním prováděním procesů souvisely i předchozí problémy jako například Meltdown. Pomocí této chyby bylo možné číst informace uložené v paměti určené pro spekulativní provádění. Nová chyba, kterou Intel označuje jako MDS, ale využívá data, která přímo prochází tímto procesem.

Intel tuto chybu objevil již minulý rok a kritické opravy dal již k dispozici. Ty se budou muset mezi zákazníky distribuovat nejspíše pomocí nových verzí BIOSů. Nadále ale bude potřeba hodně softwarových záplat, které podobné chyby odstraní úplně, a to nejen od samotné firmy, ale i od výrobců operačních systémů či vývojářů aplikací třetích stran.

Hardwarový gigant tvrdí, že procesory 8. a 9. generace tuto chybu neobsahují. Uživatelům, kteří disponují staršími generacemi, doporučuje vypnout Hyper-threading, což ale bude mít za následek znatelný pokles výkonu. Na tuto chybu reagovala i firma AMD. Ta prý při výrobě svých produktů dává velký důraz na zabezpečení a tato chyba se jejich procesorů netýká.

Zdroj: TechPowerUp, TechCrunch

Diskuze

Tvůj komentář

Pro přidávání příspěvků do diskuzí se prosím přihlašte!
20878742
Masarkavtrenyrkach napsal 16. 5. 2019 v 10.38

Hezký výčet univerzit. Takže dvě byly z Rakouska a dvě z Belgie?

Nahlásit nevhodný obsah

20792015
TomKQT napsal 16. 5. 2019 v 08.50

K tomu závěru:
Jakoby Intel důraz na bezpečnost nedával. Jasně, že AMD tuhle chybu nemá, je to jiný procesor. Těžko mi ale někdo namluví, že nemá zas úplně jiné chyby - které se jen zatím nenašly.

Nahlásit nevhodný obsah