Epic odmítá kritiku exkluzivního obsahu

19. březen 2019 10:07 / David Plecháček / Novinky / Diskuze (12)

Steam je často kritizován za svou neaktivitu a nepříliš prozákaznický přístup. Jestli ale někdo z těchto důvodů čekal, že lidé příchod Epic Games Storu budou vítat s květinami a otevřenou náručí, plete se. Ani ten nemá na růžích ustláno a možná je právě naopak jeho aktivita větším trnem v oku než laxnost Valve. A vedení společnosti, jmenovitě Tim Sweeney, rozhořčení hráčů upřímně nechápe.

Sweeney je totiž toho názoru, že podobnou možnost, jakou má Epic, má i Steam potažmo Valve jako takové. Epic Games Store navíc nedělá nic, co by nedělala ani většina dalších hráčů na trhu. „Steam nabízí vlastní Valve hry, na Originu jsou věci od EA, Battle.net sdružuje hry od Activision Blizzard a Bungie, a Epic Games nabízí hry od různých vydavatelů,“ kontruje. A výčet bychom mohli rozšířit například o Microsoft, které své hry většinou nabízí jen v rámci vlastní distribuce.

Aby to ale nevypadalo, že výkonný ředitel společnosti nevidí souvislosti, druhým dechem dodává, že rozumí tomu, že se hráčům nelíbí exkluzivní hry na různých distribučních kanálech, nicméně taková debata je „kompletně o něčem jiném, konkrétně o kompetitivním prostředí“. „Porovnejme si to s uzavíráním celých platforem, jako to je s Windows a jeho distribučním monopolem, nebo s iOS, nebo jako se to snažil udělat Microsoft prostřednictvím UWP, což se nepodařilo,“ říká Sweeney s dovětkem, že zodpovědní lidé už v Microsoftu ani nepracují a na jejich místo přišel Satya Nadella a Phil Spencer, kteří razí teorii otevřené platformy.

Všichni víme, že dlouhotrvající monopol spotřebitelům nijak neprospívá a Epic se díky penězům z Fortnite dostal k příležitosti, jak několik let trvající stav narušit. Někteří říkají, že exkluzivity pokřivují trh a přispívají k horší reputaci PC hraní, ale tento názor Sweeney považuje spíše za sentiment. „Naší cestě, kterou razíme, věříme. Exkluzivity jsou nejvýraznějším faktorem, díky kterému můžeme nastavit poměr 88 ku 12 co se týče zisků, na rozdíl od obchodů, kteří vývojářům odvádí 70 procent,“ říká.

Ačkoliv dělá Epic hodnotnou a více méně i úctyhodnou věc, zapomíná, že jeho nejvýraznějším zákazníkem není vydavatel/vývojář, ale hráč. Těm oproti Steamu ale nenabízí příliš výhod. Je otázkou, jestli například časem nedojde ještě k další korekci poměru, aby zbylo i nějaké procento na hráče – a ten si své hry mohl koupit i kdyby o zlomek ceny levněji. Je ale otázka, kolik hráčů by na malou vnadičku slyšelo a ve finále se na ni chytilo.

Zdroj: DSO Gaming

Diskuze

Tvůj komentář

Pro přidávání příspěvků do diskuzí se prosím přihlašte!
20875607
A.A. napsal 21. 3. 2019 v 04.13

Clayton: Čínská společnost vlastní přes 40% akcií. Že Epic šmíruje své uživatele už se taky provalilo a to existuje tak krátce! Čínské praktiky studuju roky a Epic perfektně zapadá do těchto praktik.

Nahlásit nevhodný obsah

20922326
qwe5 napsal 20. 3. 2019 v 17.45

Porovnává jablka a hrušky. Ostatní jmenované platformy jsou natolik velcí vydavatelé, že si "svoje" hry troufnou vydávat na své platformě. To co dělá Epic je skupování cizích her, aby nevyšli jinde (Steam, GoG, atd.). Nevšiml jsem si, že by konkrétně tohle dělal někdo jiný. Nehledě na křivárny typu, kdy se exkluzivita oznámí až po té, co se to před-objednává jinde nebo posledně hra financovaná crowdfundingem, během kterého byl slíben Steam i GoG a najednou šlus. Touhle politikou si podle mě škodí nejvíc, i když by konkurence nebyla špatná, tak tohle je výrazně horší. Doufám, že Satisfactory bude časem alespoň na GoGu, protože EGS nechci podporovat ani korunou už z principu výše zmíněného chování, které ještě neobratně obhajují. Fakt hnus.

Nahlásit nevhodný obsah

20922256
Clayton napsal 20. 3. 2019 v 08.26

A.A.: Co meleš za blbosti :D tak to je něco neznám to nebo pár akcií vlastní čína a už si musím vymýšlet sráčký :)

Nahlásit nevhodný obsah

20875607
A.A. napsal 20. 3. 2019 v 02.55

Mně tam prvořadě vadí čínský kapitál. Stejně považuji tyhle praktiky exkluzivit za poněkud agresivní. Nechť soutěží cenou a kvalitou služeb a ne tím, že budou kapitálem válcovat konkurenci. Jen si nemyslete. Epic je trojský kůň Číňanů a kdo se i jejich praktiky trochu zajímal, ví sve. Doporučuji se na čínské obchodní praktiky podívat podrobněji. Jejich postup je až mechanicky stejný a protože západní svět má svou cenu, dá se koupit a pak prostě vydolovat.

Mimochodem už teď víme, že si Epic bere data uživatelů navíc. To je jen začátek. Agresivní politikou mohou ohrozit herní trh a časem ho také výrazně změnit ve prospěch asijského hráče.

Epic Store nepovažuji za žádoucí konkurenci steamu. Kéž bych se mýlil. Konkurence je potřeba, ale pokud jde o Číňany, vždy zbystřím.

Nahlásit nevhodný obsah

20862477
IDKFA napsal 19. 3. 2019 v 16.41

OnlyCORE: To máš určitě pravdu, myslel jsem to tak, že vstupem nového hráče vzroste konkurence mezi obchody. Nějakou dobu to bude turbulentní, ale donutí to všechny inovovat a po nějaké době dojdou Epicu peníze z Fortnitu a bude klid :)

Nahlásit nevhodný obsah

20877968
OnlyCORE napsal 19. 3. 2019 v 16.06

IDKFA: Konkurence se ale rozpadá pokud nemáš na výběr.

Nahlásit nevhodný obsah

20862477
IDKFA napsal 19. 3. 2019 v 15.58

Přesně jak jsem čekal. Ostatní to dělají taky...

Říkejte si co chcete, ale všechny exkluzivity, pokud nejsou ospravedlněny technologií, jsou špatně a jdou proti hráčům (ano, dívám se i na vás, konzole).

Na druhou stranu konkurence se vždy ve výsledku projeví pozitivně.

Nahlásit nevhodný obsah

8088
celoush napsal 19. 3. 2019 v 12.19

Jsoucno: Ano, část lidí jež s obrovským náskokem procentuálně porazí i nízkotučný jogurt.

Editováno: 19. 03. 2019 v 12.19

Nahlásit nevhodný obsah

20878639
Jsoucno napsal 19. 3. 2019 v 12.11

To je takove to, kdyz se snazi obhajit neco, co se da tezko obhajit, asi jako pri debatnich krouzcich dane tema "pro a proti koureni"...pokud jste ve skupine "Pro koureni" tak vam moc argumentu na ruce nezustane, zatimco druhy tym jich vycuca deset za pet vterin.

Nicmene tady Tim rika, jak je to vsechno lepsi pres EPIC. Nicmene prave to, ze dany produkt jenom prekoupi a prodava dal, neni nijak prevratne, a kupodivu hracum je to uplne u zadele. A momentalne epic nenabizi hracum nic, proc by meli opustit Steam. Spise si myslim, ze teoreticky mohou napomahat piratsvim - mam knihovnu her na Steamu, tak to nebudu stahovat z EPICU jenom kvuli tomu. Proste to sosnu nekde na torrentu a hotovo. A jeste to mam za free.

Nemam k tomu zadne "hard data", ale urcite nejaka cast lidi tohle dela.

Nahlásit nevhodný obsah

20878640
madPav3L napsal 19. 3. 2019 v 12.03

Ten první odstavec to je ale snůška blbostí...

Nahlásit nevhodný obsah

20847380
Mitsurugi napsal 19. 3. 2019 v 10.58

OnlyCORE: Souhlasím, ten jeho příměr je trochu mimo.

Nahlásit nevhodný obsah

20877968
OnlyCORE napsal 19. 3. 2019 v 10.27

Asi nechápe rozdíl mezi vydáváním hry na svojí platformu (hry od EA na origin, hry od Ubisoftu na Uplay) vykupovanim her exkluzivně na svojí platformu. Například nechápu jak si někdo může koupit Division 2 na Epicu. Stejně se spustí Uplay a místo 100% peněz při nákupu na Uplay jde vývojářům jen 88%.

Nahlásit nevhodný obsah