Výrobcům grafických karet se loni nedařilo

11. březen 2019 12:12 / David Plecháček / Novinky / Diskuze (30)

Investovali jste do Bitcoinu? Máte nějaké své finance uložené v Litecoinu, Ethereu nebo jiných kryptoměnách? Pokud jste ve správný čas nakoupili a ve správný čas prodali, mohli jste si přijít na slušné peníze, ale i když je dost nestálý kurz stále prostředkem zisku některých spekulantů, největší zájem opadl. Ta nejlepší doba prodávat nastala před rokem, a lidé, kteří zavětřili možnost naskočit na rozjetý vlak, velice často tehdy řešili, jak co nejlevněji nějakou měnu získat. Jejich cesta často vedla přes grafické karty.

Na konci loňského roku atakovala cena jednoho Bitcoinu asi dvacet tisíc dolarů, roční nárůst byl 1824 % přesně. Nelze se divit lidem, kteří v grafických kartách viděli možnost něco vytěžit a od výnosu odečíst jen vstupní investici v podobě ceny grafického čipu a nic jiného. Možná si též vzpomenete na titulky, které hlásaly, že snad všechny karty jsou nedostatkovým zbožím. Jenže o několik dní bublina splaskla a Bitcoin od té doby klesá. V únoru 2018 jeho hodnota činila přes šest tisíc dolarů, o rok později jen čtyři.

Jinými slovy, nejenže opadl zájem o kryptoměny, opadl zájem taktéž o grafické karty. S informací přišla agentura Jon Peddie Research. Dle její zprávy je propad procentuálně největší u společnosti NVIDIA, té se počet odeslaných kusů propadl o více než sedm procent. O mnoho lépe si nevede ani AMD, jejíž meziroční pokles se zastavil těsně pod sedmiprocentní hranicí. V součtu hovoříme o dvacetiprocentním poklesu zájmu o desktopové čipy. Situaci zachraňují například notebooky, těmto grafickým kartám se daří a meziročně jich výrobci prodali o osm procentních bodů více.

Jsme zvědaví, jaké budou následky. Se zvyšující se poptávkou loni samozřejmě rostla i cena, a teď je možné, že nastane pravý opak. Možná že ale ani NVIDIA, ani AMD nemá zase tak plné sklady, jak by se mohlo zdát, protože obě firmy musely na loňský zájem reagovat zvýšenou produkcí. Jak agentura JPR připomíná, údaje grafických karet v drtivé většině případů indikují trh s počítači jako takovými. Je tak pravděpodobné, že uvedená čísla můžeme vztáhnout na celý PC trh jako takový. 

Zdroj: Jon Peddie Research

Diskuze

Tvůj komentář

Pro přidávání příspěvků do diskuzí se prosím přihlašte!
20864720
JMBounce napsal 18. 3. 2019 v 13.49

Příklady co tu dáváte je efekt motýlích křídel. Každá akce vyvolá reakci a každý je zodpovědný za své činy. Přímo i nepřímo. Jinak o kryptoměnách jsem něco málo četl, akorát tomu nevěřím. Zatím jsem ještě neviděl aby se udělalo cokoliv pro lidi bez jakéhokoliv vedlejšího úmyslu. Ať jde o praní peněz, prachy jako takový, manipulace výběrového řízení apod. Vždycky je v tom něco jiného než jak se podává obyčejným lidem. Možná to zní trochu konspiračně, ale já jsem realista a vycházím ze zkušeností.

Nahlásit nevhodný obsah

20908987
Gerri napsal 15. 3. 2019 v 18.10

JMBounce: Už vidím, v čem je problém. Ty máš milný informace o kryptu. Myslíš, že je to něco, co vytvořili lidé k obchodování s nějakým kontrabantem. Tak to vůbec není. Přečti si co je krypto a k čemu slouží, kdo to vymyslel a proč a pochopíš, že to není nástroj, kterýho by ses měl bát. Drahý grafický karty jsou jen dočasnej výkyv. Když bych se držel paralely, tak je to stejný jako když by za zlatej horečky byly děsně drahý krumpáče a síta. Není to nic hroznýho, trh si s tím hravě pohraje, během chvilky. Netřeba do toho zasahovat.

Nahlásit nevhodný obsah

20922308
radim napsal 15. 3. 2019 v 15.50

JMBounce: A co třeba programátoři, kteří programují opensourcové CMS, jako třeba Wordpress? Ten se taky často používá jako rychlý způsob jak vytvořit webové stránky, ať už s tvým oblíbeným dětským pornem, nebo jinak porušujícím zákony? A co třeba lidé, co vytvořili Tor? Však ten se taky používá pro kriminální činnosti? Proč ti lidé už dávno nesedí a proč je jim umožněno dále vyvíjet takový pekelný nástroj?
Co třeba kryptografie, která umožňuje zločincům bezpečně schovat data? Je problém, že Apple nechtěl spolupracovat s FBI na odemčení iPhonu nějakého atentátníka a má tedy Apple na rukou krev?
Ty prostě vidíš spojení tak, kde není. Drogy se vyráběly a prodávaly i v době, kdy žádné kryptoměny nebyly, stejně tak zbraně, dětské porno atd. a zločin tu bude i až kryptoměny skončí (a je to jen otázka času) nebo budou nahrazeny zase jiným nástrojem.
Jinak kryptoměny a blockchain vznikly jako zajímavý matematicko informatický experiment a ze začátku to byla hračka nerdů, pak se tím začalo platil na Silkroadu, pak to začli využívat tvůrci ransomware a pak začala kryptohorečka, ve které spousta lidí vydělalo a spousta prodělalo (hejlové).

Nahlásit nevhodný obsah

20847380
Mitsurugi napsal 15. 3. 2019 v 14.40

JMBounce: V tom případě, ale nemá cenu diskutovat. Kryptoměny bylo vytvořeny jako snaha o anonymizaci plateb a osvobození od regulací bank a vlád. Prostě měna, kterou nikdo nevlastní ani nekontroluje. To, že to někdo zneužívá je nevyhnutelné, ale neznamená to, že kryptoměny jsou v základu špatné a každý kdo je používá má krev na rukou. Nevím, kde jsi přišel na to, že byly založeny primárně pro kriminální aktivity, ale jestli nemáš žádný důkaz, tak je to jenom tvá domněnka, navíc nepodložená. Jako ještě bych bral, kdyby některá z kryptoměn byla vytvořena pro nelegální aktivity, ale rozhodně ne všechny a rozhodně ne ty nejpoužívanější.

Jinak problematika střelných zbraní je dost komplexní a prakticky neřešitelná, vinu tam nese celá společnost, nejen výrobce zbraní, který proti tomu někdy ani nemůže nic udělat. Může výrobce za to, že nějaký prodejce kašle na pořádné kontroly kupujících? Může prodejce za to, že se někdo nechá uplatit a dá zbroják někomu kdo by ho mít neměl? Může výrobce za to, že někdo prodá jeho zbraň na černý trh? Jaké navrhuješ řešení? Aby každý prodejce zbraní měl zakázáno prodávat zbraně pro civilní trh? Co pak ale myslivci a sběratelé? Co když přeskočí nějakému policajtovi? Je to pořád vina toho výrobce? Hrozně to zjednodušuješ...

Ale chápu jsem jenom naivní idiot, a ty jsi velký fizolof, který vidí pravdu :D :D

Editováno: 15. 03. 2019 v 15.15

Nahlásit nevhodný obsah

20864720
JMBounce napsal 15. 3. 2019 v 13.58

Mitsurugi: Drahé grafické karty a nelegální obchody s kryptoměnama jsou dvě rozdílné věci. Dám ti ještě jeden příklad. Když někdo někoho zastřelí tak je pro mě spoluviník i výrobce zbraně. Ono je strašně jednoduchý říct, že spoušť zmáčkl nějakej magor a výrobce zbraně nemůže za to jak s jeho výrobkama někdo nakládá. Jenže to není pravda. Hlavní vina je samozřejmě na tom kdo střílel o to se nepřu. Rozdíl je když někdo někoho ubodá kuchyňským nožem. Kuchyňské nože nejsou primárně vyráběny jako vraždící nástroj což se o střelné zbrani říct nedá. Tak jako peníze nebyly primárně vymyšleny pro nelegální byznys, ale kryptoměny ano. Pokud máš na účel kryptoměn a to proč vznikli jiný názor sem s ním. Ale asi mě v tomhle nepřesvědčíš.
Gerri: Zlato je podobný případ jako jsem popisoval. Zlato tu není primárně jako jako zlo i když se kvůli němu vraždí. Chápu, že moje názory jsou moc filozofické, ale v důsledku mám pravdu.

Nahlásit nevhodný obsah

20847380
Mitsurugi napsal 15. 3. 2019 v 11.02

JMBounce: Gratuluju, moje pointa přetěla nad tvojí hlavou tak vysoko, že vyletěla z oběžné dráhy.

Takže znova a víc jednodušše. To, že jsou kryptoměny zneužívány k nelegálním činnostem nedělá z poctivých uživatelů nějaké spoluviníky. Tečka. Stejně, jako tvoje máma projíždějící Facebook není spoluviník teroristy, který tam streamuje jak vystřílí mešitu. Stejně jako člověk, který na uložto nahraje fotky z dovolený není spoluviník pirátů. To, že je nějaká služba zneužívaná k nelegálním účelům nedělá z poctivých uživatelů spoluviníky.

Když tvojí logiku doženu do extrému, tak by člověk nesměl používat skoro nic, protože skoro všechno se zneužívá k nelegálním činnostem. Nikdy by mě nenapadlo vinit Toyotu (nebo majitele Toyot) z toho, že její auto používají teroristé, ale to je přesně to, co tu děláš.

Gerri: Souhlasím, komentáře JMBounce jsou tady už hodně za hranou. Jako kvůli tomu, že chvíli byly drahé grafiky přirovnávat uživatele kryptoměn k pedofilům a říkat jim, že mají krev na rukou je fakt mimo.

Editováno: 15. 03. 2019 v 11.04

Nahlásit nevhodný obsah

20908987
Gerri napsal 15. 3. 2019 v 10.48

JMBounce: ty tvoje paralely jsou nesmyslný, copak to nevidíš? Jestli to chceš k něčemu přirovnat, tak k těžbě zlata třeba. Ale ne k ježdění v autě a k distributorům pedofilního porna, ty magore! Tím, že vytěžím zlato a zobchoduju ho, jsem jen přispěl do obchodu se zlatem. Opravdu nenesu zodpovědnost, co se se zlatem udělá. Tak nás přestaň připodobňovat k pedofilům a vrahům.

Nahlásit nevhodný obsah

20864720
JMBounce napsal 15. 3. 2019 v 10.34

Mitsurugi: Takže webový designér který vytváří pedofilní stránky je z obliga? Stejně jako voják co vyvraždí celou vesnici civilistů protože jenom plnil příkaz? Podle tvé teorie neměli ani soudit toho pámbíčkáře co věděl o zneužívání dětí. Vždyť on v podstatě nic špatného neudělal, že? Je nutné aby si lidé uvědomovali důsledky svých akcí. To co působí v tvých očí banálně tak jiné na druhém konci planety to může stát život.

Nahlásit nevhodný obsah

20847380
Mitsurugi napsal 15. 3. 2019 v 08.21

JMBounce: Ne, není, jelikož placením a těžením bitcoinů se ani vzdáleně nepodílíš na tom, že to nějakcí zmrdi využívají pro zločinné aktivity. Jako chápu, že jsi nasranej, že karty byly předražené, ale říkat tady těžařům, že mají krev na rukou mi přijde dost přes čáru. To je fakt stejná logika, jako kdybys nějakému web designérovi vyčital, že na internetu se dějí špatné věci.

Editováno: 15. 03. 2019 v 08.22

Nahlásit nevhodný obsah

20864720
JMBounce napsal 15. 3. 2019 v 06.48

Gerri: Ano problém je, že jsem si koupil předraženou kartu, ale není problém, že ostatní si vydělali. Lidi vydělávají na různých nápadech a těm lidem to přeju. Třeba taková služba damejidlo a podobné. Ty lidi měli fajn nápad a naopak tím společnosti něčím přispěli. Ale tohle je něco jiného. Ať si každý dělá co chce pokud mě to neomezuje nebo neotravuje. A tohle těžení mělo negativní vliv na mě a hromadu hráčů okolo.
Mitsurugi: To je jako odmítat zodpovědnost, že ničím ovzduší tím, že jezdím autem. A ještě to pak svádět na výrobce automobilů a distancovat se od problému. Vždyť kdyby to nevyráběli tak bych neměl čím jezdit, ne? A reálné peníze jsou nutné zlo, ale ty nebyly původně stvořeny k nelegálním účelům. O účelu kryptoměn se tu můžeme dohadovat, ale skutečnou pravdu 100% nevíme ani jeden. Jenže já nejsem v tomhle naivní abych věřil, že to bylo stvořeno pro obyčejný lid. A vzhledem k tomu, že se o těch nelegálních činnostech ví, tak jsem si dal jen 5+5 dohromady. U podezřelých záležitostí za vším hledej zlo a peníze a v drtivé většině se trefíš.

Nahlásit nevhodný obsah

20847380
Mitsurugi napsal 14. 3. 2019 v 16.19

JMBounce: Tahle argumentace se mi moc nelíbí. Že se kryptoměny dají použít k nelegálním nákupům přece z nevinných uživatelů kryptoměn nedělá nějaké spoluviníky. To je jako tvrdit, že díky tomu, že vyděláváš peníze máš krev na rukou protože si nějaký idiot za koruny nelegálně koupil herák a předávkoval se.

A ty teorie o tom, že primárním účelem kryptoměn je nelegální obchodování mi přijde taky trochu mimo, ale pokud máš nějaké zdroje, tak sem s nimi.

Nahlásit nevhodný obsah

20908987
Gerri napsal 14. 3. 2019 v 15.56

JMBounce: krypto se pouziva k nakupu i nelegalnich veci, v naprosto zanedbatelnym procentu oproti fiat mene. Takze ten argument je debilni. Problem je proste v tom, ze okolo tebe vsichni vydelali a ty hovno a jeste sis koupil predrazenou kartu.

Nahlásit nevhodný obsah

20864720
JMBounce napsal 14. 3. 2019 v 06.26

radim: Takže si v podstatě lžeš, že máš čisté svědomí. Gratuluju. Jsi další bezpáteřní hovado, který hledí pouze na svůj prospěch. Každý si chtěl namastit kapsy? Takže se přidám ať si urvu taky žvanec? Přesně tohle u nás dělá kde kdo a pak to tu takhle vypadá. Jinak krev na rukou mají samozřejmě všichni co se na těch zvěrstvech podílejí. A to včetně těžařů. Ono jestli to náhodou nevíš tak kryptoměny byly stvořeny za účelem nelegálních obchodů. Pokud si myslíš, že cílem bylo vytvořit nezávislou měnu aby chudáci obyčejný lidi nebyli pod nadvládou oficiálních měn tak jsi naivní.
Gerri: Kryptoměny se používají k nelegálním činnostem tady není čím argumentovat a co řešit.
KnedlikCZ: Bohužel tohle lidem nedochází. A těm co to dochází tak to jsou lidi bez svědomí. A takových jedinců pobíhá po světě mraky. Je to hnus. Takový potřebují zažít buď válku nebo diktaturu.

Nahlásit nevhodný obsah

20921825
KnedlikCZ napsal 14. 3. 2019 v 00.44

radim: A lidi co používaji měnu která se primárně používá pro nelegální účely

Nahlásit nevhodný obsah

20922308
radim napsal 13. 3. 2019 v 18.14

JMBounce: Ano, jsem sobec. Co je mi po nějakých noname lidech, co si museli (nezní to směšně?) koupit grafickou kartu za vyšší cenu? Grafická karta je zbytná věc a bych byl hloupý, kdybych nevyužil toho, že mi někdo chce zaplatit nesmyslnou cenu za pár čísílek, které vypočítala jedna z mých grafických karet.
BTW ty ceny navyšovali prodejci a distributoři. Chtěli si taky namastit kapsu, když je někdo ochoten koupit grafiku za dvojnásobek ceny, co bychom mu to za tu cenu neprodali.

"Pro mě všichni těžaři mají na rukou krev předávkovaných lidí, lidí zastřelených nelegálními zbraněmi, dětí zneužitých pro pornografii apod." - Tímhle ses odkopal :) Krev na rukou mají lidé co drogy vyrábějí a dodávají je uživatelům, lidé co stisknou spoušť a zastřelí člověka, lidi co zneužijí děti pro pornografii. Pravda, co mě trošku mrzí, je ta elektřina, kterou jsem měnil na teplo v klimatizované místnosti, ale když jsem díky výdělku z prodeje ETH zkrátil hypo o 3 roky, tak s tím dokážu žít :)

Editováno: 13. 03. 2019 v 18.17

Nahlásit nevhodný obsah

20908987
Gerri napsal 13. 3. 2019 v 15.45

JMBounce: tezari maji krev na rukou, no ty ses pripad. To vsechno, protoze si musel dat o dvojku navic. Rikal jsem si, ze ti budu argumentovat tim, ze to neni pravda a dam ti sem i odkazy, ale nemam na to cas a chut.

Mitsurugi: uvedomuju, ale tohle urcite neni ten pripad, kdy by to mel regulovat stat, jde prakticky o nepotrebne zbozi, s tim si trh poradi jak nic. A taky se tak stalo. Prirozeny, do urcite miry i uzitecny. Chtit to regulovat a lidem co na tom zbohatli prat krach a davat jim za vinu i predavkovani. To je preci mimo.

Nahlásit nevhodný obsah

20847380
Mitsurugi napsal 13. 3. 2019 v 14.10

Gerri: Uvědomuješ si, že prakticky každá ekonomika je dnes do určité míry regulovaná státem, že jo? Neregulovaná neviditelná ruka trhu není neomylná, trh prostě někdy selže a stát tato selhání musí napravovat. Klasický přístup k ekonomice taky připravil půdu pro pro vznik a popularitu komunismu i fašismu.

Jinak můj komentář byla parafráze z filmu Princess Bride, kde jedna postava pořád používá jedno slovo špatně.

Editováno: 13. 03. 2019 v 14.18

Nahlásit nevhodný obsah

20864720
JMBounce napsal 13. 3. 2019 v 14.00

Gerri: Nechci abys mě litoval, ale abys měl tolik sebereflexe abys neprovokoval na HERNÍM webu neprovokoval s tím jak si na kryptománii vydělal. Nejsem jediný kdo musel herní karty kupovat s vyšponovanými cenami. Argument, že jsem si to neměl kupovat je dost mimo. Ona ta cena taky mohla jít naopak ještě víc nahoru a pak bych platil ještě víc. Těžaři zahnali s tímhle hráče do kouta. Nehledě na to, že bitcoiny apod. jsou nástroje pro černý trh. Pro mě všichni těžaři mají na rukou krev předávkovaných lidí, lidí zastřelených nelegálními zbraněmi, dětí zneužitých pro pornografii apod.

Editováno: 13. 03. 2019 v 14.00

Nahlásit nevhodný obsah

20908987
Gerri napsal 13. 3. 2019 v 13.40

Nabidka, poptavka... neviditelna ruka trhu. Nic lepsiho jeste nevymysleli. A nejaky zasahy do toho jsou u me prvni priznak komousu. Mimochidem, co najednou ta anglictina? To myslim vazne tu otazku, jen chci bejt v obraze. To se ted nejak pouziva? Ty bys asi chtel abych te litoval, ze sis koupil dve drahy karty. Ale jednak je to totalne zanedbatelna ujma. A za druhy, kdo muze za zdrazeni karet? Tezari nebo vyrobci karet? Tezari proste nakupujou produkt, maji u toho hledet na hrace a v sebereflexi si to rozmyslet? Uplna blbost preci. Vyrobci meli lip reflektovat trh a cenu zvysil nakonec az prodejce, takze. Nebrec kvuli par tisicum, Nemusel si to kupovat!

Nahlásit nevhodný obsah

20864720
JMBounce napsal 13. 3. 2019 v 10.29

Gerri: Aha takže ještě sobec. JÁ jsem na tom vydělal a vy ostatní se třeba poserte. Mitsurugi: +1

Nahlásit nevhodný obsah