Ženské vývojářky čelí nové vlně útoků

13. červenec 2018 17:15 / Aleš Tihlařík / Novinky / Diskuze (39)

Před týdnem jsme vás informovali o kontroverzní twitterové přestřelce, která vyústila ve vyhození Jessicy Priceové a Petera Friese ze společnosti ArenaNet. Názorů na tento konflikt se ze všech internetových stran, včetně naší diskuze, objevila opravdová hromada, momentální vývoj situace však nabral ještě smutnější směr.

Twitterové války se totiž v plné síle přesunuly na téma hráči vs. ženské vývojářky. Někteří hráči totiž začali napadat ženy z herního průmyslu za jejich osobní názory, což demonstruje kupříkladu případ Hazel Monfortonové, stojící za příběhy her od Arkane Studios. Ta se totiž také angažovala v diskuzi pod případem Priceové a Friese, což rezultovalo v online petici za její vyhození, vytvořené jedním z dotčených „fanoušků“. Ten žádal o její okamžité propuštění za „urážky hráčů,“ petice však byla, stejně jako tweety, odstraněna. Monfortonová momentálně s několika dalšími vývojářkami na podobných pozicích sepisuje otevřený dopis ArenaNetu ohledně nedávných vyhazovů.

Další z napadených vývojářek je Jennifer Scheurlová, lead gamedesignérka pracující na vesmírných hrách ve studiu Opaque Space. Ta ještě před začátkem celé kauzy s poněkud peprným komentářem sdílela článek, ve kterém se píše o zoufalém nedostatku ženských CEO v německých herních studiích. Mimo twitterových útoků na její osobu pak byl výsledkem i dlouhý dopis jejímu zaměstnavateli, který její chování popisuje mj. jako „šíření nenávisti mezi pohlavími a skupinami.“

Scheurlová navíc Eurogameru sdělila, že podobným útokům jako „žena která se viditelně angažuje v herním průmyslu i okrajových skupinách“ čelí poměrně často, navíc se za poslední týden v souvislosti s již zmíněnými vyhazovy potýká s mnohem větší nenávistnou vlnou. Lidé si totiž tvoří účty na sociálních sítích čistě za účelem vyhrožování jí a jejím kolegyním z branže, což německá vývojářka považuje za znaky organizovaného útoku. Momentální situace jí způsobuje nemalé obavy, přesto se však dle svých slov nehodlá stahovat z veřejného prostoru, případně krotit svá vyjádření. Opaque Space již vydali oficiální vyjádření na podporu Scheurlové, ona sama však cítí, že navzdory plné podpoře svého momentálního zaměstnavatele její otevřené vystupování bude vrhat špatný stín na její budoucí kariéru.

K situaci se vyjádřili i Game Workers Unite, organizace specializující se na práva lidí zaměstnaných v herním průmyslu. Ti vyjadřují obavu nad tím, že vyhazov vývojářů ArenaNetu na sobě nese dozvuky Gamergate, což by mohlo ženským vývojářkám do budoucna ještě více uškodit. Navíc jsou znepokojení tím, jak moc mohou naštvaní hráči ovlivnit smýšlení herní firmy, volají tak společně s Opaque Space k diskuzi nad problematikou problémů na sociálních sítích.

Mezinárodní Asociace Herních Vývojářů pak dodává, že firmy by měly svým zaměstnancům vytvořit soubory pravidel vymezující jejich chování na sociálních sítích, aby se do budoucna podobným útokům předešlo. Vytvoření transparentního procesu posuzujícího podobné problémy by dle asociace pomohlo vývojářům v nastavení mantinelů pro vyjadřování a zároveň by omezilo volání veřejnosti po jejich vyhazovu. Příkladem mohou být kupříkladu kanadští Kitfox Games, kteří nedávno zveřejnili podobná pravidla, ve kterých je jasně popsáno i to, jakým způsobem mohou zaměstnanci vyhledávat pomoc v případě online napadení, a dovolují jim vzít si osobní volno v případech, kdy se kvůli takovým problémům budou cítit ve stresu.

Poměrně nevinný incident tedy v těchto dnech eskaluje do čím dál tím větších rozměrů, a je pravděpodobně jen otázkou času, kdy se v této situaci objeví další útočníci a oběti. A jak se na tuto kauzu díváte vy, naši čtenáři? Nebojte se podělit o svůj názor do diskuze.

Zdroj: Eurogamer

Diskuze

Tvůj komentář

Pro přidávání příspěvků do diskuzí se prosím přihlašte!
20921825
KnedlikCZ napsal 17. 7. 2018 v 10.54

Tady ty problémy prvního světa mě už začínají pořádně srát s prominutím.

Nahlásit nevhodný obsah

20792676
Karuten napsal 16. 7. 2018 v 17.17

Jednoduše tyto kauzy mě absolutně nezajímají. Hraji hry které tvoří ženy i muži a pokud je hra dobrá, tak super, pokud se nepovede bude další :). A je fuk kdo je vytvořil.

Nahlásit nevhodný obsah

20922607
butka1998 napsal 15. 7. 2018 v 16.11

JabJab21: Ach jo. Já tím netvrdím, že otroctví je dobrá nebo přirozená věc a pokud by sis přečetl mé zbylé komentáře nebo diskuzi s prso tak by tě to nejspíš ani nenapadlo. Ještě jsem zvlášť napsal na co tím poukazuju jak pro blbý právě aby si tohle nikdo nemyslel....

Za další pokud znáš ze školy nebo odjinud alespoň trochu americkou historii. Věděl bys, že ta iniciativa pro zrušení otroctví tam dávno byla a časem by se stejně z vícero důvodů zrušilo (nekvalifikovanost otroka, zdravotní péče, nátlak ostatních zemí). Podobný vývoj jaký tady nastínil Smaug. Hlavně je problém s kvalifikovaností, vzpourami a hromadou dalších věcí proto postupně všechny země ve světě opustili otroctví ale to je diskuze co sem nepatří.

"Jsou veci,ktery lidi proste nikdy sami od sebe neudelaj." No tak to taky není tak docela pravda. Protože ten kdo tu násilnou změnu přinesl je taky člověk. A jsou i příklady z historie kde se to na jednom konci světa udělalo "násilně" a na jiným to proběhlo pozvolna. Takže to, že s tím všichni pak žijou je tak trochu blábol. Trvá to to nepopírám a jak dlouho závisí na lidech takže různě, ale ten vývoj tu časem je. A tím pozvolna myslím přiblížení problematiky lidem, naučení je výhod a nevýhod a mnoha dalších věcí. A pak to celá společnost, když si to uvědomí zavrhne a to už jsme zažili mockrát.

A právě ten poslední bod je to kde se dostáváš do diktatury. Podobně vymáhal panovník poddanství a nebo z bližší historie například Rusko komunismus. A ten novější příklad po sobě zanechal nějaké dobré věci, ale i hromadu špatných jako je ekonomika atd atd. Ale u pozvolných změn tolik negativních efektů najednou nebývá to je ten důvod proč jsou alespoň zdánlivě lepší. Ale to už jsme tak daleko od her, že se mi to až hnusí ale jelikož si očividně nepochopil co jsem myslel tak sem to napsat musel. Snad už rozumíš.

Editováno: 15. 07. 2018 v 16.14

Nahlásit nevhodný obsah

20875576
Smaug. napsal 15. 7. 2018 v 06.39

JabJab21: Nejspíš není pravda, že by otroctví v případě, že by nebylo zakázané, přetrvalo do dnešních dnů. V severních státech to v podstatě přirozené bylo, protože měly rozvinutý průmysl a tak nepotřebovaly nekvalifikované otroky, ale spíš kvalifikované dělníky. Otrok kvalifikovaný být může, ale často mívá problémy s motivací a je třeba ho hlídat (to je ostatně problém i dnes u zaměstnávání vězňů). Až by se zavedla zemědělská mechanizace, padl by odpor ke zrušení otroctví i v jižních státech.
Tím nechci říct, že bylo tehdejší zrušení otroctví špatné, ale je třeba to chápat v souvislostech. V Evropě nebylo otroctví z jiného důvodu. Panovníci potřebovali vojáky do armády. No a otroky tam vzít nemohli a vzít tam jejich pány a hlídače a nechat otroky na polích bez dozoru (respektive za dozoru žen a dětí), taky není dobrý nápad.
Ohledně volebního práva a dalších práv černochů nebo žen je to spíš o tom, co si kdo vyřval. Když ženy začaly pracovat v továrnách stejně jako muži, začalo je logicky štvát, že mají stejné povinnosti, ale mnohem menší práva (pokud nešlo o Island s velmi specifickými podmínkami).

Editováno: 15. 07. 2018 v 06.43

Nahlásit nevhodný obsah

20863161
Tataboj napsal 14. 7. 2018 v 21.17

JabJab21: +10

Nahlásit nevhodný obsah

20842776
JabJab21 napsal 14. 7. 2018 v 20.51

Jo takze je lepsi otroky vubec nezakazovat a mit je jeste dneska? :D

Jsou veci, ktery lidi proste nikdy sami od sebe neudelaj. Kdyby nikdo "nasilne" nezakazal otroky, meli bychom je dodnes, protoze to setri strasne moc penez a papirovani a hlavne proto, ze by clovek nemel potrebu vyhovet tomu pravidlu. Kdyz je neco zakazany tak cloveka po par generacich proste zacne zrat svedomi a potomci to uz plni, ale kdyz to nikdy nezakazes, tak s tim vsichni zijou, ze to je v poradku.

Samozrejme ale hodne zalezi na vymahani toho zakazu. Kdyz to nikdo nebude vymahat, tak to lidi budou stejne ignorovat.

Editováno: 14. 07. 2018 v 21.01

Nahlásit nevhodný obsah

20922607
butka1998 napsal 14. 7. 2018 v 14.10

prso: No možná v některých odvětvích to může být zajímavé a i poučné, ale tady jde konkrétně o herní průmysl. A to není zrovna dobrý místo na experimenty s tímhle vším. Nerad tam chodím, ale z pohledu "přirozený laboratoře" s mnohem větší diverzitou a počtem účastníků je politika (i když by možná prospělo kdyby nebyla ale to je diskutabilní). Ale V herním průmyslu to dělá neplechu a to už se několikrát potvrdilo. Právě tím, že se to nastavení equivalence dělá takhle "násilně" a ne přirozeně tím trpí soudržnost týmů, morálka některých zaměstnanců, a zpomaluje se tím vývoj a výroba her celkově. Vůbec v posledních letech se z toho stává větší a větší byznys viz EA. Podobná situace byla s otroctvím v Americe za dob občanský války. Sice říkáme, že osvícenej Lincoln zrušil otroctví, ale společnost se z toho vzpamatovávala a vyrovnávala se s těmi už ne otroky v podstatě až dodnes. A pořád ještě částečně vyrovnává. Tohle chce čas a tohle násilný "řešení problému" ničemu neprospívá teda minimálně zatim ne. Takže ono je sice hezký, že je to zajímavý, ale nucený změny už z historie společnost dobře nenese.

Tím chci jen podotknout, že rychlý skoky kupředu vetšinou moc dobře nekončej. Nazval bych je takovým utopickým vývojem společnosti.

Editováno: 14. 07. 2018 v 14.15

Nahlásit nevhodný obsah

20875936
prso napsal 14. 7. 2018 v 13.43

butka1998: Tak ještě jeden poslední:)
Hele jasný, já tohle chápu, ta pochybnost je integrální, kór když jde o sociální sítě, proto to chce vždycky opatrnost. Když už jsem začal o tý antropologii, tak někdy v 2. polovině došlo k velkýmu metodologickýmu posunu v tom, že ti badatelé se vraceli na místa, o nichž vycházely monografie třeba ve 20. letech, a viděli úplně jinou společnost. Zájem se začal přesouvat na reflektovanou perspektivu badatele jako samotnej metodologickej nástroj, takže ten bias tam bude z podstaty vždycky, akorát je ho třeba neskrývat, naopak s ním seznámit (on ten bias je přítomnej i v exaktních vědách). Osobně mi ale vadí úplná relativizace všeho, protože pak by se nedalo vycházet z ničeho pevně.
Ta Anita no:), přemejšlel jsem, jestli vůbec reagovat, páč to je diskuzní granát, ale jako jo, něco je zkreslený, něco je ale naopak nezpochybnitelný, ale stejně jako v případě Jessicy je pro mě zajímavější ten společenskej dopad. Někdo namítá, že se stala profesionální obětí a dělá na tom kariéru, na druhou stranu, kolik lidí si přes Patreon a Youtube udělalo kariéru na Anitě. Její tvář je děsnej bait, ale v týhle věci nejsem a nepotřebuju bejt ani na jedný ze stran barikády.
K těm kvótám jsem někde čet nebo poslouchal zajímavej rozhovor, ale nemůžu to sakra najít, i tam byly odkazy na výzkumy, který na jednu stranu ukazovaly například pokles v dobrý náladě u diverzifikovanejch týmů, na druhou se zvýšila produktivita (lidi se víc kritizovali, takže menší párty, ale zase víc dřeli). Pak ale zase byly jiný, který ukazovaly trochu jiný výsledky. Tohle je právě na úplnym začátku, lehce to může bejt kontroverzní, ale zas to nechci hned impulzivně odmítat, protože, a to víme, ten bias už je přítomnej, když třeba lidi odmítali CV, kde byly na první pohled černošský jména (bylo to např. v tom ne úplně dokonalym bestselleru Freakonomie). Ale tohle je děsně choulostivý téma, na který je internetová diskuze ta nejhorší platforma.
A jako jo, ono se prostě určitý chování, společenský role reprodukujou, pak je i otázka, do jaký míry je to podmíněný podobou společnosti, i ty zájmy a tak. Ale to zas nechci až tak relativizovat, páč to zní hrozně radikálně:) Každopádně chlapi uměj bejt taky slušný hysterky, to vidim občas na sobě:)

Editováno: 14. 07. 2018 v 13.44

Nahlásit nevhodný obsah

20922607
butka1998 napsal 14. 7. 2018 v 12.43

prso: No s většinou jsem schopen souhlasit a pochopit úhel pohledu ze kterého je to bráno. Ovšem na gymplu nás právě před podobnými malými jedním členými takzvaně "transparentními" průzkumy profesor společenských věd docela rád a často varoval. Tím nechci říct, že je to úplný nesmysl, ale když to dělá jeden člověk a k tomu na sociálních sítích tak výsledky mohou být víc než zkreslené. A to jak už jsem říkal autorem a tím že si je může poupravit nebo do nich vnášet vlastní pocity a dále cílovou skupinou na níž je průzkum prováděn, protože u některých témat je vidí jen lidé co se o to téma zajímají a to bohužel často jsou ti co se cítí jako ti ublížení nebo šikanovaní. Proto je to často tak zkreslené oproti realitě. (případ takovejch úprav by byl například od Anity Sarkisian)

Tu konverzaci sem četl až dokonce a přesto nechápu když se jí ptá na její názor na věc proč mu naznačí, že si má udělat vlastní jak říkám prostě nepochopím proč rychlejší a přímější cesta a to jasná přímá odpověď není lepší. Ale dejme tomu.

No nic nechci odsuzovat sociologii protože v některých věcech může být velice užitečná, ale v tomhle případě jak jsi zmínil je ještě v plenkách a tohle je opravdu věc, která moc zkoumaná nebyla. A upřímně mi opravdu přijde jako hloupost řešit tohle podle pohlaví jelikož tím, že by se zavedli (a někteří opravu zavádějí) kvóty na tuhle věc hrozí, že klesne kvalita práce a zároveň v případě právě nepoměru studentů toho odvětví tím zase vzniká "šikana" těch co jsou teď ve většině. Příkladem by byl opět Ubisoft z nějž několik zaměstnanců vypustilo informaci (nemohu potvrdit věrohodnost), že chtějí zvýšit počet žen a "barevných" lidí na úkor zbytku tedy současné většiny. A dávat přednost někomu na základě pohlaví a barvy pleti je snad rasistický a sexistický nebo se pletu? A to jsou normálně společností odsuzované věci.

No a na závěr důvod proč je v herním průmyslu více mužů. No tak to by se dalo porovnávat například s fotbalem, basketbalem atd (jsou sice ženské týmy ale spíše se tomu věnují muži). To samé je u hráčů her, osobně znám několik hráček ale pořád je to výrazně menšina a tomu odpovídá i poměr pracovníků v tomto průmyslu. Důvody mohou být různé, ale většinou slyším to samé dokola: "moc krve, já radši filmy nebo knížky, raději chodím ven s kámoškami,..." takže to je taky dost možná tím, že u každého pohlaví je oblíbenější jiná zábava. A podobné věci se dají pozorovat všude. Osobně neznám zrovna moc kluků co by se třeba zajímalo o módu. Proto ten poměr sil jaký tu je.

Navíc oni lidé nadávají stejně i na muže i na celé společnosti jen.... jak to říct slušně. Mno. Ženy se asi cítí více dotčené a nedoceněné a pak se z komára stává velbloud bohužel. Tím z nich nechci dělat hysterky nebo podobně, ale už sem taky několikrát viděl, že zlomenej nehet znamená konec světa.

Editováno: 14. 07. 2018 v 12.54

Nahlásit nevhodný obsah

20875936
prso napsal 14. 7. 2018 v 12.18

butka1998: Poslední post, jen bodově po odstavcích, nechci tu trávit celej den.
- Zajímal, vyjádřil jsem se tady k tomu na jinejch místech - kritika za její postoj ke smrti TB, ale určitý opatrný pochopení v týhle kauze.
- Ten twitterovej odkaz, ona mu pošle breakdown celý situace, ať si udělá vlastní názor, což dělá i John Teasdale. Čets tu interakci až do konce? Lawyerbot jí poděkuje za "perspective shift" a ona mu dá lajk, no harm done, jakej je problém? To s těma interníma pravidlama jsem nezkoumal, soustředil jsem se na tvůj důraz, že "nekomentovala a nebo odsekla".
- No, nejsem aktivní na soc. sítích, ale chápu frustraci a to, že to občas někomu ujede, jak už jsem taky psal. Každopádně jsem napsal, že u Jessicy to bylo neprofesionální chování.
- Todle je pro mě nejzajímavější bod, myslim si, že fakt, že to přitahuje víc mužů, je právě něčím ovlivněnej, protože v poslední době sledujeme nárůst zájmu u žen, což souvisí právě s tou reprezentací. Zároveň ale často u odpůrců nevidim dostatek dobrý vůle tuhle perspektivu vnímat. Protože je i docela nová a sociální vědy jsou ohledně týhle problematiky v plenkách (a dehonestace celejch oborů jako sociologie lidma jako Ben Shapiro jim to ještě ztěžuje, páč "agenda", "politika" atd.). Lidi proti tomu pak bojujou, aniž by znali nějaký fakta.
- K tomu blogu, kvantitativní výzkumy se často dělaj v malejch týmech nebo individuálně, pokud jsou transparentní, metodologie je jasná, pak jsou validní, ale vždycky to chce jistou opatrnost hlavně ve čtení vyvozovaných závěrů. Když se podíváš, tak k tomu blogovýmu používala různý kanály (Twitter, FB aj.), takže nejen lidi, co věděli o blogu. ABC News ok. Proto jsem ale jasně napsal, že jsou to výsledky na klíčový slova na první stránce na Googlu. Mankind.org.uk jsem posílal jako odpověď Zerosekaiovi ohledně medializace domácího násilí na chlapcech a mužích. Každopádně dík, žes na to aspoň kliknul.
- Jinak fakt je děsnej protiargument, když někdo poukáže na nějakou těžkou ženskou práci, že chlapi to maj taky těžký. Samozřejmě. Jako bych to nevěděl. Poukázání na problém ale neznamená nevidění jinýho. Souhlas s tim stereotypem, zažitym zvykem, dost to souvisí s bodem 4, a řek bych, že jejich síla je mnohem větší, než si připouštíme. A právě na to vývojářky atd. často poukazujou, ale je těžký s tim pracovat, protože se to těžko kvantifikuje, takže pak ta debata je v lepšim případě "messy", v horšim sklouzne k osobním útokům.

Nahlásit nevhodný obsah

20922607
butka1998 napsal 14. 7. 2018 v 10.31

prso: No pokud ses trochu zajímal o tu původní kauzu s tou Jessicou. Tak neměla důvod na toho člověka vyjet. Nebyl sprostý ani ji nijak neosočoval ani nekritizoval její práci jen si s ní dovolil nesouhlasit. A jak na to odpověděla? Že do toho nemá co kecat když nepracuje v tom průmyslu a že je to ublíženej chlapeček a dál do toho tahala pohlaví. Přitom ten člověk je youtuber co hře hodně pomohl a je po něm dokonce ve hře z vděčnosti pojmenovaný NPC. On to ale bral v klidu a pokusil se to s ní s ostatníma brát v klidu a dopadlo to tak, že se do toho vmísil Peter a nafouklo se to jako bublina naprosto zbytečně. A bohužel do teď nechápe kde udělala chybu. Takže ten vyhazov byl asi nakonec správná volba.

Dál ta věc s TheLawyerbot. Tak pokud považuješ za normální odpověď, že mu řekne něco co nemůže vědět takže v podstatě lže a to konkrétně, že ArenaNet neměl pravidla o chování zaměstnanců. Potom když se jí zeptá jak tedy ten člověk otravoval Jessicu tak mu dá odkaz kde někdo popisuje incident s Jessicou, ale o tom, že by ji ten člověk napadl tam není ani slovo což je ta podstatná část. A nakonec řekne to, že i když tam má napsáno pro koho pracuje tak nepoškozovala ničí pověst i když se bavila právě o své práci. Tak tedy nevim ale to není žádná přímá odpověď, ale vyhýbání se tématu, které by vyřešila jedna zpráva o stejném obsahu jako všechny co poslal. Ale budiž to měl být jen případ toho jak tito lidé v podobné situaci jednají. Kličkují a nedávají (nevím jestli záměrně) přímé odpovědi i když by to bylo snazší.

Pak bych si dovolil podotknout, že je celkem jedno kolik má kdo followerů, odběratelů nebo kde čeho. Pořád je to jen člověk stejně jako každý druhý a soudit druhého bys měl podle toho jak se chová a co ví a umí a pokud možno bez předsudků.A ne podle toho jak velký má číslo na účtu ať už čehokoliv (like,... ). A samozřejmě bych nečekal, že odpoví na každý tweet to je samo sebou hloupost pokud jich je enormní množství. Ale pokud už se rozhodne odpovědět a to platí i pro případ Jessicy tak by měla odpovědět slušně a nenapadat toho člověka a to i pokud ji napadl on. Tím by ukázala jen to, že je rozumná a inteligentní a podle odpovědi by to vůbec nemuselo znamenat, že si nechá vše líbit.

Jak už jsem se zmínil tak to kolik je v CEO procent žen a kolik mužů je PITOMOST. A to z jednoho velmi jednoduchého důvodu. Za prvé je faktem, že v minulosti a stále tomu tak je toto odvětví průmyslu přitahuje spíše muže. To znamená, že na školách tento obor studují spíše muži. Dále je jedno jaké má zaměstnanec pohlaví dokud má potřebnou kvalifikaci, schopnosti, nemá konflikty s kolegy nebo nadřízenými a nepoškozuje zaměstnavatele tak je jedno jestli má mezi nohama to nebo ono. Nebo to snad má vliv? Jediné co mě napadá je to, že by žena mohla jít na těhotenskou, ale na tu kupodivu chodí v dnešní době občas i muži takže taky není důvod. A pokud se nepletu tak je snad u nás i nezákonné se rozhodovat při přijímání zaměstnanců podle podobných věcí (možná se pletu).

A nakonec k těm velmi zajímavým průzkumům. Zaujalo mě, že dva z nich byli provedeny jen jednou osobou a z toho u jednoho je navíc napsáno, že na blogu. To že byli provedeny ženou je mi jedno takže je neodsuzuji kvůli tomu. No tak ty statistiky z blogu nemá moc cenu brát za věrohodné protože v nich se přihlásili jen lidé co o tom blogu vědí. Tu další dělanou jednou osobou no nevím tam se dá taky vyjádřit nějaká ta nedůvěra vůči zmanipulovatelnosti vlivem nikoho dalšího kdo by prováděl kontrolu. A stránka mankind.org.uk je z toho odkazu co jsi poskytl o domácím násilí a tématu se netýká, minimálně tedy tento odkaz. A nakonec ABC news této statistice důvěřuji, protože ji zaprvé nedělal jeden člověk, je tam napsán zdroj, který je důvěryhodný a jsou tam i odkazy a zdroje ostatních informací. Ovšem jedná se pouze o data z Austrálie tedy ne celosvětově. A upřímně moc velkých firem ani herního průmyslu v Austrálii není lokalizováno. Převážná většina má sídlo v Americe a hromadu poboček po světě (příkladem by byl Ubisoft). A proto je potřeba si uvědomit dvě věci. Většina lidí se proto za prací v herním průmyslu přestěhuje nebo pracuje z domova to je ta první věc. A druhá je, že taková statistika je právě kvůli tomuhle systému poboček (popřípadě práce z domova) téměř nemožná, pokud každá firma neposkytne svá data na toto téma.

A nakonec bych do toho netahal kolik žen dělá u nás "podhodnocenou práci" uklízečky atd. A kolik chlapů kope silnice, dělá popeláře nebo jinou podobnou práci, protože to se liší stát od státu včetně tržby atd. A herní průmysl je tak trochu jak sem se už pokusil vysvětlit nadnárodní (a to nezahrnuju kvalifikaci pro takovou práci, dostupnost té práce atd.) ale rozhodně to není o pohlaví. To že nějakou práci většinou dělají chlapy nebo naopak ženy je tak trochu stereotyp. Nic ti nezakazuje být žena policistka, voják nebo něco jiného a stejně tak ti nezakazuje nic být muž zdravotní bratr atd. To je jen o zažitém zvyku, ale ne o omezování.

Editováno: 14. 07. 2018 v 10.35

Nahlásit nevhodný obsah

20875936
prso napsal 14. 7. 2018 v 10.29

JabJab21: Ok, díky za tuhle odpověď. V něčem se shodnem, v něčem úplně ne, ale chápu tvojí pozici.

Nahlásit nevhodný obsah

20842776
JabJab21 napsal 14. 7. 2018 v 10.21

prso: Ja treba kvoty v zastoupeni v povolani povazuju za dobrou vec, protoze tam, kde je to zastoupeni odpovidajici bez kvot ho maj prave proto, ze pred 20 lety dali kvoty a az si na to spolecnost zvykla, tak je zrusili. Ale rikam jenom to, ze kdyz uz by mely bejt kvoty, tak bud pro vsechny povolani nebo pro zadny. Stejne tak jakykoliv jiny prostredek pro narovnani toho pomeru mezi pohlavimi v povolanich. Ja proste nesnasim ten pristup, ze se ted rekne, ze zeny maj mensi zastoupeni ve vedeni firem a v politice, zatimco daleko horsi povolani bez prestize a vysokeho platu zustanou nefer, at uz pro zeny nebo pro muze.

Editováno: 14. 07. 2018 v 10.23

Nahlásit nevhodný obsah

20875936
prso napsal 14. 7. 2018 v 10.13

JabJab21: Já tolik nemluvil o úrovni nějaký direktivní firemní politiky, ale spíš o určitý atmosféře a prezentaci, což je pro mě osobně fascinující téma, který mě baví řešit u piva, ale tady bych riskoval, že bych byl chytanej za slovo a dezinterpretovanej, kór když "kvóty" je takovej mobilizační buzzword (tuhle odpověď určitě někdo interpretuje jako srabáctví a neschopnost obhájit svý názory). Ty sám si někde psal, že všechno má pozitivní i negativní stránku, takže určitě je to téma k diskuzi, ale tenhle formát je podle mě blbej. Každopádně hodně ilustrativní je v tomhle tenhle článek, resp. úryvek z nový knihy, na kterou se chystám http://www.wired.com/story/sex-beer-and… "Indeed, Zuckerberg’s first business cards read, “I’m CEO … bitch.” The brogrammer ’tude was a joke … or was it?"
vixizen: A ještě jen abych víc vyjasnil, co jsem tim myslel s těma 56 followerama. Člověka nesoudit na jejich základě, ale veřejně známej člověk má omezený časový a energetický kapacity, proto musí filtrovat, s kým se baví. Ona se mu věnovala, ale někdo to vnímá tak, že "nekomentovala a nebo odsekla", to je bizár.

Nahlásit nevhodný obsah

20842776
JabJab21 napsal 14. 7. 2018 v 09.24

prso: A ty tvoje uvahy o boys club a jak musime nejprve zaridit neco, aby potom ty zeny o to chtely usilovat je snad neco jinyho nez kvoty? Jak jinak to chces teda delat, zvlaste u nepopularnich praci treba v uranovych dolech?

Editováno: 14. 07. 2018 v 09.26

Nahlásit nevhodný obsah

20875936
prso napsal 14. 7. 2018 v 08.59

vixizen: Vtipný, že píšeš, že jsem mimo, a hned uděláš chybu. To s těma 56 followerama nebylo o Jessice, ale o tomhle tweetu http://twitter.com/TheLawyerbot/status/…, jak dával za příklad butka1998. Chtěl jsem tim ilustrovat, že ona má přes 21 tisíc followerů a přitom mu normálně několikrát odpoví. Zas to nedezinterpretuj, sociální sítě maj nějaký pravidla a člověk neurčuje hodnotu druhýho na základě anonymního profilu, to by se zbláznil.
JabJab21: Jako obvykle bizarní příspěvek. Nic o kvótách jsem neřek, sorry. Pokud si to z tý zdi písmenek pochopil, tak moje empatie vůči lidem aktivním na internetu, co maj trpělivost s ostatníma, který nečtou pečlivě, ještě stoupla.

Editováno: 14. 07. 2018 v 09.00

Nahlásit nevhodný obsah

20842776
JabJab21 napsal 14. 7. 2018 v 08.52

prso: Hele jestli chces kvoty, tak jedine uplne na vsechno. Necht je 50 % CEO zen, stejne tak 50 % zen v dolech, 50 % zen u hasicu, 50 % zen v armade a pak samozrejme 50 % muzu uklizecu, 50 % muzu sevcu apod. Pak to bude fajn. Ale pride mi hrozny davat kvoty na ty nejlepsi mista na svete a na tech nejhorsich a nejnebezpecnejsich nechat dominovat chlapy a vubec se o tom ani nebavit. Je jenom malo tezkejch praci, kde dominujou zeny, a to zvlaste v nevyspelych zemich, kde delaj ty sicky apod. U nas je ta nejtezsi zenska prace delat u Babise v drubezarne, a i to je fakt raso.

Editováno: 14. 07. 2018 v 08.55

Nahlásit nevhodný obsah

20867180
vixizen napsal 14. 7. 2018 v 08.49

prso: Promiň prso, ale jsi mimo.

"Dyť normálně odpověděla, navíc komunikovala s nějakym nounejmem s 56 followerama." Četl jsi ty tweety? Adekvátně rozhodně neodpověděla. To, že se radovala nad smrtí total biscuita je třešinka na dortu. Moje sympatie rozhodně nemá a jako člověka reprezentujícímoji firmu na soc. sítích bych ji ve firmě taky nechtěl.
A argument s 56 followerama je teda mazec. Dospěli jsme do bodu, kdy odpovídáme druhé lidské bytosti dle toho kolik má followerů? To je vážně síla.

Co se týče Jeniffer Scheurle tak těmhle ženám uchází fakt, že tohle není otázka genderu, jak se nám snaží namluvit. Je to ozázka kvalifikace, vystupování a schopností. Nevím o žádném případu, kdy žena v německé herní vývojářské firmě nedosáhla pozice CEO pouze kvůli svému pohlaví. To by byl oheň na střeše. Lidé, co svalují svoje neúspěchy nebo nesplněné sny na systém (čti white male patriarchy) či na lidi kolem sebe pravděpodobně nemají kvality, které se od vedoucích pozic a hlavně tedy CEO očekávají.

Nahlásit nevhodný obsah

20875936
prso napsal 14. 7. 2018 v 08.23

Chtěl jsem se rozepsat, ale kašlu na to, kvalifikovanej příspěvek stojí spoustu času a energie, což se do diskuze nevyplatí, tak jen pár odkazů, na který nikdo neklikne. Nejsou přepečlivě vybíraný, vyprd je na mě Google na první stránce po zadání těchhle klíčovejch slov.

"statistics harrassment men and women gaming industry"
http://www.abc.net.au/news/2017-07-25/g…
http://www.vg247.com/2012/09/08/study-8…
http://www.unite-it.eu/profiles/blogs/w… (tady jsou hodně zajímavý ty statistiky)
Nesuďte to jen podle názvů, ale podle obsahu, ideálně i kliknutím na citovaný statistiky, ale pochopim, že je to otrava, což ale znamená, že protinázor nebude mít takovou váhu.

Zerosekai: http://www.mankind.org.uk/statistics/, je tam odkaz (dostal jsem se na tu stránku na základě článku na The Sun:)) na pdf, kde jsou mapovaný medializovaný případy (z letmýho pohledu to vypadá jen na Británii - 22 stránek).
Tady (a to platí všeobecně, ale v rámci týhle problematiky obzvlášť) je dobrý vnímat statistiky kontextuálně. Z podstaty je extrémně obtížný to exaktně "dokázat", páč ty tvrdý data jsou v soukromejch mailech nebo na soc. sítích danejch žen, z nichž jdou často do spamu, jsou ignorovaný nebo mazaný. Jelikož rád čtu a poslouchám rozhovory s ženami z různejch oborů a nevěřim na to, že když o tom mluvěj, tak hrajou "vagina card", jak bylo vytýkáno Jessice, tak toho hejtu je fakt enormní množství. Jeden můj oblíbenej podcaster měl v průběhu let diskuzní fórum pod každou epizodou rozhovorů a sám jí nakonec zrušil, páč dycky když měl rozhovor s ženskou, zaplevelili ho iracionální misogynní tvoři.
Tyhle případy jsou medializovaný, ale pokud to člověk nějak sleduje spolu s jejich sociálníma sítěma a tak nějak se třeba i baví s ženskejma v okolí, zjišťuje, že na tom něco je, a je třeba to spíš vnímat jako vrchol ledovce. Statistiky nejsou všeobsáhlý a o týhle problematice víc vypoví třeba antropologie, která využívá kvalitativní případový anonymní studie. Ty pak nejvíc prozraděj třeba o interní korporátní komunikační dynamice, která spoustu lidí odradí usilovat o nějaký místo. Proto je podle mě to popíchnutí o CEO důležitý. Jasně, že důležitý jsou primárně schopnosti člověka, ale pokud je něco vnímáno celospolečensky jako boys club, což často i je, lidi o to ani třeba nezačnou usilovat. Funguje to pak jako sebenaplňující se proroctví. To je důležitost tý vysmívaný reprezentace. Veškerý ty inkluzivní iniciativy maj tenhle účel - dát lidem, který v danejch oborech nedominujou, nějakou naději a perspektivu, protože poslední dekády dominovali Silicon Valley tech bros. Melinda Gates v jednom rozhovoru poukazovala na to, jak důležitý jsou i jiný perspektivy (a ten genderovej, věkovej, etnickej whatever klíč hraje roli), protože zkušenosti lidí jsou radikálně odlišný a tyhle věci zkrátka jsou určující, i když se zaklínáme tim, že nejsou.
Dopad to může mít i na tvorbu algoritmů. Tohle je hrozně zajímavý, protože kdyby třeba kódování Redditu dělali v počátcích lidi, který maj zkušenosti s online harassmentem, víc by se soustředili na kontrolní bariéry, který by neodměňovaly chování, který má primárně šokovat (mluvila o tom Ellen Pao, bejvalá CEO Redditu, která se pak soudila a prohrála, kdyžtak si najděte).

TL;DR - je to mnohem komplexnější a můj blábolivej post nemá logickou linku, zasloužilo by si to mnohem detailnější rozbor.
Jo a vedlejším efektem takovejchhle článků je i to, že ty ženy jsou vnímaný jako ubrečený oběti, což tak vůbec není (Jennifer jsem třeba začal na Twitteru sledovat, je vtipná).

RomanK47: Tomu řikám argument:), dělnic je spousta, ale kolik chlapů dělá pokojský, uklízečky, šičky a další často šílený podhodnocený práce? Snad chápeš, na co tou otázkou chtěla poukázat, ne? Spoustu žen zajímají hry.

butka1998: Dyť normálně odpověděla, navíc komunikovala s nějakym nounejmem s 56 followerama, vem si, že takovejchhle lidí s únavnejma otázkama jsou stovky. Spoustu z vás tady triggeruje, že si ty ženský rejpnou, ale ten davovej nezpracovanej reaktivní impulsivní backlash je to, co je na tom podivuhodný.

"Chtěl jsem se rozepsat, ale kašlu na to," I wish:D

Nahlásit nevhodný obsah

20922607
butka1998 napsal 14. 7. 2018 v 02.47

No tak ono stačí si přečíst jak jedna ze zde uvedených "šikanovaných" žen odpověděla na slušnou otázku co si myslí o tom jak se zachovala Jessica Prince.. Zkrátka to nekomentovala a nebo odsekla.

https://twitter.com/TheLawyerbot/status/101724112865801420 8

Můj názor? Pokud už někdy Jessica předtím něco takového udělala, nebo při rozhovoru s nadřízenými na toto téma odmlouvala a cítila se být v právu bylo správné ji vyhodit. Proč? Protože měla v BIO napsáno že je členkou této společnosti (tudíž ji nepřímo zastupovala a napsané to tam mít nemusela pak by to opravdu byl její soukromý spor) a pokud se cítila a očividně stále cítí v právu tak byla velká pravděpodobnost, že pokud ji nevyhodí udělá něco podobného znovu a poškodí společnost. Jestli je to žena nebo muž je úplně jedno. Je to dospělý svéprávný člověk a měla by se tak i chovat a být brána.

Jestli si to zasloužil i Peter za to, že její chování bránil? No svým způsobem ano, protože to znamenalo, že mu podobné chování přijde normální a mohl by se tak zachovat v budoucnu i on. Řešení je prosté nepište si do biografie jakou společnost reprezentujete ale jen jakou práci děláte a nebude problém s ohrožením pověsti společnosti a budete tam mít v podstatě totéž...

Takže abych to shrnul je úplně jedno jestli se jedná o muže nebo ženu a proto nechápu proč někoho zajímá pohlaví. Je pravda, že ženy v některých zemích a na některých pozicích se teď chovají povýšeně a nedotknutelně a když na to doplatí tak se vymlouvají na pohlaví. To je fakt a ne spekulace. Poměr co se týče pohlaví v zaměstnání by taky nikoho neměl zajímat. Proč? Nijak to neovlivní schopnosti ani kvalifikaci na pozici. To jen sama osoba a její vzdělání, a další faktory (dojíždění do práce,....). Takže tohle celé je jedna velká nafouklá hloupost.

Editováno: 14. 07. 2018 v 02.48

Nahlásit nevhodný obsah