Tencent proti Steamu. WeGame jde na západ

11. červenec 2018 13:22 / David Plecháček / Novinky / Diskuze (5)

Obvykle by asi následovala rekapitulace, ale věříme, že není potřeba. Steam je hegemon, a i když existují služby, které se snaží jeho vládu narušit, nedaří se jim tak, aby ji alespoň ohrozily. Nejblíže je tomu CD Projekt, respektive jeho portál GOG. Do hry se nicméně hlásí i původem další vydavatel, s mnohem větším zázemím, kapitálem a možnostmi, než které mají za naší severní hranicí. Čínský Tencent.

I Tencent je hegemon, jen trochu jinde. Čínská společnost velice rychle vyrostla v jednoho z největších hráčů ve videoherním světě, jen je její vliv nejpatrnější právě na východě. Tencent, stejně jako Valve nebo již zmínění Poláci, má svůj digitální herní obchod, loni rebrandovaný pod názvem WeGame, u nás na západním trhu ale zatím dostupný není. Jak ale asi tušíte, to se již brzy změní.

Do jisté míry si za konkurenci může Steam sám. Zdá se, že Tencent reaguje na oficiální oznámení zástupců Valve o launchi čínské verze jejich obchodu. Samozřejmě Steam v Číně funguje už nějakou dobu, byť se jednalo spíše o šedou zónu. Státním režimem posvěcená verze ale přinese Steam k mnohem většímu publiku, než dosud. A to by dominantní roli Tencentu mohlo na tomto trhu oslabit, ne-li přímo zničit.

Zpět k Tencentu: čínská politika mu samozřejmě svazuje ruce a tak jeho katalog čítá relativně chudou nabídku her. Spolu se svými vlastními produkty nabízí všehovšudy kolem 220 her. To není mnoho, se Steamem se to samozřejmě nemůže rovnat. Platforma WeGame ale každým dnem roste. Nově bude expandovat do Hong Kongu, což je možná důležitější krok, než jaký se může na první pohled zdát.

Hong Kong má totiž volnější politiku než vnitrozemská Čína, a tak by se katalog WeGame mohl začít plnit mnohem rychleji. Navíc tato verze bude dostupná i obyvatelům mimo Hong Kong, čímž Tencent de facto obejde tvrdé podmínky politického vedení země. Tento krok přeci jen jeho výchozí pozici oproti Steamu trochu vylepší. A jak zástupci firmy potvrzují, je to jenom začátek. WeGame totiž bude expandovat i na západ, kde mu nebrání žádné restrikce.

A co je důležitější, nebrání mu ani finance. Tencent má prostředků na rozdávání, mnohem více, než třeba dosud největší konkurent v podobě GOGu. Jen loni společnost vydělala na zisku 11 miliard dolarů. Tencent samozřejmě do západu investuje už teď, vždyť má podíly v Activisionu, Ubisoftu, Epicu, PUBG Corp. nebo v Riot Games. Jestli se rozhoří obchodní válka, mohlo by být ještě veselo. A Steam by mohl mít problém.

Zdroj: South China Morning Post

Diskuze

Tvůj komentář

Pro přidávání příspěvků do diskuzí se prosím přihlašte!
20876129
ShadeHunter napsal 11. 7. 2018 v 16.44

Ak by vypukla obchodni valka a Tescent by stiahol hry ubisoftu, activison a podobne zo steamu tak Valve neskrachuje. Iba pouzije tajnu zbran - vyda Half-life 3 :D

Nahlásit nevhodný obsah

20919431
j2142124 napsal 11. 7. 2018 v 14.57

Hmm další klient pro spouštění her, už ....osmý? A že by jeden navíc ohrožoval jiného, proč? Uplay taky běží, Origin dokonce ani se steamem nespolupracuje a je tu roky a asi se mu daří.

Teď si všichni začnou dělat svoje předplacené přístupy za paušál. Bude stačit si vybrat, žádný problém.

Nahlásit nevhodný obsah

20843480
Abik napsal 11. 7. 2018 v 14.47

Tencent je megakorporacia, vsak prednedavnom sa sepkalo ze chcu kupit EA games. Nakoniec to bol len rumor, ale financie na to rozhodne maju. Pokial viem tak Tencent ma divizie aj v inych odvetviach ako hrach a ich zarobky su neporovnatelne vyssie ako najvacsie zapadne herne spolocnosti. Vlastnia okrem ineho aj QQ, co je cinska obnoz Facebooku.
Napriek tomu by som sa nebal ze Steam na zapade nejako ohrozia. Ich distribucna politika je ina ako u nas. V cine funguju tzv operatori (cim je aj Tencent). Je to v podstate variacia na nase digitalne obchody, akurat sa masivne zameriavaju na mobilny trh a nemaju problem mat v ponuke 100vky klonov. Samozrejmostou su potom mikrotransakcie v takom meritku ze tu sa nam o nich ani nesniva. Pay2Win je u nich uplne validny sposob hrania a Cinska hracska zakladna rada nakupuje kamienky, diamanty, gemy, oriesky a cokolvek ine za peniaze kvoly epickemu vybaveniu alebo levelovaniu. Kto hrava cinske a koreiske mmocka na ich servroch (napr. kvoly nedostupnosti u nas, alebo skorsiemu pristupu) urcite to pozna.
Toto sa postupne dostava aj na zapad, vsetky mikrotransakcie, lootboxy a ine in-game platby sa k nam dostaly z Ciny. Stale je to ale iba spicka ladovca a aby u nas Tencent mohol naozaj ohrozit Steam, musel by rapidne zmenit politiku pre svoj zapadny obchod, inak ho majorita hracov neakceptuje.

Nahlásit nevhodný obsah

8088
celoush napsal 11. 7. 2018 v 13.53

Vždyť se snaží. Například tím, že alibisticky nehodlají nic řešit a pustí tam každou sra*ku :)

Nahlásit nevhodný obsah

20847380
Mitsurugi napsal 11. 7. 2018 v 13.37

No, nevím jestli můžou Steam porazit, ale rozhodně by mohli Valve donutit aby se začali snažit.

Nahlásit nevhodný obsah