V USA se chystají regulovat loot boxy

14. únor 2018 15:50 / konfrst.jan@gmail.com / Novinky / Diskuze (7)

Ke konci minulého roku jsme vydali aktualitu, jež však byla ve své podstatě spíše úvahou nad stavem věcí v herním průmyslu a v otázce takzvaných mikrotransakcí. Pro mnohé se jedná o nutné zlo, pro jiné jde o spásu v tom ohledu, že si jinak nemusí kupovat celou hru. Jenže minulý rok se situace poněkud vyhrotila a začalo se v souvislosti s mikrotransakcemi poněkud konkrétně mluvit o definici hazardu jako takového. A s tím souvisí zpráva aktuální, jež k nám přichází ze slunné Havaje.

Právě minulý rok byla kontroverze týkající se mikrotransakcí nejhorší. Situace eskalovala v momentě, kdy se na akci Star Wars Battlefront snesla poměrně velká vlna ostré kritiky týkající se správy a implementace mikrotransakcí. Zcela na vině však pouze tento titul určitě nebyl a zpětně se nelze než zbavit dojmu, že Battlefront byl tehdy jen určitou špičkou ledovce a hra se tehdy bohužel stala cílem léty nahromaděné frustrace některých hráčů.

REGULACE SE MŮŽE STÁT REALITOU

Tehdy se rovněž začalo mluvit o tom, kterak si herní studia vlastně dělají, co se jim jen zamane, a že by tedy bylo záhodno jejich počínání nějakým způsobem regulovat. Konkrétně havajské úřady byly v tomto ohledu poměrně hlasité a činí tak opět. Díky tomu se k nám donášejí zprávy o možných návrzích.

Řeč je přitom konkrétně o takzvaných loot boxech, které za utracené peníze mnohdy ani vůbec nemusí obsahovat to, co by daný hráč vlastně sám rád získal.

Ty mají aktuálně podobu toho, že by se na tamním trhu některé mikrotransakce vůbec nemusely dostat ke hráčům mladším 21 let. Řeč je přitom konkrétně o takzvaných loot boxech, které za utracené peníze mnohdy ani vůbec nemusí obsahovat to, co by daný hráč vlastně sám rád získal.

Kromě věkového omezení se tedy pravděpodobně budou moci hráči na Havaji dočkat rovněž další série regulací. Ty by v případě schválení měly mít podobu jasné definice toho, jaké jsou možnosti na takzvanou „výhru“ a k tomu se k hráčům samotným dostane také celý seznam varování.

Úřady by navíc měly do rukou získat možnost nahlédnout do inkriminované části kódu hry a posoudit tak, zda skutečně ona zveřejněná míra pravděpodobnosti „vítězství“ (anebo chcete-li míra pravděpodobnosti zisku daného herního předmětu) skutečně odpovídá realitě.

Úřady se tedy k problematice loot boxů chtějí zkrátka začít chovat jako k hazardu jako takovému, a to možná nejen na Havaji, ale i v dalších státech unie. Hráči se navrch údajně mohou dočkat i rudé nálepky na přebalu hry varující právě před hazardem obecně.

CO BUDE DÁLE?

A tak v tuto chvíli my můžeme být jen a jen zvědaví, jakým způsobem budou pokračovat regiony ostatní. Pochopitelně důvodem pro taková rozhodnutí a pro vůbec vznik diskuze na podobné téma je ochrana spotřebitelů samotných. V případě velmi agresivního a vyloženě „predátorského“ chování si pak úřady chtějí navrch vyhradit i právo stáhnout daný produkt z tamního trhu.

Otázkou ovšem pro mnohé z nás z obou stran barikády (tedy nejen z pohledu nás hráčů, ale i z pohledu tvůrců her) může být otázka svobody a toho, kam až mohou úřady v podobných regulacích zajít. Minimálně v otázce zveřejňování kódu hry se přitom může jednat o poměrně kontroverzní téma, jež se nejednomu vydavateli určitě nemusí zrovna dvakrát zamlouvat.

Zdroj: Ars Technica, GameSpot

Diskuze

Tvůj komentář

Pro přidávání příspěvků do diskuzí se prosím přihlašte!
20875576
Smaug. napsal 15. 2. 2018 v 07.22

DeviR1: Záleží na zákonech dané země a na tom, s čím ty podnikající subjekty přijdou. Společnost se vyvíjí a vyvíjejí se i technologie, takže na to zákonodárci musejí nějak reagovat.
Osobně jsou mi lootboxy šumák - nebudu kupovat hry, které je obsahují a hotovo, her je dost. Regulace se mi nelíbí zvlášť, když vychází v podstatě z davové hysterie. To ale neznamená, že by se neměly vznikat žádné nové regulace. Pěkný příklad jsou kamerové systémy a létající drony. Dřív to byl koníček pro pár fandů, protože naučit se létat s letadílkem na dálkové ovládání vůbec nebyla sranda a nebylo to ani levné. S rozvojem řídící elektroniky se z toho stává mainstreamová hračka, která na druhé straně vadí spoustě lidí a může ohrozit bezpečnost, pokud se provozuje neuváženě. Když zabrousíme dál do minulosti, tak v době prvních automobilů neexistovalo nic jako dopravní předpisy a dnes si bez nich provoz na silnici neumíme představit.

Editováno: 15. 02. 2018 v 07.22

Nahlásit nevhodný obsah

20875788
DeviR1 napsal 14. 2. 2018 v 22.24

Mitsurugi: A ono je tak zarážející, že podnikající subjekt, který byl (už jen z definice samotného podnikání) založen a provozován za účelem maximalizace zisku, dělá vše v mezích zákona, aby maximalizoval svůj zisk?

Nahlásit nevhodný obsah

8325995
rappix napsal 14. 2. 2018 v 18.21

Já bych byl klidně i pro to nahlížení do kódu hry. Pokud by se to vydavateli/studiu nelíbilo, tak má vždy možnost ty lootboxy do hry prostě nedávat.

Nahlásit nevhodný obsah

20847380
Mitsurugi napsal 14. 2. 2018 v 16.45

Ocelotr2.0: Jedny jsou zdarma a za druhé chtějí 60 eur. Jedny hrají akorát tak korejci, to druhé je mainstreamová hra se Star Wars licensí.

Editováno: 14. 02. 2018 v 16.45

Nahlásit nevhodný obsah

20876350
Ocelotr2.1 napsal 14. 2. 2018 v 16.28

Jak se regulují cíleně PAY TO WIN hry, jichž je internet plný a jaký je rozdíl mezi nimi a hrami .... é no hrami, které by rády lootboxy a svoloč, jako je Star Wars Battfront II ?

Myslim že dobrá otázka, ví někdo ?

Jedinej rozdíl vidim v tom, že u PAY TO WIN her hráči, co to hrají, neřeší že platí - zkrátka neřvou.

Editováno: 14. 02. 2018 v 16.29

Nahlásit nevhodný obsah

20847380
Mitsurugi napsal 14. 2. 2018 v 16.23

V téhle fázi je mi už naprosto ukradené co se stane AAA vydavatelům. Ať je zregulují jak se jim zlíbí, nemám s nimi nejmenší soucit. Můžou si za to sami, byla jen otázka času než to jejich nezřízená chamtivost zatlačí moc daleko.

Editováno: 14. 02. 2018 v 16.24

Nahlásit nevhodný obsah

20878169
Reedee napsal 14. 2. 2018 v 16.00

Zamlouvat se nemusí, ale dokud budou mít ve svých hrách hazard, regulace budou potřeba.

Nahlásit nevhodný obsah