Activision má patent na podporu mikroplateb

18. říjen 2017 11:48 / Pavel Makal / Novinky / Diskuze (23)

Mikrotransakce. Slovo, na nějž jsme ještě před pár lety byli zvyklí jen u obskurních free-to-play mobilních titulů, postupem času prorostlo i do AAA her, za které v obchodě zaplatíte plnou cenu. Někdy se jedná jen o kosmetické úpravy zbraní, jindy získané výhody hraničí se zásahem do samotné hratelnosti. Aktuálně odhalený patent společnosti Activision je ale svou podstatou daleko za hranicí toho, co jsme ve hrách ochotni akceptovat.

S informací jako první přišel magazín Rolling Stone, který odhalil patentovanou technologii, která má zjednodušeně řečeno ovlivňovat matchmaking ve hrách tak, aby podpořil využívání mikrotransakcí. Activision tuto technologii zadal k patentování už před dvěma lety, včera došlo k jeho schválení. 

Patent se vztahuje na algoritmus, který spojuje hráče tak, aby zvýšil pravděpodobnost, že budou více využívat in-game nákupy za reálné peníze. Způsobů, jak toho docílit, je celá řada. Patent například popisuje situaci, kdy je hráč po zakoupení určité zbraně cíleně zapojen do zápasu, kde bude tato zbraň velmi efektivní, takže se svůj úspěch v budoucnu pokusí zopakovat pořízením dalších placených předmětů. Další způsob je naopak spojení slabšího hráče s někým silnějším, což má u potenciálních zákazníků podpořit touhu vyrovnat se ostatním a rovněž investovat peníze.

Společnost Activision se k situaci již stačila vyjádřit ve smyslu, že se jedná pouze o vývojový průzkum a že patent nebyl dosud v žádné hře použit. Jedná se prý o projekt, na němž pracovalo oddělení výzkumu a vývoje zcela odděleně od herních vývojářů. Komunitní manažer Destiny David Dague na Twitteru prohlásil, že v Destiny 2 nic takového nefunguje. Tak či tak, jedná se rozhodně o velmi zásadní odhalení, které ještě více posiluje kontroverzi kolem mikrotransakcí ve hrách. Ať už vás toto téma popuzuje, nebo k němu zůstáváte chladní, protože dokážete podobným svodům odolat, ve chvíli, kdy společnosti začínají kalkulovat tímto způsobem, je v herním byznysu něco velmi, velmi špatně. Jaký je váš názor na mikrotransakce ve velkých AAA hrách? Kupujete si někdy bedny v Battlefieldu nebo Overwatch, nebo je vám podobný způsob utrácení zcela proti srsti? Dejte nám vědět v komentářích.

Zdroj: Kotaku

Diskuze

Tvůj komentář

Pro přidávání příspěvků do diskuzí se prosím přihlašte!
20847380
Mitsurugi napsal 18. 10. 2017 v 12.35

Nechutné, ale nepřekvapuje mě to, AAA vydavatelé se už neštítí ničeho.

Nahlásit nevhodný obsah

20836016
Khalashnikovf napsal 18. 10. 2017 v 12.22

DLC je jako drahá automobilka, kde si koupíš pořádně našláplou káru, ale pak si do ni musíš dokoupit klimošku, rádio, vyhřejvaný sedačky.
Mikrotrasnakce je jako boční okýnko, střecha, 4x4, sedačka či volant. Jde to ibez nich, ale s nimi je řízení lepší a jednodušší.
Prostě do AAA věcí to nepatří. Ať si tim przní mobilní průmysl dle potřeby, ale do velkých her za velký peníze to nepatří, tečka

Nahlásit nevhodný obsah

20876978
Dr.One napsal 18. 10. 2017 v 12.19

tak to je silná káva

Nahlásit nevhodný obsah