Vivendi může převzít Ubisoft do konce roku

26. duben 2017 11:35 / David Plecháček / Novinky / Diskuze (15)

Vivendi. Společnost, která jaktěživ nevydala ani nevyvinula jedinou hru, a přesto je většině hráčům známá. Může za to její spojení s Ubisoftem. Když se řekne jméno francouzského vydavatele, co se týče vlastnictví většině zasvěcených vytane na mysli rodina Guillemotů, především jeden z pěti bratrů Yves. Jenže čtvrtinový podíl má i společnost Vivendi, která si brousí zuby na mnohem víc.

Vivendi je francouzská nadnárodní společnost, která se zabývá médii. Společnost byla založena už v roce 1853 a na trhu existuje bezmála 164 let. Za tu dobu se stala významným hráčem na poli hudby, televizního vysílání, filmů, telekomunikací a v současnosti se o to samé snaží i na poli videoher. Největší podíl má Vincent Bolloré, zároveň i prezident společnosti.

O snahách Vivendi ovládnout Ubisoft se ví dlouho, však se především Yves Guillemot snaží, seč mu síly stačí, aby se tak nestalo. Guillemotům patřila i společnost Gameloft, která už ale definitivně spadá pod Vivendi, a s Ubisoftem to vypadá velice podobně. Zachránit je mohou pouze investoři zvenčí, ale ačkoliv se je Guillemot snažil přimět k investicím už do Gameloftu, nepodařilo se, a stejně jako tam se mu nedaří to samé ani s Ubisoftem.

Nové spekulace se rozjeli nanovo poté, když agentura Reuters přišla se zprávou od dvou důvěryhodných zdrojů, kteří tvrdí, že Vivendi zasadí rozhodující úder do konce roku. Spolu s Ubisoftem hodlá Bolloré do svého konsorcia zapojit i mediální marketingovou společnost Havas. Tamní situace bude ale podstatně jednodušší – Vivendi vlastní nadpoloviční většinu práv. U Ubisoftu se dá stále očekávat alespoň nějaký odpor bratrů Guillemotových.

„Vivendi se posune do druhé fáze, stane se tak ještě tento rok,“ komentuje první zdroj situaci kolem společností Havas a Ubisoft. „Logickým krokem se zdá být koupě Ubisoftu,“ říká druhý zdroj, který tak bere v potaz i klesání hodnoty akcií Vivendi kvůli tomu, že veřejnost čeká, jaké budou Bollorého plány do budoucnosti. Druhý zdroj nicméně podotýká, že Vivendi Ubisoft za každou cenu koupit nemusí a že přichází v úvahu i investice do čínských společností.

A co by se mohlo změnit pro hráče jako takové? To samozřejmě nevíme, ale určitý pohled na věc nám na konci loňského roku dala provozní ředitelka Anne Blondel-Jouin, která říká, že přechod pod nového majitele může způsobit nechuť riskovat a mohl by zadusit kreativní snahy týmů a ohrozit vývoj těch odvážnějších titulů, mezi nimiž zmiňuje The Crew, Child of Light nebo Valiant Hearts.

Zdroj: Reuters, GameInformer

Diskuze

Tvůj komentář

Pro přidávání příspěvků do diskuzí se prosím přihlašte!
20852120
David Rozsíval napsal 26. 4. 2017 v 21.07

Mitsurugi: S tím naprosto souhlasím. Tam je asi to jejich mediální brečení spíš součástí kampaně na sehnání investora a snahu očernit tu druhou organizaci, aby si pod mediálním tlakem ten vstup rozmyslela.

Nahlásit nevhodný obsah

20847380
Mitsurugi napsal 26. 4. 2017 v 20.59

Fjed: Zase s tím musejí počítat. Pokud nechci riskovat, že mi někdo firmu přebere, tak buď musím mít většinu akcií (McMahon - WWE), nebo nebýt na burze (Valve). Taky se mi moc nelíbí, jak ze sebe dělají chudinky pod útokem zlého Vivendi...

Nahlásit nevhodný obsah

20852120
David Rozsíval napsal 26. 4. 2017 v 20.22

OneShot: No nevím. Není tomu tak dávno, co Vivendi vlastnilo Blizzard a nevzpomínám si, že by Blizzard donutili vydávat nové Diablo nebo Starcraft. Ba naopak, na jejich hry se muselo čekat tehdy jako dnes.
Zároveň si nejsem jistý tím názorem, že Vivendi donedávna mohlo něco velkého v Ubisoftu ovlivnit (třeba Revelations apod.) - kreativní kontrolu měli a mají pořád Guillemotové a valná hromada nerozhoduje o tom, co se kdy vydá, ale pouze o tom, kdo bude sedět ve vedení firmy. A tam na těch odpovědných pozicích sedí pořád ti stejní lidé. To, že vycházela hromada Assassinů a podobně souvisí prostě s tím, že se ty hry dobře prodávaly a v Ubi mají na podobné monstrprojekty dobře zvládnuté organizační rutiny.

Podobně není úplně pravda, že "Ubisoft si za to může sám", protože to, kdo od dalších akcionářů nakupuje jejich akcie, jsou-li veřejně obchodovatelné, ovlivnit nemůže a pro Guillemoty je hrozně těžké se něčemu takovému bránit, pokud nedosáhnou součinnosti s dalšími akcionáři a nebo nepřitáhnou jiného silného hráče, který by do firmy nalil peníze a silou získaného podílu je ve funkci podržel.

Editováno: 26. 04. 2017 v 20.23

Nahlásit nevhodný obsah

20825828
OneShot napsal 26. 4. 2017 v 17.30

Predator5552: Právě naopak, Ubisoft kdysi vydával velmi dobré hry (namátkou Prince of Persia, Splinter Cell, i první dva asasíni byli super). Teprve s tím, jak rostl vliv (neherní) společnosti Vivendi, začalo jít všechno do kopru závratným tempem. Do Ubisoftu se přikradla v roce 2008, tzn. cca v roce 2010/11 jsme mohli spatřit první hry ovlivněné touto společností. Pamatuju se, jak třeba AC Revelations bylo kdysi terčem kritiky, že je to jen kopírka a proč je tam zase ten Ezio. No a od téhle doby už to jde s Ubisoftem z kopce, kompletním převzetím pod Vivendi se to jen urychlí.

Nahlásit nevhodný obsah

15476429
Predator5552 napsal 26. 4. 2017 v 16.50

Už aby to bylo. Jinak tu bude pořád jen jeden otevřený svět s jiným názvem pořád dokola.

Nahlásit nevhodný obsah

20910146
Flexo napsal 26. 4. 2017 v 16.23

no je mi celkom luto ubisoftu ale zase o akych "kreativnych a odvaznych" tituloch hovoria? Ich posledne hry boli z isteho pohladu zle z ineho dobre ale kreativne a odvazne urcite nie

Nahlásit nevhodný obsah

20875790
g2664065 napsal 26. 4. 2017 v 15.49

OneShot: Jj. Pěkně to ukazuje, že dodělaná pěkná hra je to poslední co vydavatele může zajímat. Důležité je točit peníze.

Vypadá to že většině vadí, nedodělané hry, miliontá kopie toho samého. Přesto stále za to platíme jako mourovatí, to se těžko může něco změnit.
A jestli to Vivendi pohřbí úplně, tak co. Po úmrtí zájmu o nějakou sérii ji rádi střelí někomu kdo se do toho zase opře.

Nahlásit nevhodný obsah

20825828
OneShot napsal 26. 4. 2017 v 15.17

Dřív jsem se docela dost zajímal o mobilní hry a pamatuju si, jak dřív Gameloft vydával samé (mobilní) "AAA" tituly (třeba jen SP, viz třeba staré java hry) a dnes jejich hry spoléhají jen na nutnost mikrotransakcí, bez wifi si nezahrajete, vlastně o nějaké hratelnosti už nelze hovořit, většinu času strávíte zběsilým odklikáváním výstražných cedulek. Řekl bych, že ta největší změna portfolia koliduje právě s dobou, kdy Gameloft odkoupilo Vivendi (2015/16).
Jestli se tohle má stát i s Ubisoftem, tak aby příští Assassin nebyl revoluční v tom, že si zahrajeme dvě tutoriálové mise a pak si budeme muset dokoupit životy, nebo čekat 10 hodin. A každou další misi si budeme volit z povedeného menu, protože hry přece nepotřebují kontinuální příběh. Pro hráče je totiž nejdůležitější, že za misi dostanou +3XP a super nové brnění s 2HP navíc. A vůbec nevadí, že vypadá úplně stejně, jako to předešlé.
Dost lidí s oblibou na Ubisoft nadává, ale nikoho už nenapadne, že za tu upadající kvalitu her možná nemůže on, ale investoři, co na něj tlačí, aby každý rok vydal toho Asasína, protože je jim u zádele, že bude zabugovaný jak nemytý psisko, že vývojáři nemají čas na víc, než na vytvoření nové mapy a zkopírování herních mechanik. Tím se Ubisoftu nezastávám, nakonec, sám si tak trochu může za to, že Vivendi má u něj takový podíl investic. Jen slušně konstatuji, že mě to se*e.

Nahlásit nevhodný obsah

20878639
Jsoucno napsal 26. 4. 2017 v 15.14

BONDI: jasně, nebo série Anno, Far Cry, Heroes of Might and Magic...jasně, třeba ani s jedním titulem nezačali, ale taky to o něčem svědčí...

Nahlásit nevhodný obsah

20912174
The End napsal 26. 4. 2017 v 14.08

Khalashnikovf: Ubi, to podle mne zkouší s novými tituly jen proto, že každá jejich hra dopadne tak, že o další díly jejich her nikdo nestojí, a neprodávali by se tolik, jako první. Takže jejich strategií je vymýšlet nové a nové hry, protože co je nové, to se vždy prodá. Vyjímkou je série Assassin's. Ta je tu každý rok, i když jediný díl který mne bavil byla dvojka. Když se ale na Ubi podívám, nevidím žádné ambice. Kdy byla naposledy jakákoli hra od Ubi zvolena hrou roku, nebo akcí roku ? To vypovídá o tom, že je Ubi, jen firma bez zápalu, což je mi líto, protože jsem jako malý kluk Ubisoft vždy obdivoval. Jenže, to už je dávno :- D

Editováno: 26. 04. 2017 v 14.10

Nahlásit nevhodný obsah

20877390
Strejda Phil napsal 26. 4. 2017 v 14.00

RuThaN: +1 000 000

Nahlásit nevhodný obsah

20836016
Khalashnikovf napsal 26. 4. 2017 v 13.32

Ubisoft respektuju za to, že pořád zkouší nové IP, velké i malé. S čím kdy naposled přišlo EA jako novou IP? Unravel, a dál? Activision a další obři jsou na tom stejně. Hlavně peníze a chladný kalkul beze špetky riskování (kdo má pak ty propady obhajovat před radou, že?)

Nahlásit nevhodný obsah

20847380
Mitsurugi napsal 26. 4. 2017 v 12.52

Corvus von Corax: Vyšší management herních molochů je většinou úplně mimo obraz, tak se nediv :D

Nahlásit nevhodný obsah

20853654
RuThaN napsal 26. 4. 2017 v 12.31

Kdyby lidi nesli tolik po grafice, ale po hratelnosti, tak nam tohle muze byt jedno, velky firmy, kdyz moc narostou, tak postupne umiraji, aby byly nahrazeni jinymi mensimi progresivnejsimi.. Jenze u her, kde cena vyvoje diky kvalite assetu je cim dal tim vyssi, se tohle deje cim dal tim mene a mene.

Nahlásit nevhodný obsah

20860885
Corvus von Corax napsal 26. 4. 2017 v 12.14

Jasně, je to logické. Mám peněz jak sraček, tak raději nebudu "riskovat" vyvinout novou IP postavenou na úplně jiných herních mechanikách. Protože kdyby to potom koupilo jen 3 milióny lidí místo 7, tak nás to naprosto zruinuje a půjdeme o žebrácké holi :-D

Nahlásit nevhodný obsah