Poslední verze Denuva opět prolomena

16. duben 2017 15:58 / konfrst.jan@gmail.com / Novinky / Diskuze (43)

Zdánlivě nekonečný boj mezi počítačovými piráty a tvůrci ochran proti kopírování má svoji další oběť – poslední verzi Denuva, tedy zatím pravděpodobně nejúspěšnější ochrany proti pořizování pirátských kopií.

Skupina jménem CPY vydala nezávislý hororový a sérií Alone in the Dark inspirovaný titul 2Dark bez poslední verze Denuva. Té se mezi uživateli přezdívalo „v4“ a znamenala poslední a dosud také neprolomenou verzi této protipirátské ochrany. Použitá verze byla sice postavená na architektuře x86 (jež je údajně o něco méně komplexní než x64), a to tím pádem neznamená, že by rázem byla prolomená ochrana i titulů dalších.

K rozlousknutí ochrany u dalších titulů se bude muset přistupovat individuálně.

V minulosti například došlo k velmi rychlému prolomení ochrany u posledního dílu Resident Evil (a následný komentář tvůrců Denuva si můžete přečíst zde) a u Mass Effect: Andromeda. A právě u druhé jmenované hry došlo dodatečně k implementaci této poslední verze ochrany. Jak však vyplývá z detailů aktuálního prolomení, tak k rozlousknutí ochrany u dalších titulů se bude muset přistupovat tak jako tak individuálně a nelze tím pádem očekávat, že by se piráti v brzké době dočkali například vypuštění nové verze Andromedy, u níž byla ochrana původně překonána po pouhých deseti dnech.

Jak to bude nadále, to teprve uvidíme, s čím dál tím agresivnější cenovou politikou některých vydavatelů a zejména indie tvůrců se však podobné snahy budou čím dál tím méně vyplácet a své o tom ví již i autoři těchto cracků. Ti se s nastalou situací budou muset pravděpodobně dříve či později smířit.

Za zmínku každopádně nyní stojí určitě i to, že samotný 2Dark měl původně a dle předchozích slibů autorů vyjít zcela bez ochrany, a tak může současná situace vyznívat jako jakási forma zadostiučinění. Ke změně totiž došlo na základě přání vydavatele, který si pochopitelně přál své investice uchránit, byť tomu tak mělo být jen v prvních měsících od zahájení prodeje.

Zdroj: Ars Technica, The Dark Side Of Gaming, TechRaptor

Související hry

Diskuze

Tvůj komentář

Pro přidávání příspěvků do diskuzí se prosím přihlašte!
20874536
Minstriel napsal 19. 4. 2017 v 08.46

Masarkavtrenyrkach: Už to tu bylo vše řečeno. Nechápej to jako nějaký útok, ale bavíme se zde o tom, jestli dostane ten, kdo hru vytvořil peníze, když si někdo koupí originálku a crackne ji a bude ji hrát dalších 15 lidí (klidně i za peníze za stáhnutí) a nebo jestli si někdo zakoupí originálku na PS4 a dá ji do bazaru a bude ji hrát dalších 15 lidí.
Zde se nejedná o věc typu automobil, kde kupuješ celý produkt. U hry si kupuješ pouze právo si hru zahrát a nekupuješ si ji jako samotnou :).

Pokud je pro tebe bazar v pořádku, tak tím pádem je pro tebe v pořádku i uložto kde si zaplatíš za x korun data a stáhneš si hru.
Vydavatel dostane stejné lejno v obou případech a ty za to v obou případech zaplatíš a potěšíš bazarníka/majitele uložta :D.

ENd story

ps: kupuji si originálky :)

Editováno: 19. 04. 2017 v 08.59

Nahlásit nevhodný obsah

20877390
Strejda Phil napsal 18. 4. 2017 v 23.18

Masarkavtrenyrkach: Ať má bazar výhody i nevýhody jakékoliv, z půjčené či bazarové verze vydavatel nic nezíská.Tečka.Proč tedy neudělají Denuvo i na bazary, proč nezatrhnou sdílení knihoven na steamu?Proč nezatrhnou G2A a Kinguin a ruské klíče?
Beranir to hezky shrnul.Já proti bazarům nic nemám, také vlastním ojetinu.
Spousta her měla taky lock, že na PC nešla půjčovat.
Ačkoliv je pirátství zavrženíhodné a je to krádež, tak my všichni jsme si už určitě stáhli film nebo hudbu.
A nemyslím, že kuchař, co rád hraje AAA hry, bude každý rok kupovat AAA hry, které tvoří sedminu jeho platu.Tady v Česku je pirátství tak rozšířené kvůli nizoučkým mzdám a vyšším daním ve srovnání s jinými vyspělými zeměmi Evropy jako třeba Irsko.V Česku se hry kupují neuvěřitelně draze za otřesných výplat.
Ale Denuvo je, jak jsem již říkal, z principu placebový efekt.
Je to stejné, jako když policie varovala před (možná neexistující, možná existující) Modrou velrybou, počet hledání na googlu se zvýšil o stovky procent.
Akce vyvolá reakci a hackeři a crackeři se o průlom budou snažit ještě více, a tak za Denuvo vývojář/vydavatel zaplatí nekřesťanské peníze, což se může promítnout i na výsledku hry.
Vůbec nepochopím Denuvo v indie hrách a už vůbec ne v MP hrách.Ve For Honor je Denuvo také, přestože je to MP hra...Naprosto zbytečný krok.
V ME Andromeda také Denuvo.Měli to místo toho dát do kontroly kvality, protože výsledný produkt není ta nejočekávanější hra roku 2017, na kterou jsme všichni tak čekali.
Je to placebo jak vyšité.
A článek především není o bazarech, ale o Denuvu.
Chápej, já se touto argumentací snažím i pomoci vydavateli.Místo promrhaných peněz by raději peníze měli věnovat hře samotné.Hry mívají obludné marketingy, které jsou často lživé a kvalita za moc nestojí.Chtělo by to řešit problém samotný, ne jeho následek.

Nahlásit nevhodný obsah

20835570
UnreAll napsal 18. 4. 2017 v 21.00

Beranir: Verim, ze to tak urcite aj bezne funguje, ale takych blaznov bude asi menej. Este menej tych, ktori radi kazdu hru zo zbierky na inom ucte.

Nahlásit nevhodný obsah

20894901
Beranir napsal 18. 4. 2017 v 20.42

Masarkavtrenyrkach: pokud si koupíš ps4 stejně jako když si koupíš auto, židli nebo celej barák, tak si kupuješ tu věc, je tvoje a ty si s ní můžeš dělat co chceš, když si ovšem kupuješ hru, kupuješ si jak bylo řečeno licenci na používaní té hry. Hra samotná není tvoje díky tomu ti třeba u multiplayer hry můžou zavřít servery prakticky ti znemožnit hrát hru za kterou sis zaplatil a je to v pořádku. Plést do toho ekonomiku a nějaký motivace je irelevantní, prostě si jen velmi vznešeně řekl že bazar je v pohodě protože sem za to zaplatil jeej dobrý pro mě, ale stále si nevyvrátil ten do očí bijící příměr, dva lidi získaj kopii hry ani za jednu kopii studio nevidí peníze, myslíš že je zajímá že jednu tu kopii si maník stáhl z torentu a tu druhou si jinej maník koupil z bazoše? Ve finále pro studio je bazar jako pirátění prostě je.

Nahlásit nevhodný obsah

20878742
Masarkavtrenyrkach napsal 18. 4. 2017 v 20.21

Vážně nemám energii (chuť, vůli, říkejte si tomu jak chcete) osvětlovat, proč se tak strašně mýlíte, když dáváte rovnítko mezi pirátstvím (vytvářením neomezeného množství nezpeněženého obsahu) a bazarovým prodejem.
Googlem lze dohledat velké množství článků a diskuzí na toto téma. Zejména z doby, kdy to bylo hodně omílané - tedy někdy v polovině a ke konci minulé generace konzolí.
Například:
http://www.wired.com/2010/08/used-games/
Za zamyšlení stojí několik hledisek:
- ekonomické (bazarový prodej udržuje peníze v oběhu a i přes zákonitou devalvaci ceny ta nikdy není nulová)
- materiální (existence stále jedné instance hry v oběhu, a tedy nehrozí nekontrolovatelná inflace kopií)
- motivační (tzn. "Abych něco měl, musím pro to něco dělat. Tedy pracovat a tedy vytvářet jinou hodnotu.")
A jako dodatek přidávám i triviální příměr i s tím rizikem, že bude napaden: Když si koupím PS4 a za měsíc ji prodám za poloviční cenu, ať už je má motivace jakákoliv, Sony také nebude z prodeje už nic mít. Přesto všichni tak nějak intuitivně cítíme, že je to v pořádku. V nepořádku by bylo, když by si někdo konzoli nekoupil ode mne, ale šel vyrabovat sklad v obchodě.

Nahlásit nevhodný obsah

20894901
Beranir napsal 18. 4. 2017 v 19.57

UnreAll: i na to už si lidi našli cestu prostě udělaj novej steam učet a prodávaj celý učty, kdo chce hru prodávat cestu si dycky najde

Nahlásit nevhodný obsah

20835570
UnreAll napsal 18. 4. 2017 v 19.16

Masarkavtrenyrkach: Samozrejme, ze bazar a warez je jedno a to iste. Pokial mi je zname, tak pri digitalnom nakupe mas pravo na vlastnenie len jednej jedinej licencie na dany produkt, teda v tomto pripade hry. Ako niekto potom moze predavat jednu licenciu hry dalej s tym, ze na nej nasledne uz zaraba len dalsi a dalsi majitel. pricom prava na predaj by akosi vlastnit ani nemal. Takto dokaze novinka behom napredavanejsieho obdobia (prve dva mesiace) obehnut niekolko desiatok hracov a kazdy plati tomu druhemu, nie vsak uz vydavatelovi, ktory takto prisiel o povedzme 10 predanych kopii na ukor jednej jedinej.

Ja sa stale divim, ze tu aktivovanu kopiu hry uz nejak davno nezviazali s uctom, ako to robi napr. Steam.

Nahlásit nevhodný obsah

20894901
Beranir napsal 18. 4. 2017 v 18.49

Masarkavtrenyrkach: o tom jestli mají cpát do ochran statisíce jo tam se dá diskutovat, jak moc velkej je přínos plusy a mínusy, ale v tom že bazar je stejnej jako warez to není diskuze a já nechápu jakej uhel pohledu musíš zaujmout abys tvrdil opak, to že ty ty prachy dáš nic neznamená, existují stránky kde si musíš zaplatit abys mohl stahovat, dáš peníze za to že získáš hru ze které vývojář nic nemá, je tohle pirátství nebo to pak taky spadá do tvýho bazaru? v obou případech ty prostě získáš hru a vydavatel nikdy neuvidí ani korunu, já stále nevidím ten velkej rozdíl kterej tobě je tak strašně zřetelnej pokud odmítáš diskutovat s lidmi co ho nevidí jak sám píšeš.

Nahlásit nevhodný obsah

20878742
Masarkavtrenyrkach napsal 18. 4. 2017 v 18.34

Omlouvám se, pokud jsem potrefil někoho v této diskuzi, kdo nepirátí. Pro ty ostatní platí to, co jsem napsal.
Vypsal jsem několik argumentů, které se často zmiňují při obhajobě pirátství. Některé zazněly teď a tady. Některé zazněly jinde za těch mnoho let, co se na hrej.cz čas od času toto téma vynoří. Myslím, že se tomu hodně věnoval i jeden hPod z loňského(?) roku.
Je to stále pořád stejná písnička. Má smysl znovu a znovu procházet bod po bodu a vyvracet ty nesmysly? Skutečně si myslíte, že prodejem legální kopie do bazaru uskutečňujeme totéž jako stažením kopie z internetu? Skutečně je ochrana investic vynaložených vydavatelem zlo a ne jeho nezadatelné právo?
Pokud si tyto věci myslíte, nezlobte se, ale nechci s vámi diskutovat. Snažím se najít nějaký příměr, a bohužel mi tane na mysl jen jediný: Příznivcům komunismu a jiných utopií se též nedá vysvětlit, že jejich ideje nejsou a nemohou být ukotveny v ekonomické realitě svobodné lidské společnosti.

Editováno: 18. 04. 2017 v 18.35

Nahlásit nevhodný obsah

20877390
Strejda Phil napsal 18. 4. 2017 v 15.37

Masarkavtrenyrkach: Samozřejmě, všichni jsme piráti, jenom ty jsi letadlo.
Víš toho tedy o mně víc, než o sobě vím já sám.Zvláštní.
,,Představ si, že jsi novověký kapitán lodi v Karibském moři, tvoje loď stála 50 000 šilinků, loď máš zabezpečenou, ale stejně ji piráti dokáží napadnout a zničit."
,,Kup si alarm do domu/bytu, abys pak přesto byl vykraden, a investuj do něj 5 000 korun."
To pak postrádá naprostý smysl a jakoukoli logiku...
Nikdo tu krádeže neomlouvá, ale ty, jakožto emocionální člověk, hned poukazuješ na ostatní lidi bez toho, aniž bys proti nim měl argument nebo fakt.
Nikdo z nás(krom Ocelotra, co tak pročítám jeho komentáře)nepirátí.
Samozřejmě, že bazarový prodej je to samé co warez.Copak jsi někdy viděl, aby člověk, co ti prodá hru, dal všechny vydělané peníze vydavateli???
Blizzard nemá důvod ochrany implementovat, protože dělá MP hry, které z pirátské verze nespustíš.To je fakt a na jeho znalost nemusím být pirát.
Místo zesměšnění lidí, kteří mají argument, bys mohl také přispět argumentem, leč zpochybnitelným.
G2A, Kinguin, a podobné šedé trhy si hry prodávají po desítkách tisíc kusů, to ti je šumák?Takové trhy nakradou klíče a vývojář z toho dostane pár procent či vůbec nic...

Editováno: 18. 04. 2017 v 15.38

Nahlásit nevhodný obsah

20874536
Minstriel napsal 18. 4. 2017 v 14.49

Masarkavtrenyrkach: Ano pro vydavatele a vývojáře je bazar to samé co warez.
Pokud zajdu do bazaru a koupím tam od bazarníka 15 her na ps4 kolik dostanou tvůrci hry?
Lejno edit....................

Editováno: 18. 04. 2017 v 14.57

Nahlásit nevhodný obsah

20894901
Beranir napsal 18. 4. 2017 v 12.40

Masarkavtrenyrkach: tak si to rozvedem jo, rozhodně bych řekl že vydání deseti mini dlc a třech rozličnejch verzí za plnou palbu napomáhá tomu že se něco upirátí než kdyby to prostě vydali v jednom balení jednou jak to bejvalo, bazar prodej stejně jako pirátění dodává kopii hry někomu kdo za ní nezaplatí vývojářům tudiž ano je to prakticky to samý, nikdo neříká že vydavatel nemá dělat ochranu, ale pokud ji udělá nacpe do toho 100k hra má problémy s optimalizací je plná bugů a ta ochrana stejně padne to je retardovaný, nikdo taky neřekl že pirátí jen lidi co na to nemají, ale že pirátí taky lidi co na to nemají a ty by si to opravdu nekoupili, nemyslím si že kdy někdo vypustil že upirátil hru protože je špatná a pokud ano pak to byl retard, spíš slyšíš že je hra tak špatná že to ani nestojí za upirátění, někteří lidi legitimně hru pirátí aby vyzkoušeli jestli jim pojede, což v dnešní době zmrvenejch optimalizací a obřích cen opět není nemyslitelný, Blizzard ochrany implementuje v podobně allways online, ale taky proto že většina jejich her je online s mnoha hráči, GOG pokud vím prodává dobře i bez toho DRM nevidím důvod proč ho nemít jako vzor.
Všechno co si napsal je jen snůška stereotypů a věcí který sis sám upravil aby zněli hůře než byly myšleny, pokud už se chceš do někoho pustit, zkus si vybrat něco kde skutečně máš nějakej argument.

Nahlásit nevhodný obsah

20878742
Masarkavtrenyrkach napsal 18. 4. 2017 v 11.32

Tady se zase perlí! Jedna hnědá perla za druhou:
"Pirátí se, protože nás vydavatelé okrádají..."
"Bazarový prodej je totéž co warez..."
"Vydavatel nemá dělat ochranu, kdyby raději ty peníze dal do vývoje..."
"Pirátí jen lidé, co na to nemají, ti by si to stejně nekoupili..."
"Hry stejně za nic nestojí, tak proč je neupirátit..."
"Kdyby dělali dema, tak bych to nemusel pirátit..."
"Všichni to mají dělat jako Blizzard, který ochrany neimplementuje..."
"Všichni to mají dělat jako GOG, který nemá DRM..."
A tak dále a tak podobně. Je to pořád to stejné.
Když už pirátíte, tak aspoň mlčte. Neztrapňujte se, když si omlouváte krádeže.

Nahlásit nevhodný obsah

20875576
Smaug. napsal 18. 4. 2017 v 08.45

Ocelotr2.0: Steam ochrana někdy vůbec není aktivní. Pár her už se mi povedlo spustit bez zapnutého Steamu a nemusel jsem vůbec nic upravovat. Nevím, jestli jde o záměr nebo jen opominutí vývojářů hry nebo Valve.

Nahlásit nevhodný obsah

20876350
Ocelotr2.1 napsal 18. 4. 2017 v 08.06

Jay7485: Aha, no tak an to abych to vyzkoušel a zjistil, že je to blbost mi stačí i ta stará.....

Nahlásit nevhodný obsah

20877398
Jay7485 napsal 18. 4. 2017 v 07.50

Ocelotr2.0: Ad Andromeda: Protože kromě nový verze ochrany je to i nová verze hry. A ne poslední.... doufám.

Editováno: 18. 04. 2017 v 07.50

Nahlásit nevhodný obsah

20876350
Ocelotr2.1 napsal 18. 4. 2017 v 07.25

Zaplať pánbůh, už aby Denuvo zkrachovalo.
Spolehlivá ochrana existuje - viz. Blizzard. Prostě nechte část hry počítat server a nikdo ji neupirátí. Nějak jsem neviděl cracklý Diablo III. Nějaká offline řešení akorát kradou strojový čas mého CPU (i kdyby to bylo 1%), který by se jinak mohl věnovat renderování hry.

Takže doufám, že to Denuvo brzo vzdá. Stejně jako Steam, jehož ochtrana je už pirátům k smíchu.

Nechápu jaký význam má vydat Andromedu s novou verzí DRM, když už je cracknutá verze na internetu.

Editováno: 18. 04. 2017 v 07.36

Nahlásit nevhodný obsah

20912174
The End napsal 17. 4. 2017 v 21.13

rezz3t: To byl asi ten nejdelší koment, co jsi kdy napsal, že ano? ...WOW

Editováno: 17. 04. 2017 v 21.17

Nahlásit nevhodný obsah

20880185
rezz3t napsal 17. 4. 2017 v 20.57

Hero Of The Injustice: fizicke wow

Nahlásit nevhodný obsah

20863161
Tataboj napsal 17. 4. 2017 v 20.08

Strejda Phil: Jak jsem říkal, taky jsem proti ofenzivním DRM, ale pokud mají zlodději výhodu oproti ostatním hráčům, něco je špatně.

Nahlásit nevhodný obsah