Steve Jobs se vzdal trůnu

26. srpen 2011 08:51 / Ondřej Švára / Novinky / Diskuze (6)

Na funkci generálního ředitele Applu včera rezignovat Steve Jobs. Spoluzakladatel výpočetního giganta zaměřeného na domácí počítače a později na kompaktní mobilní techniku opouští kormidlo po patnácti letech, kdy se do Applu vrátil jako zachránce a inovátor.

Buddhista a pedantský šéf v tmavém roláku a leviskách nesdělil konkrétní důvod rezignace, podle všeho za ni však může jeho dlouhodobý boj s rakovinou. Do čela společnosti se postaví Tim Cook, Jobs byl jmenován předsedou správní rady.

Reakce investorů na odchod hlavního muže Applu byly očekávatelné. Ihned po rezignaci spadly akcie firmy o pět procent. Přesto Jobs věří, že po Macintoshi, Newtonu, iMacu, iPadu a iTunes má Apple stále mnoho velkých nápadů před sebou.

A především, že se mu rýsuje skvělá budoucnost na videoherním poli. Společnost totiž do současnosti prodala už na 220 milionů iPhonů, iPadů and iPodů touch dohromady, což je v současnosti nejsilnější hardwarová základna pro hry s obrovským potenciálem.

Jobsova rezignace možná na několik týdnů srazí burzovní ambice Applu, v zásadě jej však nemůže svést z cesty na vrchol herního byznysu. V době, kdy svět natolik baží po dolarových aplikacích, že se dosud neotřesitelná pozice handheldového hraní kýve v základech, je to nemyslitelné. Zatímco miliony lidí vybírají ze čtyř set tisíc položek v App Storu, Nintendo nedokáže prodat 3DS jinak než s velkými slevami.

Applu se navíc začíná dařit i v dlouho opomíjené sféře "velkého sftwaru" - iOS přestává být jediným populárním shromaždištěm jablíčkovských her, když například letos na jaře zavedl Steam svoji speciální "Mac" sekci a Portal 2 byl od Valve první hrou simultánně vydanou jak pro Windows tak Mac OS.

Zdroj: VG247, Apple, vlastní

Diskuze

Tvůj komentář

Pro přidávání příspěvků do diskuzí se prosím přihlašte!
702226
Rastm4N napsal 26. 8. 2011 v 21.44

burda.ivan (gmail.com): Tam Apple zmiňován nebyl, pokud se nepletu. :)

Nahlásit nevhodný obsah

20849849
burda.ivan napsal 26. 8. 2011 v 21.32

Rastm4N:
Den Trifidů jsem četl. Moc dobrá knížka. Tobě bych zase doporučil Zeitgeist. Alespon první dva díly. Neříkám, že všemu v těch filmech je potřeba věřit, ale určitě člověka přimějí k zamyšlení. A jestli ne, tak je to k zamyšlení také.

Nahlásit nevhodný obsah

702226
Rastm4N napsal 26. 8. 2011 v 20.30

Tady někdo zase přečetl knihu a mudruje. Můžeš si stokrát tvrdit něco o svobodné vůli a neschopnosti se rozhodovat sami za sebe, ale za a) buď se vrátíš do dob lovců a sběračů (a i tam budeš závislý na vůli jiných), nebo se nad tím zamyslíš a zjistíš, že ačkoliv peníze musíš vydělávat na nutnosti, tak je ale jen na tobě, za co je utratíš. Nikdo tě nenutí kupovat věci od applu, proto jej nevlastním, stejně tak si nekupuješ kaviár, ale chleba. Nicméně, pokud chceš vyčítat někomu, že může za nedostatečnou socializaci lidí a morální úpadek společnosti, měl bys to shrnout na tržní hospoářství a trh vůbec. Na celou moderní dobu, moderní státy. To se ale vrátíš hezky o minulosti, k feuálům. Tobě bych zase doporučil prachobyčejný Den Trifidů s důrazem na konec knihy. Třeba ti dojde, že se prostě nepomůžeš.

Nahlásit nevhodný obsah

20849849
burda.ivan napsal 26. 8. 2011 v 14.27

Myslím, že o svobodné vůli by se dalo diskutovat. Stačí se zamyslet nad tím, jakou moc mají média a marketing. Doporučil bych přečíst si třeba něco od Noama Chomského. Potom možná pojem "svobodná vůle" budeš vnímat jinak.

Nahlásit nevhodný obsah

20838350
Royal napsal 26. 8. 2011 v 14.09

Člověk si to kupuje ze svobodné vůle, né že ho někdo nutí. Pokud mu nevadí že tráví s někym mín času, pokud víc pracuje ať si dělá co chce. Facebook (popř. Twitter, MySpace apod.) se hodí částečně na tvůj popis.

Nahlásit nevhodný obsah

20849849
burda.ivan napsal 26. 8. 2011 v 11.46

Napadlo už někoho třeba to, že ačkoliv je Steve Jobs kreativní a inovační génius, ve svém důsledku více škodí, než prospívá? Přístroje od Apple jsou sice uživatelsky dokonalým zážitkem, ale k čemu to je, když je jejich životnost podřízena plánovanému morálnímu zastarávání? Díky tomu vzniká spousta odpadu, plýtvá se surovinami, zneužívá se třetího světa, lidé více pracují, aby si to mohli koupit, více se zadlužují, méně času tráví jeden s druhým. Takže všechno má i svoje stinné stránky. Jinak Jobsovi přeji uzdravení, ale podnikatelská filozofie jeho společnosti se mně ani trochu nelíbí.

Nahlásit nevhodný obsah