zabijeni-casu
Článek Zabíjení času

Zabíjení času

Luke

Luke

19. 1. 2009 23:57 33
Reklama

Prokrastinace je, když odkládáte to, co byste měli dělat – práci nebo i studium. Práce nebo učení jsou přeci tak nezáživné a nemotivující a okolo je tolik krásných a zajímavých věcí. Prokrastinace je, když od svých povinností odejdete mýt nádobí (přestože to není potřeba). Prokrastinace je, když konverzujete s kamarády po ICQ (o ničem). Prokrastinace je, když jdete ořezat tužky (i když je nepoužíváte). Prokrastinace je, když si pustíte další díl seriálu (protože má jen dvacet minut). Prokrastinace je, když přerovnáváte věci v poličce (pětkrát denně). Prokrastinace je, když na internetu zjišťujete, co byste si mohli koupit (i když na to nemáte peníze). Prokrastinace je, když cítíte nezvladatelnou touhu přečíst z ničeho nic všechny RSS kanály (ačkoliv se pozornost otupí po stovce novinek). Prokrastinace je, když důležité věci odkládáte na pozdější čas, protože je celá vaše bytost nechce dělat. Prokrastinace má obvykle jeden výsledek: nepamatujete si nic z toho, co jste před chvílí dělali a povinnosti se hromadí se zvukem pomalu odtikávajícího průšvihu. Práce má jiný výsledek: něco uděláte a dostanete za to peníze, případně zápočet, když jde o učení. Je hraní her prokrastinace? Během psaní tohoto textu jsem si zahrál tři hry: Grid Defence, Gravity Bone a Crayon Physics Deluxe. Šlo o prokrastinaci? Je psaní tohoto textu o prokrastinaci prokrastinací? Ať je odpověď pozitivní nebo negativní, je prokrastinace buzzword posledních dní na (nejen) českém internetu. A Hrej.cz reaguje. Z infikování memem je obecně podezírán týdeník Respekt, ačkoliv prokrastinaci samozřejmě nepropaguje. Kdyby ano, tak by zřejmě nevycházel.

Komunitní služby jako Facebook mohutně přispívají k odkládání práce, a proto bývají v řadě firem blokovány, stejně jako World of Warcraft. Hry obvykle spadají do kategorie „způsoby prokrastinace,“ ale v tomto textu chci na omezeném místě naznačit důvody, proč by se o nich mohlo uvažovat trochu jinak.

Prakticky v žádné hře nejde úplně vypnout mozek. Člověk je stimulován nejen nutností koordinovat pohyb avatara s ovladačem (což je stejně mechanické, jako mýt nádobí), ale zároveň musí aktivně uvažovat o souvislostech v herním světě, aby se dostal dál. V Hledání min musí dopočítávat, zda sousední políčka obsahují minu nebo ne, v trojrozměrné střílečce nebo simulátoru se zase musí orientovat v prostoru. Člověk, který podle všeho využil hru jako prokrastinaci, je přitom aktivním účastníkem událostí. Sice vypadá, jako že odkládá povinnosti, ale ve skutečnosti každou sekundu aktivně využívá a získává nové zkušenosti.

Raph Koster ve své Teorii zábavy podotýká, že hrajeme proto, že nás baví nalézat řešení problémů a překonávat překážky. Odměnou je pocit vítězství, kvůli kterému opět začneme hrát. Nedávno jeho slova potvrdil tým analytiků z univerzity v Rochesteru, kteří ve své zprávě uvádějí, že pro hráče jsou důležitější výzvy hrou kladené více, než litráž krve. Pakliže vezmeme jejich výzkum jako argument, je člověk hrající hry neustále provokován k přemýšlení o strategii, kterou musí použít pro dosažení výhry. Jen těžko lze pod takovým úhlem pohledu obhájit, že hraní her je prokrastinací. Naopak – po pitvě hraní jako takového dospějeme k tomu, že jakákoliv hra nás učí přemýšlet určitým způsobem, což může být výhodné i při řešení pracovních – a jakýchkoliv jiných - problémů. Bohužel, je to také důvod, proč počet hráčů s přibývajícím věkem slábne: nenacházejí dostatečně motivující výzvy a kladené překážky zvládají bez námahy, tímpádem jim hraní nic nedává.

Podle údajů z Velké Británie bývá hraní na většině pracovních míst zakázáno i v průběhu obědových pauz. Jak je to v Čechách se neví. Oficiálním důvodem firemních politik je odvádění pozornosti od práce a špatný příklad pro ostatní pracovníky, zejména v open spacech. Přitom, jak je zřejmé, i krátkodobé hraní může občerstvit a případně pomoci při nacházení řešení pracovních problémů. Proto uvažujme o hrách i jako o „tréninkové“ pomůcce pro reálný život. Ostatně, takové interaktivní programy, které se koncentrují přímo na řešení problémů, již existují a jsou úspěšně používány jak v pracovním procesu, tak při psychiatrických terapiích.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama