obalova-revoluce
Článek Obalová revoluce

Obalová revoluce

Luke

Luke

18. 5. 2009 22:00 11
Reklama

Možná jste ještě neslyšeli o filmové edici Criterion. Její misí je „vydávat nejhodnotnější filmy ze všech zemí v úpravě, která splňuje nejvyšší technické normy.“ Během více jak dvaceti let let tedy vycházely filmy na laserdiscích, DVD a nyní Blu-Ray. V katalogu společnosti nalezneme tituly jako Muž, který spadl na Zemi, Ran, Pandořina skříňka, Ďábel a Daniel Webster, Mlčení jehňátek, Občan Kane, Robocop, Alphaville, Brazil, Skála, Solaris a stovky dalších, žánrově velmi pestrých snímků, které spojuje jediné: jde o filmy, které by neměly být zapomenuty, a jejichž vyznění bude v každé době stejně působivé. Kromě vysoké technické kvality obrazu a zvuku jsou pro edici typické elegantní přebaly, které neuráží vybraným motivem nebo jeho zpracováním. Když pak máte v poličce třeba jen šest „kritíků,“ hřeje vás pohled na ně u srdce, a když se podíváte v obchodě mezi řady „koukni a vyhoď“ DVDček, okamžitě poznáte tu, kterou zpracovali mistři Criterionu. A věříte jí.

Obaly, stejně jako plakáty, hrají důležitou roli. Nejen, že chytají pohled zákazníků jako mucholapka, ale reprezentují kvality celého titulu. Bez slušivého kabátku není krabička kompletní, s do očí bijícím kýčovitým přebalem pak uráží a s fádní fotkou nebo artworkem nevábí, abyste ji vytáhli z poličky a jen pro potěšení prohlédli. Definice „slušivý kabátek“ není jednoduchá. Přebal musí jasně charakterizovat, o co jde, musí dodržovat kompoziční pravidla pro umisťování nápisů a musí si s motivy pohrávat kreativně. Pakliže je definice „slušivého kabátku“ naplněna, stává se přebal nadčasový a zaujme dnes, stejně jako za deset nebo třicet let, kdy se výtvarný vkus publika změní. Udělat hezký přebal je prostě hotová věda - a proto jich většina dopadá tak nezajímavě. Lidé z Criterionu to ví a tvorbě přebalu věnují maximální pozornost. Stejně tak tomu je i u některých knih. V knihovně mám edici nakladatelství Milénium, Století české sci-fi. Přes hřbety jednotlivých knih se táhne kyber-mlok, který je vidět teprve, když komplet stojí vedle sebe. Výtvarníkův nápad odlišuje edici od stovek ostatních knih různých formátů a barev, které stojí okolo. Kdokoliv mloka uvidí, ví, že tyhle knihy budou stát minimálně za pokus, i když už nemusí znát jména jako Weiss, Čapek nebo Troska.

Nedávno zahraniční vydavatelství Orion Books vydalo klasická vědecko fantastická díla. Clarke, Bear, Reynolds, Niven, Anderson.... Knihy, které známe, s tím rozdílem, že výtvarníci vymysleli nový styl obálek, který je dvěma slovy: záludně přitažlivý. To jsou knihy, které chcete mít. Elegantní nadčasová obálka dělá prověřenému a uznávanému obsahu čest, stává se klenotem knihovny. Doplňuje zážitek. Proč o estetickém potěšení z přebalů mluvím, je především jejich nezajímavost a tuctovitost u většiny her. Kromě několika titulů v podstatě originální hry nevytahuji z police a ani se mi je nechce oprašovat. Přitom by stačilo tak málo: vzít klasiky, vytvořit speciální edice, sjednotit obaly a znovu hry vydat. Zájem by o ně rozhodně byl. O něco podobného se pokusili náhodní výtvarníci sjednocení na fórech NeoGAF a výsledky jejich amatérské práce jsou neuweb2.0věřitelné. Galerie na této adrese mluví sama za sebe. Některé kusy jsou dostupné i ve vysokém rozlišení a můžete jimi nahradit ty původní. Trochu hůř dopadla podobná aktivita Cossixe a Daphnyho na Flickru.

(Zatím pouze) dva signály říkají, že existuje zájem o hry jako kompletní díla, kde ke kompletnosti patří i solidní prezentace skrz přebaly. Možná v nadějných letech příštích někdo podobnou edici realizuje, stejně jako Criterion ve filmech. Kvalitní hry budou znovu vycházet, kupovat je budete kvůli jejich novému zpracování a třeba i bonusovým materiálům ve formě dokumentů a komentářů na speciálním DVD. Dnes se to děje jen ojediněle ve sběratelských edicích, hodnota „mazlení se s krabičkou“ upadá díky internetové distribuci a přitom her s vysokým hodnocením od herních periodik celého světa vychází mnohem více. Takoví herní „kritíci“ by nepůsobily jako spotřební konzumka, což se jim často bohužel stává. Byly by to edice, na jejichž vlastnictví byste byli poprávu hrdí. Zatím se ale musíme smířit s experimenty, jako je NeoGAF, které rozhodně stojí za prohlédnutí. A, mimochodem, jestli sami máte nápad na nějaký „slušivý kabátek“ pro vaši oblíbenou hru, neváhejte ho dát do komentářů pod článkem!

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama