medialni-pochybeni
Článek Mediální pochybení

Mediální pochybení

Luke

Luke

3. 3. 2008 23:58 30
Reklama

Mass Effect je pornografická hra. Hry mohou za ztrátu zájmu o přírodu. Vojáci v Iráku hrají, namísto aby bojovali. Hry jsou kokainem pro děti. Po hraní Modern Warfare se ztratil americký válečný veterán v lesích přilehlých jeho domu. PSP je nástroj pro zobrazování porna. A další a další zprávy v průběhu měsíců lidem říkají, že hry jsou tu především proto, aby zkazily vaše děti kohokoliv. Jednoznačným leaderem šíření protiherních nálad je americká televizní stanice Fox News, vlastněná mediálním magnátem Rupertem Murdochem (jméno záporáka jako z bondovky!), který před lety signalizoval zájem o odkoupení Electronic Arts nebo Activision. Mimochodem, na stránkách stanice je sekce věnována hrám, kde se objevují relativně normální recenze a novinky hned po odkliku z nějakého plamen a síru dštícího článku.

Chyba se stala v mediální prezentaci her jako fenoménu mezi mladými lidmi. Stejná chyba může také za negativní názory na skejťáky nebo sprejery či avantgardní umělce, kteří ke svým instalacím využívají městského prostředí. Pro novináře je bohužel důležitý jakýsi „bod pohoršení,“ tedy chvíle, kdy se na něco mohou dívat nevraživě a zdůrazňovat negativní vlivy na jedince nebo okolí. Už je tolik nezajímá, že na kritizované scéně figurují lidé formátu Kena Levina nebo Richarda Garriota, že se celá sféra posunuje dopředu a že milióny lidí se cítí díky hraní šťastně. To je „bod příjemnosti“, řečeno slovy Michala Horáčka: „Něco hezkého.“ Skutečně, když prozkoumáte české masové deníky a týdeníky, tak informace o nových hrách nebo recenze her naleznete jen stěží (řeč není o pravidelných recenzních rubrikách některých časopisů, které se krčí na předposlední straně, hned za reklamou na papiňák a před tiráží). Dobrý image si staví alespoň Reflex a Respekt, kde se dají dohledat velké fundované recenze zajímavých titulů nebo reportáže z vývojářských studií. I tak je to hledání v kupce sena.

Veřejnost herní kulturu ignoruje, protože o ní, kromě varujících zpráv, není nic k přečtení. A to samo o sobě vytváří negativní dojem. Filmy nebo knihy to mají jiné. I ten, co knížky nečte nebo ho nezajímají filmy, se dozví o nejnovější knize Viewegha nebo Hřebejkově filmu. A co víc, lidé mohou poměrně často názory umlelců i umělců sledovat v televizi nebo v rozhovorech v novinách, kde se dozví, co si celebrita myslí o ledních medvědech nebo jak vzpomíná na své dětství. Oproti tomu herní vývojáři se neprezentují, nikdo se jich na nic neptá a drtivá většina lidí ani neví o jejich hrách.

České noviny, interně tak hrdé na svojí informovanost, tedy minimálně jednu oblast kulturního života zanedbávají a tím zkreslují přijímání her mezi svými čtenáři. Přitom by v rámci hledání zajímavých námětů nebo osobností neškodilo sáhnout do herního rybníka a sem tam někoho vytáhnout nebo upozornit na zajímavé přemostění, jako v případě hudby ke Spore od Briana Ena. Neznamená to, že by se stavěla přímá konkurence specializovaným periodikům – šlo by o seznámení čtenářů se zajímavým tématem nebo myšlenkovými pochody kohosi kreativního. V Levelu očekáváme, že vývojář bude hovořit o technologii, což by byla pro čtenáře novin španělská vesnice. Na druhou stranu by bylo fajn zjistit, co si třeba takový Dan Vávra nebo Marek Španěl myslí o ledních medvědech a jak vzpomínají na své dětství. Možná by takové informace mohly mírně změnit názor lidí na počítačové hry, jako na něco, co se přece nenosí.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama