iranske-herni-traskaviny
Článek Íránské herní třaskaviny

Íránské herní třaskaviny

Luke

Luke

24. 8. 2009 22:45 27
Reklama

Mezi jinými velkymi překvápky kolínské GamesCom se téměř úplně schoval zelený stánek v byznys hale, kde Írán upozorňoval na fakt, že se v něm také dělají hry a ne zbraně plošného ničení. O Parsan Business Development Solutions jsem mluvil již ve videoblogu, tam jsem ale jen načrtl jeho existenci bez detailnějších informací. Vracím se k němu, protože jde kupodivu o poměrně zásadní událost. Prezentace íránské herní produkce na německé výstavě má důležitý symbolický význam jako snaha o propojení Východu se Západem na jiné než politické úrovni. Server GamePolitics.com k tomu podotýká, že kde selhala diplomacie, tam mohou pomoci hry. Ne snad že by se případný konflikt řešil v prostředí strategické videohry, kde by největší achievement bylo hodit na protivníka atomovku, ale mohou pohnout s nazíráním Íránu jako takového mezi mladými lidmi v Evropě. Mediální obraz Íránu není zrovna dvakrát pozitivní a jeho současný prezident se snaží všemi způsoby mezinárodní pověst ještě zhoršit. Nevěřili jsme, že je to možné, ale přesvědčil nás při posledních volbách. Na druhou stranu existuje řada věcí, které o Íránu nevíme, protože jsou zastíněny negativním zpravodajstvím. Například že produkuje jiné videohry než Rescue Bandar (příšerně pitomá amatérská politická agitka).

Videohry jsou globálním fenoménem. Jako evropští hráči se obvykle dostáváme jen k evropské, americké a japonské herní produkci a neregistrujeme, že někde jinde také mohou vznikat kvalitní nebo alespoň zajímavé tituly. A Írán jich je plný. Při své poslední návštěvě jsem se bavil s řadou hráčů a sledoval práci několika vývojářských studií, která pracují na graficky důstojných a příběhově interesantních hrách z ranku fantasy RPG nebo adventur. Důvody, proč se hry nedostávají na evropský trh, jsou dva. Prvním je samozřejmě jazyk: hry by musely být přeloženy z perštiny do latinky. Druhým pak americké sankce, které ovlivňují navázání distributorských vztahů se Západem (na E3 rozhodně íránský stánek nečekejte). Hry jsou přitom kulturním exportem, který by neměl být postihován. S přihlédnutím k úspěchu íránských režisérů jako je Bahman Ghobádi je jasné, že perská kreativita je něco, co může být krásně vytěženo i ve hrách.

Persie má bohatou historii plnou mýtů a legend, které tamní autoři neváhají transformovat do her. Příkladem budiž Garshasp – to není jazykolam, ale jméno legendárního borce ve stejnojmenné hře (Wiki oficiální stránka). Je to jako vzít Bruncvíka a postavit na jeho přibarvených akcích akčně dobrodružnou hru. Stejný faktor zajímavosti mají i další tituly, například historické RPG Age of Pahlevans nebo střílečka z íránsko-írácké války či adventura s ženskou hrdinkou Sárou, která se snaží přežít vypuknutí islámské revoluce. Jako hráči chceme neustále objevovat nové obzory (například Zeno Clashz Čile v tomto ohledu vynikal), a když se přitom zároveň dozvíme něco o zemi s naprosto odlišným backgroundem, je to jen dobře. Takže, proč íránské hry nepřivítat s otevřenou náručí?

Je tu totiž jeden jediný háček. Íránci na kolínské výstavě nebyla skupina reprezentantů jednotlivých studií, ale oficiální expedice podporovaná íránským Ministerstvem kultury. Ta samá instituce dohlíží na „čistotu“ kulturních hodnot v Íránu a má na svědomí cenzuru filmů, knih nebo i her. Jakmile se ve hře objevují náznaky erotiky nebo autoři staví islám do negativního světla, tak není v zemi distribuována. To samé se stane, když hra bude poškozovat ideu islámské revoluce. Produkce íránských her tedy bude muset být politicky korektní, aby měla šanci projít přes cenzorské filtry a výsledkem může být, že oficiální kanál bude tlačit do Evropy propagandistické tituly (adventura se Sárou tím hodně zavání). Vývojáři, kteří nebudou ochotní ohnout hřbet, ostrouhají mrkvičku. Anebo budou muset emigrovat a pracovat ze zahraničí – stejně jako to udělala řada íránských režisérů, spisovatelů anebo výtvarníků.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama