Hrej.cz Hry dekády
i Zdroj: Hrej.cz
Článek Hrej.cz Hry dekády

Hrej.cz Hry dekády

Redakce Hrej.cz

Redakce Hrej.cz

17. 12. 2019 10:00 61
Reklama

Vybrat nejlepší hry roku je každý rok náročná činnost, která si žádá mnoho kompromisů. Proto tuto volbu necháváme na vás, našich čtenářích, a každý z nás vyřkne jen jednu vlastní volbu, na které vlastně ale vůbec nezáleží. Protože jsme ale dorazili na konec dekády začínající jedničkou, chceme zhodnotit i uplynulých deset let. Když se o moc hlásil rok 2010, většina počítačů byla osazená maximálně dvoujádrovým procesorem, nebo jste dávali přednost konzolím Xbox 360, PlayStation 3 či Nintendu Wii. Dnes patří dvoujádrové procesory do muzeí a co do výkonu nám nestačí ani generace konzolí, která přišla v roce 2013. Tak moc šla doba kupředu. Zestárly pochopitelně i videohry, na některé ale vzpomínáme i letos. Aby oněch desítek nebylo málo, rozhodli jsme se, že za Hrej.cz vybereme z tohoto období deset titulů (i když se nakonec ukázalo, že bychom svými tipy velice snadno vytvořili i nejlepší padesátku)

10. MÍSTO: RED DEAD REDEMPTION

Někteří Rockstaru stále nemohou přijít na jméno za to, že svůj westernový opus nevydal mimo Xbox 360 a PlayStation 3. Red Dead Redemption byl ale krásný začátek desetiletí, a pokud stejně silně začne i rok 2020 a odstartuje tak celá dvacátá léta, zlobit se nebudeme. John Marston se už v květnu roku 2010 zapsal do srdcí hráčů poutavým příběhem za vlastním vykoupením, v němž se musel postavit třem svým bývalým společníkům, aby mohl žít šťastný život se svou ženou a dítětem v překotné době plné technologického rozmachu. Divoký západ v roce 1911 už dávno nebyl místem, který by přál desperátům, a ve společnosti čím dál více svázané zákony a řádem si musel Marston vybojovat místo ve světě, kam ale už nepatřil. Ačkoliv před Redemption vyšel i Red Dead Revolver, až hra z roku 2010 potvrdila, že série může mít své místo i vedle mnohem akčnějšího současného GTA.

9. MÍSTO: GOD OF WAR

První God of War vznikl v roce 2005 ještě pro PlayStation 2. Jakou cestu legendární série od Sony Santa Monica prošla nádherně demonstruje díl z roku 2018, který se umístil na devátém místě naší tabulky. Zřejmě neexistuje podobně velká značka, která by dokázala během uplynulé dekády tak razantně změnit to, jak vypadá a jakým způsobem se hraje. V tomto ohledu si zaslouží Cory Barlog hlubokou poklonu. Tak trochu vyčpělý Kratos, který povraždil v předchozích dílech snad všechny bohy starobylého Řecka, našel novou výzvu daleko na severu. V zamrzlých končinách se snažil najít dávno zapomenutý klid a mír a žít svůj život se ženou a vlastním synem, Atreem. Severští bohové ale byli proti a Kratos namísto rodinné idylky musel všem v Midgardu ukázat, že ani on nezapomněl nic ze starých pořádků.

Ikonické čepele na řetězech vyměnil za obří sekyru, fixní kameru za kameru zpoza ramene a neutuchající chuť vraždit další bohy za touhu splnit poslední přání své ženy a rozprášit její popel z nejvyššího vrcholu... a to spolu s precizním technickým zpracováním a jedinečným soundtrackem stačilo k tomu, aby se z God of War stala hra, kterou byste rozhodně neměli minout.

8. MÍSTO: LIFE IS STRANGE

Poslední dekáda přinesla mnoho nových prvků a přístupů ve vývoji videoher. S epizodickým vydáváním si nejčastěji spojujeme dnes již zaniklé studio Telltale, ale jestli někdo vydřenil tento přístup až na kost, bylo to francouzské studio Dontnod. Třebaže vás příběhové adventury podobného ražení nemusí zrovna zvedat ze židle, původní Life is Strange má něco navíc. Tím něčím je jedinečný příběh o dvou mladých kamarádkách Maxine a Chloe, z nichž druhou jmenovanou na dívčích záchodcích školy Blackwell zastřelí Nathan Prescott, přičemž Max díky tomu objeví svou schopnost vrátit čas a svou kamarádku z dětství díky tomu zachrání. To je ale samozřejmě jen začátek a spouštěč mnohem větších událostí na pozadí. Na otázku, kam se poděla ztracená Rachel Amberová, kdo za to může, a proč se na městečko Arcadia Bay řítí obří bouře, si musíte nalézt odpovědi sami.

Z Life is Strange se stal v průběhu pěti epizod fenomén, z nějž Dontnod vychází dosud. K původní hře vyšel prequel Before the Storm, po něm se autoři zaměřili na Life is Strange 2, který sice s původní hrou prakticky nesouvisí, ale sdílí určité styčné prvky. Velice bychom se divili, kdyby další projekty, jmenovitě Twin Mirror nebo Tell Me Why, opět duchovně z Life is Strange nevycházely. Jestliže nějaká hra ukázala, jak lze podobné projekty pojmout, je to právě příběh Maxine a Chloe.

7. MÍSTO: THE LEGEND OF ZELDA: BREATH OF THE WILD

Jestliže úvod článku patřil technickému vývoji, musíme stoprocentně zmínit i konzoli Nintendo Switch. Sice jsme do jeho vydání byli zvyklí hrát na cestách, ať už šlo o dedikované handheldové konzole nebo mobilní platformy, Switch ale jako první dokázal skloubit velkou domácí konzoli s možností vzít si jí na cesty. Čeho všeho je hybrid vlastně schopný definovala už jeho launchová hra: The Legend of Zelda: Breath of the Wild.

Neudivoval jen masivní otevřený svět, udivovala především hratelnost postavená na naprosto pevných a především logických fyzikálních zákonech. Zelda z roku 2017 doslova vybízí svou hravostí k experimentům. Věděli jste například, že teplý vzduch nadnáší? Jistěže věděli, ale proč nezkusíte zapálit zemi pod sebou, aby nadnesla váš kluzák? Nebo jste určitě slyšeli, že jsou kovové předměty vodivé a přitahují třeba blesky – není proto radno nosit kovou zbraň v bouři, ale zároveň by se vám mohla tato informace hodit při nějakém logickém úkolu, kdy potřebujete elektřinu dostat na správné místo. My víme, že to jsou jen drobnosti, ale právě na nich je nejlépe možné demonstrovat, s jakou péčí novinka před lety vznikla. Dosud se jí v tomto ohledu nemůže žádná velká hra rovnat.

6. MÍSTO: BLOODBORNE

Bloodborne je krásnou ukázkou toho, že napoprvé se máloco povede na sto procent a že dobrý nápad vyzraje až časem. Stejně jako Life is Strange není rozhodně první hrou svého typu a přesto je ikonické, ani Bloodborne není první hrou svého typu, a přesto je podle nás ze všech souls her tou nejlepší. Kdybychom se bavili o desítce nejzvučnějších jmen herního průmyslu posledních let, Hidetaka Mijazaki by mezi nimi nemohl chybět. FromSoftware má svou neochvějnou řadu fanoušků, kteří doslova hltají každou hru, kterou jim Mijazaki nadělí. Ke smůle některých z nich nadělil Bloodborne jen majitelům PlayStationu 4.

Ačkoliv se může zdát, že hry od FromSoftu jsou jen tuhými akčními RPG, zdání klame. Každá hra je plná bohatého příběhového pozadí a Bloodborne je v tomto ohledu asi nejdál. Zatímco gró hratelnosti tkví především ve férovém a pomalém upižlávání nepřátel a rychlých reflexech, zajímavé události se ději i na pozadí. I proto stojí Bloodborne nad ostatními a jen dokazuje, že jestliže byl nějaký rok uplynulé dekády naprosto stěžejní, byl to rok 2015.

5. MÍSTO: MINECRAFT

Minecraft je fenomén, který netřeba představovat. Vůbec první verze sice vyšla v roce 2009, tehdy se ale jednalo jen o prototyp, který Markus Persson rozvinul v nadcházejících letech a vydal v plné verzi až v roce 2011. Jak bychom mohli pominout nejprodávanější hru všech dob, a mimo jiné také hru, ke které se i po letech stále měsíc co měsíc vrací přes sto milionů hráčů? Samotný Notch, jak se autor hry přezdívá, se stal v roce 2014 dolarovým miliardářem, když prodal celé své dílo Microsoftu za nějakých 50 miliard.

Minecraft ale není o číslech, i když bychom jich mohli z rukávu vysypat ještě několik. Minecraft je o absolutní volnosti. Je o přežívání, možná ještě více o budování, stavění a kreativitě. Dnes si jej můžete zahrát na každé myslitelné platformě, můžete si rozšířit obzory s příběhově laděným Minecraft: Story Mode, můžete jej „rozšířit“ do skutečného světa díky Minecraft Earth, můžete se těšit na kooperaci v Minecraft Dungeons. Můžete toho dělat vážně hodně, třeba vašim dětem koupit ikonické čtyřhranné plyšáky nebo knížky, kterých je na trhu nespočet. Budeme čekat ještě hodně dlouho, než se Minecraft stane pouhou vzpomínkou a než jej nějaká hra co se statistik týče předčí.

4. MÍSTO: THE LAST OF US

I další hra na seznamu ukazuje, že si společnost Sony dala s exkluzivními hrami v uplynulých letech vážně záležet. Po Santa Monice se činilo i další studio z prosluněné Kalifornie, a tím je Naughty Dog. Podle některých by se na tomto místě měla objevit série Uncharted, my ale dáváme přednost titulu, který uzavíral kapitolu jménem PlayStation 3. The Last of Us se stal fenoménem a dokonalou ukázkou, že lze vytvořit poutavý příběh i ve světě zamořeném zombie apokalypsou. O síle hry vypovídá i fakt, s jakou pompou se vrací na naše obrazovky Joel i Ellie s pokračováním naplánovaným na začátek příštího roku. V původním The Last of Us ještě Ellie nebyla tak neohrožená, jak se jeví v Part II, což dodávalo tehdejší novince z roku 2013 jedinečnou atmosféru. Právě pro svůj dynamický vztah s charismatickým Joelem si veřejnost titul oblíbila.

3. MÍSTO: GRAND THEFT AUTO V

Jediné velké číslované GTA uplynulé dekády? Je to opravdu tak. V roce 2013 vyšlo na Xbox 360 a PlayStation 3, v roce 2014 na Xbox One a PlayStation 4 a o další rok později i na PC. A mimo jiné i poslední hra, na níž se z pozice šéfa Rockstar North podílel Leslie Benzies. To je ale vedlejší. Co je mnohem důležitější, je to, že se i po letech jedná s přehledem o nejlepší městskou akci široko daleko. Množství aktivit a celková volnost je dechberoucí, stejně jako je dechberoucí i Los Santos a přilehlé okolí. Ani příběh o trojici hlavních hrdinů nezklamal, ačkoliv je jasné, že hráči na slavném GTA vidí především jiné aspekty hry.

Třeba i on-line část. GTA Online Rockstaru přineslo další nemalé zisky, z nichž společnost profituje dosud. Žije navíc i po letech, dostává pravidelné updaty a dennodenně se do něj vrací desítky hráčů. Někteří možná namítnou, že Online je v podstatě oddělený zážitek, který s jeho singleplayerovou částí sdílí jen stejnou mapu, ale samozřejmě je od sebe oddělit nelze. I přes počáteční technické problémy je právě zásluhou online části, proč se o Grand Theft Auto V hovoří i po letech od vydání.

2. MÍSTO: ZAKLÍNAČ 3: DIVOKÝ HON

Jak už jsme řekli, rok 2015 byl pro uplynulou dekádu naprosto klíčový. Ze všech her, které v tom roce vyšly, musíme ale bezpochyby vyzdvihnout Zaklínače. The Witcher 3 je tak zbožňován nejen pro svou neuvěřitelnou rozsáhlost, ale především pro smysluplnou zaplněnost herního světa. Příběhy, které se v Divokém honu odehrávají, jsou skvěle napsané, mají hloubku a skvěle tak dokreslují kouzelný i krutý svět, v němž šedovlasý Geralt musí zachránit Ciri před Divokým honem. Přes veškeré nedostatky je Zaklínač 3 triumfem vyprávění, osobním příběhem hrdinů, kteří mají své city, poklesky, touhy a bohatý propletenec vzájemných vztahů. Právě scénář a kombinace s obrovským a uvěřitelným světem dělá z pokračování zaklínačské ságy povinnost pro všechny, kteří by snad s bělovlasým sympaťákem neměli ještě tu čest.

Kromě základní hry, která už tak vyžaduje naprosto nestoudnou porci investovaného času, se ale také bavíme o dvou rozšířeních. A kdybychom hledali ta nejlepší rozšíření dekády, rozhodně se umístí jak Srdce z kamene, tak O víně a krvi, které onen základní balíček prakticky dvojnásobí.

1. MÍSTO: RED DEAD REDEMPTION 2

Jestliže byl rok 1911 pro Johna Marstona rokem překotných změn, rok 1899 byl pro něj ještě tíživější. Tehdy byl totiž ještě členem gangu Dutche Van der Linda, pravým desperátem, který se neživí počestným vyděláváním peněz, ale loupením všeho, co hodí alespoň nějakou trochu na chlast a novej kvér. Dutch, jeho pravá ruka Arthur Morgan i početná skupina dalších, se v Red Dead Redemption 2 snaží utéct před spravedlností i moderním světem, ale namísto toho se noří čím dál tím hlouběji do svých problémů. Svým způsobem se hra od prvního dílu zase tolik nemění, Johna jen vystřídal Arthur, který chce též dojít svému vykoupení. Red Dead Redemption 2 je nicméně ve své snaze ještě úspěšnější a návdavkem přináší neskutečně rozmáchlou vizi Divokého západu s množstvím vedlejších příběhů a aktivit, které udělají radost každému, kdo vyrůstal na dobrodružstvích Old Shatterhanda.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama